"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Lignje s obale

Više...
BulMar's Avatar 02 Ruj 2018 11:11 #2561 od BulMar
Replied by BulMar on topic Lignje s obale
Sinoć se počelo spremati nevrijeme nad Zadrom, grmi, sijeva, a more mirno, vjetra nema, ... i nisam mogao odoliti. Spustim se do mora, idem baciti po ure, uru.
Nakon 10-ak minuta nešto dotiče skosavicu, potegnem lagano, teško je, sigurno zapelo, ali ne, poteže upredenicu, rola zuji, ...Ugodno iznenađen, lagano potežem, otima se, lignja je 100%.
Kada sam je ugledao, pri mulu, lipa je, prava, a nemam mrežu. Ako je dižem, bojim se otkinuće joj se krak, jer je zakačena samo sa jednim, dužim. Odlučim je lagano podignuti, da joj usta budu iznad površine mora, i odvući do male uvale, 30-ak metara, i nasukati na pijesak. Uspio sam. Ovo mi je prva ove lignjo-sezone, i zato vrlo draga. Imala je 35 dag.

Privitak datoteke:

Sutra je novi dan!

"Baci srećkovića u rijeku i on će isplivati sa ribom u ustima" - Karel Čapek

Molimo prijavite se

Više...
Zdenko's Avatar 02 Ruj 2018 11:25 #2562 od Zdenko
Replied by Zdenko on topic Lignje s obale
Dobra lignja. Kad si to lovio?

Rogi ribaru !

Molimo prijavite se

Više...
BulMar's Avatar 02 Ruj 2018 19:01 #2563 od BulMar

Zdenko napisao: Dobra lignja. Kad si to lovio?

Sinoć, od 20:00 do 20:45.
Potjerao me kući vrlo jak zapadnjak. I kapu mi je bacio u more. Danas sam je, uzalud, tražio.

Sutra je novi dan!

Hvala: Zdenko, mirakulin

Molimo prijavite se

Više...
tuvok's Avatar 04 Ruj 2018 00:22 #2564 od tuvok
Replied by tuvok on topic Lignje s obale
Evo i mene nakon treninga za novu ligu. Prvo sam jutros posložio opremu za novu ludo more ligu.

Valjda će bit dovoljno skosa za sezonu.
Večeras sam otišao na poziciju ali je previše puhalo pa sam promjenio plan. Otišao sam s druge strane poluotoka gdje sam do sada pokušao par puta ali bez uspjeha.
Nakon što sam sat vremena pokušavao već sam izgubio nadu. Stavljem DTD panic egi 3.0 RH s prozirnom perajom.
U jednom trenutku osjetim udar i ništa, puštam skosu i nakon par sekunda kontra i imam je.
Dovlačim je na škrapu.

Bacam ponovno ali ništa, na trećem bacanju osjetim da dira skosu, puštam je i radim kontru i imam je.

Pokušavao sam još pola sata ali više ništa.
Prezadovoljan paricom.

Molimo prijavite se

Više...
Zdenko's Avatar 04 Ruj 2018 07:31 #2565 od Zdenko
Pocele su.

Rogi ribaru !

Molimo prijavite se

Više...
marinac's Avatar 04 Ruj 2018 07:59 - 04 Ruj 2018 16:31 #2566 od marinac
Replied by marinac on topic Lignje s obale
Nisu nikako ni prestale :whistle:
Zadnja izmjena: 04 Ruj 2018 16:31 od zeusfaber.
Hvala: zeusfaber, Zdenko

Molimo prijavite se

Više...
BulMar's Avatar 04 Ruj 2018 08:16 #2567 od BulMar
Bravo i za ulov i za arsenal!

