"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Lignje s obale

Više...
IveRijeka's Avatar 26 Lis 2018 10:40 #2621 od IveRijeka
Replied by IveRijeka on topic Lignje s obale

Zdenko napisao:

machak10 napisao: Vjerovatno ti je bio oštećen..dogodi se....ja sam promijenio taktiku glede dužine FC-a..sa nekadašnjih metar,metar i pol na sadašnjih cca pola metra (50-70 cm),to mi se čini idealno ipak.Ako je duži bez obzira kako dobro svezao FG čvor on ipak "lupa" u vodilice pri izbačaju i kad-tad će puknuti (što mi se i desilo na kraju..).

Tocno tako. Ne treba imat FC velike duzine iz bas tog razloga glede udaranja u vodilice. Kod mene je taj predvez uvijek 80 cm.

Nema baš ali baš nikakve potrebe imat za lignje predvez od metra i pol , to nema nikakve svrhe. Kako rekoste maksimalno 70-80 cm je više nego dovoljno a za mene je najpraktičniji od 50-60 cm.
Nakon nekoliko lignjolova prevežeš odnosno promjeniš valjao ili ne i vozi. Doduše nije loše kad rastežeš odnosno pripremaš štap malo bacit oko jer nikad ne znaš po čemu si grebao , čisto radi sigurnosti u glavi da ne misliš.
Hvala: rogi

Molimo prijavite se

Više...
machak10's Avatar 26 Lis 2018 12:27 #2622 od machak10
Replied by machak10 on topic Lignje s obale

IveRijeka napisao:

Zdenko napisao:

machak10 napisao: Vjerovatno ti je bio oštećen..dogodi se....ja sam promijenio taktiku glede dužine FC-a..sa nekadašnjih metar,metar i pol na sadašnjih cca pola metra (50-70 cm),to mi se čini idealno ipak.Ako je duži bez obzira kako dobro svezao FG čvor on ipak "lupa" u vodilice pri izbačaju i kad-tad će puknuti (što mi se i desilo na kraju..).

Tocno tako. Ne treba imat FC velike duzine iz bas tog razloga glede udaranja u vodilice. Kod mene je taj predvez uvijek 80 cm.

Nema baš ali baš nikakve potrebe imat za lignje predvez od metra i pol , to nema nikakve svrhe. Kako rekoste maksimalno 70-80 cm je više nego dovoljno a za mene je najpraktičniji od 50-60 cm.
Nakon nekoliko lignjolova prevežeš odnosno promjeniš valjao ili ne i vozi. Doduše nije loše kad rastežeš odnosno pripremaš štap malo bacit oko jer nikad ne znaš po čemu si grebao , čisto radi sigurnosti u glavi da ne misliš.

Ima smisla imati duži predvez ovisno o terenu gdje loviš (dublje/pliće) i ovisno o tipu skosavice s kojim se lovi (brže/sporije tonuća) ali ima i taj problem sa udaranjem čvora po vodilicama tako da je skraćivanje predveza za mene osobno nekakav kompromis između boljeg ulova=češćeg gubljenja skosavica i nešto slabijeg ulova ali zato rjeđeg gubitka skosavica koje nisu baš jeftine..ugl. svako po nekoj svojoj filozofiji tako sam i ja došao do ovoga..

1 ) Major Craft Solpara Egi SPS-862E
DAIWA SPINNING REEL NINJA 2500A
DUEL Super X-wire(8-BRAID) #0.6(13lb)
Avani Eging Shock Leader
2 ) Savage Gear Bushwhacker XLNT2 15-40g 243cm
Shimano Exage 4000 FA
Daiwa J-Braid X8 0.13mm

Molimo prijavite se

Više...
Zdenko's Avatar 26 Lis 2018 12:41 #2623 od Zdenko
Replied by Zdenko on topic Lignje s obale

machak10 napisao:

IveRijeka napisao:

Zdenko napisao:

Ima smisla imati duži predvez ovisno o terenu gdje loviš (dublje/pliće) i ovisno o tipu skosavice s kojim se lovi (brže/sporije tonuća) ali ima i taj problem sa udaranjem čvora po vodilicama tako da je skraćivanje predveza za mene osobno nekakav kompromis između boljeg ulova=češćeg gubljenja skosavica i nešto slabijeg ulova ali zato rjeđeg gubitka skosavica koje nisu baš jeftine..ugl. svako po nekoj svojoj filozofiji tako sam i ja došao do ovoga..

