"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Lignje s obale

Više...
pepsi's Avatar 07 Kol 2015 09:55 #181 od pepsi
Replied by pepsi on topic Lignje s obale
Ma lako za bodove,bitno je probudit natjecateljski duh i motivirat ljude da love te da se razmjenjuju iskustva a bez obzira na pobjednika ja doniram 2-3 kila liganja a i sa šefom ću probat dogovorit neko sponzorstvo u vidu pribora za lov liganja B)
PS vidim da je malo članova na profilu naznačilo odakle su,bilo bi dobro vidit odakle ko dolazi i koji su im tereni za lov(bar približno)jer znam da se dobre pošte kriju ko zmija noge :cheer:

daj čovjeku ribu i jest će JEDAN DAN,nauči čovjeka da lovi ribu i lovit će je CIJELI ŽIVOT

Molimo prijavite se

Više...
dundo's Avatar 07 Kol 2015 10:23 #182 od dundo
Replied by dundo on topic Lignje s obale
Ja mislim da je ovo natjecanje dobra ideja, iako se pobjednik već naslućuje.Ne podcjenjujem ostale iskusne lignjolovce, ali mislim da je Pepsi korak ispred svih što se tiče kreativnosti, a bogami i po količini ulovljenih liganja. Ispred nekih je i tri koraka (npr. ispred mene), ali potrudit ćemo se da mu otežamo titulu. Važno je sudjelovati. Slikovito, igramo HNL, a Pepsi je Dinamo.
Hvala: pepsi

Molimo prijavite se

Više...
pepsi's Avatar 07 Kol 2015 11:35 #183 od pepsi
:lol: :lol: :lol: fala Dundo,ovo za HNL nek ti bude iako nisam ljubitelj domaće lige a pogotovo dinama,a što se tiče pobjednika nismo još ni počeli tako da je sve moguće,jer su i favoriti znali vodit u prvom poluvremenu(ako ćemo se držat nogometnog žargona) pa bi izgubili u produžetcima.Do tad cekamo da Zeus smisli kriterije i pravila. ;)

daj čovjeku ribu i jest će JEDAN DAN,nauči čovjeka da lovi ribu i lovit će je CIJELI ŽIVOT

Molimo prijavite se

• zeusfaber
  • zeusfaber's Avatar Autor teme
  • Administrator
  • Administrator
  • Pozdrav svima!
Više...
zeusfaber's Avatar 07 Kol 2015 13:32 - 07 Kol 2015 16:17 #184 od zeusfaber
Replied by zeusfaber on topic Lignje s obale
Pravila
  1. U igri smiju sudjelovati svi registrirani korisnici LM foruma
  2. Liga počinje ovog trenutka i traje do 1.1.2016.
  3. Računaju se isključivo ulovi s obale.
  4. Svaka prijava ulova mora sadržavati sljedeće: sliku ulova, opis ulova i opremu.
  5. Glavna slika ulova mora biti slikana na mjestu ulova.
  6. U kadru slike između ostalog mora biti vidljiv i logotip lige koji će biti postavljen za download početkom natjecanja.
  7. Pobjednika će odlučiti ukupan dojam natjecatelja tijekom lige.
  8. Pobjednika biraju isključivo ostali natjecatelji lige.
Sad generalno o pravilima neakademskim jezikom :lol: Odmah da skočim na pravilo broj 5. Dakle, grubo rečeno, više vrijedi 1 lignja uz kvalitetnu sliku i duhovit opis nego 15 lignji bez opisa s lošom slikom. Za pobjedu nije potrebno napraviti lignjocid već pokazati vještinu, kontinuitet i ljubav prema ovoj plemenitoj disciplini. Slobodno stavite i više slika. Npr. ulov (koji je obavezan), zatim pripremu lignje, neki dobar recept, pričicu i sl. Dobrodošao je i video. Na kraju natjecanja, forumaši će odabrati pobjednika na temelju ukupnog dojma, a Svijet Varalica i Ludo More će ga/ih nagraditi. ;)

Što kažete?
Zadnja izmjena: 07 Kol 2015 16:17 od zeusfaber.

