"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Ribolov orade s obale

Više...
zoki1's Avatar 08 Pro 2016 10:28 #61 od zoki1
Replied by zoki1 on topic Ribolov orade s obale
Ma nisam pobrkao,samo sam se krivo izrazio,mislio sam na grafit.Imao sam Okuma Powerliner BaitFeeder 860 rola koja je čisti užas,u 6 mjeseci korištenja mi se 2 puta raspo freespol sistem(nešto je popucalo u njemu),a rola se pod opterečenjem frče ko kifla.tak da sm ih prodao,ali ok,velim poslužila bude,kod mene baitrunner okume više nemaju prođu :lol: :lol: :lol:

venatio.hr/okuma-role/1991-okuma-powerli...feeder-860-rola.html

Molimo prijavite se

Više...
dzingo's Avatar 08 Pro 2016 10:44 #62 od dzingo
Replied by dzingo on topic Ribolov orade s obale
Neznam, ja sam sa ovom zadovoljan. Čak sam je koristio i par puta za Vertical Jigging i sa njom izvlačio zubatce i tarante od 1,5kg bez problema sa nekih 80-tak metara dubine tako da... :huh:

Molimo prijavite se

Više...
zoki1's Avatar 08 Pro 2016 11:04 #63 od zoki1
Ma dok te služi šuti i lovi :lol: :lol: :lol: ;)
Hvala: dzingo

Molimo prijavite se

Više...
dzingo's Avatar 13 Pro 2016 19:10 - 13 Pro 2016 19:13 #64 od dzingo
Stigla oprema...

Privitak datoteke:
free image hosting
Samo sam falio sa ovim udicama, size 2 al su male. Do sad sam ribao sa Mustad 2/0 koje su skoro duplo veće i pokazale se dobre ali ove...mislim da nisu dobre ili se varam.

Privitak datoteke:
image hosting 20mb

Privitak datoteke:
image ru
Sve spremno.
Zadnja izmjena: 13 Pro 2016 19:13 od dzingo. Razlog: Ispravak
Hvala: Zdenko, Janko

Molimo prijavite se

Više...
trudilak's Avatar 13 Pro 2016 19:21 - 13 Pro 2016 19:22 #65 od trudilak
Replied by trudilak on topic Ribolov orade s obale
te su ti udice taman nisi ništa falia,ljudi vataju i sa 1/0
Zadnja izmjena: 13 Pro 2016 19:22 od trudilak.

Molimo prijavite se

Više...
dzingo's Avatar 13 Pro 2016 19:27 #66 od dzingo

trudilak napisao: te su ti udice taman nisi ništa falia,ljudi vataju i sa 1/0

Privitak datoteke:
imgur

Ove vece sam koristio do sada, ješka volak. Znaci ove manje su isto ok?

Molimo prijavite se

Više...
Zdenko's Avatar 13 Pro 2016 19:50 #67 od Zdenko
Replied by Zdenko on topic Ribolov orade s obale

dzingo napisao: Stigla oprema...

free image hosting
Samo sam falio sa ovim udicama, size 2 al su male. Do sad sam ribao sa Mustad 2/0 koje su skoro duplo veće i pokazale se dobre ali ove...mislim da nisu dobre ili se varam.

Privitak datoteke:
image hosting 20mb

Privitak datoteke:
image ru
Sve spremno.

Monofil Momoi ti je prva liga.

Rogi ribaru !

Molimo prijavite se

• Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 13 Pro 2016 20:09 #68 od Ahab
Replied by Ahab on topic Ribolov orade s obale

trudilak napisao: te su ti udice taman nisi ništa falia,ljudi vataju i sa 1/0

1/0 je tri broja veća udica od 2.