Hvala: tuvok

Molimo prijavite se

• zeusfaber
  • zeusfaber's Avatar Autor teme
  • Administrator
  • Administrator
  • Pozdrav svima!
Više...
zeusfaber's Avatar 04 Ruj 2018 16:32 #2568 od zeusfaber
Replied by zeusfaber on topic Lignje s obale
Ja ih još ne mogu pronaći s kraja. Bio sam 4 puta :lol: :lol:

Molimo prijavite se

Više...
Katatunga's Avatar 07 Ruj 2018 17:26 - 07 Ruj 2018 17:27 #2569 od Katatunga
Replied by Katatunga on topic Lignje s obale
Pozdrav narode!
Evo vidim da ima dosta entuzijasta koji tamane lignje s obale pa da vam se predstavim;
I ja sam jedan od onih koji se zaljubio u ovaj sport, jedan od onih koji na zimi smrzava ruke na rivi da bi zakačio pokojeg "torpeda".
Inače ovo će mi biti treća sezona lignjolova s obale a počeo sam s nikakvim predznanjem i sve sto sam naučio bilo je samouko i iz vlastitog iskustva.
Za svoj prvi štap (kojeg koristim i dan danas) izabrao sam Caperlan Coast Essential 350, zaista jeftin štap kupljen sa pripadajućom mašinicom koji je, ako se ne varam, koštao nekih 120kn. U tom trenutku nije mi imalo smisla kupovati skuplju opremu s obzirom da sam o lignjama nisam znao ni A ni B. Do dana današnjeg mi je služio svrsi i moram reći da je odličan i mekan štap, svakako preporuka za početnike. :like:
Upredenica je dosada bili 0.25 a od ove godine je 0.20 zbog daljeg izbačaja. Obavezno fluorcarbon ispred šuštavice.
Šuštavice, e tu ih imam malo more no preferiram DTD (kupujmo hrvatsko jel?) a rijeđe YO ZURI i YAMASHITA. što se boja tiče iskustvom ponukan koristim isključivo šuštavice svijetlih i žarkih boja (bijela, crvena, narančasta itd.). Imam i nešto plavih i zelenih no nekako su mi se pokazale jalove :unsure:
Veličine od 2.5 - 3.5
Lovim na otoku Krku i baš sam eto malo obnovio opremu za predstojeću sezonu, u ponedjeljak idem utoćati malo šuštavice i okušati sreću jer se počelo pričati da se love (iskustva onih koji imaju barku).
Jeste li vi imali ove godine šta sreće s obale?
Zadnja izmjena: 07 Ruj 2018 17:27 od Katatunga. Razlog: Opet sam šaban

Molimo prijavite se

Više...
marinac's Avatar 08 Ruj 2018 08:51 #2570 od marinac
Hvala: Zdenko, Kvarner

Molimo prijavite se

Više...
marinac's Avatar 08 Ruj 2018 08:52 #2571 od marinac
Sinoć uvaćeno.
Hvala: Zdenko

Molimo prijavite se

Više...
BulMar's Avatar 08 Ruj 2018 09:10 - 08 Ruj 2018 09:13 #2572 od BulMar
Pozdrav i dobrodošao, Katalunga!

Zadnja izmjena: 08 Ruj 2018 09:13 od BulMar.
Hvala: Katatunga

Molimo prijavite se

Više...
Katatunga's Avatar 08 Ruj 2018 16:15 #2573 od Katatunga
Respektabilan ulov! Svaka čast!
Hvala: Zdenko

Molimo prijavite se

Više...
Katatunga's Avatar 09 Ruj 2018 09:02 #2574 od Katatunga
Sad se sjetih;

nemojte zamjeriti ako je itko već pitao ali s obzirom da je u temi 172 stranice nemam volje tražiti :blink:

Je li itko imao iskustva sa podvodnim svijetlima pri lignjolovu s obale? Ima li smisla uopće imati svijetlo ako to isto svijetlo ide samo u jednom smjeru (s obzirom da ne ide prema kopnu? :dry: )

Inače lovim s frendom i to svijetlo nam je bauk tema s obzirom da nije bas jeftino a nismo sigurni koliko bi efekta s istim postigli?

Svako iskustvo je dobrodošlo!

Molimo prijavite se

Više...
Mladen Miletić's Avatar 09 Ruj 2018 09:51 #2575 od Mladen Miletić
Replied by Mladen Miletić on topic Lignje s obale
Nije dozvoljeno imati svoju rasvjetu s obale

Smiješ koristiti javnu rasvjetu

Mladen
099 3 20 40 20
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Hvala: Zdenko, Katatunga

Molimo prijavite se

• Baćo68
  • Baćo68's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
  • Nikad nije kasno početi
Više...
Baćo68's Avatar 09 Ruj 2018 10:11 #2576 od Baćo68
Replied by Baćo68 on topic Lignje s obale
Koliko znam svjetlo je dozvoljeno, ali se dodatno plača.

