"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Savjeti za neupućene

Više...
kucnimestar's Avatar 10 Ožu 2015 20:34 - 10 Ožu 2015 22:45 #1 od kucnimestar
Kako sam ja slavonac, na moru, pa neznam na sto treba ici u koje doba godine!

Vjerujem da ima puno onih koji bi mogli puno reci na ovu temu. A isto tako i onih kojima treba savjet.

Ja sam na moru cijelu godinu. Volje imam! No cesto kad odem zaribat imam osjecaj da ribam u kadi! Vjerujem da ima razlog zasto je to tako. SAMO GA JA NEZNAM!!! Nastojim ici, ili ujutro, ili navece i nastojim obratiti paznju na to kad je more u dizanju,a svejedno toliko puta dodjem da nista ni ne dirne mamac. Najcesce koristim lignju, ali probao sam i nositi nekoliko vrsta jeske (kavaloka, kozicu, dagnju,srdelu...). Trebam li pocet spinat?

Molim sve one koji mogu udjelit koji pametan savjet da se jave!
Zadnja izmjena: 10 Ožu 2015 22:45 od zeusfaber.
Hvala: Jadran, dalmatino

Molimo prijavite se

Više...
dalmatino's Avatar 10 Ožu 2015 23:14 - 10 Ožu 2015 23:16 #2 od dalmatino
Replied by dalmatino on topic Savjeti za neupućene
Hej!

Postoji PUNO faktora koji utječu na uspješan ribolov, a jedan od bitnih si već spomenuo - koji način ribolova u kojem periodu godine. Vidio sam da najčešće loviš na bulentin. Pretpostavljam da je to štapom s obale? Uzmimo za primjer tu disciplinu. Ja je isto volim. Najbolje rezultate sam imao u ljetno vrijeme, od svibnja do listopada. Logično bi bilo zaključiti da se upravo tada riba "budi" i da veći primjerci prilaze kraju. U siječnju i veljači, štapom s kraja, ulovi su mi 20% od prosjeka, kao i cjelokupna akcija i zabava. Grizevi su sve rjeđi. Imam osjećaj da me riba zejebava :cheer:

Dok nisam ništa znao o tome (ne znam ni sad puno), provodio sam sate i sate na stijenama i čudio se kako se ništa ne događa. Dođe taj period kad se riba povuče u mrijest, u dubinu ili u hibernacjiu. Onda se može potražiti samo na mikrolokacijama. Neki, koji znaju gdje riba ide tijekom mrijesta, iskorištavaju to i rade masakr, što svakako nije ni lijepo ni etički i to me stvarno ne interesira, kao ni druge na ovom forumu (ja se nadam :) ). Postepeno sam počeo kombinirati opremu i kad bi išao na bulentin s kraja počeo sam nositi i drugu opremu. Prvenstveno manji spin štap na koji sam bacao skosavice ili spinao. Na kraju sam počeo kombinirati i pozicije gdje lovim zajedno s opremom i periodom godine.

Tako recimo u siječnju i veljači bi nosio jedan štap za bulentin s kraja s ješkom koji je non stop bio u moru i spin štap na kojem sam izmjenjivao skosavice, varalice i slično. Ulovi su bili slabi ali bi me razveselila po koja sipa, lignja ili šarun, lokarda pa čak i palamida na varalicu. U trećem mjesecu sam uvijek išao na orade i to s 2-3 štapa, ali bi nosio i spin štap jer čekanje zna izluditi. U četvrtom sam na barci, panulam, i slično.

Sad je sredina trećeg mjeseca, znaš onu "U po marča sipa i komarča!"? Štap u ruke i na oradu. U travnju predlažem panulu na polandu ili nešto u tom stilu, a onda dolazi predivni svibanj, lipanj... Onda se može sve :)

Moje pravilo za uspješan ribolov je - slobodno vrijeme! Prvo se ravnam po tom, a zatim po svim drugim faktorima. Međutim, postoji gomila trikova i savjeta i nadam se da će ih forumaši podijeliti s nama :)
Zadnja izmjena: 10 Ožu 2015 23:16 od dalmatino.
Hvala: Jadran, losos

Molimo prijavite se

Više...
Jadran's Avatar 11 Ožu 2015 18:30 #3 od Jadran
Replied by Jadran on topic Savjeti za neupućene
Što se tiče mog ribolova to izgleda otprilike ovako...

Siječanj i Veljača - Uglavnom lignje i sipe s obale
Ožujak i Travanj - Na oradu s obale (surfcasting) i panula na plavu ribu
Svibanj i Lipanj - Slično kao poviše međutim više vremena sam na barci
Srpanj i Kolovoz - Kupanje i štap u moru, kančanica iz barke, krajem kolovoza početak na lignje, prve se love. Panula i spinning.
Rujan, Listopad i Studeni - Sve moguće discipline!
Prosinac - Uglavnom lignje i sipe, nešto spinninga, jigginga i sl.

