"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Servis i održavanje rola (makina) - Savjeti i iskustva

• pepsi
  • pepsi's Avatar Autor teme
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
pepsi's Avatar 11 Ruj 2016 22:09 - 11 Ruj 2016 22:19 #1 od pepsi
COM_KUNENA_MESSAGE_CREATED_NEW

daj čovjeku ribu i jest će JEDAN DAN,nauči čovjeka da lovi ribu i lovit će je CIJELI ŽIVOT
Zadnja izmjena: 11 Ruj 2016 22:19 od zeusfaber.
Hvala: Fanatik, maxbeb, Boki
Više...
zeusfaber's Avatar 11 Ruj 2016 23:00 #2 od zeusfaber
COM_KUNENA_MESSAGE_REPLIED_NEW
Za početak ti moram donijetu moju Okumu Trio 30s o kojoj smo razgovarali. Ne mogu joj skinuti špulu :lol: Nešto nije ok s osovinom. Prvu špulu sam uništio potezajući jer je nisam mogao skinuti. Raspala se u 100 komada. Zatim sam naručio novu špulu, uvjeren da je kod nje problem, stavio je bez problema i opet isto, ne mogu je skinuti. Možda ima neka fora :dry:
Više...
zoki1's Avatar 12 Ruj 2016 08:05 #3 od zoki1
Hvale vrijedna tema :) :like:
Više...
Kvarner's Avatar 12 Ruj 2016 12:18 #4 od Kvarner
Tema za 10. ;)
Više...
dalmatino's Avatar 12 Ruj 2016 13:59 #5 od dalmatino
Slažem se. Bravo društvo, hvalevrijedna tema. Ipak se radi, kako je Zeus jednom rekao - "Članovima obitelji!" :lol:

Bravo :like:
  • Baćo68
  • Baćo68's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
  • Nikad nije kasno početi
Više...
Baćo68's Avatar 12 Ruj 2016 17:38 #6 od Baćo68
Hvale vrijedna tema, hvalevrijedni serviseri...samo se nadam da će nam što manje trebat njihove usluge.... ROGI!!! :P

Riba(r) ribi grize rep
Više...
Angler's Avatar 13 Ruj 2016 09:50 #7 od Angler
Svaka čast za temu!
Taman mi je jedna rola počela štekati :pinch:
Više...
emils's Avatar 13 Ruj 2016 19:53 #8 od emils
100 % rola koje sam ja dobiva na servis su imale ovaj Anglerov "problem", stigle bi do mene tek kad bi pocele stekati. Vecinu bi spasio izmjenom lezajeva i raznih slomljenih djelova ali je bilo i onih koje bi morao proglasiti preminulima.

Nasi ribolovci nikako da shvate da ono servis znaci isto ko i servis automobila te da je bolje sprijeciti nego lijeciti.

Ispiranje rola nakon upotrebe i pravilno susenje, kap ulja tu i tamo te pregled kod servisera bar jednom godisnje samo produze zivot, u nekim slucajevima i ne tako male investicije.

Ja sam prije nekih 4-5 godina cak taj nekakav osnovni servis i opisao na mom starom blogu servisrolavodice.blogspot.hr/ , nadam se da su na njemu jos uvijek sve slike a ako nisu ja se ispricavam ali ga ne odrzavam vec duze vrijeme.
Više...
zoki1's Avatar 13 Ruj 2016 20:04 #9 od zoki1
Istina,ja svoje role jednom godišnje otvorim,operem staru mast,zupčanike i worm shaft ponovo podmažem sa masti,a na svaki ležaj kap dvije friškog ulja za preciznu mehaniku,nikad mi ni jedna rola nije crkla,da se razumijemo,ja 90%ribolova obavljam na slatkim vodama,na moru uz ispiranje sa slatkom vodom role mogu isto dugo trajat.Dobro ih je pošpriat silikon sprejom izvana i istrljat suhom krpom,odbija vodu jedno vrijeme.
Više...
zoki1's Avatar 13 Ruj 2016 20:05 - 14 Ruj 2016 01:27 #10 od zoki1
Emils, jedno pitanje, sa čime malo podmazat carbontex lamele za kočnicu?
Zadnja izmjena: 14 Ruj 2016 01:27 od zeusfaber.
Više...
emils's Avatar 13 Ruj 2016 20:19 #11 od emils
Ja koristim original od Daiwe, kupljen u Australiji. Ima nekakvih masti bas za karbonske kocnice i pa nasim trgovinama ribolovne opreme ali su po mom misljenju preskupe.

Ako ces improvizirati pokusaj pronaci mast sa dodanim teflonom, teflonska mast kako je zovu od milja, pa ih mazi s njom.

I budi konzervativan s mascu na lamelama, sto manje masti na disku to bolje.
Više...
zoki1's Avatar 13 Ruj 2016 20:33 - 14 Ruj 2016 01:27 #12 od zoki1
Tnx, ma i mislio sam neku zamjensku, koja može zamjeniti original ;)
Zadnja izmjena: 14 Ruj 2016 01:27 od zeusfaber.
Više...
Angler's Avatar 14 Ruj 2016 11:31 #13 od Angler
100 % rola koje sam ja dobiva na servis su imale ovaj Anglerov "problem", stigle bi do mene tek kad bi pocele stekati. Vecinu bi spasio izmjenom lezajeva i raznih slomljenih djelova ali je bilo i onih koje bi morao proglasiti preminulima.

