"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Spinning Palamida

Više...
Posejdon79's Avatar 13 Tra 2015 14:13 #1 od Posejdon79
COM_KUNENA_MESSAGE_CREATED_NEW
Interesiraju me savjeti i iskustva u spinningu veće plave ribe poput palamide, luca, lampuge i sl. Gdje ih tražiti? S kojom opremom? Po kakvom vremenu?

Da li je bolje ići s klasičnim spinning varalicama ili s jigovima? Imam opremu za spin ali i za light shore jigging.

Hvala puno
Više...
zeusfaber's Avatar 13 Tra 2015 14:26 #2 od zeusfaber
COM_KUNENA_MESSAGE_REPLIED_NEW
Uh, odlična tema! Uključujem se s jednim upitnikom :)
Hvala: Sumrak
Više...
Pikabu's Avatar 13 Tra 2015 22:17 #3 od Pikabu
Ah, sve to što si nabrojao su putnici i treba samo znati kada i gdje :) Kad je to riješeno, dalje je lako.
Više...
Posejdon79's Avatar 14 Tra 2015 15:31 #4 od Posejdon79

Pikabu napisao: Ah, sve to što si nabrojao su putnici i treba samo znati kada i gdje :) Kad je to riješeno, dalje je lako.

Da. Želim uzet putovnicu tim putnicima :) Ne znam i ne mogu procjeniti točno poziciju gdje i kada ih je najbolje čekati. Najviše me brine dubina i kako je postići s kraja klasičnim spinning varalicama, npr. Rapalom Max Rap ili sl. Za sve dublje mi, pretpostavljam, trebaju jigovi?
Više...
Alaskan's Avatar 07 Lis 2015 13:17 - 08 Lis 2015 00:14 #5 od Alaskan
Palamidu ćeš pronaći u svim slojevima mora, no najčešće pri vrhu. Što je vrh ovisi o dubini mora gdje ti loviš. Nekada je na 10m od površine, nekada ''liže'' površinu. Za uloviti palamidu ti je najbolji recept pronaći neku luku ili kučicu gdje uplovljavaju koče i plivarice (pritom da je u toj luci dozvoljen ribolov) i probaj što dalje bacati sve u boji sardine, dakle plavičasto. Ako ti ne daju u luku, odi na obližnji rt jerbo se one često zadržavaju tamo čekajući odbjed s plivarica. Brzo povlačenje je obavezno a pauze su nepotrebne. Ona je iznimno brza riba i repićom maše kao na duracellu. Meni ih je najdraže loviti sa plitkoronećim wobblerima koji zaranjaju do metra. Ako je palamida tamo, udariti će. Samo budi spreman na njenu borbenost i nadam se da imaš adekvatan pribor. Lampugu pak još nisam doživio :)

Tight lines!
Zadnja izmjena: 08 Lis 2015 00:14 od Alaskan.
Više...
Fanatik's Avatar 07 Lis 2015 22:15 #6 od Fanatik
Kod nas se isto dobro love oko luke i znaju uc skroz u zaljev i u najplici dio,oko 4m,tu sam je dobio i na dnu na bibija namijenjenog ovrati(oradi)

...orlovi rano lete a kasno sliječu....
Više...
vulgaris's Avatar 22 Lis 2015 14:22 - 22 Lis 2015 14:23 #7 od vulgaris
Prije dvadesetak dana, jig ; Shout Slide Actor 120g , 23cm, udrila na dubini od cca 20m :)

Zadnja izmjena: 22 Lis 2015 14:23 od vulgaris.
Više...
dundo's Avatar 22 Lis 2015 15:31 #8 od dundo
Bravo Vulgaris!
  • Geno
  • Geno's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
Geno's Avatar 22 Lis 2015 20:19 #9 od Geno
Koja je to pritka za izbacivanje tih težina?

Ki more more da premori? Niki.
Više...
Luben18's Avatar 11 Sij 2016 12:16 - 11 Sij 2016 17:11 #10 od Luben18
Ja imam štap okuma octana 10-35 gr 270 cm XX FAST IM9 BRZINA
Da li ima palamide preko ljeta
Ja di lovim ima izvora a i kupača
Ja se mogu udaljit od njih ali neznam da li ima palamida luca i ostalih predatora?
Zadnja izmjena: 11 Sij 2016 17:11 od zeusfaber.
Više...
Luben18's Avatar 11 Sij 2016 12:18 #11 od Luben18
Da li mogu varalice 30 grama vobleri i jigovi
Da li je potrebna jača oprema
Više...
Alaskan's Avatar 11 Sij 2016 15:32 #12 od Alaskan

Luben18 napisao: Da li mogu varalice 30 grama vobleri i jigovi
Da li je potrebna jača oprema

Apsolutno. Palamida je proždrljiva i rado napada manje i veće varalice. Ako je tamo i ako ju varalica isprovocira, ona napada. Palamide i lucevi su pelagične ribe koje preferiraju hladniju vodu tako da ćeš ih u ljeto jako teško pronaći. Štap bi ti trebao biti ok za manji primjerak palamide i oprezno vađenje pošto je izrazito borbena.