Uvijek gledan, ako mogu, da idem na more kad se more penje, idealno ako je zora ili sumrak u igri. Izbjegavam noćni ribolov osim ako je riječ o lignjama ili spinningu. Što se tiče vremena nisam veliki ljubitelj juga i tramuntane. :)
Hvala: orada277

Molimo prijavite se

Više...
kucnimestar's Avatar 14 Ožu 2015 22:13 - 15 Ožu 2015 12:23 #4 od kucnimestar
Replied by kucnimestar on topic Savjeti za neupućene
E sad!
Surfcasting!
Opremu imam! Znanja ponesto! Sto preporucujete za predvez? S obzirom da je na ovratu,treba li joj klizno olovo,odpustena kocnica... ili slicno kao bulentin samo sa olovima od 100tinjak g. S obzirom da sam kod dubrovnika,pa nemam bas pjescanih plaza...

Isto tako me zanima, ako odem na stijene, koliko mi je bitno da zabacim sto dalje od obale! Imam dva stapa s kojima to mogu poprilicno! Oba su 4,2m, jedan 100-200g, a drugi nesto jaci. Druga stvar koja me zanima jest ima li smisla pokusati loviti s komadom ribe ili zivom ribom kao mamcem na dnu.

Je li netko pokusavao loviti ovrate u Srebrenom? Kakve se ribe mogu naci u pjeskovitoj, relativno plitkoj uvali? Barem sad dok jos nema vreve i kupaca! Imam pribor s kojim vjerujem da bih mogao povuci stvarno lijep komad ribe! Sad me jako zanima kako i gdje da ju probam namamit na udicu!
Zadnja izmjena: 15 Ožu 2015 12:23 od zeusfaber.

Molimo prijavite se

Više...
zeusfaber's Avatar 15 Ožu 2015 12:36 - 15 Ožu 2015 12:37 #5 od zeusfaber
Replied by zeusfaber on topic Savjeti za neupućene

kucnimestar napisao: E sad!
Surfcasting!
Opremu imam! Znanja ponesto! Sto preporucujete za predvez? S obzirom da je na ovratu, treba li joj klizno olovo, odpustena kocnica... ili slicno kao bulentin samo sa olovima od 100tinjak g. S obzirom da sam kod dubrovnika, pa nemam bas pjescanih plaza...

Ako se radi o ovrati, predvez ne treba biti prejak, nešto oko 0,30mm ali kvalitetan fluorocarbon. Obavezno klizno olovo i molana kočnica. Ako zagrize treba joj "slobodnog hoda" da gucne ješku kako treba. Ona prvo pokupi ješku i nosi je na sigurno i tek se onda hrani, tako da svakako treba skroz otpustiti kočnicu ili još bolje otvoriti špulu. Ako na roli imaš baitrunner onda njega. Olovo što manje ali dovoljno da možeš zabaciti na željeno mjesto.

kucnimestar napisao: Isto tako me zanima, ako odem na stijene, koliko mi je bitno da zabacim sto dalje od obale! Imam dva stapa s kojima to mogu poprilicno! Oba su 4,2m, jedan 100-200g, a drugi nesto jaci. Druga stvar koja me zanima jest ima li smisla pokusati loviti s komadom ribe ili zivom ribom kao mamcem na dnu.

Ovisi na kakvom se mjestu nalaziš. Može se dogoditi da zabaciš 60-70m i padne u pijesak ili vogu i onda si nigdje. Trebalo bi znati gdje loviš, kakvo je dno, gdje su pragovi, seke i sl. U pravilu svi gledamo baciti što dalje jer mislimo da je tamo riba međutim to u pravilu nije točno. Štap 4,2m i 100-200g je standard i s tim nećeš imati problema ;)

Ne znam što smatraš pod "komadom ribe" ali npr. srdela je vjerojatno najbolja ješka s kojom možeš loviti. Ako nemaš nju, onda može bilo koja druga riba, cijela ili u komadu, ali srdela je najbolja. Živa riba je super ali zahtjeva pripremu. Evo kako mi to radimo...

kucnimestar napisao: Je li netko pokusavao loviti ovrate u Srebrenom? Kakve se ribe mogu naci u pjeskovitoj, relativno plitkoj uvali? Barem sad dok jos nema vreve i kupaca! Imam pribor s kojim vjerujem da bih mogao povuci stvarno lijep komad ribe! Sad me jako zanima kako i gdje da ju probam namamit na udicu!

