"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Shore jigging ulovi

Više...
marko87's Avatar 05 Ruj 2021 07:09 #521 od marko87
Replied by marko87 on topic Shore jigging ulovi
Ozi mene je isto tako zavarao Palms. Kad sam ga prvi put uzeo u ruke i potresao mislio sam da ce mu biti malo i 100g😁

Nemogu reći da je točno onakav kako je deklariran ali skoro. Probao sam jigove od 50g njih ne osjeti baš ali ove sinking pencile od 50 odradjiva perfektno.

Još moram sam uzeti jedan jig od 150g da ispitam i gornju granicu🤣

Poslano sa mog M2101K7BNY koristeći Tapatalk

Molimo prijavite se

Više...
Ozi's Avatar 05 Ruj 2021 17:44 #522 od Ozi
Replied by Ozi on topic Shore jigging ulovi
Marko, sve od Palmsa sto sam probao je super. Vjerujem i tvoj stap takoder. Uzmi 150g jig, ali samo prvo polako da ne bi bilo. Vidio sam par puta kako stap pukne i na tri dijela kod izbacaja jiga nazivne akcije stapa ili nesto vise. Doduse jesu to 20-30g stapovi bili u pitanju, no i isto takvi jigovi.

Ja se fizicki polako spremam za shore fizikalu. Danas odradio 25km bicikla i teretanu. Jedva tipkam, a mislio sam jos navezat prve vlastite udice. :lol:

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 05 Ruj 2021 18:00 #523 od marko87
To obavezno.. uvijek veće težine idem laganije a sada 120 izbacivam kao iz topa.

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 05 Ruj 2021 22:10 #524 od hl_demi
Replied by hl_demi on topic Shore jigging ulovi
Ozrene, mislim da ti ne treba tolika fizicka sprema za SJ. Ja se nekad vise umorim sa spinningom ako povlacim varalice sa vecim lipom jer sa SJ svaki zabacaj imas odmora dok cekas da jig padne na zeljenu dubinu. Ovo masu znaci meni jer sam stvarno lagane konstitucije i bez ovoga bi me oprema od 850grama umorila za 20 minuta.

Skroz je druga prica ako nesto zagrize al tada adrenalin proradi :D
Hvala: Ozi

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 05 Ruj 2021 22:23 #525 od marko87
Hajde neka netko ima sa sličnim problemom kao ja😁

Ja kada to ljudima kažem svi me poprijeko gledaju ali je živa istina. Sa ovim mojim mogu reći ekstra teškim kompletom ću sigurno 3-4h bez pauze maltretirati jigove od 100g dok sa kompletom koji sam imao hexana 10-35g, rolicom od nepunih 300g i povrsincem od 20tak grama mogu izdržati nekih 45min vodjenja WTD tehnikom i kao da mi netko nož u leđa zabija.

Nije tema namijenjena za to ali ću tražiti savjete u temi za to kad bude love za stap da vidim šta mislite hoće kod toga možda pomoći kraći stap da što manje vuce naprijed.

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 05 Ruj 2021 22:51 #526 od hl_demi
WTD je tek prica za sebe, nakon pola sata koda sam tornom busio citav dan :D Al to je stvar finese vise. Iskusni spinneri opuste misice i WTD se izvodi dosta lakse bez nekog pretjeranog spazma misica kasnije.
Nego kod umora je jako bitan otpor varalice tj hidrodinamika. Uzmi recimo 50g gravity runner i 120 grama needle jig. Needle se ponasa koga ima 30 grama a GR koda ima 120.

Meni je iskreno ovo problem sa needlom od 60g jer imam slab osjecaj varalice premda mi je stap 25-100, moram radit jako male trzaje da bi opce osjetio da nesto vucem. tek sa 100g osjecam varalicu kako treba.
Ne znam jel tebi ista slicno i kako se sa tim nosis ?

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 05 Ruj 2021 23:01 #527 od marko87
Hahaha točno tako je i meni🤣🤣, kažem nisam se nešto dugo u tome zadržao a to je jedan od razloga što sam i prestao. Jer stvarno mi se drago nekad navečer spustiti na ušće Neretve a onda pored mene čovjek 60+ god baca pola noći a ja nemogu od sramote prestati reć će da sam pi...🤣🤣 A meni krvave lete i moram tabletu za bolove popit kad doma dodjem.

Za GR si u pravu, nemam sa njim nego možda pola h ribanja ali ima otpor ajmee.

Što se 60g needle jiga tiče stvarno nemam problema. U toj gramazi još dosta bacam jigparu semilong i stap ih upija perfektno. Možeš pogledati kod jigganja i na videu skoro pa identičan luk vrh štapa radi sa 60 i 100g.