Zbilja ne vidim razlog zasto bih imao ,recimo predvez od 1,5 metara. Isto tako ne vidom poveznicu izmedju odnosa duzine FC I boljeg I losijeg ulova ili gubljenja skocavice ili dubine terena gdje se lovi. Za mene je jedina poveznica, da ako lovim sa malom duzinom FC-a, kod mene je to 80 cm, da imam bolji kontakt sa upravljanjem skocavice.

Rogi ribaru !

Molimo prijavite se

Više...
machak10's Avatar 26 Lis 2018 13:01 #2624 od machak10
Replied by machak10 on topic Lignje s obale

Zdenko napisao:

machak10 napisao:

IveRijeka napisao:

Zdenko napisao:

Zbilja ne vidim razlog zasto bih imao ,recimo predvez od 1,5 metara. Isto tako ne vidom poveznicu izmedju odnosa duzine FC I boljeg I losijeg ulova ili gubljenja skocavice ili dubine terena gdje se lovi. Za mene je jedina poveznica, da ako lovim sa malom duzinom FC-a, kod mene je to 80 cm, da imam bolji kontakt sa upravljanjem skocavice.

Kao što rekoh ovo gore izrečeno je ono do čega sam JA došao tokom godina po VLASTITOM iskustvu (dok je većina vjerujem i ovdje prisutnih čudom gledala kako netko mlati štapom po obali) uzevši u obzir teren na kojem lovim...ni na koji način to nije smjernica kako bi netko drugi trebao loviti....na činjenicu što to mnogima to isto neće imati smisla ne mogu niti želim utjecati ( btw. ako hoćeš "bolji kontakt" sa skosavicom iz jednadžbe izbaciš FC )....nemam namjeru nekome nametati svoje stavove niti gubiti vrijeme na obranu istih,...rogi

1 ) Major Craft Solpara Egi SPS-862E
DAIWA SPINNING REEL NINJA 2500A
DUEL Super X-wire(8-BRAID) #0.6(13lb)
Avani Eging Shock Leader
2 ) Savage Gear Bushwhacker XLNT2 15-40g 243cm
Shimano Exage 4000 FA
Daiwa J-Braid X8 0.13mm

Molimo prijavite se

Više...
Zdenko's Avatar 26 Lis 2018 13:29 #2625 od Zdenko
Replied by Zdenko on topic Lignje s obale
Prijatelju, zato I postoji forum da se raspravlja o tome. No bad fillings please.

Rogi ribaru !
Hvala: Igor

Molimo prijavite se

Više...
zoki1's Avatar 26 Lis 2018 19:22 - 26 Lis 2018 19:24 #2626 od zoki1
Replied by zoki1 on topic Lignje s obale
Ako FC koristite isključivo radi podvodnih zapreka(manje se oštečuje nego špaga),onda vam je bolja i jeftinija solucija obični monofilament.FC ima jednu sposobnost,a to je da drugačije lomi svjetlost i kao takav je praktički nevidljiv pod vodom i zato se koristi za izradu predveza.Da li če ga neko koristit 0,5m ili manje ili više je stvar osobnog iskustva.U lignjolovu nema neku pretjeranu svrhu što se tiče manje vidljivosti jer lignja je takav predator da kad lovi ne primječuje ništa drugo osim mamca.Dakle moje mišljenje je da je nepotrebno stavljat skupi FC kad za zaštitu kad sasvim dobro posao obavlja bilo koji monofilament,ako ne i bolje.
Zadnja izmjena: 26 Lis 2018 19:24 od zoki1.
Hvala: machak10

Molimo prijavite se

• ADM
  • ADM's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
Više...
ADM's Avatar 30 Lis 2018 14:26 #2627 od ADM
Replied by ADM on topic Lignje s obale

rogi napisao: Mislim da je kočnica bila ok podešena, radi pri jačem skosanju. :like:
Ali mislim da je problem nastao jer sam ja bio previše ushićen pa sam vrtio rolu kao sivonja :lol:
I kada mi se zakači lignja, trebam namatati rolu u jednakom ritmu cijelo vrijeme bez pauze tako da je upredenica napeta cijelo vrijeme ili?
Pretpostavljam da, jer u suprotnome ukoliko popustim napetost na upredenici a lignja se nije dobro zakačila se bez problema otkači?