Molimo prijavite se

• zeusfaber
  • Administrator
  • Administrator
  • Pozdrav svima!
Više...
zeusfaber's Avatar 07 Kol 2015 14:07 - 07 Kol 2015 14:08 #185 od zeusfaber
Zadnja izmjena: 07 Kol 2015 14:08 od zeusfaber.
Hvala: Picej

Molimo prijavite se

• losos
  • losos's Avatar
  • Korisnik
  • Korisnik
  • da bi uvatio ribu moras imati mokre gaće!
Više...
losos's Avatar 07 Kol 2015 15:02 - 07 Kol 2015 15:05 #186 od losos
Replied by losos on topic Lignje s obale
volio bi sudjelovati u ovome.... steta , s kraja stvarno znaju biti lipe kilasice. Ako ce te vece lignje onda u zoru pa do jedno 9-10 sati, no cekajte 11-12 misec. To su naravno moja iskustva, mada i po noci zna opaliti slapetina... manje skosavice su bolje dakle velicina 2-2.5 i to yamashita naory modeli. stap vam je pola ulova, akcija mora biti izvanredna tako da gledajte japanske proizvodjace za skosavice od 2-3.5. Upredenica isto puno znaci, gledajte njeznu mlijecnu pink boju, i makinja da kocnica odraduje svoje. Still -EGGING!- puno ce te vise lignji dobiti ako lovite ovom tehnikom... znalci znadu sve ovo sto sam napisao , ali eto mozda nekome bude korisno. ako ste pocetnik za idealni lignjolov i ulaganje po japanskome stilu potrebno je bar 2000 kn
Zadnja izmjena: 07 Kol 2015 15:05 od losos.

Molimo prijavite se

• zeusfaber
  • Administrator
  • Administrator
  • Pozdrav svima!
Više...
zeusfaber's Avatar 07 Kol 2015 18:08 #187 od zeusfaber
evo pepsi :cheer:

Dakle, nedavno smo se upoznali Pikabu i ja i zajedno otišli na noćni spinning. Plan je bio uloviti škarma na provjerenim pozicijama gdje smo u proteklih mjesec dana upisivali ribu za ribom. Pun mjesec, maestral u opadanju, pjena, idealno vrijeme za spinning. Varalice? Samo teška artiljerija! SeaSpin Mommotti 18cm, Rapala Max Rap 15 i 17cm, Sakura Smart Minnow 14.5cm, Sakura Reefsand 12.5cm i sl. Vođeni iskustvom, mala varalica - mala riba, velika varalica - i mala i velika riba. Padali su na toj poziciji škarmi redom od 0,5kg do 6kg!

Nakon 45min imam prvi griz na Max Rap-a. Zatezanje bez pretjerane agresije, otežanje na štapu, školska kontra i šipak. Ok, nisam odmah sumnjičav jer se događalo, ali da je čudno - jest. Obično kad škaram naumi zveknuti varalicu to bude agresivan napad, ko Nijemci na Poljake 39'. Nema tu ispitivanja i treskanja nosom po varalici, to grize isti tren i ako se zakači (a u 95% situacija hoće) onda kreće cirkus i obično sva tri rampina završavaju u ustima, škrgama i sl. Nerijetko škaram samo prati varalicu, međutim to nije slučaj njegove sumnjičavosti i nezainteresiranosti, nego premlakog i neagresivnog protagonista s druge strane štapa. Ona fora da se po noći varalica vuče polako za škarme ne znači apsolutno ništa.

Brzo stiže i drugi griz. Pa treći. Pa četvrti! Štap se savija, kočnica klizi i odjednom staje. Blesav i tup udarac. Ne izgleda kao škaram. Opreznija kontra kao da prolazi kroz maslo i "riba" odlazi. Ok, sad mi ništa nije jasno. Gubio sam i prije ribu ali ovo nema veze s tim. Okreće se Pikabu i kaže - "Gle, ovo je lignja!". Lignja? Lignja??? :woohoo: Meni, born & raised aboridžinu s konavoskih stijena jedan purger postavlja ribolovnu dijagnozu :lol: Ali ne bilo kakav purger, tješim se. Purger koji je vidio više lignji i zubataca nego ja crneja, i to u mom dvorištu. Razočaran u vlastito donošenje "banalnih" zaključaka nastavljam u istom tonu i preispitivam svoj ribolovni pedigre.