Tight lines!
Više...
Luben18's Avatar 11 Sij 2016 16:11 - 11 Sij 2016 17:13 #13 od Luben18
Jedna dobra stvar je što ima izvora onda je koliko toliko hladnije. Kako je najbolje voditi varku? Da li otpustim kočnicu do kraja ili onako po osjećaju. Prilikom vađenja moram umarati sa zatezanjem kočnice i otpuštanjem ili kako da mi nebi pukao štap.
Zadnja izmjena: 11 Sij 2016 17:13 od zeusfaber.
Više...
Alaskan's Avatar 11 Sij 2016 16:17 - 11 Sij 2016 17:12 #14 od Alaskan

Luben18 napisao: Jedna dobra stvar je što ima izvora onda je koliko toliko hladnije.
Kako je najbolje voditi varku.
Da li otpustim kočnicu do kraja ili onako po osijećaju.
Prilikom vađenja moram umarati sa zatezanjem kočnoce i otpuštanjem ili kako
Da mi nebi pukao šatap

Varalicu vodi brzo i agresivno. Naravno da ju moraš zamarati (ili ona tebe :) ). Vidi, kada zagrize prva, dati će ti najbolju lekciju za to kako se ponašati s njom.

Tight lines!
Zadnja izmjena: 11 Sij 2016 17:12 od zeusfaber.
Hvala: Fanatik
Više...
Luben18's Avatar 12 Sij 2016 09:33 #15 od Luben18
Aha da li su bolje veće varalice ili manje
Više...
Alaskan's Avatar 12 Sij 2016 18:39 #16 od Alaskan

Luben18 napisao: Aha da li su bolje veće varalice ili manje

Da li želiš veću ili manju ribu? Iako kod palamida mi se pokazalo da manja varka vrlo često ulovi veću palamidu a i da manja palamida udari na varalicu od 175cm. Ako ih ima gdje loviš, one će uglavnom udariti. Rijetko kada one ignoriraju varalicu.

Tight lines!
Više...
fisherman's Avatar 13 Sij 2016 09:11 - 16 Sij 2016 16:44 #17 od fisherman
Za palamide ti je daleko najbolji duo slim minnow od 19,5 cm ja ih ne lovim jer tamo di sam ja nema palamide al moji prijatelji mi tvrde da u kutiji imaju po dva rezervna i hvale se slikama
Zadnja izmjena: 16 Sij 2016 16:44 od zeusfaber.
Hvala: Sumrak, mirakulin
Više...
Sumrak's Avatar 13 Sij 2016 09:32 #18 od Sumrak
Nikad nisan proba lovit palamide sa kraja al ću morat... od u mom kraju ih dosta love u mriže (područje neretvanskog kanala Klek, Komarna)

ΙΧΘΥΣ
Više...
Luben18's Avatar 13 Sij 2016 13:59 - 13 Sij 2016 14:05 #19 od Luben18
Ja bi htio i veće i manje palamide.
Zadnja izmjena: 13 Sij 2016 14:05 od zeusfaber.
Hvala: Fanatik
Više...
Fanatik's Avatar 16 Sij 2016 16:08 - 27 Sij 2016 21:33 #20 od Fanatik

Luben18 napisao: Ja bi htio i veće i manje palamide.

Hehe, volio bi i ja i vece a i manje :P

Palamida je izuzetno jaka bestija, najveca koju sam digo je nepunih 3 kila, da budem iskren neznam bi li je uspio sam u jamku (mrezu) ubacit, riba je stvarno nezamorna!

Koliko sam ja primijetio sad u pravo zimsko doba, a i vec kad more zahladi, palamide, lucevi a i ostali veliki pucinski predatori poput feluna (malog gofa, orhana) zadrzavaju se vecinom na dubinama od 15-20m i dublje a na povrsinu i blize kraju izlaze jedino kad nadju jato sitne ribe, a i kad zamuti od juzine mislim da se tada isto znaju u vecem broju priblizit kraju u plice vode.

U zadnjih mjesec dana na otvorenijim postama, sto ja znam, svi koji su ulovili, riba im je udarila na dubini vecoj od 15 metara, meni isto jedan odlican felun, skoro vec i orhan od cca 1,5 - 2kg na dubini od skoro 20m i nisam ga na kraju uspio zajankat :S A bilo je ulova od kolega, luceva, palamida... komada od kilo do 4,5 kila i sve na jigove il silikon na jig glavi a na dubinama preko 15m.

Lovilo se nesto na podrucju Gruskog zaljeva (u plicim vodama) u ranojutarnjim i kasnovecernjim satima, a nisam cuo da se nesto puno lice lovilo!?! Mislim da ih je(spomenute predatore) u ovo doba najbolje trazit na velikim dubinama, dalekim zabacajem, shore jigingom il silikoncima s malo jacim jig glavama, to je neki moj zakljucak!?!

Volio bi da iskusniji kolege nesto kazu po pitanju lova spomenutih predatora u ovo doba godine, vidim da na forumu ima jako iskusnih i uspjesnih kolega, pogotovo kolega Vulgaris mislim da bi mogo dat jos koji koristan savjet na ovu temu :)

...orlovi rano lete a kasno sliječu....
Zadnja izmjena: 27 Sij 2016 21:33 od Fanatik.
Hvala: Manta, Sumrak