"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Ribolov orade s obale

Više...
Manta's Avatar 12 Svi 2016 15:36 #21 od Manta
Replied by Manta on topic Ribolov orade s obale
Sa fiderom se bez problema love orade, najjači vrh i peglaj.
Mana im je što nisu predviđeni za more pa im vodilice brzo oksidiraju, ukoliko se ne održavaju počnu pucat prstenovi jer ih sol jako nagriza.
Što se tiče kontre netreba divljat,umjerena kontra i dobra i kvalitetna udica tu odrade posao.

Nikad nije kasno dok ne bude prekasno.
Hvala: Bobi

Molimo prijavite se

• Bobi
  • Bobi's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
Više...
Bobi's Avatar 13 Svi 2016 23:25 #22 od Bobi
Replied by Bobi on topic Ribolov orade s obale
Ma i spin štap mi nije za morski ribolov, rola navodno je ili su mi uvalili. No svejedno ja nakon ribolova sve isperem slatkom vodom, a role kada idu na duži odmor počistimo i podmazem.

Na moje veliku žalost godišnje si uspijem priuštiti max 10 dana morskog ribolova pa mi nije teško sve to prat i ispitat.

Hvala na odgovoru

Molimo prijavite se

• Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 14 Svi 2016 13:45 #23 od Ahab
Replied by Ahab on topic Ribolov orade s obale
Koja je rola?

smoto

Molimo prijavite se

• Bobi
  • Bobi's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
Više...
Bobi's Avatar 16 Svi 2016 09:01 #24 od Bobi
Tica Lustra f 3000. Kaze covjek da imaju dva modela jedan koji je bolji za morski ribolov zbog nacina brtvljenja i materijala.
Kako mi treba i rola za spin, uzeo sam tu, pa ako mi se pokaze preslaba uzimam jacu, a ova ide na spin stap.

Iako da budem iskren ni lova nije bila neka velika pa sam zadovoljan za start.

Molimo prijavite se

• Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 16 Svi 2016 11:43 #25 od Ahab
Odma to prebaci za spin.
Za orade rola minimalne veličine 5000, poželjno s freespoolom (baitrunner, baitfeeder...)
Osobno koristim Shimano 10 000.

Neki "moji" koriste longcast role bez freespoola kako bi dobili dalji zabačaj ali onda kočnica treba biti totalno otpuštena a prilikom kontre treba špulu čvrsto uhvatiti rukom a kad se riba zakači brzo nategnuti kočnicu na potrebnu snagu. Treba vremena da se ovaj način dobro istrenira.

smoto

Molimo prijavite se

Više...
Boki's Avatar 16 Svi 2016 14:32 - 16 Svi 2016 16:00 #26 od Boki
Replied by Boki on topic Ribolov orade s obale
Zavisi koliko velika orada tamo dolazi. Ja sam svojedobno sa Quantumom veličine 3000 po Shimanu uredno vadio primjerke između 1 i 2 kg. Slažeme se da bi 5000 bio neki minimum za velike primjerke, no iako imam baitruner na trenutnoj roli, ne koristim ga. Ako je podešen lagano i zaleti mi se manja orada, napravi mi gnjezdo. A ako je jače stisnut kao i da ga nema. Ja koristim one plastične prstenove na najlonu/upredenici između prve i druge vodilice od role ili žlicu na terenu koji to dopušta i radi bez greške. Sa prstenovima izvučem 1,5-2m osnove što je čisto dosta za oradu.
Zadnja izmjena: 16 Svi 2016 16:00 od Boki.

Molimo prijavite se

• Bobi
  • Bobi's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
Više...
Bobi's Avatar 16 Svi 2016 15:56 #27 od Bobi
Super, hvala na savjetima.

Imam doma i jedan Shimano EXAGE 5000, pa cu onda njega uzet. Baitrunner nisam nikada koristio, a ova ideja s prstenom mi semozda i vise svidja jer slicno lovim na rijesi kada cekam soma.

