"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Re:Tko pita ne skita - pocetnici

Više...
sandland's Avatar 27 Pro 2020 17:51 #121 od sandland

B_ napisao:

sandland napisao: Ljudi, molim vas za pomoć sa wind knotovima.
Svaki put mi se događaju u zadnje vrijeme :(

Upredenica Jbraid 3.0, Penn Slammer 4500

Preklopnik zatvaram ručno.

Pogledao sam savjete na youtubeu i mislim da ih se više-manje pridržavam, ali mi se čvorovi svejedno dešavaju.

Zanima me kako kod shore jigginga držati upredenicu stalno napetu da se mota lijepo na mašinicuu?
Zabacim i čekam da jig ode prema dnu, naravno da ostane dosta upredenice "slobodne" i opuštene na moru. Kako da to izbjegnem?

Ponaručito kad je vjetrovito..

Tnx

Hvala

Ja imam Slammer 4500 i u 8 mjeseci česte upotrebe ni jedan jedini cvor. Na slici ne mogu dobro vidjeti, ali cini mi se da ti je upredenica nekako stožasto slagana, umjesto valjkasto kako bi trebala biti. Ajde jos jednom slikaj, ali bas okomito da vidim je li ravnomjerno slagano ili ne. Meni su se cvorovi na Azoresu stvarali jer mi nije upredenicu ravnomjerno slagalo, pa sam morao skidati one podloske ispod spule da se to uravnotezi i poslije nije bilo problema...

Evo fotka iz ravnog pogleda.
Čini mi se da je ok namotano, jedino je mrrrrvicu ispod vrha špule nekakva praznina:

ibb.co/YXtH0cv

Jel to ok?

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 27 Pro 2020 18:11 #122 od marko87
Ja bi prvo rekao da ti konusno namotano. Vidiš kako ti na donjem dijelu došlo do vrha špule a u gornjem dijelu imaš dosta praznoga dijela. Prvo razmotaj svu upredenicu i vidi u uputama jel treba skinuti ili dodati podlošku da ti se poravna. Pa vidi kako će se onda ponašati.

Poslano sa mog EVA-L19 koristeći Tapatalk
Hvala: sandland

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Legenda foruma
  • Legenda foruma
Više...
Ceco's Avatar 27 Pro 2020 18:15 #123 od Ceco
Meni ovako djeluje da ti mašinica vise namotava na dno.
Probaj izbaciti jedan podložak ispod špule i razvuci cijelu špagu između dva štapa ili ako imaš mjesta zavezati u vuci 300m tako da možeš namotati zategnuto

Poslano sa mog CLT-L29 koristeći Tapatalk

Molimo prijavite se

Više...
sandland's Avatar 27 Pro 2020 19:33 #124 od sandland
Maknuo sam jedan podložak i cijelu upredenicu premotao.
Jel ovo sad ok?

Meni se čini da je sve skupa nekako čvršće i kompaktnije..

ibb.co/BV8bQP1

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 27 Pro 2020 19:40 #125 od marko87
Bome si brz, čini mi se da je puno bolje al da bi moglo još malo ravnije biti.

Nezahvalno je ovako preko slika ocijeniti, ti ćeš najbolje vidjeti kad držiš u ruci jel ti stoji ravno ili ide na konus.

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Legenda foruma
  • Legenda foruma
Više...
Ceco's Avatar 27 Pro 2020 19:45 #126 od Ceco
Meni ovako preko slike djeluje dosta bolje. Vidi još jednom na terenu pa procijeni sam je li potrebno još jedan ukloniti.

Poslano sa mog CLT-L29 koristeći Tapatalk

Molimo prijavite se

Više...
sandland's Avatar 27 Pro 2020 20:01 #127 od sandland
Hvala na savjetima! Testirat ću sutra ako ne bude prejako jugo!

Javim!
Hvala: Kun

Molimo prijavite se

• B_
  • B_'s Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
B_'s Avatar 28 Pro 2020 13:33 #128 od B_
Replied by B_ on topic Re:Tko pita ne skita - pocetnici

sandland napisao: Hvala na savjetima! Testirat ću sutra ako ne bude prejako jugo!

Javim!

Jesi pogledao koliko jos imaš podložaka, možda da još 1 skineš jer mi se i dalje čini mrvicu konusno namotano... Ali u svakom slučaju puno je bolje nego na prvoj slici :like:

Molimo prijavite se

Više...
sandland's Avatar 28 Pro 2020 15:20 #129 od sandland
Ima još sigurno 2-3 podloška.
Testirao sam danas i čini mi se puno bolje, iako sam imao 3 wind knota u 2 sata ribanja. I to recimo u prvih sat ribanja, kasnije je išlo glađe. Ako bude još zezalo - skinut ću još jedan podložak pa ćemo probat.

Hvala vam na savjetima.

Današnji ribolov je bio zabavan: nepoznati ulov vrijedan spomena koji se otkačio, palamida koju sam dovukao i na samom izlazu mi je na stijenu prerezala FC i zbrisala s jigom i na kraju jedna palamida od 1.8 kg.

Zadovoljan sam, a istovremeno razočaran jer sam izgubio jedan jigg i ribu.
Recite mi da nisam jedini kojem se to desilo..

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 28 Pro 2020 15:40 #130 od marko87
Ja se isto slažem sa kolegom i mislim da će to biti to kad skineš još jednu podlošku.

Ti si dobar onda danas, ja sam imao dvije ribe i obe mi se otkačile prije nego ih i vidio a more me okupalo do 9.30 jedno 10 puta, sreća imao sam presvlak u autu.

