"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Trazenje ribe na fishfinderu - smjernice

Više...
Bonzai42's Avatar 20 Kol 2020 15:12 #1 od Bonzai42
Do sad sam cesto pecao s barke i ulovi su bili svakakvi, od zubataca do orada, ali nikad sa svoje barke i nikad na svojim pozicijama. Zasto? Jer eto tek sam sada skupio vremena za srediti si barkicu. Stoga moje pitanje je kako trazite ribu na fishfinderu s barkom za pecanje bulentin tehnikom? Ja znam jedino za metode trazenja brakova ili seka pa tako nadem jato riba kruzeci u krug brzinom od par cvorova, ali to vecinom budu arbuni i batoglavci okani. Mene zanima trazenje orada, fratra, piceva, sargova, skusa, plavica itd. Gdje mogu ocekivati ribu tocno, moze li me neko uputiti jer do sad nisam imao barku nego sam vecinom isao sa prijateljima koji su vec imali puno pozicija upisanih u gps- ove te bi uspijeh bi gotovo garantiran u ribolovu. Eto ako bi neki iskusni barkajol volio napisati par smjernica sta da pratim i gdje da trazim ribu bio bi uvelike zahvalan. Naravno pecao bi na dubinski bulentin 2-3 udice ili eventualno sabiki s barke di su dubine do cca 35m.

Poslano sa mog LM-G710 koristeći Tapatalk
Hvala: B_, Ceco

Molimo prijavite se

Više...
Bonzai42's Avatar 12 Stu 2020 09:40 #2 od Bonzai42
Posto vidim da ovdje nema previse ljudi koji bi udijelili kakav savijet, napisati cu sto sam naucio u posljednjih par mjeseci ribolova kancanicom (bulentin) s barke.

Pozicija:

Vrlo bitna stavka je sonder i bilo kakva mapa, moze i cmaps, navionics itd.
Pomocu mape dubine najlakse naci seku ilitiga brak na moru. To je mjesto gdje se usred mora dubina smanjuje i dno je vrlo vjerojatno kamenito naspram pjeska i trave. Vrlo bitno je sonderom jaaako dobro sondirati dno i pronaci svakakav zanimljiv kamen, skalin ili rupu. To sam shvatio tek nedavno kako vucem panulu za lignje da svaki put prodem kod istog kamena gdje uvijek sonder prikazuje brdo ribe.
Sondiranje dobre pozicije moze trajati satima...

Druga stvar kod sondiranja je ta da se uvijek treba vrtiti po rubovima braka odnosno prijelaz iz plitkoga u duboko. Tipican primjer od neki dan je skalin ca san nasa sa 17-18m koji pada na 13m u svega 2-3 m duzine. Znaci zid gdje se zadrzava riba. Takve pozicije odmah pingam u sonderu i na mobitelu na cmapsu.

Neke pozicije nadem tek kada vucen panulu usred nicega i svako toliko mi izleti neki zanimljiv kamen, skalin, rupa itd.

Sve te pozicije je dobro ispitati sa svakakvim jeskama. Srdela za skarpinu, lignja za arbune, bibi, pedoc ili skardobula za oradu i ostale sparide. Crv za kavale i pretezno fratre. Da sad ne nabrajam svu mogucu ribu ali ukratko ide nekako tako.
Posto nemam opremu vrijednu nekoliko desetaka tisuca eura moj sonder nikad ne prikaze direktno ribu koju lovim. Ali kad vidim nekako ponasanje na dnu znam da je riba tu.

Druga bitna stavka je pozicioniranje s barkom. Nakon sto sam pingao lokaciju na sonderu stalno se vracam na nju, kad riba prestane radit malo se okrenem i odem metar gore dolje. Rijetko kad se sidrim posto na takvim pozicijama nije jak kurenat.

U ribolovu takve vrste uvijek je dobro imati vise bliskih lokacija na kojima mozete probati uloviti ako jedna pozicija ne radi. Ja sam si tako nasao nekih 4-5 pozicija unutar kruga od 200m za koje sam siguran da cu naletiti na lijepu ribu.

Evo to bi bilo ukratko od mene...