Neki dan se sjetio da imam jigparu slow od 50g i malo je bacao. Ona je otprilike ovakva kao što ti kažeš ali isto se da i sa njom baratati.

Hvala: hl_demi

Molimo prijavite se

Više...
Ozi's Avatar 06 Ruj 2021 09:36 #528 od Ozi
Momci, pošto ne živim na moru, kada odem dole onda sam na više dana i lovi se non stop. Kad lovim brancina onda je to uglavnom po ravnom terenu, ali već treći dan noge ne drže. Ovo sad je još i po kamenju pa kad se uzme u obzir više dana, moram se ipak malo pripremiti.

Zeznut je WTD ako je štap duži od 2,5m. U tim nekim počecima spina brancina kod nas dečki su koristili štapove dužine ca 2,3m. Znam da bi sad netko odmah rekao da je s dužim štapom dalji zabačaj, ali brancin se ionako ne lovi puno prema van nego uz obalu, a ako dobar komad primi na 50m i to uz obalu, teško ga je kontrolirati jer dosta puta neće voziti na van, nego se tiska uz rub. Po noći pogotovo nije potreban dugačak štap. Čak štoviše jer kad zamahnemo njego vrh dobro proviri prema moru i poplaši ribu. Lovio sam i s dužim i kraćim štapovima i ako je ovaj duži bio vrlo kvalitetan, imao sam problema s prihvatom veće ribe. U stvari su svi ti tzv. sea bass japanski štapovi dugački i napravljeni za wading gdje kada se stoji u vodi, veća dužina štapa nije takav problem kod prihvata ribe. Na koncu s kraćim štapom i dobro uparenom rolom radi balansa se stvarno može čitav dan loviti WTD bez da je stražnje rame nakon toga u bolnom grču. Duži štap je kod nas koristan za brancina recimo u rijekama kada treba prebaciti ribu preko murave da bi se privukla. Ako pogledate recimo Talijane, tu se mahom koriste kratki štapovi za brancina s obale. To stvarno ima smisla jer i uz lagan pribor ribolov može biti tramak.
Hvala: B_, ninic, hl_demi

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 07 Ruj 2021 09:51 #529 od marko87
Ma sigurno da se bolje pripremiti malo. Ja ću također morati nešto poceti nešto raditi inače ću na desnoj strani nabiti bicepse ko kakav bilder🤣🤣

Ozi znači i ti si mišljenja da bi ja ovaj svoj problem što se spinanja tiče mogao riješiti barem koliko toliko kraćim štapom.

Molimo prijavite se

Više...
Ozi's Avatar 07 Ruj 2021 12:12 #530 od Ozi
Marko, je, siguran sam. Mada jasno i duži štap se može dobiti u balans s nešto težom rolom, ali baš za WTD generalno je lakše kraćim štapom, a na par sati spinanja se to itekako osjeti. Solidna rola i kvalitetna što je tanje moguća upredenica i to leti ništa osobito kraće nego dužim štapom, a lakše je za manevrirati.

Opet naravno, ovisi kakve varalice bacaš. Ako je to nešto za strelku i štap akcije oko 50g, pa i da pogodiš balans takvog štapa s rolom, to je opet relativno težak set i nakon nekog vremena će te smetati, ali to je jači pribor i to je tako, ali ako je u pitanju WTD za brancina, onda neki maks. 30g štap dužine 2,35 do 2,5m metara. Bitno je samo kad primiš rukohvat štapa s montiranom rolom da nemaš osjećaj da ti puno vuče prema naprijed. To ćeš odmah skužiti razliku kad pogodiš balans jer će ti biti velika razlika od dosadašnjeg filinga koji te zamarao. Idealno bi bilo imati takvu vrstu štapa u rangu kakvom ti je tvoj SJ Palms. Znam, nisam otkrio toplu vodu, no takvi su jednostavno bolji, osjetljiviji i lakši su. Bolji je osjećaj ukupno kad loviš takvim štapom. Ima i ja Hexanu, samo 20g. Puno ju koristim za šnjure, ali za plastiku nije baš da sluša kao bolji i nažalost dosta skuplji štapovi.

Ne znam koliko sam ti sad nešto ovo zadnje pametno i novo rekao, no rezime svega je taj balans i bolji štap ukoliko se može ostvariti.

Potpuno te kužim kad kažeš da ti je lakše sa Saragosom 8000 i SJ Palms štapom nego neki laki WTD. Meni se isto tako zna potrefiti da me od nečeg laganog što sastavim poslije kao da me netko betonom pritisnuo u rame.
Hvala: B_

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 07 Ruj 2021 13:59 - 07 Ruj 2021 14:00 #531 od marko87
Ozi što se varalica tiče to su površinci do 30g, Duo TMS i takve stvari.

