"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Odabir best buy gumenjaka

• Ceco
  • Ceco's Avatar Autor teme
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ceco's Avatar 02 Srp 2019 08:45 - 02 Srp 2019 15:06 #1 od Ceco
Pozdrav ekipa
Već duže vrijeme sam gledao nabaviti kajak sa pedalama za ribolov, tjelovježbu, bijeg do boljeg mjesta za kupanje. Zahvaljujući savjetima tu na forumu i na par drugih malo sam stao na kočnicu jer sam primjetio da nije svaki kajak dobar za more. Tako sam probao kajak u 5 mjesecu na moru koji mi je odgovarao ali cijena mu je bila prevelika 20 000kn sa pedalama 15000kn samo vesla za osjećaj uloženo/dobiveno.
Unatoč zabavi primjetio sam kad je more relativno mirno da sam mokar i da nema toliko slobode na njemu pogotovo kad treba dohvatiti neki pribor.
Tako da sam se prebacio na iduće najbolje po meni za novce, a to je gumenjak koji mi isto treba biti prostran jer u ribolov nikad ne idem sam, plus hladnjak, eventualno šator, fish finder, držači za štapove i sl pribor.
Što je najvažnije da sam i mobilan tako da ga mogu spremiti kad mi ne treba u garažu.

Nakon valjda već dva mjeseca googlanja traženja po forumima naletio sam na tri gumenjaka koji mi idu u najuži izbor:
- Dulkan 420 www.njuskalo.hr/gumenjaci/trzistu-gumenj...an-400-oglas-7507969

-Admiral 410 ili 450 www.njuskalo.hr/gumenjaci/am-450-popust-...alihe-oglas-28675256

- I na kraju Honda Honwave koja mi djeluje ovako najprivlačnije pacermarine.co.uk/product/honwave-alumin...oor-inflatable-4-0m/

Hondu sam našao i u Sloveniji/Njemačkoj/UK dosta povoljnije nego kod nas.

Sad me zanima da li tko ima iskustva sa istima ili ima bolje savjete za kupnju gumenjaka od 4m sa tvrdim dnom?
Koje su moje još obaveze i davanja osim trajne registracije i kako ide postupak?

Budget mi je oko 11 000 kn

Eto veliko HVALA svima unaprijed :)

Poslano sa mog CLT-L29 koristeći Tapatalk
Zadnja izmjena: 02 Srp 2019 15:06 od Ceco. Razlog: Krivo napisano par stvari

Molimo prijavite se

Više...
BlackMarlin's Avatar 02 Srp 2019 23:46 - 02 Srp 2019 23:48 #2 od BlackMarlin
Jao Ceco, mene ti je ista dilema lomila. I već 2 godine me to lomi. Na kraju sam odlučio za sad ostati na obali i skupljati pare da kupim novi Whaly 435 i polovan motor 20ks. Ako ideš na manji whaly još ti je cijena niža. Praktički košta kao kajak, pluta kao kajak ili gumenjak ako si toliko lud da ga prevrneš, održavanje je kao kod kajaka (osim motora) i laganiji je od gumija.
Gumi je vjerojatno udobniji na većem valu jer je teži.
Ako je samo za ribe i ne želiš stalno brinuti o plovilu, možda je taj whaly dobar. Motonavis iz Ri je zastupnik

Evo slikica
d196r9c7cfkkpm.cloudfront.net/fotos/larg...85635c56eea1-com.jpg
Zadnja izmjena: 02 Srp 2019 23:48 od BlackMarlin.

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ceco's Avatar 03 Srp 2019 09:06 #3 od Ceco
Replied by Ceco on topic Odabir best buy gumenjaka
zanimljiv čamac ali trenutno van budgeta
+ trenutno ima manu spremanja istoga. Tako da ću početi sa gumenjakom radi praktičnosti. Samo što sam zapeo na izboru izmeđui ova tri gore :/

Molimo prijavite se

Više...
susnjar's Avatar 02 Kol 2019 01:15 #4 od susnjar
Replied by susnjar on topic Odabir best buy gumenjaka
Imam ja Dulkan 390 + dvotaktni Tohatsu 18 i jako sam zadovoljan.
Kupio odvojeno i malo rabljeno za 6.500 + 10.500 = 17.000 kn
Može na njega i neki slabiji i jeftiniji motor, ovo je nekakav maksimum.

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ceco's Avatar 03 Kol 2019 09:26 #5 od Ceco
Evo jučer sam bio kod kolege sa posla na dulkanu 420 i to je jako dobar gumenjak. Samo mi djeluje isto malo uže od Honde T40 AE2.
Tako da bi išao na kraju na Hondu T40 AE2 iz EU U kompletu sa Hondom BF 15 za 24 000kn.
Moram se samo negdje dobro raspitati je li ima posebnih davanja nakon kupnje čamca/motora u EU prije same registracije.

Molimo prijavite se

Više...
susnjar's Avatar 03 Kol 2019 10:27 #6 od susnjar
Istina, uži je 5cm (unutarnja širina 85cm vs 90cm).