Redni broj Vrsta dozvole Naknada športski Naknada rekreacijski
Dnevne i višednevne dozvole
1. Dozvola za jedan (1) dan 60 60
2. Dozvola za tri (3) dana 150 150
3. Dozvola za sedam (7) dana 300 300
4. Dozvola za ribolov udičarskim alatima za veliku ribu za jedan (1) dan 120 ne izdaje se
5. Dozvola za ribolov udičarskim alatima za veliku ribu za tri (3) dana 300 ne izdaje se
6. Dozvola za ribolov udičarskim alatima za veliku ribu za sedam (7) dana 600 ne izdaje se
Godišnje dozvole(*)
7. Godišnja dozvola za maloljetne osobe i invalide Domovinskog rata Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu HRVI) 10 100
8. Godišnja dozvola za osobe koje su umirovljenici ili koji su navršili 65 godina života 60 100
9. Godišnja dozvola za punoljetne osobe do 65. godine života 350 500
10. Godišnja dozvola za osobe s navršenih 65 godina života koje imaju prebivalište na otocima i poluotoku Pelješac kako su navedeni u posebnom propisu o otocima ne izdaje se izdaje se bez naknade
Posebne dozvole(**)
11. Posebna dozvola za ribolov stajaćim parangalom 200 200
12. Posebna dozvola za ribolov vršama za lov ribe 200 200
13. Posebna dozvola za ribolov ostima 100 100
14. Posebna dozvola za upotrebu umjetne rasvjete 100 100
15. Posebna dozvola za ribolov udičarskim alatima za veliku ribu 700 Ne izdaje se

Riba(r) ribi grize rep

Molimo prijavite se

Više...
Mladen Miletić's Avatar 09 Ruj 2018 12:21 #2577 od Mladen Miletić
Replied by Mladen Miletić on topic Lignje s obale
Kad sam kupovao godišnju dozvolu preko “Arbuna” postavio sam im neka pitanja i dobio odgovore.

Evo kopije:

Poštovani Gosp. Miletić,

slijedom Vaših pitanja pokušati ćemo na iste odgovoriti.

Namjeravam nabaviti podvodnu led rasvjetu. Prema slici s vaše web stranice miram upitati registraciju plovila.
Prema naputku iz Saveza za sve posebne dozvole osim lov na veliku ribu nije potrebno upisivati registraciju. Pravilnikom je definirano da se za posebne dozvole treba upisati minimalno 1 do maksimalno 3 registracije plovila. Ovdje smo u situaciji gdje Savez govori jedno, a Zakonodavno tijelo drugo jer Pravilnikom ova situacija (koju savjetuje Savez) nije propisana.
Uvijek savjetujemo da se upišu registracije bez obzira iako je za posebne dozvole od prije par dana uvedeno da se registracije mogu korigirati/nadopunjavati te da se posebne dozvole mogu kupovati kroz cijelu godinu. Zakonodavnom tijelu je valjda postalo jasno da osobe koje kupe godišnje sportske dozvole te posebne ne moraju odmah imati plovilo. Možda ga tek kupuju za sezonu bilo ono polovno ili novo.

Zakonodavac vjerovatno nije predvidio mogućnost da se umjetna rasvjeta spusti u more s obale💡
Nažalost Zakonodavac nije predvidio priličan broj mogućnosti i situacija na terenu, ali neke je jasno definirao u starim Zakonima. Zakonodavac nije definirao ni mogućnost polaganja pridnenog parangala iz kajaka, gumenog dječjeg brodića na vesla i sl. Nažalost na ovakva i druga pitanja od nadležnih nikad nismo dobili odgovor. Zakomplicirali jesu, jasno definirali nisu.

Ako kupim posebnu dozvolu i lovim s obale; onda sam u prekršaju ako ju ne koristim iz dozvoljenog plovila ili mi ta dozvola uopće ne treba???
Osoba koja lovi ostima uz uporabu umjetne rasvjete SA OBALE, smatra se da nema plovilo. Takva osoba ima dozvolu za osti i umjetnu rasvjetu.
Tumačenje: osoba nije u prekršaju, ali što će biti u praksi to ne možemo odgovoriti.

Ako mi ne treba dozvola da li to znaći da smijem loviti i ribu s udičarskim alatom
Udičarskim alatom smijete loviti ribu isključivo uz sportsku ili rekreacijsku dozvolu ili bez dozvole do 14 godina starosti (jedan štap s jednom udicom).

