"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Lignje s obale

Više...
milord's Avatar 11 Kol 2015 16:05 - 11 Kol 2015 18:05 #201 od milord
Replied by milord on topic Lignje s obale
pozdrav, obavim predstavljanje naknadno :)

pa do sada sam bio koristio teleskopski štap koji nije baš za lignjolov sa obale :D. skvosavica imam dovoljan broj mislim oko 15-ak. upredenicu nisam do sada koristio kao ni FC predvez. sve je bilo samo najlon 0.24mm, ali od ove jeseni sam odlučio malo ozbiljnije se počet bavit lignjolovom.

već sam gledao neku rolu i štap od Okume. zajedno su cca 700 kn.
Zadnja izmjena: 11 Kol 2015 18:05 od zeusfaber.
Hvala: zeusfaber

Molimo prijavite se

• zeusfaber
  • zeusfaber's Avatar Autor teme
  • Administrator
  • Administrator
  • Pozdrav svima!
Više...
zeusfaber's Avatar 11 Kol 2015 18:07 #202 od zeusfaber
Replied by zeusfaber on topic Lignje s obale
Fino, što si gledao od Okume?

Može se za početak koristiti i tanki najlon (0,20mm - 0,25mm) ali upredenica je puno bolja, što zbog kontakta sa skosavicom, što zbog boljeg izbačaja...

Molimo prijavite se

Više...
pepsi's Avatar 11 Kol 2015 22:07 #203 od pepsi
Replied by pepsi on topic Lignje s obale
Prolistaj malo prijašnje stranice,naci ćeš neke osnovne natuknice što se tiče opreme.

daj čovjeku ribu i jest će JEDAN DAN,nauči čovjeka da lovi ribu i lovit će je CIJELI ŽIVOT

Molimo prijavite se

Više...
pepsi's Avatar 11 Kol 2015 22:31 - 13 Kol 2015 18:11 #204 od pepsi
Malo gledam, listam, 5200 pregleda na temu lignje, stvarno su top tema :lol:

daj čovjeku ribu i jest će JEDAN DAN,nauči čovjeka da lovi ribu i lovit će je CIJELI ŽIVOT
Zadnja izmjena: 13 Kol 2015 18:11 od zeusfaber.

Molimo prijavite se

• losos
  • losos's Avatar
  • Korisnik
  • Korisnik
  • da bi uvatio ribu moras imati mokre gaće!
Više...
losos's Avatar 11 Kol 2015 23:05 - 11 Kol 2015 23:08 #205 od losos
Replied by losos on topic Lignje s obale
samo mi punite mail box s updatima teme :)

Dakle morate savladati ovu tehniku evo lipo sa na vide vidi sta tribate raditi sa stapom. Ovo nosi lignju lignju vise. Skosavica MORA pasti na dno da bi poceli raditi sa njom "skokove"

Kocnica na roli igra OGROMNU ulogu!!!, svaki put kad napravite ovaj nagli skok-skos kocnica MORA proklizati malo, ne puno, cisto da se ukljuci jer kad je lignja uzela vi joj napravite taj trzaj dobit ce te samo krakove od nje, u ovom slucaju rola sama popusti i zabije igle i to je to, poslije nikakovo pritezanje kocnice, eventualno otpustanje malo. Velika lignja ce vam izvuci 20-ak metara odmah bez problema. Nema straha neka vuce 100 ako triba samo lagano sa njom nema ona nigdje uteci.

Nemojte stediti na roli, i gledajte da ima carbonske prstenove na kocnici bas zbog ove kocnice. Ako ce te nelosu rolu za male novce preporucio bih shimano exage 2500 i za nju uzeti karbonske prstenove sa ebay (10-ak dolara).

Japanci imaju stapove sa lignje da boli glava , a cijene su nerijetko i oko 1000€, e sad svojevrsno su bili super stapovi od shimana yasei aori bijeli i crveni, bijeli je bio elita a crveni za nas manje elitne. No izbacuju sada oni svasta, koliko novaca toliko muzike. radije prigrmite pa gustajte sa pravom opremom... stapa ranga 5-20 g medim light akcija duzine 2.40 ce biti dobar.