Ne znam kako vama al ja ne pamtim da ikada imao ovakve uvjete na moru, 90% vremena sam bacao 100g jigove i u većini slojeva mora sam imao osjećaj kao da na štapu nemam ništa koliko je snažno more bilo. Morat ću nabavljati i 120g za ovakve uvjete.

Molimo prijavite se

Više...
sandland's Avatar 28 Pro 2020 16:39 #131 od sandland
Kad sam ja bio na moru, nije ovako jako puhalo. Taman sam otišao u pravi tren.
Ova palamida koju sam izvadio, za njom je cijelo vrijeme išla još jedna, to mi nekako daje nadu da se tu često hrane i da sam si našao prvu pravu poštu za jigganje!

Inače, 40g, kurenat ga je nosio i sve udarce sam imao u propadanju...jako zanimljiv dan.

Molimo prijavite se

• B_
  • B_'s Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
B_'s Avatar 28 Pro 2020 17:39 #132 od B_
Vidim po vasim upisima da riba super radi zadnjih dana, morat cu i ja malo u akciju ;)

Molimo prijavite se

• B_
  • B_'s Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
B_'s Avatar 28 Pro 2020 17:44 #133 od B_

sandland napisao: Ima još sigurno 2-3 podloška.
Testirao sam danas i čini mi se puno bolje, iako sam imao 3 wind knota u 2 sata ribanja. I to recimo u prvih sat ribanja, kasnije je išlo glađe. Ako bude još zezalo - skinut ću još jedan podložak pa ćemo probat.

Hvala vam na savjetima.

Današnji ribolov je bio zabavan: nepoznati ulov vrijedan spomena koji se otkačio, palamida koju sam dovukao i na samom izlazu mi je na stijenu prerezala FC i zbrisala s jigom i na kraju jedna palamida od 1.8 kg.

Zadovoljan sam, a istovremeno razočaran jer sam izgubio jedan jigg i ribu.
Recite mi da nisam jedini kojem se to desilo..

Obavezno odmah skini jos jedan podlozak, ne moras premotavati upredenicu vec zabaci snazno da ti izvuce sto vise upredenice i pri namotavanju ce ti lijepo sloziti upredenicu. Najbolje zabaci neko golo olovo ili jig bez trokuke pa ga pusti do dna tako da ti sto vise izvuce upredenice i onda namotaj bez straha da ce ti zapeti.
Hvala: Ceco

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 28 Pro 2020 18:31 #134 od marko87
Obavezno, nije baš neka akcija za poludit al mene je iznenadilo pošteno. Samo nadji dobar zaklon iako evo gledam da je u najavi okretanje vjetra pa će valjda malo valovi popustiti.

Molimo prijavite se

Više...
sandland's Avatar 30 Pro 2020 19:18 #135 od sandland
Neki zaključci s današnje bonace:

wind knotove sam gotovo skroz eliminirao. Danas tokom cijelog ribanja bio samo jedan. Poanta je da ne smijem prejako zabacivati. To mi stalno uzrokuje probleme, a želim čim dalje zabaciti - naravno.

Prilikom jednog zabačaja nekog 20g jiga sam išao dosta jako zabaciti i uopće ne kužim kako se to desilo, ali upredenica se zakačila za onaj dio koji spaja štap i vodilicu i cap - upredenica pukla i ciaos jig.

Što se desilo? Zašto? Kako? Jel moguće da je cijeli problem u štapu?

Molimo prijavite se

Više...
Paragon's Avatar 30 Pro 2020 19:56 #136 od Paragon
Meni se znalo događati kad je upredenica nova da dobijem koji wind knot.
Dalje mi se znalo događati kada prelazim sa težih na lakše varalice i obratno pogotovo kad u prvom zabačaju nakon promjene zabacim svom snagom.
To sam eliminirao tako što ne idem odmah sa jakim zabačajem.Nego postepeno pojačavam zabačaj.
A može i problem biti u roli.

Molimo prijavite se

Više...
VStrom's Avatar 30 Pro 2020 21:33 #137 od VStrom
Mislim da je problem u tehnici namatanja upredenice.
Upredenica treba biti napeta kod namatanja, znači ne previše jigati, ne previše tvičati, naglo povući pa brzo namotati bez da je upredenica napeta, da se namata dok ima "zraka". A nekako najvažnije, barem ja tako radim, zadnjih 10-15m namotavam bez ikakvog pokreta štapom, samo kontinuirano namatanje.
Dok sam počinjao s ovim sportom i ja sam imao tih problema, kasnije je to nestalo. Meni se čvor radio redovito na prvih 20-tak m upredenice, onda sam skužio da je stvar kako namatam - vrtim rolu.

Molimo prijavite se

Više...
sandland's Avatar 30 Pro 2020 22:00 #138 od sandland
Točno to, čvor je uvijek u prvih 20m.

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 30 Pro 2020 22:05 #139 od marko87
Ja bi se ipak prije složio sa kolegom Paragonom. Prije da je problem u roli ili da joj jednostavno ne odgovara ta upredenica. Ili žrtvovati malo duljinu zabacivanja što će otkinuti još 20tak m upredenice jer kad sam ja tim rješavao problem na okumi onda se sigurno može i na pennu.

Ja sam također kao i ti ispočetka zadnjih 15-20m namotavao da bude što čvršće namotana na samom kraju ali onda kad vidiš kako se i u tim zadnjim metrima itekako može dobiti dobar griz ribe onda jigas dok varalica ne dodje pod noge.

Po meni najprije dovesti upredenicu da perfektno namotana bez konusa i onda skraćivati pomalo upredenicu dok čvorovi ne prestanu.

Molimo prijavite se

Više...
VStrom's Avatar 30 Pro 2020 22:22 #140 od VStrom
Ma, kad se ruka uhvati neće biti više gropova. Samo strpljenja, hehe.

Molimo prijavite se