"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Dimenzioniranje role (max drag i sl.)

• raa
  • raa's Avatar Autor teme
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
Više...
raa's Avatar 08 Ruj 2020 14:12 #1 od raa
Pozdrav svima! Zanima me kako se čita informacija o max drag power. Koliko shvatam max drag 5kg se ne odnosi na bukvalnu težinu ribe, nego ova može biti i 12kg.

U vezi sa prvim pitanjem: kako birate snagu/kapacitet role? Recimo da se kod željenog modela 2500 i 4000 razlikuju samo 50g u težini, tako da se obe lijepo slažu sa mojim štapom. Da li bi ste u tom slučaju uvek uzeli jaču, po principu „ne jede kruha”, a izvući će i veću ribu od onih koje očekujem ili koji su kriterijumi?

Hvala unaprijed!

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 08 Ruj 2020 19:45 #2 od bzing

raa napisao: Pozdrav svima! Zanima me kako se čita informacija o max drag power. Koliko shvatam max drag 5kg se ne odnosi na bukvalnu težinu ribe, nego ova može biti i 12kg.

U vezi sa prvim pitanjem: kako birate snagu/kapacitet role? Recimo da se kod željenog modela 2500 i 4000 razlikuju samo 50g u težini, tako da se obe lijepo slažu sa mojim štapom. Da li bi ste u tom slučaju uvek uzeli jaču, po principu „ne jede kruha”, a izvući će i veću ribu od onih koje očekujem ili koji su kriterijumi?

Hvala unaprijed!

Ne zamaraj se previše torijama.
Prije će ti popustiti bilo koji dio sistema (najlon, upredenica, štap, kopča) nego što ćeš izgubiti ribu zbog kočnice na roli.To govorim za sve role deklarirane barem 2,5 kg i kvaliteta prema cijeni od 50€ naviše i za obalni ribolov očekivanog ulova veličine ribe najviše mase 4 - 5kg( za iskusne taktičare 7kg).

Sad zamisli da loviš iz ruke.Što bi u tom načinu ribolova bila kočnica?Upravo tako.
Svaka kočnica na roli se može svesti na nulu ili isključiti i ribu zamarati okretanjem ručice unatrag (to ipak ne sve role ) riba izvlačiti snagom mišića odnosno direktno prijenosom na mehanizam role.Tako se i radi kad kočnica ode kvragu.

Ako loviš s obale uobičajenim tehnikama slobodno zanemari razmišljanja o snazi kočnice.I da udari riba od 5 kg i više, imao bi 100 drugih problema.
Hvala: raa

Molimo prijavite se

• raa
  • raa's Avatar Autor teme
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
Više...
raa's Avatar 08 Ruj 2020 23:33 - 08 Ruj 2020 23:46 #3 od raa
Ok, prosvijetlio si me :) Da, obalni ribolov je u pitanju. Gledao sam Red Arc (The Legend) pa bi tvoj savjet bio 200, a ne 400, iako se radi o nekih 40g razlike? Da prvo prođem školu i odista krenem napadat ozbiljne nemani pre nego pojačam rolu? Štap je inače 15–40g.
Zadnja izmjena: 08 Ruj 2020 23:46 od raa. Razlog: Zaboravljena informacija.

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 09 Ruj 2020 06:48 #4 od bzing
Uzmi veću.Zbog balansa i toga šta je mehanizam robusniji (moći češ raditi i s osrednjim jigovima ako te uhvati ta tehnika).

Molimo prijavite se

Više...
Paragon's Avatar 09 Ruj 2020 12:49 #5 od Paragon
meni je npr u obalnom ribolovu max drag 7 kg koji imam i nikada ga nisam do kraja iskoristio...
uzeo sam rolu kao takvu jer mi je trebao kapacitet zbog bestija poput palamide...
sve ti to pada u vodu ako stisnes kocnicu do kraja a npr preporuceno je 1/3 najslabije karike u sistemu. ili ako ti riba udari na strmom terenu i odma krene prema tebi u kamenja kako se meni dogodilo jednom..ili ribas sa vezanog broda a ona odluci pod brod... malo i sreca igra... meni je palamida najveca tako odlucila pod brod poci.
bzing ti je reko balans ti je najbitniji u cijeloj prici...da mozes bacati i po par sati bez bolova..i da mozes sutra odmah ici nakon proslog ribolova a ne stajati doma i kljukati se tabletama.

Molimo prijavite se