Uz sve navedeno, kod podešavanja kočnice treba uzeti u obzir tvrdoću tj, elastičnost štapa sa kojim radite. Ukoliko je to mekani parabolik, on će svojim savijanjem kompenzirati udarce i u tom slučaju rola može biti malo jače zategnuta. Ukoliko je štap tvrd, morate kompenzirati otpuštanjem kočnice. U toku izvlačenja poželjno je dodatno podešavati kočnicu obzirom na veličinu ulova i uvjeta u kojim lovite.
Hvala: rogi

Molimo prijavite se

Više...
Duje195o's Avatar 01 Stu 2018 00:48 #2628 od Duje195o
Replied by Duje195o on topic Lignje s obale
Pozdrav ekipo!
Evo pošto nisam prijavljen u ligi lignjolova pa da vam se tu malo pohvalim vecerasnjim ulovom.
Štap: Nomura Haru Dropshot Solid Tip 3-18g 2.40m
Rola: Okuma Ceymar C30
Skosavice: DTD, Kanji, Zebco
Dubina: 3,4m
Dno: Pijesak, Posidonija

Sve lignje su ulovljene na ovu Zebco skosavicu, neznam tocan model to je dosta staro, a nikad koristeno, eto izgleda da ce se pocet koristit..hehehe, jer nakon 45min neuspjelih zabacaja par komada DTD-a i Kanji skosavica, na red je dosla ova Zebco i cudom prvim zabacajem je ulovila lignju, zatim drugu i trecu...😊vaga je pokazala 0,73kg

Poslano sa mog SM-G955F koristeći Tapatalk

Molimo prijavite se

• JopaZGRI
  • JopaZGRI's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
  • More pamti, more vrati!
Više...
JopaZGRI's Avatar 01 Stu 2018 00:54 - 01 Stu 2018 00:55 #2629 od JopaZGRI
Replied by JopaZGRI on topic Lignje s obale

Duje195o napisao: Pozdrav ekipo!
Evo pošto nisam prijavljen u ligi lignjolova pa da vam se tu malo pohvalim vecerasnjim ulovom.
Štap: Nomura Haru Dropshot Solid Tip 3-18g 2.40m
Rola: Okuma Ceymar C30
Skosavice: DTD, Kanji, Zebco
Dubina: 3,4m
Dno: Pijesak, Posidonija

Sve lignje su ulovljene na ovu Zebco skosavicu, neznam tocan model to je dosta staro, a nikad koristeno, eto izgleda da ce se pocet koristit..hehehe, jer nakon 45min neuspjelih zabacaja par komada DTD-a i Kanji skosavica, na red je dosla ova Zebco i cudom prvim zabacajem je ulovila lignju, zatim drugu i trecu...😊vaga je pokazala 0,73kg

Netreba ti posebna dozvola za prijavu u ligu.. za mene je ovo tvoj prvi upis u ligi 😉
Tako da slobodno mozes upisat se i napisat tamo sta treba 😉😊

Poslano sa mog KIW-L21 koristeći Tapatalk
Zadnja izmjena: 01 Stu 2018 00:55 od JopaZGRI.

Molimo prijavite se

Više...
Duje195o's Avatar 01 Stu 2018 01:01 #2630 od Duje195o
Hehe..ali nemam sliku logotipa lige, tako da cu se sljedeci put upisat sa logotipom😊 svejedno ja zadovoljan sa ulovom..inace ne lovim od kraja, nedavno sam poceo posto nemogu skocit na barku radi koljena, tako da mi je propala i sezona za zuba☹ ali eto bar sam kupio stap za lignje da mogu lovit od kraja...hahaaha!