Što se tiče uvoza, ovdje su navedene informacije oko carine i PDV-a koji se ne moraju platiti u nekim slučajevima:

gov.hr/moja-uprava/promet-i-vozila/kupnj...ja/uvoz-plovila/1657

“Ako želite plovilo pustiti u slobodan promet u Hrvatskoj, dužni ste podnijeti carinsku deklaraciju nadležnim carinskim uredima koji će zatim obračunati i naplatiti uvoznu carinu i porez na dodanu vrijednost (PDV), osim u niže navedenim slučajevima:
uvozna carina neće biti naplaćena u sljedećim slučajevima:ako vlasnik plovila podnese dokaz da plovilo ima status robe Zajednice (dokazuje podnošenjem T2L isprave) ili
podnošenjem isprave kojom se dokazuje preferencijalno porijeklo robe (EUR 1/izjava o računu izdana najkasnije 30. lipnja 2013.).

Više o Izjavi o računu u Dokumentima.

(Ne)plaćanje PDV-a

PDV neće biti naplaćen u sljedećim slučajevima:
ako vlasnik plovila pruži dokaze da je PDV već obračunat u nekoj od država članica EU ili
ako je datum prvog korištenja plovila bio prije više od osam godina prije datuma pristupanja Hrvatske u EU ili
ako je iznos PDV-a koji vlasnik plovila treba platiti manji od 160 kuna (oko 22 eura).”

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ceco's Avatar 03 Kol 2019 12:31 #7 od Ceco
Ako sam dobro shvatio ako je PDV plaćen u EU neću ga ponovo tu plaćati?
Ako je tako onda ću uzeti vani Hondu jer me ispadne skoro 50% jeftinije u kompletu sa motorom.

Molimo prijavite se

Više...
susnjar's Avatar 04 Kol 2019 01:15 #8 od susnjar
Tako ispda, no ne bi bilo loše provjeriti i direktno s Poreznom upravom.

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ceco's Avatar 04 Kol 2019 19:17 #9 od Ceco
Koliko te je došla registracija ako si sam regao svoj Dulkan. I jesi li dobio C kategoriju ili B u papirima?

Molimo prijavite se

Više...
susnjar's Avatar 05 Kol 2019 07:32 #10 od susnjar
Bilo je to 2015. godine.
Trajna registracija čamca i motora: 140 kn
Dozvola za plovidbu: 25 kn
Područje plovidbe: unutarnje vode RH i područje plovidbe III B
Hvala: Ceco

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ceco's Avatar 05 Kol 2019 20:18 #11 od Ceco
Znači ipak samo B kategorija bez obzira na C kategoriju u papirima. Hvala puno na informacijama. Sad se nadam da će mi carina odgovoriti na e-mail u vezi unosa čamaca i motora iz EU.

Molimo prijavite se

Više...
BlackMarlin's Avatar 05 Kol 2019 21:25 #12 od BlackMarlin
Ceco, kako misliš "samo" B kategorija iako je C u papirima?
Pa B kategorija je iznad C.
Zvučiš razočarano, ili sam te krivo shvatio?

Usput, i sam gledam gumenjake i razmišljao sam o nekom gumiju oko 3.5m na napuhavanje, ali mi izgleda tlaka napuhati ga kad idem u ribe, pa ispuhati, pa oper razmotavati i prati na povratku... A nemam ga baš gdje ni prati jer sam u neboderu...
Na kraju razmišljam da uzmem na 7 godina novu barracudu 470 s suzukijem 50ks i platim si suhu marinu 5000kn godišnje .
Ne znam ni sam....

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ceco's Avatar 05 Kol 2019 21:54 #13 od Ceco
Uh zamjenio sam kategoriju sa D.. Nabaviš pumpu na bateriju za ispuhivanje i napuhivanje. Ako imaš garažu onda doma ti nije žurba sa slaganjem. Evo mi smo Dulkana napuhali i ispuhali jucer sve skupa možda 30 min. Kad si sam ide sporije pa možda budeš trebao sveukupno 40 min (slaganje i rastavljanje) . Dok ovaj prijatelj na Viru ga ne sprema preko sezone tek će na kraju.

Molimo prijavite se

Više...
BlackMarlin's Avatar 21 Kol 2019 11:12 #14 od BlackMarlin
Evo malo sam se raspitivao na stranim forumima pa da prenesem ukratko informacije od tamo...

Honwave je generalno ok, dosta hvale t40, ali honwave trenutno ima problema s kontrolom kvalitete pa svašta dođe do trgovina. Tako da bih ga ja izbjegavao.

Dulkan je od kvalitetnih materijala, ali je lijepljen što nije preferencija mnogih.

Za otprilike "dulkanov novac", odnosno mrvicu više bi možda mogao pogledati Quicksilver HD 420.
Sav je varen što je daleko bolje, isto je od kvalitetnog PVC-a, ima aluminijske podnice i britanci ga jako vole. Mnogi kažu da su njihovi quicksilver gumiji i nakon 10 godina ko novi.
A lijepljeni gumiji kod njih kao traju oko 7 godina redovite upotrebe prije nego negdje popuste.