Nisam, ali sam prilično siguran da ih ima jer je teren idealan. U pijesku ćeš pronaći ovratu, ovčicu, sarka, brancina i sl. Prilagodi ribolov ješki koju imaš. Ako imaš sredele ili lignju, isplati se poći na stijene. Ako imaš bibija ili mušule pokušaj na ovratu...
Zadnja izmjena: 15 Ožu 2015 12:37 od zeusfaber.
Hvala: kucnimestar

Molimo prijavite se

Više...
kucnimestar's Avatar 15 Ožu 2015 20:39 - 15 Ožu 2015 21:52 #6 od kucnimestar
Zahvaljujem na savjetima i trudu!
Sve iznad 2 kile bi bilo vece po mojim standardima! Najveca do sad mi je ovrata 1.2kg! Nikad nista vece nisam ni vidio, a kamoli izvadio!
Ove sam godine izvadio vec 15ak ovrata od 400 do 600g! Ne smijem se zalit, ali mene vuce nadmudrivanje, istrazivanje... Da mi je nesto drugo, novo, vece, jace...

Nesto sto ce opteretit i stap i masinu, a meni pruziti dozivljaj, uzbudjenje...

Murina je definitivno bila jedna od riba koja me je dobro iznenadila jer jadan nisam znao ni sto je to a ni sto bi ja s tim. A ja sam, a ona oko metra duzine, a vrpa se oko silka...

Da li srdelu kupiti nekoliko dana prije pa ju usoliti? Hoce li postati zilavija kad ju se usoli? Ili je ipak bolje sa sto svjezijom jeskom u ribolov?

Kakav teren treba traziti kad su u pitanju stijene i postoji li nacin kako znati koje bi mjesto moglo biti dobro?
Zadnja izmjena: 15 Ožu 2015 21:52 od zeusfaber.
Hvala: Bambus

Molimo prijavite se

Više...
zeusfaber's Avatar 15 Ožu 2015 22:06 #7 od zeusfaber
To su skroz solidni ulovi, bravo. Svi tražimo "to nešto" što će nam staviti opremu i znanje na test, i to nešto će doći, kad tad. Samo treba biti uporan. Srdela što svježija to bolja. Svježe se odlično drže na udici, još uz malo silikonskog konca i miran si. Svježe srdele možeš sačuvati nekoliko dana bez leda. Uzmi kuhinjske kutijice (one gdje stavljaš sir i salamu ili one u kojima se drže kolači) i slaži red srdele pa kuhinjski papir, red srdele pa kuhinjski papir s tim da baciš malo krupne soli po njima. Trajat će ti par dana. Čim se zalede, ako mene pitaš, gube 70% vrijednosti. Ako ih ne možeš upotrijebiti, zaledi ih.

Što se tiče stijena i odabira pozicije, uglavnom poznajem teritorij na koji idem. U suprotnom se raspitam. Teško je na stijenama odrediti ciljanu lovinu jer je spektar ribe ogroman. Na konavoskim stijenama možeš uloviti sve od kanjca i pagra do murine i zubaca. Obično (i logično) biramo isturene ponte i one su u pravilu najbolje. Možeš jednom s nama pa ćemo ti pokazati :)

Molimo prijavite se

Više...
kucnimestar's Avatar 16 Ožu 2015 21:02 #8 od kucnimestar
Drzim te za rijec....

Molimo prijavite se

Više...
kucnimestar's Avatar 22 Ožu 2015 14:43 #9 od kucnimestar
Moze li mi netko reci kakve su navike riba s obzirom na vrijeme.
Prvenstveno koliko igra ulogu je li jutro ili popodne. Zatim plima i oseka. Znam da treba biti plima,ali je li bolje doci pred sami pocetak dizanja vode ili ....
Slijedece sto me svakako zanima jest koliko utjecaja ima oblacno,do kisovito vrijeme. Ima li smisla po takvom vremenu ici pokusavati ili je bolje ostati doma! Primjetio sam nadalje da je po vjetrovitom vremenu tesko primjetiti dira li nesto jesku ili ne,a nisam bio tada ni nesto bas uspjesan u ribolovu. Ima li netko nekakvih pametnih savjeta? Jest da uglavnom u ribolov idem vikendom,a tada najcesce imam osijecaj da veijeme bas ne suradjuje.

Molimo prijavite se

Više...
lignjolovac's Avatar 22 Ožu 2015 16:36 #10 od lignjolovac
Replied by lignjolovac on topic Savjeti za neupućene
Evo koliko ja znam je da ribe ne grize kad je more mirno odnosno bez bure,sunčano i bistro,onda su jako slabi rezultati.Dobro se lovi kad je oblačno i kišovito,a imao sam i najbolje rezultate sam imao pred neveru.

Žali se Marija svojoj susjedi:
– “Kad god moj Mate kupi dozvolu nikad ribe ne uhvati. A kad ne kupi onda njega uhvate!”

