"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Lignje s obale

Više...
Zdenko's Avatar 21 Lis 2018 11:23 #2601 od Zdenko
Replied by Zdenko on topic Lignje s obale

Kvarner napisao: Ma gdje je to pravilo da mora biti tako labavo kocnica.Ne bih se slozio s tim.Ja je ima na tvrdi a kad je velika lignja gore inba je reguliram prilikom vadjenja.Tako da nema paravila i da se mora ovo ili ono.Stvar je tehnike.😉

Kocnica koja se cuje prilikom eging skosanja, je dio eging tehnike I tako je setiraju Japanci. Pogledaj malo par japanskih youtube videa,stavi zvucnik na najglasnije I cut ces rolu kako klika. Ja sa tako opustenom kocnicom, nemam problema. Moji prijatelji koji love sa kraja panulaskim potezanjem, rolu nemaju tako podesenu. Ali to je sve stvar pojedinca.

Rogi ribaru !

Molimo prijavite se

Više...
Kvarner's Avatar 21 Lis 2018 11:56 #2602 od Kvarner
Replied by Kvarner on topic Lignje s obale
Ajde nek nam je uvjek netko uzor dali Japan ili Ameri. Ma sve je stvar tehnike. A sad jedno pitanje za tebe, Zdenko koliko si na taj nacin izgubio veliki liganja?Ja znam da kad je kocnica na jace nikad je veca lignja kad skosnes je nabodes i nema frke, kad je na mekano malo pomiluje lignju i kad mislis da je imas da je vani ona ti pusti puscu jer je sve na meko i samo je cuva.Tako da necu raspravljat to je stvar tehnike i navike, a ti se drzi Japanaca.

Molimo prijavite se

Više...
Yamašnita's Avatar 21 Lis 2018 12:15 #2603 od Yamašnita
Replied by Yamašnita on topic Lignje s obale
Evo samo da se ukljucim, mislin da je sve stvar pojedinca kako ko voli. Jednom mi je jedan kolega rekao ne moraš se striktno držat pravila, ja na svojoj pošti od 3 čovika koji uvik tu lovimo jedini imam puštenu kočnicu i onda njih dva to nervira jer je njihova stegnuta i uvjeravaju me da će mi mašinica riknit, a evo do sada nikad problema. Znalo mi se desit da s tamo opuštenom kočnicon sam kida krakove lignji i to mi se događalo svaki dan početkon 7 mjeseca. Opet negdi sam čita, lignja u japanu i naša nije ista vrsta, u japanu vole agresivan rad dok naša ne voli, iako nekad i kod nas se baci na agresivnost, ja osobno volin agreaivne skosajeve, sve su to priče kako ko nista nije dokazano, znam da neko kaže sta ce ti sporotonuce skosavice, a meni su draže nego brzo tonuće, sve je stvar kako ko voli lignja ce doc ako je tu ako nije nema je kako god radia, lovia isto je... Znam kad sam počinja brinilo me štap od 45g al eto na kraju sam lipo gušta i ima lipih uliva s tim štapom. Ljudi pravilo je da nema pravila bar tako ja mislin :)
Hvala: mirakulin, rogi

Molimo prijavite se

Više...
Zdenko's Avatar 21 Lis 2018 12:31 #2604 od Zdenko

Kvarner napisao: Ajde nek nam je uvjek netko uzor dali Japan ili Ameri. Ma sve je stvar tehnike. A sad jedno pitanje za tebe, Zdenko koliko si na taj nacin izgubio veliki liganja?Ja znam da kad je kocnica na jace nikad je veca lignja kad skosnes je nabodes i nema frke, kad je na mekano malo pomiluje lignju i kad mislis da je imas da je vani ona ti pusti puscu jer je sve na meko i samo je cuva.Tako da necu raspravljat to je stvar tehnike i navike, a ti se drzi Japanaca.

