"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Pomoć oko izbora štapa, Daiwa, Major Craft, Sakura, Black Hole.

• Sigmax
  • Sigmax's Avatar Autor teme
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
Više...
Sigmax's Avatar 02 Stu 2019 19:07 #1 od Sigmax
Pozdrav, molio bih Vas savjet ili ako netko ima možda jedan od navedenih štapova da ukratko iznese svoj dojam.
Planiram sebi uzeti novi štap za spinning (palamide, luc, strijelke, brancin i sl.) i eventualno neki shore jigging.
ciljam na štapove duljine oko 270cm i gramaže otprilike 15-50g, ,izdvojio sam par štapova:
1) Daiwa ballistic x spin link= kapitalac.com/stapovi/daiwa-ballistic-x-spin.html
2) Daiwa prorex x link= kapitalac.com/stapovi/daiwa-prorex-x.html
3) Major Craft spinning shore jigging solpara spx link= www.maguro-pro-shop.com/hr/?route=produc...=6423&search=solpara

i dva malo relativno skuplja:
4)NS BLACK HOLE SALTWATER SPINNING ROD HURRICANE-X INSHORE
link= www.maguro-pro-shop.com/hr/stapovi/spinn...order=DESC&limit=100

5)Sakura Shukan Spining Shore Jigging SHS 1002 MH
link= topfishing.hr/ribolovna-oprema-prodaja/4...pining-shore-jigging

Isplati li se kupiti univerzalni štap za spinning i shore jigging?
Kako bi se klasični spinning štapovi ponašali za shore jigging?
Neki štapovi su još sutra na popustu pa volio bih to iskoristiti.

Unaprijed se zahvaljujem

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 02 Stu 2019 20:59 #2 od bzing
Nema razloga da ne koristiš isti štap za spin i sj dok su jigovi u rasponu gramaže štapa.Ali onda biraj akciju štapa koja će ti odgovarati.Jigati 30 ili 40 grama sa dna dubine 10metara nije isto što i voditi vobler na metar dubine.Dakle probaj neki štap akcije MH. Ovaj Blackhol oznake L pa i ovaj drugi ML bi ti radili baš parabolu do pola dužine štapa dok jigaš. Najbolje ne žuri zbog ovih 10% popusta nego nađi nekog u blizini tko ima štap i iskustvo pa odaberi.
Hvala: Sigmax

Molimo prijavite se

Više...
BlackMarlin's Avatar 03 Stu 2019 09:51 - 03 Stu 2019 09:53 #3 od BlackMarlin
Ako se možeš rastegnuti na 200 eura za štap, naruci online Graphiteleader Tiro EX.
Štap je jako, jako osjetljiv i zbilja ima snagu. Nek te ne vara to što je 5-28. Frend ga koristi za microjigging na šarune, spin brancina i strijelke. Izvukao je i Par manjih lica s njim bez problema.
A Graphiteleader je kao sam brend je cijenjen u Japanu koliko se cijenjen može biti. Kako god mi je Zenaq u vrhu za shore jigging, tako se ovi smatraju za broj 1 u UL i light spinnu. Oni rade blankove za Megabass i još neke razvikane JDM brendove, to ti isto nešto govori. Najbolje od svega je što im cijene nisu prenapuhane.
Laganiji pribor je meni osobno uvijek veći fajt i veći gušt ;)
Zadnja izmjena: 03 Stu 2019 09:53 od BlackMarlin.
Hvala: Sigmax

Molimo prijavite se

• Sigmax
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
Više...
Sigmax's Avatar 03 Stu 2019 21:58 #4 od Sigmax
Zahvaljujem se na odgovorima i savjetima, BlackMarlin i bzing,
Ne bi išao iznad kao što si napisao jednostavno negdje moram povući granicu na vrijeme hahaha.
Ova prorex serija Daiwe je mislim namijenjena slatkovodnom ribolovu, kako bi se to ponašalo na moru, bi li hrđalo prije vremena, ili??
Ili ipak treba ciljati neki štap što u svom imenu sadrži "sea" / "saltwater"?

Zahvaljujem se još jednom.

Molimo prijavite se

• Igor
  • Igor's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
Igor's Avatar 04 Stu 2019 10:09 #5 od Igor
Sa istom pretpostavkom sam i ja krenuo, probao sam pronaći neki univerzalni štap, pa sam kupio štap 15-60, jer on će mi kao pokrivati sve moje potrebe. Činjenica je da se može spinati i shore jigati, ali nije to neka sreća. Jednostavno ne osjetiš dovoljno dobro silikonce i druge lakše varalice.
Brzo nakon toga sam kupio dva dodatna štapa na koje i sada lovim. Jedan je 7-23g za spinning (silikonci, vobleri, mali popperi, micro jigovi), a drugi je 30-50 za shore jigging i teške spin varalice.
Vjerojatno postoji i neki univerzalan štap, ali ne u našoj cjenovnoj kategoriji.

Ako baš želiš samo jedan štap onda mislim da ti je u ovom cjenovnom rangu najbolje kupiti klasični spinning štap do 30g, kakav ima većina naših kolega jer vjerujem da je on dovoljno osjetljiv za silikonce, a opet dovoljno jak za jigove od 30 grama koji su po meni dovoljni za dubine do 30 metara (čitaj: nećeš čekati 15 minuta da dođu do dna).
Što se tiče jigova slažem se sa bzingom da bi štap trebao biti srednje brz, dok bi za površince bilo dobro da je brz. Tu je opet odluka na tebi da uzmeš onakav koji će odgovarati načinu na koji ćeš češće loviti.