Molimo prijavite se

• Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 16 Svi 2016 18:11 #28 od Ahab
Ja sam prošle godine najveću oradu cca1.80kg (i ranije još jednu preko kila) izvadio na štap od 20g, mašinu 2500, udicu 5 i najlon 0,20. U biti nisam ni lovio orade nego ušate i to na kruh. To opet ne znači da ću kad ciljano idem na orade nositi takvu opremu i ješku.
Veličina role nije vezana uz izvlačenje ribe nego uz zabačaj a 10m kraći ili duži zabačaj često čini razliku između pet riba i nijedne. Sa 10 000 mašinom bacim duplo nego s 3500 ako koristim standardni 0.35 najlon. Po mom mišljenju rola 3000 ne da nije za oradu ili za neki štap nego nije za najlon te debljine. Napravi feder od njega (uglavnom koristim Daiwa Tournament 0,35 ili Momoi Black Shadow 0.37).

Što se freespoola tiče, pokušao sam svakakve sisteme ali on mi se pokazao univerzalno najbolji i najjednostavniji. Pogotovo za jake kurente a ja tražim takve pozicije.

smoto

Molimo prijavite se

Više...
dundo's Avatar 16 Svi 2016 21:05 #29 od dundo
Replied by dundo on topic Ribolov orade s obale
Ahab, neznam o čemu pričaš. Baitruner u jakom kurentu??? Pa tu ti stalno zuji mašina, naravno ako je podešena za griz ovrate.

Molimo prijavite se

• Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 16 Svi 2016 22:20 - 16 Svi 2016 22:26 #30 od Ahab
Podešen taman tako da ga kurenat ne izvlači ili ako je baš jak da ga izvlači milimetar po milimetar. Kad riba potegne onda zazuji.
Tu mi se Okuma Powerliner pokazala bolja od Shimana jer kao da ima nekakav "zub" u freespoolu koji ne pušta na konstantno potezanje (kurenat) a na trzaj odma pušta. Samo sve Okume koje sam do sad isprobao imaju istu manu. Moraš rukom provjeriti da li je freespool aktiviran jer 1 od 10 puta misliš da je aktivan a nije.
Što se tiče manjih oradi freespool ni ne treba. One se ponašaju ko fratri i ovčice. Čak je i bolje da je tvrdo jer se tako same ulove.

I u jakom kurentu orade su manje oprezne. Čak i kad uopće nema kurenta ja malo zategnem freespool. Nikad ne znaš oće li zubonja naletit a on kad potegne na skroz laško imaš problem.

smoto
Zadnja izmjena: 16 Svi 2016 22:26 od Ahab.

Molimo prijavite se

• Bobi
  • Bobi's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
Više...
Bobi's Avatar 16 Svi 2016 23:23 #31 od Bobi
Sve jasno, pogotovo oko rola.
Iskreno moj pravi morski ribolov poceo je prije dvije godine i to uglavnom panula na trupa.
A sada sam vec hrabriji i "pametniji" pa bi lagano spinao s obale, probao skosat lignju i sipu, takodjer s obale, a kao secer na kraju orada ili sto god primi na taj nacin.

Uglavnom mislim da za sada znam dovoljno da se odvazim, a kako ce zavrsti vidjet cemo. Do tada citam i ucim iz Vasih postova

Bobi

Molimo prijavite se

Više...
zoki1's Avatar 02 Kol 2016 14:35 #32 od zoki1
Replied by zoki1 on topic Ribolov orade s obale
Jedan interesantni video ;)

Hvala: Pikabu, Fanatik

Molimo prijavite se

Više...
dzingo's Avatar 03 Pro 2016 21:42 #33 od dzingo
Replied by dzingo on topic Ribolov orade s obale
Koji štap preporučate, do nekih 500-tinjak kuna?

Molimo prijavite se

• Baćo68
  • Baćo68's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
  • Nikad nije kasno početi
Više...
Baćo68's Avatar 03 Pro 2016 22:06 - 03 Pro 2016 22:10 #34 od Baćo68
Replied by Baćo68 on topic Ribolov orade s obale
Shimano Alivio 4,2m teleskopski...čisto pristojan štap. Mislim da je 50 -150 grama... frend mi ima dva komada i jedina cjelogodišnja zanimacija mu je upravo lov na orade... on je prezadovoljan štapovima. Uz njih koristi Shimano baitrunerice 6000 na jednom i 10000 na drugom štapu.