Pa napomenuh gore da je sve stvar pojedinca. Eging je japanska tehnika I ja osobno, lovim na taj nacin. Dio te tehnike je I setiranje role, da se cuje. Ja lovim tim nacinom, sto ne govori da I ti moras tako. Kolegi Rogi, sam pokusao objasnit, sta moze bit uzrok njegovom otpadanju lignje. Sto se mene tice, kad uhvati veca lignja, onda dotezem kocnicu koliko pita I na taj nacin je vadim vani. Po meni, i za mene, je bolje nasukat malu ili veliku lignju na mekanu kocnicu I onda dotezem kocnicu, koliko treba. I povlacenje I dotezanje se moze ljepo uskladit. I na kraju, moj dragi prijatelju Eging su osmislili Japanci. Lignjolov je njihov najveci hobi, poslje golfa.

Rogi ribaru !
Hvala: rogi

Molimo prijavite se

Više...
Zdenko's Avatar 21 Lis 2018 12:35 #2605 od Zdenko

Yamašnita napisao: Evo samo da se ukljucim, mislin da je sve stvar pojedinca kako ko voli. Jednom mi je jedan kolega rekao ne moraš se striktno držat pravila, ja na svojoj pošti od 3 čovika koji uvik tu lovimo jedini imam puštenu kočnicu i onda njih dva to nervira jer je njihova stegnuta i uvjeravaju me da će mi mašinica riknit, a evo do sada nikad problema. Znalo mi se desit da s tamo opuštenom kočnicon sam kida krakove lignji i to mi se događalo svaki dan početkon 7 mjeseca. Opet negdi sam čita, lignja u japanu i naša nije ista vrsta, u japanu vole agresivan rad dok naša ne voli, iako nekad i kod nas se baci na agresivnost, ja osobno volin agreaivne skosajeve, sve su to priče kako ko nista nije dokazano, znam da neko kaže sta ce ti sporotonuce skosavice, a meni su draže nego brzo tonuće, sve je stvar kako ko voli lignja ce doc ako je tu ako nije nema je kako god radia, lovia isto je... Znam kad sam počinja brinilo me štap od 45g al eto na kraju sam lipo gušta i ima lipih uliva s tim štapom. Ljudi pravilo je da nema pravila bar tako ja mislin :)

Skosanje, jace ili slabije ovisi o puno stvari. Dali lignja grize ili ne, kakvo je more, bistro ili mutno, dali lovis po danu ili u noc, koju vrstu skocavice imas, normalnu, sporotonucu ili tesku. I tocno si rekao, da je pravilo da nema pravila. Ali to je samo ponekad. U puno slucajeva se dokazalo da pravila ipak daju lignju vise. To se dobro vidi kod maestra Marinca.

Rogi ribaru !

Molimo prijavite se

Više...
IveRijeka's Avatar 21 Lis 2018 12:51 #2606 od IveRijeka
Replied by IveRijeka on topic Lignje s obale

Kvarner napisao: Ma gdje je to pravilo da mora biti tako labavo kocnica.Ne bih se slozio s tim.Ja je ima na tvrdi a kad je velika lignja gore inba je reguliram prilikom vadjenja.Tako da nema paravila i da se mora ovo ili ono.Stvar je tehnike.😉

S tim bi se složio, iako i sam podesim tako da kad trojku bacim koliko mogu i pustim da skroz potone pa onda jako agresivno trgnem da je jedva malko čujem. Znači nije onako meko kako japanci imaju naštelano, no nije ni na baš namrtvo tvrdo. Možda će nekome bit smješno no primjetio sam i to da se upredenica ili u mom slučaju na jednoj roli nanofil manje uvrću, jer kad agresivnije skosaš sa velikim proklizavanjem dolazi malo više do uvrtanja prilikom namatanja. Dobro to je moje viđenje, nije to sveto pismo da se mora ovako ili onako neka svak radi kako se nauči i kako vidi da daje najbolje rezultate.
Hvala: Kvarner, rogi

Molimo prijavite se

Više...
Kvarner's Avatar 21 Lis 2018 14:53 #2607 od Kvarner
Replied by Kvarner on topic Lignje s obale

IveRijeka napisao:

S tim bi se složio, iako i sam podesim tako da kad trojku bacim koliko mogu i pustim da skroz potone pa onda jako agresivno trgnem da je jedva malko čujem. Znači nije onako meko kako japanci imaju naštelano, no nije ni na baš namrtvo tvrdo. Možda će nekome bit smješno no primjetio sam i to da se upredenica ili u mom slučaju na jednoj roli nanofil manje uvrću, jer kad agresivnije skosaš sa velikim proklizavanjem dolazi malo više do uvrtanja prilikom namatanja. Dobro to je moje viđenje, nije to sveto pismo da se mora ovako ili onako neka svak radi kako se nauči i kako vidi da daje najbolje rezultate.