Nasi ribolovci nikako da shvate da ono servis znaci isto ko i servis automobila te da je bolje sprijeciti nego lijeciti.

Ispiranje rola nakon upotrebe i pravilno susenje, kap ulja tu i tamo te pregled kod servisera bar jednom godisnje samo produze zivot, u nekim slucajevima i ne tako male investicije.

Ja sam prije nekih 4-5 godina cak taj nekakav osnovni servis i opisao na mom starom blogu servisrolavodice.blogspot.hr/ , nadam se da su na njemu jos uvijek sve slike a ako nisu ja se ispricavam ali ga ne odrzavam vec duze vrijeme.

Rolu imam otprilike godinu dana. Radi i dalje sasvim dobro međutim, na jednom mjestu, kao da malo zapne.
Štap i rolu ispirem odmah nakon svakog ribolova. E sad, pošto se ne razumijem u održavanje rola, da li bi mi mogao objasniti točni postupak?
Da li bi morao rolu otvoriti i osušiti je iznutra nakon ispiranja?
Više...
emils's Avatar 14 Ruj 2016 19:58 #14 od emils
Tesko je ovako, telepatski, znati sta je tvojoj roli ali na prvu bi pomislio da je jedan od lezajeva suh, da nema dovoljno masti. E sad, pogledaj malo po onom mom blogu pa vidi ako tamo mozes skuziti kako se rola otvara i servisira. Ja sam tamo navodio ove zamjenske materijale koje svatko ima kuci ili ih lako moze nabaviti pa ti ne trebaju profesionalni alati niti sredstva za podmazivanje koje serviseri koriste. rolu ako otvoris i osusis iznutra opet premazi tankim slojem nekakve masti da je korozija ne nagrize, samo ne pretjeruj s mascu.
Hvala: Fanatik, Angler
Više...
Angler's Avatar 15 Ruj 2016 10:52 #15 od Angler
Hvala ti Emile :like:
Pozdrav
Više...
IveRijeka's Avatar 15 Ruj 2016 14:29 #16 od IveRijeka
Ja svoje role sada jednom godišnje servisiram. Prije sam to radio 2 puta ali sam vidio da je nepotrebno osim iznimno ako je rola upala u more ili bila jače zalivana.
Rastavljam skroz , djelove operem u medicinskom benzinu pa osušene polako i maksimalno pedantno mažem i sastavljam. Logično je da taj posao nije za ljude bez tehničkih sklonosti i preciznosti a bome treba i znanja. Unutarnje djelove zupčanike i td podmazujem sa Fuchsovom masti konzistencije 00 . Ta konzistencija masti je izuzetno meka tako da bi je bilo moguće ubrizgavati injekcijom naravno bez igle. Dakle izuzetno meka a opet dovoljno čvrsta da ne teče i ne cjedi . Pokazala mi se kao pun pogodak jer ne stvara onaj poznati otpor koje uobičajene masti za ležajeve konzistencije broj 2 stvaraju .Ovo se naročito odnosi na niske temperature jer je poznato da masti malo drže na niskim temperaturama. Pomenuta mast se koristi u industriji i održavanju automobila i sl a naročito za centralne sisteme za podmazivanje. Naravno jedna kantica od kila će i mladom čovjeku trajat doživotno a cijena je smješna u odnosu na ove originalne masti. Da ne bi sve ostalo na pretpostavkama probao sam nakon godine dana cirka rastavit rolu koja je korištena bar 200 puta u lignjolovu i vidijo da mast nije nimalo skorena i da još normalno obavlja funkciju.
Kočnice rastavim , operem ,osušim pa sasvim lagano podmažem teflonskom mašću i to tek toliko da nisu suhe. Do sad nikad sa tim djelom ovog našeg hobija nisam imao problema no oni koji počimaju nešto sami neka prvo vide imaju li dosta strpljenja i preciznosti da ne naprave više štete nego koristi.
Hvala: Fanatik, Zdenko, Angler
Više...
lignjolovac's Avatar 15 Ruj 2016 16:28 #17 od lignjolovac
Ima li pomoći?

Žali se Marija svojoj susjedi:
– “Kad god moj Mate kupi dozvolu nikad ribe ne uhvati. A kad ne kupi onda njega uhvate!”
Više...
SanTiago's Avatar 01 Stu 2016 22:52 #18 od SanTiago
Od nedavno imam problem na spin rolici koja inace radi tiho i glatko da u određenom momentu dok vrtim rucicu osjetim nekakvo grebanje/vibraciju koja traje cca 1/4 okreta rucice ali samo dok je pod naporom dakle kad vucem neki vobler s jacom vibrom, ako skinem spulu i vrtim rucicu to se ne osjeti. Role odrzavam i mazem onom crvenom masti za role, quantum cini mi se, otvorio sam rolu i onako vizualno pregledao ali nisam nista cudno otkrio. Ima li netko ideju sto bi moglo biti?

Sent from my iPhone using Tapatalk
Više...
emils's Avatar 20 Stu 2016 17:38 #19 od emils
Provjeri valjcic na preklopniku, vrlo vjerojatno je on ili njegov lezaj u pitanju, ovisno o roli.
Više...
SanTiago's Avatar 20 Stu 2016 20:13 #20 od SanTiago
Emils, hvala, u međuvremenu je rolica nazalost otisla u vjecna lovišta..

Sent from my iPhone using Tapatalk