"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Preporuka spin role sa jakom kocnicom

Više...
oki270's Avatar 20 Kol 2016 09:27 - 20 Kol 2016 09:28 #21 od oki270

dxdandy napisao: E toooo, idemo dobrim putem....Znaci do sada sam radio sa varalicama od 16-35g. Mozda bude u buducnosti i koja teze ali ne previse. Mislim da je maximum 40g sto cu ici.

Da, do 45 bi ti trebalo biti ok. Ako imas povrsince sa vecom ravnom glavom (ili poppere) racunaj da oni pruzaju nesto veci odpor nego walkeri i da za njih stap treba biti malo tvrdji - i vrsne akcije (ukratko fast ili ex.fast akcije) - za dobro i kvalitetno vodjenje.

Skrenuo paznju na jednu drugu stvar -> nikada ribu iznad kile ne dizi stapom na visoki mul. Prije ili kasnije ce stap puknuti - bio to stap od 300 kuna ili od 3000. (osim ako kupis onaj za tune) Danas postoje dobri i ne skupi teleskopski podmetaci dovoljno veliki da ti u njih stane bilo koja riba koju imas sanse uloviti s obale. Prije par godina je frend ulovio licu cca 6,5 kila u Gazenici sa visokog mula (ima barem 3 metra do povrsine mora) i uredno je Lica stala u teleskopski podmetac. Ukratko - ako ne zelis za par mjeseci opet kupovati stap - ulozi u dobar podmetac. Ako mislis da ne postoji dovoljno veliki podmetac - kupi kuku na teleskopskoj drsci (ganc) i rijesio si problem vadjenja ribe iz mora.

Sto se tice marke stapa - pogledaj malo Major Craft modele Zaltz, Turel, Solpara - pristojni stapovi za dobru cijenu. Ima ih kod nas pa se ne moras gnjaviti sa narudzbom i dostavom/carinom iz Japana. Ajmo reci ovako - ne poznam nikog tko ima MajorCraft stap a da nije zadovoljan s njim :).
Zadnja izmjena: 20 Kol 2016 09:28 od oki270.

Molimo prijavite se

• dxdandy
  • dxdandy's Avatar Autor teme
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
dxdandy's Avatar 20 Kol 2016 12:39 - 20 Kol 2016 13:11 #22 od dxdandy
@Oki

da, najvise radim sa poperima i povrsincima a sto se tice dizanja stapa u vis tj. ribe, svjestan sam da ce na kraju doci do toga da bi stap mogao puknuti ili ce puknuti. Razmisljao sam o podmetacu i znam da je najbolje rijesenje ali recimo da mi treba duzine od 3m pa sad ne znam kako je sa njim raditi dok u drugoj ruci drzis stap sa malo jacom ribom i koliko je tezak takav podmetac te moze lise sa njim lako manevrirati da se lakse riba u njega uvede.
Zadnja izmjena: 20 Kol 2016 13:11 od dxdandy.

Molimo prijavite se

Više...
zoki1's Avatar 20 Kol 2016 13:10 #23 od zoki1
Takvi dugački podmetači u obično karbonski i lagani su tako da ti nebi trebao biti problem manevrirat sa njime,a i reko si da si dečko od 90 kg,
pa ti to sigurno nebude problem.A štap kad ti pukne,plakal se budeš ko tužna godina. :lol: :lol: :lol:
D rezimiramo,niti jedan spin štap,ili bilo koji drugi,nije rađen da diže velike terete iz vode,jedino,kako je Oki napisao ,ako su za tune,tako da podmetač ili ganc ti ne gine ;)

Molimo prijavite se

• dxdandy
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
dxdandy's Avatar 22 Kol 2016 13:54 #24 od dxdandy

zoki1 napisao: Shimano Stradic FK 3000,9.9.Škorpion slavi godišnjicu i daju 20% popust na svu robu i sve vrste plačanja,rola košta 1280kn,na popustu bude 1000kn,i najvjerojatnije bude moja :)

www.skorpion-dnc.hr/role/spin/rola-stradic-fk

Da, ovaj stradic stvarno djeluje dobro ali sad recimo kad pogledas da je i razlika u cijeni stadica i spinnfishera ogromna dali mislis da po cijeni od 592,00kn koliko bi 3500v model kostao na popustu mozes kupiti bolju rolu sa tolikom kocnicom i da je inace pouzdana i kvalitetna. Ma cak i da zanemarimo kocnicu, dali imas nesto za preporuciti da je cemu onda za taj iznos kao sto bi kostala ta pennovka. Znaci provjereno i kvalitetno da izdrzi koju godinu na moru bez problema i kako ti kazes da bude laksa jer stvarno penn ima svoju tezinu.