Jos jednom kazem nemojte stediti, jer cete za par miseci traziti nesto bolje pa opet bolje, dok ne dodjete do onoga sta valja. tako ode duplo vise novaca...

upredenice evo ove debljina 0,8 do 1, i metar fluorocarbona, nemojte ih spajati kopcom vec cvorom.

cijene oko 40-50$ - ovo uzmite svakako , neznam kako opljckajte koga ali ovo je pod must have!

skosavice:
yamashita broj 1.

jesu skupe ali mater ima vride svake lipe , osim kad zapnu.

alternativa: dtd, fukushima.

uzmite i 10-ak kineza u provjerenim narancastim dekorima tamo di zapinje.

Rezime:

TEHNIKA- egging
ROLA mora raditi zzzz..
STAP - lagan i skup ;)
UPREDENICA- VARIVAS
Skosavice- ovisi o budgetu

prvo svladajte tehniku, pa kupujte skupe skosavice. kad dodjete u napredniji stadij onda idu istrazivanja koja boja u koje doba dana jel oblacno bistro, aktivnost ribe, ima li miseca , jel polovican, jel mutno bistro polumutno, polubistro...
Zadnja izmjena: 11 Kol 2015 23:08 od losos.

Molimo prijavite se

• losos
  • losos's Avatar
  • Korisnik
  • Korisnik
Više...
losos's Avatar 11 Kol 2015 23:15 #206 od losos
I nemojte da se muci bestija, Udarac rukom iza vrata , nozicem, debljom iglicom ubod u glavu i tijelu i kad pobili to je to.

Hvala: AlenP

Molimo prijavite se

Više...
AlenP's Avatar 11 Kol 2015 23:50 #207 od AlenP
Replied by AlenP on topic Lignje s obale
losos care svaka čast, baš si se potrudio, nemam riječi! nisam imao pojma da boja upredenice igra ulogu :dry: bijelo roza?

eging je svakako nešto što treba trenirati, naučiti, potvrditi ;) nadam se u LML :P
Hvala: losos

Molimo prijavite se

Više...
pepsi's Avatar 12 Kol 2015 15:30 - 13 Kol 2015 18:11 #208 od pepsi

milord napisao: pozdrav, obavim predstavljanje naknadno :)

pa do sada sam bio koristio teleskopski štap koji nije baš za lignjolov sa obale :D. skvosavica imam dovoljan broj mislim oko 15-ak. upredenicu nisam do sada koristio kao ni FC predvez. sve je bilo samo najlon 0.24mm, ali od ove jeseni sam odlučio malo ozbiljnije se počet bavit lignjolovom.

već sam gledao neku rolu i štap od Okume. zajedno su cca 700 kn.

ovako to sve kod mene izgleda

a što reći :cheer:

Zadnja izmjena: 13 Kol 2015 18:11 od zeusfaber.

Molimo prijavite se

Više...
pepsi's Avatar 12 Kol 2015 15:36 - 13 Kol 2015 18:10 #209 od pepsi
Svaka čast Losos, detaljnije ne može!

Zadnja izmjena: 13 Kol 2015 18:10 od zeusfaber.

Molimo prijavite se

• losos
  • losos's Avatar
  • Korisnik
  • Korisnik
Više...
losos's Avatar 13 Kol 2015 18:06 - 13 Kol 2015 18:08 #210 od losos

AlenP napisao: losos care svaka čast, baš si se potrudio, nemam riječi! nisam imao pojma da boja upredenice igra ulogu :dry: bijelo roza?

eging je svakako nešto što treba trenirati, naučiti, potvrditi ;) nadam se u LML :P

Ma igra i ne igra. Te se roze brzo gube boju u moru vec nakon 5 metara. Gledaj cime japanci love i neces faliti. Oni su klasa debelo iznad nas. I samo ulozis u njihove prozvode i to je to , nemoras razbijati glavu zasto ovo zasto ono. Kupi provjereno ;)
Zadnja izmjena: 13 Kol 2015 18:08 od zeusfaber.