Odavno mjerkam stap za spinn al kad god treba doci do realizacije ja uzmem nešto za SJ. Naravno da znam da bi uvijek skuplje bilo bolje ali nebi se tu nešto previše rastezao. Radije ostavljam malo više sa strane da prije skupim za novi Twin Power za palmsa.

U oko mi je upao najvise Shimano speedmaster 240 14-42. To mi je neka granica ajmo reći što bi dao, vidim da se on da naći 130-150eura. I onda bi na njega za početak stavio ovu okumu epixora 40 što imam jer je doslovno kao nova i skroz malo korištena a u međuvremenu bi skupljao lovu za kakav Shimano u veličini 3000 mislim da bi on na takav stap sjeo odlično.

Zadnja izmjena: 07 Ruj 2021 14:00 od marko87.

Molimo prijavite se

Više...
Ozi's Avatar 07 Ruj 2021 15:40 - 07 Ruj 2021 15:43 #532 od Ozi
Marko, sve jasno. Mislim da za brancina nemaš problema ako uzmeš i nešto slabiji štap. Dok nisu u toku rijeke i loviš po obali, 30 gramac ti je sasvim dovoljan, a ujedno je i lakši.

Ne bih ti se htio petljati u planove vezano za Twin Power SW, no ne znam da li znaš. Twin Power je iznutra identična rola kao Saragosa. Je, Twin nudi drugačiju estetiku i još poneki detalj, ali to ti je to što sam spomenuo.

Ista je stvar i Exsence koji je identičan iznutra kao stara Stella FI. Potpuno ista rola. Imaš toga na YT i po blogovima na netu koji se bave raskopavanjem rola na veliko.

Nemaš bolju rolu od tvoje nove Saragose sve do Stelle i Saltige. Ima Catalina, ali je nema kod nas. Zapravo kod nas nema više ni većih Stella ni Saltiga pošto je sve rasprodano, a ne zna se kada će stići nova roba s obzirom na opće stanje tržiša vezano za koronu.
Zadnja izmjena: 07 Ruj 2021 15:43 od Ozi.
Hvala: B_

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 07 Ruj 2021 17:35 #533 od hl_demi
Marko ako hoces moju preporuku za dobar stap za laksi spinning, ja imam MC triple cross 7-23g. i prezadovoljan sam s njim.
Spario sam ga sa daiwom BG 3000. Kombinacija je jako lagana, stap dobro barata manjim varalicama, TMSovi 140ke mu upadaju u range i odlicno lete, odlican je za povrsince manje gramaze tipa manji jack fin stylo. A borbe sa ribom iznad 2 kila su epskih razmjera :D. Stap je bio oko 1200 kuna i ima 271 cm.
TRS fishing je imao ovu kombinaciju s kojom je digo i licu od 5 kg.

Molimo prijavite se

Više...
VStrom's Avatar 07 Ruj 2021 18:46 - 07 Ruj 2021 18:54 #534 od VStrom
Replied by VStrom on topic Shore jigging ulovi

Ozi napisao:
.....

Ne bih ti se htio petljati u planove vezano za Twin Power SW, no ne znam da li znaš. Twin Power je iznutra identična rola kao Saragosa. Je, Twin nudi drugačiju estetiku i još poneki detalj, ali to ti je to što sam spomenuo.

.....

Ne znam pricas li o twinu sw 2021. ili o starijim modelima. Jer imam novog twina 8000h, eto dosao je ima 10tak dana, a imam i sargosu koja je traktor u usporedbi s ferarijem. Mozda je ista unutra, ali definitvno su nesto poboljsali jer novi twin vrti kao u maslacu. Zvuk kocnice je kao slusam stradivarijevu violinu. Cekam samo da se dokaze na vecoj ribi heh. A i vidjeti cu kako ce vrtiti nakon 20 vecih riba, jer rola najvise strada na ribi. Moj vrlo - vrlo subjektivan dojam je da je saragosa kao igracka za twina, iako na sargosu nemam nekih vecih zamjerki osim nekih luftova, stovise dala mi je puno radosti u zivotu.

E da, kocnica 25kg na novom twinu, kao na stelli. Mislim da je na saragosi 12kg ili tu negdje.
Zadnja izmjena: 07 Ruj 2021 18:54 od VStrom.

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 07 Ruj 2021 19:13 #535 od marko87
Ozi baš radi Neretve i idem na ovaj model 14-42g. A i raspon varalica koje imam bolje pokrivam sa tom gramazom.

Demi MC mi je i bio prvi izbor, zet mi ima baš taj štap kao kod tebe i odlican je. Ali kao što sam gore napisao radi raspona varalica više me vuče na malo jači stap. Možda griješim ali MC u toj gramazi nema ništa dužine koja meni odgovara a to je max 2.5m.

