"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Lov iglice s kraja

Više...
Anealagon's Avatar 02 Lis 2018 10:18 #1 od Anealagon
Lov iglice s kraja was created by Anealagon
Pozdrav ekipa.

Kako već svi znaju da je iglica jedna od najboljih riba za živu (vjerojatno i neživu) panulu, volio bih dobit više informacija o lovu iglice s kraj. Do sada sam je ulovio dva puta, jednom kao klinac na pastelu a drugi put nedavno na trakicu od lignje.
Jučer sam bio do lokalnog dućana i našao sam pređu za lov iglice u koju se ona zapetlja s kljunom. Može li bi itko objasniti kako bi to trebalo vezati u slučaju lova s kraja, nešt kao spinning na iglicu?

Zahvaljujem B)

Molimo prijavite se

Više...
zeusfaber's Avatar 02 Lis 2018 11:45 #2 od zeusfaber
Replied by zeusfaber on topic Lov iglice s kraja
Uh...

Po meni bi se vunicu jedino dalo zabaciti s nekim UL/L štapom te minimalnim otežanjem i odmah povlačiti po samoj ili neposredno ispod same površine. Kad ide na panulu ide bez ikakvog otežanja i povlači se po samom vrhu, malo ispod površine.

Imaš pozicije za koje si siguran da drže iglicu?

Molimo prijavite se

Više...
Anealagon's Avatar 02 Lis 2018 13:24 #3 od Anealagon
Replied by Anealagon on topic Lov iglice s kraja
Jucer sam probao na način da sam na dno stavio olovo od 20g a inad toga vezao predvez s vunicom, tako da olovo vuče konstanto prema dole a da se vunica drži površine kako namotavam mašinicu.
Koristio sam hexanu 5-20g i ceymar 40-tku

Pojavile su se na Rijeci dubrovačkoj, i tamo sam i uhvatio jednu prije koji tjedan

Molimo prijavite se

Više...
zeusfaber's Avatar 03 Lis 2018 01:35 #4 od zeusfaber
Replied by zeusfaber on topic Lov iglice s kraja

Anealagon napisao: Jucer sam probao na način da sam na dno stavio olovo od 20g a inad toga vezao predvez s vunicom, tako da olovo vuče konstanto prema dole a da se vunica drži površine kako namotavam mašinicu.
Koristio sam hexanu 5-20g i ceymar 40-tku
Pojavile su se na Rijeci dubrovačkoj, i tamo sam i uhvatio jednu prije koji tjedan

Zanimljivo! :like:

Znaš da će se baciti i na manje varalice tipa Ryuki od DUO-a? Ako ih ima možda možeš i s tim pokušati, ili bilo kojom sličnom varalicom...
Hvala: Anealagon

Molimo prijavite se

Više...
Titoti's Avatar 03 Lis 2018 09:45 #5 od Titoti
Replied by Titoti on topic Lov iglice s kraja
ovako to rade talijani...Bombarda plovak...

Molimo prijavite se

Više...
Anealagon's Avatar 03 Lis 2018 09:47 #6 od Anealagon

Titoti napisao: ovako to rade talijani...Bombarda plovak...

I na kraju ide pređa? Kolika je dužina predveza?

Molimo prijavite se

Više...
Titoti's Avatar 03 Lis 2018 09:58 #7 od Titoti
Replied by Titoti on topic Lov iglice s kraja

otprilike ovako...ja lovim sa silikoncem

Molimo prijavite se

Više...
Giurinni's Avatar 03 Lis 2018 11:45 #8 od Giurinni
Replied by Giurinni on topic Lov iglice s kraja
Iglicu možeš sasvim uspješno loviti i na ješku koja ne mora biti u pokretu što najbolje funkcionira kad ima nešto vjetra.

Prva opcija je plovak s otežanjem koje je odmah uz njega tako da predvez slobodno leluja u moru na maloj dubini (1-2 m). U ovom slučaju ti otežanje služi samo da sistem odbaciš na željenu udaljenost. Ješkati možeš tanke trakice srdele ili bolje inćuna odnosno lignje dugačke 5-6 cm. Ključno je da ješka bude tanka trakica, a ne kuglica i ako ti odgrizu "rep" ješke, stavljaj novu. Sistem u pravilu moraš odbaciti izvan vidokruga odnosno barem 20-ak metara pa trebaš nešto veći plovak i više olova. Jednom kad je u moru, možeš ga pustiti na miru i čekati, ili svako malo povući metar-dva i ostaviti neko vrijeme. Istovremeno brumaš sitnim komadićima srdele dokle možeš dobaciti. Kad struja i valovi odnesu plovak izvan zone lova, izvlačiš i vraćaš nazad.

U idealnom slučaju, iglice ćeš navući na brum i prići će skroz blizu obale kad možeš preći na sistem bez olova i plovka koji onda lagano cupkaš po potrebi jer loviš "na pogled" i daješ kontru kad vidiš da je progutala i krenula dalje.