Što se veličina udica tiče zaboravite na međusobnu usporedbu brandova po brojčanim oznakama jer čak ni unutar jedne firme to nije standardizirano pa je npr. Owner Super Chinu 2/0 manja od Owner Cutting Point 1/0 dok je Mustad Ultra Point 1 veća od obje ove Ownerice. Onda tu još ubacite razne modele od Gamakatsua, Sasamea, Maruta... i shvatite kako sve to nikakve veze nema.
Kad vam netko kaže kako lovi s udicama veličine 1/0 to ništa ne znači ako vam ne kaže točan model.

smoto

Molimo prijavite se

Više...
trudilak's Avatar 13 Pro 2016 20:10 #69 od trudilak
Replied by trudilak on topic Ribolov orade s obale
Nemaš problema sa tim udicama , veličina ti je ok a i sa ownericama nemoš ni falit

Molimo prijavite se

Više...
Mladen Miletić's Avatar 13 Pro 2016 20:17 #70 od Mladen Miletić
Ovo ti je najpoznatija udica za oradu

www.skorpion-dnc.hr/brandovi/owner/udica-owner-5111

Ima i gamakatcu dobre ali to kad ih nađem doma znat ću reći koje.

1/0 veličina je ok

Mladen
099 3 20 40 20
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Molimo prijavite se

Više...
dzingo's Avatar 13 Pro 2016 20:40 #71 od dzingo

Mladen Miletić napisao: Ovo ti je najpoznatija udica za oradu

1/0 veličina je ok

1/0 veličina je ok...ali kojih, ovih što si stavio link ili?
Jer tamo ima samo veličina 8/0, 9/0 i 10/0.

Molimo prijavite se

Više...
Mladen Miletić's Avatar 13 Pro 2016 20:57 #72 od Mladen Miletić
Ma 1/0

Ovo je samo da vidiš koje su

Mladen
099 3 20 40 20
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Molimo prijavite se

• Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 13 Pro 2016 21:51 #73 od Ahab

trudilak napisao: Nemaš problema sa tim udicama , veličina ti je ok a i sa ownericama nemoš ni falit

Ono je premala udica. Za oradicu 20-30 deka je ok ali za veće nije. Može se izvuči i veća, ja sam kilašicu izvukao s udicom Owner Cut Chinu br. 4 ali to je slučajnost.

smoto

Molimo prijavite se

Više...
Naldo's Avatar 13 Velj 2017 15:55 #74 od Naldo
Replied by Naldo on topic Ribolov orade s obale
ekipa, ako može mali savjet ili pomoć oko kupnje opreme za oradu. naime pokušao sam loviti oradu sa stapom duzine 2.4m ali mi je duljina izbačaja pre mala.
Odlučija sam se za kupnju pravog štapa za oradu, dužine između 3,6m i 4m. pa ako mi neko može predložiti štap i rolu do nekih skromnih 600-700kn. štap po mogućnosti dvodjelni ili trodjelni. hvala najlipša :)

Molimo prijavite se

• Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 13 Velj 2017 16:23 #75 od Ahab
600-700kn zajedno ili pojedinačno?

smoto

Molimo prijavite se

Više...
Naldo's Avatar 13 Velj 2017 16:28 #76 od Naldo
zajedno

Molimo prijavite se

Više...
zoki1's Avatar 13 Velj 2017 17:33 #77 od zoki1

Mladen Miletić napisao: Ovo ti je najpoznatija udica za oradu

1/0 veličina je ok

Ja te koristim 1/0 i nikad nikakvih problema sa njom nemam,Kak mladen veli,najpoznatija udica za oradu.Eventualno za raka uzmeš 3/0 ako sa njime nekada loviš ;)

Molimo prijavite se

Više...
zoki1's Avatar 13 Velj 2017 17:37 #78 od zoki1

Naldo napisao: zajedno

Malo kvalitetniji šaranski štap 3.9m 3.5 lb ti bude savršen i surf rola ili baitrunnerica,zavisi kaj preferiraš.Skupi do 1000kn i možeš kupit komplet prihvatljive kvalitete za more.

Molimo prijavite se

Više...
Boki's Avatar 13 Velj 2017 18:12 - 13 Velj 2017 22:41 #79 od Boki
Replied by Boki on topic Ribolov orade s obale

Ahab napisao: Baćo, spoj sekcija na dvodijelnom/trodijelnom štapu drukčije je izveden nego na teleskopskom. Dio u kojem su sekcije preklopljene je puno duži i sila djeluje na puno veću površinu. To znači puno manja mogućnost pucnja i puno bolje savijanje slijedeće sekcije. Kod teleskopa postoji problem da ga ljudi, iz iskustva, ne rastežu maksimalno tvrdo jer ga kasnije često ne mogu sklopiti (naročito ako su velike temperaturne razlike na početku i na kraju ribolova. Kad štap nije maksimalno tvrdo rastegnut to se bome osjeti i na zabačaju i na drilu. Sekcijski štap uopće ne treba nabijati jako. Koliko god lagano stavio jednu u drugu sekciju nikad mi se nije dogodilo da se rastave pri zabačaju. Nije se meni dogodilo ali vidio sam kako se čovjeku teleskopski štap uvukao dok je imao ribu na njemu.