Prosvijetljen, sustavom eliminacije i zdravom logikom dolazim do jednog jedinog zaključka. LIGNJA! Zašto?

U korist lignje radili su: pun mjesec (udarala je po površini kao na panulu), tupi udarci (vješanje na varalicu i bijeg na samu pomisao kontre), puno gavuna u samom kraju, napad nakon pauze...

Protiv lignje radili su: valovi i varalica od 17cm :lol:

Molim objašnjenje :)

Molimo prijavite se

Više...
lignjolovac's Avatar 07 Kol 2015 21:32 #188 od lignjolovac
Replied by lignjolovac on topic Lignje s obale
Ekipa drago mi je da ste podržali moju ideju,natjecanje će sigurno biti zanimljivo i vrlo edukativno. Pepsi (dinamo) ja ću ti probati zasmetati sa hajdukom :D

Pobjednik nije bitan,bitno je da se svi zabavimo i što je najbitnije naučimo nešto iz svakog izvještaja.

Zeus svaka ti čast na brzini i kvaliteti organiziranja.

Žali se Marija svojoj susjedi:
– “Kad god moj Mate kupi dozvolu nikad ribe ne uhvati. A kad ne kupi onda njega uhvate!”
Hvala: zeusfaber, pepsi

Molimo prijavite se

Više...
dundo's Avatar 07 Kol 2015 21:45 #189 od dundo
Replied by dundo on topic Lignje s obale
Zeusfaber, negdje na nekom drugom forumu, na temi "brancin na spinning", pročitao sam članak nekog forumaša koji je imao potpuno isti doživljaj kao i ti. Lovio je smudute na površince i stalno mu je nešto lupalo po varalici, a nikako da ostane, sve dok se nije lignja zakačila na trokuku. Isto tako piše da otada uvijek nosi neku varalicu koja na kraju ima krunicu a na sredini trokuku pa kad lignje počnu udarat na površini da ih redovno natambura.

Molimo prijavite se

Više...
pepsi's Avatar 07 Kol 2015 21:47 - 10 Kol 2015 13:09 #190 od pepsi
Po meni čista glad ;) ,neznam jeste koju uvatili ili bar vidili il je to pretpostavka ali moguće da su lignje a sad zašto na varalice,vjerovatno su izgledom koji danas izgleda bolje nego živa riba,načinom vođenja varalice ste ih toliko isprovocirali da su im gavuni u odnosu na varalice pristojne veličine izgledali kao čevap prema bifteku :lol: a i poznato je da se često bace na varalice namijenjene za ribu

zeusfaber napisao: evo pepsi :cheer:

Dakle, nedavno smo se upoznali Pikabu i ja i zajedno otišli na noćni spinning. Plan je bio uloviti škarma na provjerenim pozicijama gdje smo u proteklih mjesec dana upisivali ribu za ribom. Pun mjesec, maestral u opadanju, pjena, idealno vrijeme za spinning. Varalice? Samo teška artiljerija! SeaSpin Mommotti 18cm, Rapala Max Rap 15 i 17cm, Sakura Smart Minnow 14.5cm, Sakura Reefsand 12.5cm i sl. Vođeni iskustvom, mala varalica - mala riba, velika varalica - i mala i velika riba. Padali su na toj poziciji škarmi redom od 0,5kg do 6kg!

Nakon 45min imam prvi griz na Max Rap-a. Zatezanje bez pretjerane agresije, otežanje na štapu, školska kontra i šipak. Ok, nisam odmah sumnjičav jer se događalo, ali da je čudno - jest. Obično kad škaram naumi zveknuti varalicu to bude agresivan napad, ko Nijemci na Poljake 39'. Nema tu ispitivanja i treskanja nosom po varalici, to grize isti tren i ako se zakači (a u 95% situacija hoće) onda kreće cirkus i obično sva tri rampina završavaju u ustima, škrgama i sl. Nerijetko škaram samo prati varalicu, međutim to nije slučaj njegove sumnjičavosti i nezainteresiranosti, nego premlakog i neagresivnog protagonista s druge strane štapa. Ona fora da se po noći varalica vuče polako za škarme ne znači apsolutno ništa.