Bas tako kolega. Ja recimo preko ljeta bacam skose 2.5 dok drugi bacaju 1.8-2.2 jer mi se ne da male lignje loviti mada i na 2.5 ili 3 isto skoci mala kad hoce hoce.
Najvise sam na 3.0 a pogotovo u ovo doba godine i stalno sam na dnu s puscom, a zimi sam i na 3.5 pa sve do 6 mj. Onda ne ganjam vise lignje i sipe vec ribe.Jednostavno nema pisanog pravila kako loviti lignje, jer ovisi o puno, puno razloga o vremenu, vodi, kurentu, pusci i tako dalje i tako dalje ima puno razloga da se prilagodis posti i lignjama na koji nacin skacu i na koju velicinu i boju pusce.😉

Rogi
Hvala: IveRijeka

Molimo prijavite se

Više...
Alien's Avatar 22 Lis 2018 12:11 #2608 od Alien
Replied by Alien on topic Lignje s obale

rogi napisao: Moje pitanje - lovi li netko na toj poziciji uopće lignje? Ili ako bi mogli preporučiti neku poziciju na toj strani (Kostrena-Pećine), ne znam točno kako funkcionira lignjolovački kodeks? Ili reći gdje da NE IDEM, i to bi bila ogromna pomoć.

Ako ti je Kostrena u điru, probaj na vaterpolo igralištu između Galeba i Anića

Molimo prijavite se

• rogi
  • rogi's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
rogi's Avatar 24 Lis 2018 13:18 #2609 od rogi
Replied by rogi on topic Lignje s obale
Jutros sam ponovno bio na Pećinama, između 5:45 - 08:30, nažalost i dalje čekam tu prvu lignju :silly:
Do cca. 7 sam bio na muliću desno od Pajola, vidio sam tamo neke mrlje od crnila po betonu pa sam išao probati ali uzalud. Nakon toga sam se premjestio na mulić lijevo, više prema Lencu.

Probao sam sa DTD Bijela Oita 3.0, DTD Retro Oita 3.0 i 2.5, te DTD Real Fish Sargo 2.5

Ne znam radim li nešto krivo :oops:
Uglavnom zabacim skosavicu, čekam 45-50 sekundi da padne na dno, nakon toga dva jača skosa sa namotavanjem role, ponovno čekam 10-15 sekundi da padne na dno i tako u krug. S tim da prvih par skosova izvodim jače, a kasnije kako skosavica dolazi bliže obali radim slabije skosove.
I naravno ne bacam uvijek na isto mjesto nego nekako pokušavam pokriti cijeli radijus.
Ili je možda problem u boji skosavica? Ili jednostavno nema lignji. :lol:

Razmišljam da si uzmem još 2-3 skosavice u rozoj i plavoj nijansi?
Imate li neku preporuku koju boju/nijansu s obzirom da ću 90% vremena loviti u periodu od sat vremena prije izlaska do sat vremena nakon izlaska sunca?
Također bi ostao nekako pri DTD-u s obzirom da su "naše" :)

I već kad nisam lignju, ulovio sam par fotki :)