Molimo prijavite se

• Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 22 Kol 2016 14:43 #25 od Ahab
Poozdrav svima, dugo me nije bilo. Nadam se da ću sad biti češći tu.

Stradic FK 3000HG imam pa pitajte što vas zanima. Proizveden je u Maleziji u tvornici koju Shimano već 20 godina koristi za proizvodnju ribolovne i biciklističke opreme.

Penn je proizvodnju svih jeftinijih rola preselio u kinu tako da rabljeni made in USA na ebayu postižu duplo veću cijenu od novih made in China.

dxdandy, na ribolov ne ajde bez podmetača. neće ti štap puknuti kad podigneš veću ribu nego je nećeš ni podignuti jer će ti puknuti predvez ili će se riba skinuti kad počne trzati iznad površine. Riba van vode ima težinu+snagu. U vodi samo snagu.

smoto

Molimo prijavite se

Više...
zoki1's Avatar 22 Kol 2016 14:54 #26 od zoki1
Ima Shimano i jeftinijih rola,Stradic več spada u visoku klasu rola,penn nije loša rola,da se razumijemo,ali Shimano je za klasu bolja rola,ako ti je to puno dati za rolu koja te bude služila godinama bez problema uz minimalno održavanje,pogledaj Okumine role,koje su isto odlične

www.spinnka.com/proizvod/rtx-s/

www.spinnka.com/proizvod/inspira-blue/

www.spinnka.com/proizvod/trio/

Osobno,od Okume imam RTX 30S,ona ima omjer 6:1,ostale rtx-ice imaju 5:1,rola je laka ko perce i ne umara ni nakon dužeg ribolova,naravno,kad se upari sa odgovarajučim štapom
Ovaj Penn bi bio dobar za ribolov sa barke,kad ti nije stalno u ruci

Molimo prijavite se

Više...
zoki1's Avatar 22 Kol 2016 14:56 #27 od zoki1
Ahab,daj neku recenziju iz prve ruke,ja sam se gadno naložil na nju,imao u ruci,malo vrtio,osvojila me sam tak.imaš osječaj kao da imaš puno skuplju rolu u rukama.Kako se ponaša u ribolovu i td,baci kakav osvrt ;) :)

Molimo prijavite se

• Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 22 Kol 2016 15:27 #28 od Ahab
http://ludomore.com/forum/role/414-best-buy-role-do-2000kn

u ovoj temi sam pisao dok sam razmišljao koju rolu kupiti i malu recenziju kada je kupljena.
Nažalost, nisam imao puno vremena za ribolov, zato me i nema tu neko vrijeme, pa rola nije istestirana na jedini pravi način, s velikom ribom.

smoto

Molimo prijavite se

Više...
zoki1's Avatar 22 Kol 2016 16:12 #29 od zoki1
Iskreno neznam kak sam to previdio ta tema mi je nekako promakla :) ,inače,sve kaj si napisal je normalno kod shimana u tom cijenovnom rangu,ali ja volim shimano,bez obzira na sve :) ;)

Molimo prijavite se

Više...
emils's Avatar 13 Ruj 2016 20:09 #30 od emils
Maleni savjet... kad kupujete rolu za spin nemojte traziti "jaku" kocnicu. Gofovi od 40+ kila su se vertikalnim jiggingom izvlacili sa 100 metara dubine sa kocnicom namjestenom na 6kg.

U spinu je vaznije da kocnica radi glatko.
Hvala: Ahab, Boki

Molimo prijavite se

Više...
Boki's Avatar 14 Ruj 2016 12:04 #31 od Boki
To sam i ja negdje čuo/pročitao pa sam si nabavio karbonske diskove za kočnicu. Rola je Shimano Exage 4000FD. Kad se ugrade i propisno namažu teflonskom masti, stvarno kočnica radi glatko i ujednačeno.