Brzo stiže i drugi griz. Pa treći. Pa četvrti! Štap se savija, kočnica klizi i odjednom staje. Blesav i tup udarac. Ne izgleda kao škaram. Opreznija kontra kao da prolazi kroz maslo i "riba" odlazi. Ok, sad mi ništa nije jasno. Gubio sam i prije ribu ali ovo nema veze s tim. Okreće se Pikabu i kaže - "Gle, ovo je lignja!". Lignja? Lignja??? :woohoo: Meni, born & raised aboridžinu s konavoskih stijena jedan purger postavlja ribolovnu dijagnozu :lol: Ali ne bilo kakav purger, tješim se. Purger koji je vidio više lignji i zubataca nego ja crneja, i to u mom dvorištu. Razočaran u vlastito donošenje "banalnih" zaključaka nastavljam u istom tonu i preispitivam svoj ribolovni pedigre.

Prosvijetljen, sustavom eliminacije i zdravom logikom dolazim do jednog jedinog zaključka. LIGNJA! Zašto?

U korist lignje radili su: pun mjesec (udarala je po površini kao na panulu), tupi udarci (vješanje na varalicu i bijeg na samu pomisao kontre), puno gavuna u samom kraju, napad nakon pauze...

Protiv lignje radili su: valovi i varalica od 17cm :lol:

Molim objašnjenje :)

Zadnja izmjena: 10 Kol 2015 13:09 od zeusfaber.

Molimo prijavite se

Više...
pepsi's Avatar 07 Kol 2015 21:52 - 10 Kol 2015 13:08 #191 od pepsi
Nemojte molim vas sa dinamom,daj nešto drugo :lol:
A zeus mi je sad da misliti, iskreno nisam nikad proba tako nešto nit mi je palo na pamet da po punom misecu ne puštam skosu da potone nego da je vučem po površini, prvom prilikom ću to isprobat B)

evo riješenja B)

Zadnja izmjena: 10 Kol 2015 13:08 od zeusfaber.

Molimo prijavite se

Više...
Pikabu's Avatar 09 Kol 2015 17:31 - 10 Kol 2015 12:57 #192 od Pikabu
Replied by Pikabu on topic Lignje s obale
Ej LudoMore. Evo i mene nazad za tipkovnicom. Nažalost ovo ljeto sam se više kupao i sunčao nego lovio ribu, a što sam ulovio, dalo bi se nabrojati na prste dvije ruke. Tako da bolje da šutim :)

Ali eto baš za te lignje... noć nakon punog mjeseca zove me frend s Kvarnera. I veli, do sada sam lovio lignje na peškafondo i ulovio samo jednu. Onda sam krenuo vući rapalu, i to tamo po jednoj plićini u samom kraju od 2m - 6m dubine, i ulovili 6 lijepih liganja, sve 10-20 dkg... Varalica je Maria zlatno/zelenkaste boje. Eto možda nekome pomogne.
Zadnja izmjena: 10 Kol 2015 12:57 od zeusfaber.

Molimo prijavite se

Više...
orada277's Avatar 10 Kol 2015 07:23 - 10 Kol 2015 12:49 #193 od orada277
Replied by orada277 on topic Lignje s obale

ove varalalice ja koristim za lignje . :cheer: imam 2 one naračaste, duplu koristim s obale ;) a one tri za panulanje :lol:

CATCH I RELEASE..CiR
Zadnja izmjena: 10 Kol 2015 12:49 od zeusfaber.

Molimo prijavite se

• zeusfaber
  • Administrator
  • Administrator
  • Pozdrav svima!
Više...
zeusfaber's Avatar 10 Kol 2015 13:13 #194 od zeusfaber
Koje lude boje pepsi :cheer: skroz moćno. Yo-Zuri?