Molimo prijavite se

Više...
Zdenko's Avatar 24 Lis 2018 14:12 #2610 od Zdenko

rogi napisao: Jutros sam ponovno bio na Pećinama, između 5:45 - 08:30, nažalost i dalje čekam tu prvu lignju :silly:
Do cca. 7 sam bio na muliću desno od Pajola, vidio sam tamo neke mrlje od crnila po betonu pa sam išao probati ali uzalud. Nakon toga sam se premjestio na mulić lijevo, više prema Lencu.
Probao sam sa DTD Bijela Oita 3.0, DTD Retro Oita 3.0 i 2.5, te DTD Real Fish Sargo 2.5
Uglavnom zabacim skosavicu, čekam 45-50 sekundi da padne na dno, nakon toga dva jača skosa sa namotavanjem role, ponovno čekam 10-15 sekundi da padne na dno i tako u krug. S tim da prvih par skosova izvodim jače, a kasnije kako skosavica dolazi bliže obali radim slabije skosove.
I naravno ne bacam uvijek na isto mjesto nego nekako pokušavam pokriti cijeli radijus.

Imate li neku preporuku koju boju/nijansu s obzirom da ću 90% vremena loviti u periodu od sat vremena prije izlaska do sat vremena nakon izlaska sunca?

Odi na stranicu liga 2018 I vidi sto upotrebljava Tuvok1976. On lovi sa DTD-ima i ima najbolje opise lova. Tocno vidis kada koju skocavicu upotrebljava, makar to nije uvijek pravilo.

Rogi ribaru !

Molimo prijavite se

Više...
Yamašnita's Avatar 24 Lis 2018 20:18 #2611 od Yamašnita

rogi napisao: Jutros sam ponovno bio na Pećinama, između 5:45 - 08:30, nažalost i dalje čekam tu prvu lignju :silly:

Pomalo, po meni strpljen spašen, ja sam na svoju prvu lignju čeka mjesec dana, a bia sam na moru skoro svaki dan i bacila mi se na dtd koju sam dobia uz kutiju koju sam otpisa jer sam kupio yamashitu i kažem idem jednom probat bacit dtd nisam davno i paf prva lignja. Strpi se ako nisi u mogucnosti nemoj kupovat sad 50 skosavica bit ce prilike prvo nauci sa materijalom koji imas.

Molimo prijavite se

• zeusfaber
  • zeusfaber's Avatar Autor teme
  • Administrator
  • Administrator
  • Pozdrav svima!
Više...
zeusfaber's Avatar 24 Lis 2018 21:04 #2612 od zeusfaber
Replied by zeusfaber on topic Lignje s obale
Mrak fotke rogi! Svaka čast. Lignja će doći, skosavice su super!

Molimo prijavite se

• rogi
  • rogi's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
rogi's Avatar 25 Lis 2018 15:06 - 25 Lis 2018 15:09 #2613 od rogi
Evo mene opet s pitanjem :)
Koliko često mijenjate predvez (FC)?
Tek kada je osjetno pohaban na nekom mjestu ili svako toliko?
Naime jutros sam nakon 45 min skosanja išao zabaciti skosavicu i ode :lol:
Pukao mi je FC cca. pol metra ispod čvora s upredenicom, vjv sam ga pohabao na tom mjestu.
Imao je cca. 8 radnih sati.
Zadnja izmjena: 25 Lis 2018 15:09 od rogi.

Molimo prijavite se

Više...
Zdenko's Avatar 25 Lis 2018 15:36 #2614 od Zdenko
Po potrebi ako vidim da je ostecen. I obavezno prekontroliram FG cvor prije svakog lignjolova. Ako nesto od tih dvoje nije u redu, onda se mjenja.

Rogi ribaru !

Molimo prijavite se

Više...
Yamašnita's Avatar 25 Lis 2018 16:13 #2615 od Yamašnita
Ja svoj minjam kad mi pukne upredenica ili popusti čvor koji spaja fc i upredenicu. Do sada nikad mi nije fc pukao. Koliko znam fc se stavlja iz razloga što je izdržljiviji od upredenice i nebi trebao se ostetit prilikom dodirivanja dna(ispravite me ako grijesim ja sam tako razumio) . Provjeri kvalitetu fc.

Molimo prijavite se

Više...
Zdenko's Avatar 25 Lis 2018 16:23 #2616 od Zdenko
Tocno FC se stavlja glede dodira sa morskim kamenjem I svega onoga sto ga moze ostetit, tj i krutog smeca koje ljudi bacaju u more.