I nešto jako bitno što sam ranije zaboravio napisati - kontra. Sa teleskopskim, a prova sam ih puno, nikad nisam moga udrit pravu kontru. Nekako su ti štapovi mekši, previše amortiziraju kad ne treba a premalo kad treba.

Daleko od toga da se s teleskopskim štapom ne može izvuč komarča od 5 kila. Može se i bez štapa.

Što se broja sekcija teleskopa tiče, šaranaški štapovi koje ja koristim imaju 7 sekcija (360 i 390 cm). Surf štapovi (420 i 450cm) imaju 6 sekcija ili 5 sekcija s tim da im je predzadnja vodilica klizna (a to mrzim jer se opet javlja problem koliko jako je nabiti da se ne mrda pri zabačaju ili drilu a da je kasnije ipak možeš sklopiti). Manje sekcija od toga znači veća transportna dužina i poništavanje jedine prednosti teleskopa.

Konkretno, Shimano teleskopski surf štap od 420cm i 6 sekcija transportne je dužine 157 cm. Trodijelni Shimano surf štap od 420 cm transportne je dužine 149cm. Tu teleskop čak nema ni onu jedinu prednost. Jedino što su ti sve sekcije na okupu pa ne možeš izgubiti neku :)

Ovo sa sklapanjem teleskopskog štapa u akciji sam i ja vidio, a isto tako sam uspio rastaviti sekcijski štap u zabačaju dok sam spinao.
Imao sam teleskopski za oradu, nagovorilo me na šaranski. Deklarirano šaranski štap više nikada neću uzeti za more. Zašto? Korozija vodilica i to dok sam na poziciji, ne deset dana nakon lova.
Možda skuplji šaranski štapovi imaju stainless okvire vodilica, ali ove koje sam ja vidio, niti jedan. Drugi razlog je transport.
Trenutno sam na Ron Thompsonu SeaBoss Telesurf 3.60 kojeg sam dobio. Telesurf štap sa slatkovodnim vodilicama?!? Opet korozija :ohmy: :ohmy: :ohmy:
Kako mi je štap neobično dobro legao (iako puno njih govori da je premekan) zamijenio sam vodilice za Alpsove i sada je to najbolji štap koji sam imao a da ne košta >2000 kn. Prije "ciljane" opreme sam vadio primjerke od 2-3kg sa Pioneerovim teleskopom od 3.1m i Quantumovom mašinicom koja nema instant stop sa stražnjom kočnicom.

Što je poanta ove moje priče....
Kao što je zoki1 rekao "sto žena, dvjesto sisa" nekom paše jedno, drugom nešto treće.
Početnicima bih peporučio da ne daju puno novca, jer će kao i mi svi promijeniti hrpu opreme prije nego što nađu "Sveti Gral" ako ga i ikada nađu ;) I ako možete, posudite opremu pa vidite da li je to ono što vam odgovara.
I naučite koristiti opremu kako je predviđena da se koristi
Kupovati opremu za oradu od 10kg je po mom mišljenju promašena investicija. Gledao sam kako ljudi gube relativno male orade sa skupom opremom i druge kako vade karakondžule sa opremom koju mi nebi ni pogledali na Hreliću.
Dobra udica i dobro vezan čvor je puno važnija stvar od štapa i role.
Zadnja izmjena: 13 Velj 2017 22:41 od Boki.

Molimo prijavite se

Više...
Naldo's Avatar 13 Velj 2017 18:29 #80 od Naldo

zoki1 napisao:

Naldo napisao: zajedno

Malo kvalitetniji šaranski štap 3.9m 3.5 lb ti bude savršen i surf rola ili baitrunnerica,zavisi kaj preferiraš.Skupi do 1000kn i možeš kupit komplet prihvatljive kvalitete za more.

hvala!

Molimo prijavite se