Ako gumi kaniš zadržati godinama, možda bolje ići na Quicksilver? Nekih 2000kn više sada je bolje nego kasnije pokušavati krpati gdje je ljepilo popustilo.

Zodiac i Bombard su bolesno skupi i sumnjam da su duplo bolji od ostalih a duplo i troduplo koštaju.

Za Suzumar i Yam ne znam ništa jer mi nisu interesantni, ZAR Mini je navodno isto precijenjen i nije neka sreća.

Kako ću uskoro ići u pokretanje firme, ništa od Barracude za mene. Mislim da će biti Quicksilver i Suzuki 20 ili 25. Whaly je isto zanimljiv ali baš mi je nekako u živo onako...meh
Hvala: Ceco

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ceco's Avatar 21 Kol 2019 21:58 #15 od Ceco
Nije baš mala razlika jer Honda je 9000 do 10000kn isto tako DULKAN za kojeg vele da je varen a ne ljepljen isto, dok quicksilver 420 najjeftinija opcija dođe 16000kn...

Molimo prijavite se

Više...
susnjar's Avatar 21 Kol 2019 23:25 #16 od susnjar
Već nekoliko godina imam Dulkan D370 (+ Tohatsu 18) i jako sam zadovoljan. Bio je sa mnom i na Visu i na Dugom otoku. Prevozio nas je i devetoro (s djecom). Kolega je ove godine kupio rabljeni Quicksilver HD420 i moram priznati da mi djeluje također čvrsto i kvalitetno.

Nego, prilikom sezonskog spremanja sam primijetio da mi se po dnu uz alge uhvatilo i dosta malih tvrdih okruglih školjkica (promjer cca 5-6mm) pa sam morao strugati dječjom plastičnom lopaticom jednu po jednu.

Ima li netko iskustva s nekim zaštitnim antivegetativnim premazom za gumenjake?

Molimo prijavite se

Više...
BlackMarlin's Avatar 21 Kol 2019 23:45 #17 od BlackMarlin
Ceco, ne znam gdje si našaotakoveliku razliku u cijeni, osim ako si uspoređivao 3.6m jednog proizvođača sa 4.2m drugog.

Evo sad gledam:
Dulkan 420 - 12.947,37kn
Honwave T40 (4m) - 13.700,00kn
Quicksilver HD 420 - 15.000,00kn

Znači, razlika je cca 2.000kn za nešto što ljudi često zadrže 10+ godina.
Honwave je u sredini, ali kao što rekoh, ja bi ga izbacio iako mi je najljepši jer se na stranim forumima dosta ljudi žali na raznemale i velike probleme s njim. Ne znam jel se smiju ovdje stavljati linkovi na druge forume...

Dulkana nisam vidio pa je moguće da su vareni. Meni je rečeno da su lijepljeni. i na službenoj stranici im piše "hot glued". Nigdje ne piše "welded". Opet,moguće da se nešto izgubilo u prijevodu pa sam ja krivo shvatio. Možda ovdje ima netko da nam potvrdi.

Uz to, mQuicksilver ima ALU podnice, a Dulkan ima drvene.
Ima li to kakve razlike na vodi što se tiče držanja, stabilnosti i krutosti, pojma nemam.
Isto tako ne znam je li Dulkanov materijal tubusa trajniji ili manje trajan od Quicksilvera.

Molimo prijavite se

Više...
susnjar's Avatar 22 Kol 2019 00:26 #18 od susnjar
Da, Dulkan ima drvene podnice i kobilicu ispod njih koja se posebno napuše i daje mu V-oblik i dobru plovnost. Materijal je peteroslojni PVC Valmex boat (1250 g/m2) njemačkog proizvođača Mehler tehnologies.

Na sve cijene ide 10% popusta na gotovinu, tako da je, recimo, taj najveći (420) zapravo oko 11.650 kn, a moj (370) ispod 9.500 kn. Ja sam ga rabljenog kupio za 6.000 kn.

Čini mi se da je Quicksilver nešto širi pa kod istih dužina ima malo veći unutarnji prostor i nosivost.

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ceco's Avatar 22 Kol 2019 00:42 #19 od Ceco
Dulkan u frenda ima alu podnice sad ne znam je li sam nabavljao ili je dobio takve. Imaš pravo ljepljen je ali na to ide njihova garancija. Platio je 420 11 000kn. Honda vani košta od 7500 do 10 000kn (Slovenija). Carine i davanja nema koliko su mi rekli na carini već je potrebno kod kapetanije registraciju obaviti.
Npr ovdje sa 15 ks dođe koliko kao kod nas samo taj motor
pacermarine.co.uk/product/honwave-alumin...-4-0m-bf15-outboard/

Molimo prijavite se

Više...
BlackMarlin's Avatar 22 Kol 2019 00:46 - 22 Kol 2019 00:46 #20 od BlackMarlin
Znači, kupiš gumi u EU i samo ga dofuraš kući, nema nikakvih ekstra plaćanja?
Kako je s motorima? Jer mi se čini da je Suzuki u SLO dosta jeftiniji nego kod nas
Zadnja izmjena: 22 Kol 2019 00:46 od BlackMarlin.

Molimo prijavite se