Hvala: B_, macchiato, Igor, Paragon

Molimo prijavite se

• Jo
  • Jo's Avatar
  • Korisnik
  • Korisnik
Više...
Jo's Avatar 12 Stu 2020 21:10 #3 od Jo
Ova tema je fantasticna i hvala ti na tvom objasnjenju, bravo!
Ne mislim da ti ljudi ne bi napisali da znaju nesto vise nego se radi jednostavno o tome da je forum skoro pa mrtav.
Hvala: B_, Bonzai42

Molimo prijavite se

Više...
ninic's Avatar 12 Stu 2020 22:00 #4 od ninic
Možda nas je malo na forumu, ali upravo radi ovakvih upisa je ovaj forum itekako vrijedan!
Hvala: Bonzai42

Molimo prijavite se

Više...
Bonzai42's Avatar 12 Stu 2020 23:01 #5 od Bonzai42
Hvala decki.
Trudit cu se pribliziti drugima ovu temu. Meni je tesko bilo u pocetku. Niko ti nista nezeli reci. Jedan frend mi je nesebicno dao puno odgovora, ali ni on nije bas neki ekspert tako da sve mi je to nekako nedovrseno. Jos mi je u cilju skuziti kako pronaci pozicije za lov liganja na tataki i peskafondo pa cu i o tome napisati koji post 😁

Hvala: Ceco, ninic

Molimo prijavite se

Više...
Bonzai42's Avatar 03 Pro 2020 14:36 #6 od Bonzai42
Evo neki dan sam pretrazivao jedan bracic i nasao sam ljepih stvari. Pretpostavio sam da su lignje i bacio sam tataki direktno u maglu i niti taknuti. Vjerojatno su bili saruni, skuse, bukve ili slicno. Uglavnom na takvim pozicijama zna biti lignji i ribe. Bas taj dan je bilo cudno jer je bilo pred pun mjesec i svi su na tataki/ peskafondo slabo lovili taj dan po danu.
Ovdje dubina pada sa 26m skroz do nekih 19m i puno je vecih kamenja i procijepa. Idealno za traziti svakakvu ribu. Udaljeno svega milju i po od obale...

15 minuta kruzenja po poziciji i odmah se nade nesto. Sve istim principom kao sto sam napisao gore. Temeljno sondiranje i navigacija po kartama iz cmapsa.

Hvala: Jo

Molimo prijavite se

• B_
  • B_'s Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
B_'s Avatar 03 Pro 2020 18:08 #7 od B_
Kod nas je na finderu namjesteno da on pokaziva slicicu ribe kad naide na nesto. Ali kazu da je to amaterski, zasto ne to nego da sami desifriramo da li je tu riba ili ne? A kako se prebaci na ovaj klasican mode kao na gornjoj slici? Isto je garminov. Doduse nisam ja nikad to mjenjao nego prijatelj jer je njegova barka.

Molimo prijavite se

Više...
Bonzai42's Avatar 04 Pro 2020 13:13 #8 od Bonzai42

B_ napisao: Kod nas je na finderu namjesteno da on pokaziva slicicu ribe kad naide na nesto. Ali kazu da je to amaterski, zasto ne to nego da sami desifriramo da li je tu riba ili ne? A kako se prebaci na ovaj klasican mode kao na gornjoj slici? Isto je garminov. Doduse nisam ja nikad to mjenjao nego prijatelj jer je njegova barka.

Nikad nisam volio simbole ribe jer mi prikaze travu, rebrase i meduze kao ribu. Ovako tocno vidim kad je veca riba (oblik polumjeseca ili kao okrenuta kvacica od nike-a). A sitniju ribu i lignje prikaze ovako ili slicno. Naucis napamet vec tocno koja riba je po slici koju sondira. Npr neki dan su mi ispod sonara prosle 2 vece ribe blizu povrsine, pretpostavljam palamide ili slicno. Arbune cesto ne trazim na sonderu nego se oni sami pojave 😂. Fratre, sargove itd. Trazim uvijek oko zanimljivih kamenja i slicno jer su im to stanista. I kad vidim uz kamen vise manjih riba znam da ce tu biti nesto vece...

Molimo prijavite se