Molimo prijavite se

Više...
labrax's Avatar 23 Ožu 2015 13:44 #11 od labrax
Replied by labrax on topic Savjeti za neupućene
pa baš i nije tako (jednostavno) ;)

evo nešto više o tome :)

www.podvodni.hr/ribolov/udicarenje/657-vrime-lovi-ribu
Hvala: OliverOliver

Molimo prijavite se

Više...
Pikabu's Avatar 02 Tra 2015 13:17 #12 od Pikabu
Replied by Pikabu on topic Savjeti za neupućene
I kada ovo sve pročitaš, opet si na početku ;)

Molimo prijavite se

Više...
Bambus's Avatar 04 Tra 2015 16:10 #13 od Bambus
Replied by Bambus on topic Savjeti za neupućene

Pikabu napisao: I kada ovo sve pročitaš, opet si na početku ;)

Nagomilalo mi se svega u glavi i sve se izmješalo :-)

Za procijenit najbolje vrijeme za ribolov treba biti meteorolog, matematičar, fizičar ali i psiholog :)

Molimo prijavite se

Više...
dalmatino's Avatar 04 Tra 2015 16:32 #14 od dalmatino
Replied by dalmatino on topic Savjeti za neupućene

Bambus napisao:

Pikabu napisao: I kada ovo sve pročitaš, opet si na početku ;)

Nagomilalo mi se svega u glavi i sve se izmješalo :-)

Za procijenit najbolje vrijeme za ribolov treba biti meteorolog, matematičar, fizičar ali i psiholog :)

Dobro si rekao :) još i žena fali. Treba bit i dobar ljubavnik :lol:

Molimo prijavite se

Više...
trozub's Avatar 07 Tra 2015 11:12 #15 od trozub
Replied by trozub on topic Savjeti za neupućene
Kupio sam nedavno stap za ribolov ali bez masinice..Koju preporucate? inace ne lovim na stap nego na ruke,ali evo malo za promijenu da ne odmotavam krenu 5 tisuca puta i da se ne zamrsi nakon laganog vitra haha :cheer:

Molimo prijavite se

• Geno
  • Geno's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
Geno's Avatar 07 Tra 2015 17:50 #16 od Geno
Replied by Geno on topic Savjeti za neupućene

trozub napisao: Kupio sam nedavno stap za ribolov ali bez masinice..Koju preporucate? inace ne lovim na stap nego na ruke,ali evo malo za promijenu da ne odmotavam krenu 5 tisuca puta i da se ne zamrsi nakon laganog vitra haha :cheer:

Koji štap(dužina,gramaža) i što bi lovio?

Ki more more da premori? Niki.

Molimo prijavite se

Više...
Pikabu's Avatar 07 Tra 2015 19:54 #17 od Pikabu
Replied by Pikabu on topic Savjeti za neupućene

trozub napisao: Kupio sam nedavno stap za ribolov ali bez masinice..Koju preporucate? inace ne lovim na stap nego na ruke,ali evo malo za promijenu da ne odmotavam krenu 5 tisuca puta i da se ne zamrsi nakon laganog vitra haha :cheer:

Obala ili barka, i koja vrsta ribolova?

Molimo prijavite se

Više...
kucnimestar's Avatar 07 Tra 2015 21:49 - 18 Svi 2015 10:14 #18 od kucnimestar
SportsDirect.com

Stranica na kojoj se moze pronaci pribora za ribolov po vrlo povoljnim cijenama! Dosadasnje iskustvo s njima je vrlo pozitivno! Cak su bez puno kompliciranja o svom trosku zamjenili nesto sto je doslo osteceno (u neostecenom paketu je bila jedna kutija sa masinicom koja je ostecena negdje pri pakiranju)!
Zadnja izmjena: 18 Svi 2015 10:14 od zeusfaber.
Hvala: zeusfaber

Molimo prijavite se

Više...
zeusfaber's Avatar 18 Svi 2015 10:16 #19 od zeusfaber

kucnimestar napisao: SportsDirect.com

Stranica na kojoj se moze pronaci pribora za ribolov po vrlo povoljnim cijenama! Dosadasnje iskustvo s njima je vrlo pozitivno! Cak su bez puno kompliciranja o svom trosku zamjenili nesto sto je doslo osteceno (u neostecenom paketu je bila jedna kutija sa masinicom koja je ostecena negdje pri pakiranju)!

Lijepo od njih :)

Molimo prijavite se

Više...
trozub's Avatar 19 Svi 2015 14:59 - 19 Svi 2015 17:51 #20 od trozub
Replied by trozub on topic Savjeti za neupućene
lov s obale, za lignje vecinom, oko 1.80 m je duzina stapa, i lagan je dosta, skroz tanak stap...ali ne bi svarno zna koji je i tocnu gramazu...
Zadnja izmjena: 19 Svi 2015 17:51 od zeusfaber.

Molimo prijavite se