Molimo prijavite se

Više...
lignjolovac's Avatar 13 Kol 2015 22:25 #211 od lignjolovac
Replied by lignjolovac on topic Lignje s obale
Losos dobra je ova tehnika,bila bi sigurno lignja više,ali na mojoj poziciji i dosta skosavica manje :)

U subotu najavljuju neku kišu,pa ako dobijem slobodan dan idem isprobati svoju staru poziciju.

A kad pristupim natjecanju prvo ide priča kako sam se zarazio sa ovim prekrasnim hobijem uz par slika :D

Prošlu sezonu sam izgubio 2 skosavice,nije puno s obzirom na kakvoj poziciji lovim

Žali se Marija svojoj susjedi:
– “Kad god moj Mate kupi dozvolu nikad ribe ne uhvati. A kad ne kupi onda njega uhvate!”
Hvala: pepsi

Molimo prijavite se

Više...
pepsi's Avatar 15 Kol 2015 11:45 #212 od pepsi
Oce li ta prica,lignjolovac? :)

Molimo prijavite se

Više...
lignjolovac's Avatar 15 Kol 2015 20:51 - 15 Kol 2015 21:58 #213 od lignjolovac
Replied by lignjolovac on topic Lignje s obale
Čekam taj slobodan dan ko ozeblo sunce :D

Radim na plaži,a sutra navrijeme,pa ako ne budem radio ide priča.

A za ovu sezonu planiram napraviti par transfera:
YO - ZURI EGI AURIE Q RS
YO - ZURI AURIE Q CW (CLOTH WRAPPED)
YO - ZURI SQUID JIG CRYSTAL ULTRA CLOTH WRAPPED

Možda još koji ne planirani transfer uleti,vidit ćemo sve.

Recite mi za koliko mogu nabaviti neki solidni štap,baš za lignje?

Žali se Marija svojoj susjedi:
– “Kad god moj Mate kupi dozvolu nikad ribe ne uhvati. A kad ne kupi onda njega uhvate!”
Zadnja izmjena: 15 Kol 2015 21:58 od lignjolovac.

Molimo prijavite se

Više...
Manta's Avatar 17 Kol 2015 21:29 #214 od Manta
Replied by Manta on topic Lignje s obale
Probao sam prošle zime eging tehniku i totalo se zarazio s time.Ispočetka me ekipa s kojom lovim krivo gledala i govorila šta mašeš toliko, otkinučeš lignji glavu ali kad su pali veči komadi lagano su utihnuli.

Rijetko koja lignja je bila manja od 40 deka, pa čak je bilo i kilašica.Prva koju sam zakvačio je imala 90 deka kad sam skosnuo i zakvačio je mislio sam da sam zapeo ali kad je počela vući tek je onda nastao šou; hoće štap da mi izvuče iz rukuOdmah sam se navukao na eging..

Nisam imao što bi rekli "specijalni" štap nego obični špiner.
Prvo sam koristio daiwa megaforce jiger 2.60 dužine 3-18 gr i rola tica cambria sa najlonom 0.25.nekako je to sve bilo mekano i nije mi leglo baš jer sam čitao da treba špaga da se dobije bolja prezentacija skosavice. a uz to mi je rola bila preteška.

Za malo vremena kupujem jeftinu špagu sa e-beja, 0.10 i nabavljam tica GAA 3000 I odmah vidim razliku u ulovima, osjetim čim lignja dotakne skosu.

Vidim da je vrag odneo šalu i uzimam i malo jači i tvrđi štap, aiwa shima n gage 2.70 i 10-40 grama i sa njim radim samo tako, za mene je to bio bingo dobitak al opet nemam mira pa sam kupio varivas upredenicu (ona jeftinjava se petljala) i rolu quantum inferno 20 i milina je za radit, 3-4 sata skosam, nema otpadanja ruku, petljanja špage, ukratko prva liga.

Tek nedavno sam nabavio shimano aori yasei red i onako gledajući mislim da ću zasad ostati na shimano štapu, quantum rola, varivas upredenica.