Molimo prijavite se

• Sigmax
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
Više...
Sigmax's Avatar 04 Stu 2019 10:34 - 04 Stu 2019 10:35 #6 od Sigmax
Hvala Igore na odgovoru i savjetu, znaš li možda što o ovoj prorex seriji što sam prethodno napisao?
Ili Daiwa ballistic spin seriji?
Zadnja izmjena: 04 Stu 2019 10:35 od Sigmax. Razlog: Zaboravio dodati.

Molimo prijavite se

• Igor
  • Igor's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
Igor's Avatar 04 Stu 2019 11:30 #7 od Igor

Sigmax napisao: Hvala Igore na odgovoru i savjetu, znaš li možda što o ovoj prorex seriji što sam prethodno napisao?

Na žalost ne.
Ključno ti je probati štap u ruci prije nego li ga kupiš. Štapove je stvarno teško kupovati na neviđeno. Nekome odgovaraju tvrđi štapovi, dok drugi za njih kažu da su kolci. Nekome mekši, pa ovi prvi kažu da su kao špageti. Sve je to individualno od osobe do osobe. Moja topla preporuka je da odeš i probaš. Ja sam došao u dućan kupiti štap 30-50g, tada sam probao i 7-23g i zaljubio se u njega. Kupio sam ovaj 30-50g jer mi je baš takav u tom trenutku trebao, ali sam se par mjeseci kasnije vratio po ovaj drugi 7-23g. Jednostavno sam u ruci za taj štap imao osjećaj kao da je rađen za mene. Nekom drugome bi možda taj štap bio bezveze. Sada sam zadovoljan sa oba i mislim da pokrivaju kompletno obalno varaličarenje koje je meni interesantno i ne planiram ih tako brzo mijenjati.

Molimo prijavite se

Više...
Petar's Avatar 04 Stu 2019 11:51 #8 od Petar

Sigmax napisao: Hvala Igore na odgovoru i savjetu, znaš li možda što o ovoj prorex seriji što sam prethodno napisao?

Nećeš pogriješiti nisi sa jednim od tih serija ali najbolje bi bilo da odeš do trgovine i osjetiš u ruci šta ti odgovara.
Imam iskustva sa Prorex AGS serijom i za svaku pohvalu ali ti su u većem cjenovnom rangu.

Molimo prijavite se

Više...
BlackMarlin's Avatar 04 Stu 2019 12:36 - 04 Stu 2019 13:02 #9 od BlackMarlin

Igor napisao: Sa istom pretpostavkom sam i ja krenuo, probao sam pronaći neki univerzalni štap, pa sam kupio štap 15-60, jer on će mi kao pokrivati sve moje potrebe. Činjenica je da se može spinati i shore jigati, ali nije to neka sreća. Jednostavno ne osjetiš dovoljno dobro silikonce i druge lakše varalice.
Brzo nakon toga sam kupio dva dodatna štapa na koje i sada lovim. Jedan je 7-23g za spinning (silikonci, vobleri, mali popperi, micro jigovi), a drugi je 30-50 za shore jigging i teške spin varalice.
Vjerojatno postoji i neki univerzalan štap, ali ne u našoj cjenovnoj kategoriji.

Ako baš želiš samo jedan štap onda mislim da ti je u ovom cjenovnom rangu najbolje kupiti klasični spinning štap do 30g, kakav ima većina naših kolega jer vjerujem da je on dovoljno osjetljiv za silikonce, a opet dovoljno jak za jigove od 30 grama koji su po meni dovoljni za dubine do 30 metara (čitaj: nećeš čekati 15 minuta da dođu do dna).
Što se tiče jigova slažem se sa bzingom da bi štap trebao biti srednje brz, dok bi za površince bilo dobro da je brz. Tu je opet odluka na tebi da uzmeš onakav koji će odgovarati načinu na koji ćeš češće loviti.

Igor je odlicno napisao. Univerzalni stapovi su obicno u puno toga ok, a u nicemu odlicni.
Ja sam tako isto gledao,gledao, lomio se i na kraju odlulcio uzet sad jedan top stap za povrsince i voblere do 35g, a iducu jesen cu si uzet stap za jigove do max 15ak grama koji ce biti za sarune.
I s takva dva prava stapa se pokrijem bolje nego bilo kakvim univerzalcem. Znam samo jedan stap koji je odlican i sa jigom i sa varalicama. Ceco će znat koji je to :)

Također, što više zadaća štap treba ispunjavati, bit će skuplji jer treba imat određene kvalitete. A nać jeftin štap super u svemu je ko igla u plastu sijena.

Moje mišljenje je da je dugoročno najmudrije složiti prioritete prema onome sto nas zanima i sukladno tim prioritetima nabavljati kvalitetnu opremu u startu. Ja bi radije svake godine kupio jedan top štap nego 4 osrednja. To i radim. I do sada nisam požalio ni sekunde.

A kad kolega koji jiga sa mnom stavi njegov penn i solparu 40-80 na stranu da proba moj sonio 10-100 sa saltigom, pa ostane u šoku kako daleko baca i nakon 10min kaže da se nakon njegove opreme osjeća kao da ima UL štap u rukama... E taj osjećaj kad ne samo da si ti siguran u dobar odabir nego i iskusniji od tebe to potvrđuju :D
Zadnja izmjena: 04 Stu 2019 13:02 od BlackMarlin.

Molimo prijavite se