Molimo prijavite se

• dxdandy
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
dxdandy's Avatar 14 Ruj 2016 12:18 #32 od dxdandy

Boki napisao: To sam i ja negdje čuo/pročitao pa sam si nabavio karbonske diskove za kočnicu. Rola je Shimano Exage 4000FD. Kad se ugrade i propisno namažu teflonskom masti, stvarno kočnica radi glatko i ujednačeno.

Gdje nabavljate te karbonske diskove...dali onda kocnica bude samo izdrzljivija ili jaca ili jedno i drugo ?
Sto se podrazumjeva pod "propisno namaze" ?

Molimo prijavite se

Više...
oki270's Avatar 14 Ruj 2016 12:30 #33 od oki270

dxdandy napisao:

Boki napisao: To sam i ja negdje čuo/pročitao pa sam si nabavio karbonske diskove za kočnicu. Rola je Shimano Exage 4000FD. Kad se ugrade i propisno namažu teflonskom masti, stvarno kočnica radi glatko i ujednačeno.

Gdje nabavljate te karbonske diskove...dali onda kocnica bude samo izdrzljivija ili jaca ili jedno i drugo ?
Sto se podrazumjeva pod "propisno namaze" ?

Googlaj "carbontex". Kocnica je izdrzljivija ako imas jadniju shimano rolu koja originalno ima platnene diskove.

Molimo prijavite se

Više...
zoki1's Avatar 14 Ruj 2016 12:48 - 14 Ruj 2016 12:51 #34 od zoki1
Eto,ja ih tu kupio ;)

Zadnja izmjena: 14 Ruj 2016 12:51 od zoki1.

Molimo prijavite se

Više...
Boki's Avatar 14 Ruj 2016 12:54 #35 od Boki
E-bay 6-815$ zavisno o modelu. U mom Shimanu su lamele od filca, a propisno mazanje je u ovom slučaju kao da mažeš jako tanko margarin na kruh :)
Znači, stavim na prst masti i povučem po disku sa jedne i druge strane da ostane samo u "udubinama" između, ako me razumiješ. Navodno na mojoj roli diže sa 4kg na 6,7kg po tvrdnjama proizvođača. Nemogu reći da li je to zaista tako, ali kad povlačim upredenicu rukom sa role, kreće odmah, bez zastoja i kontinuirano ju izvlačim i to je najveći plus. Skupe role imaju drukčije sisteme lamela u kočnici, pa to nije potrebno.

Molimo prijavite se

Više...
oki270's Avatar 14 Ruj 2016 13:12 #36 od oki270
S druge strane, rola sa platnenim diskovima mi je na stapu za brancine...kakvi su oni "opaki" borci, ta kocnica bude trajala bar 2 godine :).

Molimo prijavite se

Više...
zoki1's Avatar 14 Ruj 2016 14:21 #37 od zoki1
A gle,ja sam na svojim surf Ultegrama promijenio lamele nakon par mijeseci,mana tih platnenih lamelica je da se zaljepe i kad ti brenza treba otpustit,ona to ne napravi pa si moraš pomoč sa rukom,malo pokrenut špulu,a sa ovim lamelama otpušta odmah i ravnomjerno

Molimo prijavite se

Više...
emils's Avatar 14 Ruj 2016 20:05 #38 od emils
Filc diskovi kocnice ne bi nikad smjeli biti podmazani s mascu vec samo i striktno uljem u kojem se slucaju ne bi smjeli ljepiti. Za finije role u laganom spinu filc je puno bolji od carbontexa, opet napominjem da vam u laganom spinu s kraja ne treba kocnica jaca od 1 do maximum 2 kila.
Hvala: Boki

Molimo prijavite se

Više...
Everyday normal guy's Avatar 21 Sij 2017 15:03 #39 od Everyday normal guy
Svi filc diskovi su podmazani mašću a ne uljem i za kočnice se proizvodi/prodaje mast a ne ulje.

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk

Molimo prijavite se

Više...
emils's Avatar 21 Sij 2017 19:34 #40 od emils
Ja se ne bi slozio. Mast se koristi na karbonskim diskovima a za filc i pluto je puno bolje lagano ulje. Tako su bar mene ucili a isto preporucuju i poznati serviseri poput Alan Tanija i Alan Hawka.

Molimo prijavite se