Za spoj špage i flororocarbona koristim dupli uni čvor, nekako mi je sjeo odmah na prvu taj čvor.

Od florocarbona koristim tubertini gorila 0.22 Prvo sam počeo sa seguarom 0.33, pa prešao na tanji berkley trilene 0.27 i koristim tubertini.
Koristim mustadove kopče dual lock size br 1, promjenio sam ih bar 10 različitih al ove mi se čine taman. nemaju virblu na sebi a sklon sam mišljenju da je lignja opreznija ako vidi đogulin.(moja paranoja)

Kopču uvijek vežem palomar čvorom, jednostavan i brz čvor, lako se veže.
Od skosa najviše koristim dtd, pa yo-zuri pa zebco.Yamashite su samo za dobre terene gdje nema zadjeva a najdraže mi je kad neka kineska od 8 kuna klapne lijepu lignju. :)
Nadam se da sam sa ovim postom bar malo nekome pomogao.Još malo pa i kod mene počinje sezona liganja, čim krenu gosti ća ode ja na lignje.

Nikad nije kasno dok ne bude prekasno.

Molimo prijavite se

• zeusfaber
  • Administrator
  • Administrator
  • Pozdrav svima!
Više...
zeusfaber's Avatar 18 Kol 2015 17:28 #215 od zeusfaber
Manta, što čekaš? :cheer: Liga je počela, lignje čekaju, ajmo. Akcija! :lol:

Svaka čast na opisu :)

Molimo prijavite se

Više...
Vire's Avatar 18 Kol 2015 19:10 - 19 Kol 2015 14:09 #216 od Vire
Replied by Vire on topic Lignje s obale
Pozdrav svima!!! Zovem se Denis i dolazim iz Zadra. Obožavam more i ribolov a ove godine ću se posvetiti lignjolovu. Forum pratim već neko vrime i fenomenalan je. Za sad toliko od mene. Pozdrav svima!
Zadnja izmjena: 19 Kol 2015 14:09 od zeusfaber.
Hvala: zeusfaber, pepsi

Molimo prijavite se

Više...
pepsi's Avatar 19 Kol 2015 12:36 - 19 Kol 2015 14:08 #217 od pepsi
Pozdrav Denis, ajde neko iz mog kraja, dobrodosao na LM. B)

Zadnja izmjena: 19 Kol 2015 14:08 od zeusfaber.
Hvala: Vire

Molimo prijavite se

• zeusfaber
  • Administrator
  • Administrator
  • Pozdrav svima!
Više...
zeusfaber's Avatar 19 Kol 2015 14:09 #218 od zeusfaber
Bok Denise. Hvala puno i dobrodošao ;)
Hvala: Vire

Molimo prijavite se

Više...
Divlji Čovik's Avatar 19 Kol 2015 15:25 - 19 Kol 2015 15:27 #219 od Divlji Čovik
Replied by Divlji Čovik on topic Lignje s obale
Pozz od mene članovima Ludog Mora, vjerovatno smo se sretali na FB pa ce mi biti drago druziti se s vama ovdje!

Sad jedno pitanje...

Jeste ispribali one nove DTD skoskavice koje su kao bolje jer ispustaju neke zvukove hehe :P
Zadnja izmjena: 19 Kol 2015 15:27 od zeusfaber.

Molimo prijavite se

• zeusfaber
  • Administrator
  • Administrator
  • Pozdrav svima!
Više...
zeusfaber's Avatar 19 Kol 2015 15:40 #220 od zeusfaber

Divlji Čovik napisao: Pozz od mene članovima Ludog Mora, vjerovatno smo se sretali na FB pa ce mi biti drago druziti se s vama ovdje!

Sad jedno pitanje...

Jeste ispribali one nove DTD skoskavice koje su kao bolje jer ispustaju neke zvukove hehe :P

Srećemo se, kako ne ;) u FB bespućima. Dobrodošao Divlji :cheer:

DTD skosavica sa posebnim zvukom? :lol: Prvi put čujem, zbilja nemam pojma...

Molimo prijavite se