Riba(r) ribi grize rep
Zadnja izmjena: 03 Pro 2016 22:10 od Baćo68.
Hvala: dzingo

Molimo prijavite se

Više...
dzingo's Avatar 03 Pro 2016 22:38 #35 od dzingo
Replied by dzingo on topic Ribolov orade s obale
Izgleda dobar štap samo neznam dali je bolje uzeti dvodijelni/trodijelni od teleskopskog, zbog izdrzljivosti i jačine?

Molimo prijavite se

• Baćo68
  • Baćo68's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
  • Nikad nije kasno početi
Više...
Baćo68's Avatar 03 Pro 2016 22:48 - 03 Pro 2016 22:56 #36 od Baćo68
Replied by Baćo68 on topic Ribolov orade s obale
A gle... što se toga tiće, osobno ne vidim neku razliku. To je moderan štap sa vodilicama identičnim onim vodilicama sa dvo ili trodjelnih štapova... s tim da dvodjelnih štapova nema te dužine ili ih ja nisam vidio, a bio bi i nezgrapan za prijenos..., trodjelnih ima, istina, ali su skuplji, a ovaj štap ima jedan segment više, tj ima 4 segmenta...jedna vodilica je ona klizna.
Mislim da što se čvrstoće toće, nemaš razloga za brigu...

Govorim o ovom štapu...
Privitak datoteke:
photoupload

Riba(r) ribi grize rep
Zadnja izmjena: 03 Pro 2016 22:56 od Baćo68.

Molimo prijavite se

Više...
Kvarner's Avatar 04 Pro 2016 08:30 - 04 Pro 2016 08:33 #37 od Kvarner
Replied by Kvarner on topic Ribolov orade s obale
Ja mislim da su najbolji stapovi dvodjelni ili pak trodijelni i to saranski stapovi.
Po meni nejbolji stapivi po jacini su 3.5 LB.
Stap dodje cca 400- 700 kuna.
Ako hoces da imas dobar stap za oradu da je jak za svaku oradu to je to a isto tako se dobro ponasa kad imas ribu na njemu.
Mislim na umaranje ribe a i tebi za dril.Ako si je dobro zakacio onda ti je uzivancija zagaranturana.
Po meni ti je idealno stap 3-3,30 met.duzina i jacina 3.5 LB sad dvodjelni ili tridjelni ovisno auto koje vozis zbog transporta.
Dok sam ganjao oradu i lovio na jesku imao sam dvodjelni 3 met. 3.5LB i nema te orade koja nije isla vani. ;)
Zadnja izmjena: 04 Pro 2016 08:33 od Kvarner. Razlog: Ispravak rijeci

Molimo prijavite se

Više...
SanTiago's Avatar 04 Pro 2016 19:15 #38 od SanTiago
Replied by SanTiago on topic Ribolov orade s obale
Imao i tele alivio i ron thompsona, aliviu puka vrh pri zabacaju ka i vecini ljudi koje znam, ron thompson seaboss jak i zilav stap ali premekan za moj ukus pa sam se prebacio na okuminu safinu telecarp 3.90m, taj stap je definitivno moja preporuka kad je rijec o jeftinijim stapovima.. Modelima od 3.60m takodjer cesto pucaju sekcije i to po sredini stapa sto nije bas slucaj kod ovih duzih verzija

Sent from my iPhone using Tapatalk
Hvala: Boki

Molimo prijavite se

Više...
Naldo's Avatar 04 Pro 2016 19:34 #39 od Naldo
Replied by Naldo on topic Ribolov orade s obale
priborzaribolov.com/proizvod/set-za-orade/

planira sam kupiti ovakav set i evo naletim na ovo danas. sta mislite da li se isplati ovo uzeti?

Molimo prijavite se

• Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 04 Pro 2016 20:34 #40 od Ahab
Ako ikako možete, izbjegavajte teleskopske štapove.
Imam 2x Okumu Safinu X koja se ovdje spominje i koja je u ovom kompletu s linka. Ako baš mora biti teleskopski onda je to dobar izbor. I cijena ovog kompleta je dobra jer štap dođe oko 400kn, mašinica 280 (imao sam je, komplet plastična ali dobra za te novce), špurtila 100 i krena 50 tako da je cijena kompleta odlična.
No ponavljam, teleskopski štap izbjegavajte.

smoto
Hvala: dzingo, zoki1, Naldo

Molimo prijavite se