VSTrom koju saragosu imaš, stari ili novi model. Znači ogromna je razlika izmedju Twina i Saragose.

Ja kad bi uzimao iskreno još se radi kapaciteta upredenice i onoga heat sink drag sistema još mislim dali bi uzeo model 8000 ili 10000 jer ga posjeduju samo modeli 10000 i dalje. Kako god da odlučim ako dodje do toga svakako je lakša od moje Saragose koja teži 675g. I da naravno da mislim na novi model Twina.

Molimo prijavite se

Više...
VStrom's Avatar 07 Ruj 2021 19:26 #536 od VStrom
Replied by VStrom on topic Shore jigging ulovi
Saragosa novi model, doduse 6000hg, a twin je 8000hg. Meni je razlika velika u korist twina. Moj dojam je da novi twin radom vise lici na stellu, nego na saragosu.
Imam i saltigu 4500h, no ta je iz 2013 ili 2014. Prevrtila je do Mjeseca i nazad, izlizan je onaj zupcanik kao disk pa ronda. Moram je slati na servis u njemacku i promijeniti taj zupcanik i onaj pinjon ili kako se to vec zove. Servis ce kostati kao nova saragosa ili cak i vise huh. Zato sam uzeo twina, da imam s cime loviti dok je saltiga na servisu, a to ce biti barem mjesec dva.

Molimo prijavite se

• B_
  • B_'s Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
B_'s Avatar 07 Ruj 2021 19:47 #537 od B_
Replied by B_ on topic Shore jigging ulovi
A moze biti i razlika od role do role. Evo npr moj Penn Slamer 4500 je traktor. Jak i sve, ali nema bas gladak rad i mislim da mu line roller treba servisirati jer zuji. A frend ima identican Slammer, njegov je u odnosu na mog violina. Pregladak rad, bez ikakvih sumova, radi glatko kao Shimano. Ja moga narucio preko Anglerdomaina, a on svoga u Skorpionu. I moj je takav od kad sam ga kupio, znaci nije se pokvario s vremenom osim mozda line rollera. Doslovno kao da su 2 razlicite role u pitanju. I sad cu moga morati dati na servis da mi ga uglade...

Tako da je moguce da je nekome Saragosa super, a nekome u malo losijem stanju. Sjecam se i kad je onaj Ajkula Drakula na fejsu stavljao videa nakon sto je kupio Saltigu, i vrtio je onako u prazno a ona je sustala i govorio je da je Saltiga smece u odnosu na Stellu, a u biti je dobio robu s greskom, kao i ja.

Molimo prijavite se

• B_
  • B_'s Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
B_'s Avatar 07 Ruj 2021 19:49 #538 od B_
Replied by B_ on topic Shore jigging ulovi
I jedan serviser iz Zagreba tvrdi da su Saragose najbolje role sto se tice podnosenja rada u morskim uvjetima, bolje i od Stelle i od Saltige. Otvaro je na stotine rola i tvrdi da u Saragosu najmanje ulazi vode i da su najmanja ostecenja od korozije.

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 08 Ruj 2021 09:06 #539 od marko87
VStrom vidiš sad si mi dao misliti. Ja kad sam zavrtio prvu Saragosu 6000 mislio sam da teško išta moze imati nešto puno ljepši i onako glatak rad.

B_ meni se to točno to dogodilo sa Saragosama samo kod mene se ne radi o traktorskom radu već mislim gledajući različite recenzije da je vrlo moguće da je ova Saragosa 8000 malo previse ili premalo podmazana pa nema onaj što kažu smooth rad. Mrvicu se teže okreće od manjega modela. I ista stvar kao u tvom slučaju, 6000 bila kupljena u Škorpiona a 8000 u Angel.
Što se tiče Saragose moja jedina zamjerka je nešto lufta na ručki ali to je kao što je kolega napisao zanemariva stvar i vidim da je kod Shimana to normalna pojava.

Ako nije tajna koji je serviser u pitanju, volio bi prije zimske sezone poslati svoju čisto na pregled ako je treba podmazati.

VStrom ako Twin bude višak kad se vrati Saltiga slobodno se javi😁

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 08 Ruj 2021 09:21 #540 od hl_demi
Meni ista stvar sa Daiwom BG. Uzeta u angela, line roller tesko smece, zuji stalno. Moro sam stavit kuglicni lezaj da smirim stvar. Dok drugi govore da im isti model radi tip top.
Jedino mi ova saragosa iz angela radi kaka treba, da se ne mogu pozalit.
Mozda stvarno angeldomane ima dosta robe s greskom.

Molimo prijavite se

Hamag