Hvala: JopaZGRI

Molimo prijavite se

• JopaZGRI
  • JopaZGRI's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
  • More pamti, more vrati!
Više...
JopaZGRI's Avatar 01 Stu 2018 01:03 #2631 od JopaZGRI
Replied by JopaZGRI on topic Lignje s obale
Isprintaj onda logo i kreni u akciju.. zubo neka jos malo naraste😉

Molimo prijavite se

Više...
Duje195o's Avatar 01 Stu 2018 01:07 #2632 od Duje195o
I to sta kazes..hahah! Najbolje tako, nista kompa cujemo se..laku noć! Sljedeći put je upis😉

Hvala: JopaZGRI

Molimo prijavite se

Više...
Duje195o's Avatar 04 Stu 2018 00:51 #2633 od Duje195o
Evo ulova od veceras😊 laganini...

Molimo prijavite se

Više...
Duje195o's Avatar 04 Stu 2018 00:51 #2634 od Duje195o
Evo ulova od veceras😊 laganini...

Molimo prijavite se

Više...
Duje195o's Avatar 05 Stu 2018 19:24 #2635 od Duje195o

Molimo prijavite se

• zeusfaber
  • zeusfaber's Avatar Autor teme
  • Administrator
  • Administrator
  • Pozdrav svima!
Više...
zeusfaber's Avatar 05 Stu 2018 19:39 #2636 od zeusfaber
Replied by zeusfaber on topic Lignje s obale
Hahaha :lol: Svaka čast Duje :like: :lol:
Hvala: Duje195o

Molimo prijavite se

Više...
Katatunga's Avatar 06 Stu 2018 09:05 - 18 Pro 2018 09:36 #2637 od Katatunga
Replied by Katatunga on topic Lignje s obale
Pozdrav narode, evo da se i ja javim sa updateom, sjeverni Jadran postao aktivniji, evo par slikica od jucerasnjeg ulova.. Nadam se da će kod funkcionirati, ako ne otvorite link jer se bas ne snalazim sa imgur-om. Nemojte zamjeriti :dry:
Pozdrav!

https://imgur.com/a/DbLvAGy
Zadnja izmjena: 18 Pro 2018 09:36 od zeusfaber.

Molimo prijavite se

Više...
tuvok's Avatar 06 Stu 2018 10:26 #2638 od tuvok
Replied by tuvok on topic Lignje s obale
Pozdrav,

vidim da pojedini lignjolovci ovdje prikazuju svoje ulove. Pa zašto to ne objavljujete u Ludo more liga. Isprintate logo i lignje slikate s logom. Ako niste u mogućnosti printati uzmete komad papira i napišete Ludo more liga 2018 i slikate lignju s tim papirom.
Sve je lipo ZEUS objasnio u pravilima.

Molimo prijavite se

Više...
Duje195o's Avatar 06 Stu 2018 10:42 #2639 od Duje195o

Katatunga napisao: Pozdrav narode, evo da se i ja javim sa updateom, sjeverni Jadran postao aktivniji, evo par slikica od jucerasnjeg ulova.. Nadam se da će kod funkcionirati, ako ne otvorite link jer se bas ne snalazim sa imgur-om. Nemojte zamjeriti :dry:
Pozdrav!
https://imgur.com/a/DbLvAGy

Svaka čast! Pozz s Raba!😊

Hvala: Katatunga

Molimo prijavite se

Više...
Duje195o's Avatar 06 Stu 2018 10:44 #2640 od Duje195o

tuvok1976 napisao: Pozdrav,

vidim da pojedini lignjolovci ovdje prikazuju svoje ulove. Pa zašto to ne objavljujete u Ludo more liga. Isprintate logo i lignje slikate s logom. Ako niste u mogućnosti printati uzmete komad papira i napišete Ludo more liga 2018 i slikate lignju s tim papirom.
Sve je lipo ZEUS objasnio u pravilima.

Ocu prijatelju, samo da rijesim taj logo i eto mene😉

Molimo prijavite se