Ako je moja umjetna rasvjeta spuštena u more s obale a ja se nalazim na plovilu 50 do 100 od nje; onda sam grešnik ili pravednik
Prema Zakonu nije dozvoljeno raditi (praviti/uzrokovati) umjetnu rasvjetu sa obale u svhu obavljanja ribolova. Što će biti u praksi tijekom kontrole i da li ste u prekršaju to ne možemo odgovoriti. Rasvjeta tipa automobilski farovi nije dozvoljena. Sva rasvjeta osim javne u pravilu nije dozvoljena. Nažalost na ovakva i druga pitanja od nadležnih nikad nismo dobili odgovor, ali savjetujemo kupnju posebne dozvole za umjetnu rasvjetu za svaki slučaj da ista vrijedi za ovakve situacije u praksi.

Smijem li umjetnu rasvjetu postaviti ispod plutaće i pustiti niz kurent 50-100 metara od broda tako da pluta slobodno ili vezano za plovilo
Na ovo ne možemo dati odgovor.

Gore opisani su varijacije na temu koju želim istražiti u ribolovu. Ne želim doći u situaciju da imam problema sa zakonom zbog ovakog ili onakog tumačenja onih koji ga kontroliraju. Zanima me što smijem a što ne smijem
Nažalost, jasno nam je što želite istražiti, ali situacije u kojima se ne želite naći ili ih potencirate nisu jasno definirane niti nam je itko dao konkretne odgovore na ovakva i/ili slična pitanja. Vodimo se nekakvim nahođenjem da je bolje imati dozvolu za rasvjetu nego biti bez nje.

Kako se posebne dozvole mogu kupovati naknadno podržava li vaša web stranica tu mogučnost
Da, nakon roka prodaje godišnjih dozvola biti će moguće preko naše internetske stranice kupiti posebne, dnevne i višednevne dozvole.

Nadam se da pitanja nisu preteška. Volio bih da ako ne znate to i kažete nego da zbog pogrešnog odgovora dođem u sukob sa zakonom
Vaša pitanja nisu teška, više su prirode slučaja na terenu gdje u konačnici zakonodavno tijelo odlučuje prema naputcima i iskustvima što raditi u slučajevima kad nešto nije definirano zakonskim aktima. Na kraju krajeva ako nešto nije definirano da li se smatra da je to dozvoljeno ili ne? Tu leži najveći problem i onda je kontrola ta koja donosi prosudbu kakvim se alatima i/ili načinom ribolova određeni pojedinac ili skupina osoba bavi.

Problem postoji i kod raznoraznih situacija poput:
Osoba koja ima dozvolu za umjetnu rasvjetu i nalazi se na brodu nekog drugog vlasnika, čiji vlasnik nema dozvolu za umjetnu rasvjetu, a obe osobe obavljaju ribolov uz korištenje umjetne rasvjete. Ovdje je vlasnik plovila u prekršaju, ali apsurd je da za jedan brod na kojem može biti više osoba svi moraju imati dozvolu za umjetnu rasvjetu. Da li to znači da svatko od njih može nositi i svoju umjetnu rasvjetu?

Toliko.

Mladen
099 3 20 40 20
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Molimo prijavite se

Više...
Zdenko's Avatar 09 Ruj 2018 14:03 #2578 od Zdenko
Po ovom gore dopisu, umjetna rasvjeta sa kopna nije dozvoljena. Samo javna rasvjeta.

Rogi ribaru !

Molimo prijavite se

Više...
Katatunga's Avatar 09 Ruj 2018 14:22 #2579 od Katatunga
Bome, stvarno detaljan opis, zahvaljujem..

Nisam znao da je s obale zabranjeno..

Molimo prijavite se

Više...
IveRijeka's Avatar 09 Ruj 2018 18:05 #2580 od IveRijeka
Replied by IveRijeka on topic Lignje s obale
Pa nisam baš siguran da bi svijetlo koje se stavi na par sati dalo neki rezultat za lov liganja, probalo se je i to i i dalje se radi no mislim da se ne isplati. Dapače nekad će dat i kontra efekt , ko kad posvjetliš lignju a ona tutanj.
Hvala: Katatunga

Molimo prijavite se