Meni se pokazalo da je najvažnije pogoditi veličinu ješke i udice. Najčešće ne uzimaju ješku koja je prevelika, koja je loptasta ili na predebelom najlonu (ne ići preko 0,16 mm). Isto tako, udice moraju biti relativno malene i dobro skrivene. Ako vidiš da dolaze do ješke i odustaju, sve smanjiš za jedan broj (najlon, udicu, ješku) i pokušaš ponovno. I neizostavno, iglica mora biti na poziciji gdje loviš.

Ovim sistemom ih se u pravilu nećeš naloviti jer iglice plešu lijevo-desno pa ih malo ima pa malo nema, ali šest-sedam komada ne bi trebao biti problem.
Hvala: B_, Anealagon

Molimo prijavite se

Više...
Anealagon's Avatar 03 Lis 2018 13:19 #9 od Anealagon

Titoti napisao:

otprilike ovako...ja lovim sa silikoncem

Spinaš na iglice? Cool :cheer:

Molimo prijavite se

Više...
Anealagon's Avatar 03 Lis 2018 13:20 #10 od Anealagon
6-7 komada je više nego dovoljno za panulavanje. ;)

Hvala puno na detaljnom odgovoru i pomoći :)

Molimo prijavite se

Više...
ja_osobno's Avatar 03 Lis 2018 14:51 #11 od ja_osobno
Replied by ja_osobno on topic Lov iglice s kraja
Znači pitaš za lov sa kraja na iglice a trebaju ti za panulu?

Znam da ima neki razlog. Al ča nije jednostavnije i brže sa vunicom zapanulat na njih?

Ćo, je ča? :D

Molimo prijavite se

Više...
Anealagon's Avatar 03 Lis 2018 17:18 #12 od Anealagon
Pa caka je u tome da ja nemam svoju barku, ali volim bit spreman kad dobijem poziv da odemo ribat s jednom :)

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
Hvala: ja_osobno

Molimo prijavite se

• hipp
  • hipp's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
Više...
hipp's Avatar 05 Lis 2018 18:17 #13 od hipp
Replied by hipp on topic Lov iglice s kraja
Meni se za iglicu odlična pokazala Rapture Asami Casting Jig 14g.

(baš u ovoj boji)

Makar nisam namjeravao loviti iglice.

Molimo prijavite se

Više...
Anealagon's Avatar 06 Lis 2018 08:40 #14 od Anealagon
A meni se nisu htjele bacit na savage gear micro jig od 8 grama

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk

Molimo prijavite se

Više...
roko.gracin's Avatar 09 Pro 2018 11:58 #15 od roko.gracin
Replied by roko.gracin on topic Lov iglice s kraja
Ja sam probao na vunicu i na micro jig a prije nego sam to nabavio, na homemade zlicu od komada lima, jedne trokuke i malo močo-krpe zavezane sa izolirkom i duo tide minnow slim 140 (ciljao sam palamide lampuge itd.) Znate što mi se pokazalo najlovnije? Duo, a nakon toga žlica. Bilo ih je stvarno jata (10. mjesec) i di god bi povukao nesto dopratilo bi ih par ali bacali su se najvise na vobler od 14cm! :D Caka je u ultra brzom povlacenju sa jakim twitchanjem, ko vertical jigging, divljacki. Ulovio bi ih rano ujutro recimo 5-6 u sat vremena, sve bas velike. Po danu prate ali se teze bacaju, bar na dua.

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ceco's Avatar 03 Stu 2019 12:25 #16 od Ceco
Replied by Ceco on topic Lov iglice s kraja
Evo opet da se nadovežem zanima me hvatanje iglica za ješku. Probao sam vunom ali ih gubim redovno. Je li mi netko može korak po korak opisati najbolji način za sustav za vunicu. Hvatam isto sa obale ali to nije problem jer ih je hrpa blizu obale.

Poslano sa mog CLT-L29 koristeći Tapatalk

Molimo prijavite se

Više...
Paragon's Avatar 03 Stu 2019 13:22 #17 od Paragon
Replied by Paragon on topic Lov iglice s kraja
ja ih lovim sa barkom na vunicu i uvijek joj moras popustiti da joj se zubici zapetljaju u vunicu i nema spadanja jer kad osjetim tup tup pustim uvijek 3-4 metra da se zaplete u nju.
da probas sa malom jig glavom i trakicom od lignje ili nesto slicno tomu?tu kad ugrize i udica je kvaci i to je to samo je izvuces vani.
ili da probas ako osjetis udarac da otvoris spulu malo da ponese koji metar sa vunicom a onda da vuces?
Jer kad ti udari i odmah krenes povlaciti rijetko koja ostane na vunici sa barkom a s kraja je vrlo vjerojatno isti slucaj.
Hvala: Ceco

Molimo prijavite se