Molimo prijavite se

Više...
orada277's Avatar 10 Kol 2015 13:39 #195 od orada277
Replied by orada277 on topic Lignje s obale

zeusfaber napisao: Koje lude boje pepsi :cheer: skroz moćno. Yo-Zuri?

ja mislim da je dtd ali premoćne boje koliko si je platija :ohmy: :ohmy:

CATCH I RELEASE..CiR

Molimo prijavite se

Više...
pepsi's Avatar 10 Kol 2015 14:54 - 10 Kol 2015 15:22 #196 od pepsi
Je, yo zuri, 99 kn, nije moja, imam je u ducanu di radim.

Zadnja izmjena: 10 Kol 2015 15:22 od zeusfaber.

Molimo prijavite se

Više...
Pikabu's Avatar 10 Kol 2015 20:13 #197 od Pikabu
Replied by Pikabu on topic Lignje s obale
Yo-Zuri Crystal Minnow Egi. Ima ih u Škorpionu u ZG, baš sam danas gledao, ali me cijena od 100 kn odvratila od eksperimenta :)

Molimo prijavite se

Više...
lignjolovac's Avatar 10 Kol 2015 22:04 #198 od lignjolovac
Replied by lignjolovac on topic Lignje s obale
Po krunicama se prepozna yozuri,po meni nemaju pravu konkureniciju :D

Žali se Marija svojoj susjedi:
– “Kad god moj Mate kupi dozvolu nikad ribe ne uhvati. A kad ne kupi onda njega uhvate!”

Molimo prijavite se

Više...
milord's Avatar 11 Kol 2015 11:30 #199 od milord
Replied by milord on topic Lignje s obale
Pozdrav,
Novi sam na ovom forumu a i lignjolovu. Volio bi ako mi možete pomoći u vezi opreme. Najviše lovim sa obale pa me zanima koji štap i rolu bi bilo najbolje kupiti a da nije neka prevelika cijena. Do sada sam koristio teleskopski štap i neku jeftinu rolu.

Molimo prijavite se

Više...
Posejdon79's Avatar 11 Kol 2015 15:16 #200 od Posejdon79
Replied by Posejdon79 on topic Lignje s obale

milord napisao: Pozdrav,
Novi sam na ovom forumu a i lignjolovu. Volio bi ako mi možete pomoći u vezi opreme. Najviše lovim sa obale pa me zanima koji štap i rolu bi bilo najbolje kupiti a da nije neka prevelika cijena. Do sada sam koristio teleskopski štap i neku jeftinu rolu.

Ej milord, nije obavezno predstavljanje na forumu ali to je postao običaj da rečemo par riječi o sebi hehehe :lol: možeš to u temi ludomore.com/forum/predstavite-se naknadno :cheer: ;)

Uglavnom. Za lov lignje s kraja postoje dvije opcije. Ona bolja je da uzmeš baš štap za lignje koji je osjetljiv i savitljiv i takvi pravi štapovi obično puno koštaju. Uz to i manju spinersku rolu veličine 2000-3000 koja će kvalitetom odgovarati štapu. Druga povoljnija verzija koju koristi 95% ljudi je lagani spin štap i spin rola, neki best buy koji možeš priuštiti. Najbitnije pitanje od svega je - koliko si novaca spreman potrošiti? Cijene ti se kreću ovako...

Spinning štap - oko 2.5m, max. 10-40g - od 300 do 500kn
Spinning rola - veličina max. 3000 od 300 do 500kn
Upredenica - 0,14mm - 0,18mm, 100-150m oko 200kn
Fluorocarbon predvez - 0,25mm oko 70kn
Kopčice - oko 20kn
Skosavica - oko 50kn

Summa summarum oko 1000kn.

Ovo je minimalno što ti treba za početak :) Naravno, za štap i rolu možeš dati i manje novca, ovo je ajmo tako reć - solidna varijanta. Pitaj što te zanima. Možemo ti složiti komplet, nije problem ;)

Molimo prijavite se