Rogi ribaru !

Molimo prijavite se

• rogi
  • rogi's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
rogi's Avatar 25 Lis 2018 17:26 - 25 Lis 2018 17:27 #2617 od rogi

Yamašnita napisao: Ja svoj minjam kad mi pukne upredenica ili popusti čvor koji spaja fc i upredenicu. Do sada nikad mi nije fc pukao. Koliko znam fc se stavlja iz razloga što je izdržljiviji od upredenice i nebi trebao se ostetit prilikom dodirivanja dna(ispravite me ako grijesim ja sam tako razumio) . Provjeri kvalitetu fc.

Da, izdržljiviji od upredenice glede habanja, ali mislim da to ne znači da se može oštetiti ili "zarezati" ukoliko se zakači za stijene ili kamenje.
Tako da mislim da def kako Zdenko kaže, trebalo bi ga svako toliko prekontrolirati i ukoliko je oštećen zamijeniti.
Mislim da bi se trebale na njemu moći osjetiti pukotine ili "zarezi" ukoliko ga se provuče kroz prste s obzirom da je samo jedna glatka nit.
Skupa lekcija :lol:
Čvor sam sada vezao double uni, još nisam "na ti" sa FG-om pa sam odustao nakon 3. pokušaja što mi nije uspio kako treba.
Ali mislim da bi za lignju double uni trebao biti dovoljan glede opterećenja
Zadnja izmjena: 25 Lis 2018 17:27 od rogi.
Hvala: Zdenko

Molimo prijavite se

Više...
machak10's Avatar 25 Lis 2018 19:35 - 25 Lis 2018 19:37 #2618 od machak10
Replied by machak10 on topic Lignje s obale
Vjerovatno ti je bio oštećen..dogodi se....ja sam promijenio taktiku glede dužine FC-a..sa nekadašnjih metar,metar i pol na sadašnjih cca pola metra (50-70 cm),to mi se čini idealno ipak.Ako je duži bez obzira kako dobro svezao FG čvor on ipak "lupa" u vodilice pri izbačaju i kad-tad će puknuti (što mi se i desilo na kraju..).

1 ) Major Craft Solpara Egi SPS-862E
DAIWA SPINNING REEL NINJA 2500A
DUEL Super X-wire(8-BRAID) #0.6(13lb)
Avani Eging Shock Leader
2 ) Savage Gear Bushwhacker XLNT2 15-40g 243cm
Shimano Exage 4000 FA
Daiwa J-Braid X8 0.13mm
Zadnja izmjena: 25 Lis 2018 19:37 od machak10.
Hvala: Zdenko, BulMar, rogi

Molimo prijavite se

Više...
ja_osobno's Avatar 25 Lis 2018 20:38 - 25 Lis 2018 20:40 #2619 od ja_osobno
Replied by ja_osobno on topic Lignje s obale

rogi napisao: Čvor sam sada vezao double uni, još nisam "na ti" sa FG-om pa sam odustao nakon 3. pokušaja što mi nije uspio kako treba.
Ali mislim da bi za lignju double uni trebao biti dovoljan glede opterećenja

Ovo ti je lagano svezat, čak i bez treninga, a dobar je

Ćo, je ča? :D
Zadnja izmjena: 25 Lis 2018 20:40 od ja_osobno.

Molimo prijavite se

Više...
Zdenko's Avatar 26 Lis 2018 07:41 #2620 od Zdenko

machak10 napisao: Vjerovatno ti je bio oštećen..dogodi se....ja sam promijenio taktiku glede dužine FC-a..sa nekadašnjih metar,metar i pol na sadašnjih cca pola metra (50-70 cm),to mi se čini idealno ipak.Ako je duži bez obzira kako dobro svezao FG čvor on ipak "lupa" u vodilice pri izbačaju i kad-tad će puknuti (što mi se i desilo na kraju..).

Tocno tako. Ne treba imat FC velike duzine iz bas tog razloga glede udaranja u vodilice. Kod mene je taj predvez uvijek 80 cm.

Rogi ribaru !
Hvala: BulMar

Molimo prijavite se