"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Komplet za spinning

• Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 30 Ožu 2017 20:22 #41 od Ahab
Replied by Ahab on topic Komplet za spinning
Kočnica je jača i brža no postoji razlog zašto Daiwa, Shimano i sl. stavljaju platnene šajbe, u neke 200$, 300$+ role. Njih bi u nabavi karbonske došle 0,10$ a u proizvodnji 0,01$ pa razlog sigurno nije štednja. Razlog je finije podešavanje i glađe popuštanje kočnice, te to što takva kočnica bolje upija opterećenje i manje ga prenosi na osovinu i druge dijelove. Kad sam kupovao Stradica te platnene šajbe su zamalo bile razlog da se predomislim a onda sam malo istražio i doznao koje su sve prednosti (i mane) takvog sistema. Kod spin rola jedina mana je to što bi pod maksimalnoj zategnutosti kočnice i stvarno velikoj ribi šajba se mogla raspasti i komadići završiti u mehanizmu a onda rolu treba kompletno rastaviti za očistiti je. Stavljanjem karbonskih šajbi kočnica se pojačava no zar defaultnih 9kg nije dosta i previše? Znam ekipu koja je vadila bez problema strijelke od 7-8kg sa Exage-ovima s kočnicama 3-6kg.

smoto

Molimo prijavite se

Više...
zoki1's Avatar 30 Ožu 2017 20:37 #42 od zoki1
Replied by zoki1 on topic Komplet za spinning
Je,i više nego dovoljno,no ja nisam stavio carbontex lamele radi jačine kočnice,nego radi odaziva kočnice i radi finijeg rada.Ti očito nisi probao promijenit lamele nego si samo pročitao da su ove platnene bolje.Ja ti iz prve ruke kažem-nisu,nisu ni do koljena carbontexu.Sad se na svako klik osjeti promjena na kočnici,nema ljepljenja lamela i metalnih prstenova jedno za drugo,pa kad otpustiš kočnicu,a ona ne popušta nego moraš rukom malo špulu zakrenut,uglavnom,nebo i zemlja razlika.Jbg,ja sam to na Ultegrama savladao jer su mi krv pile sa kočnicom dok nisam promijenio lamele sa carbontexsom,od tada u sve kvalitetnije role koje imam idu carbontex lamele.Naravno,uvijet za takav rad je i mast za kočnice,ja imam Cal`s mast za sve u roli(osimležajeva,tu koristim mašinsko ulje za finu mehaniku),znai namazat lamele tom masti u tankom sloju i to je to.

Molimo prijavite se

Više...
dxdandy's Avatar 30 Ožu 2017 20:44 #43 od dxdandy
Replied by dxdandy on topic Komplet za spinning
Hebote sada ste me popalili opet na tog stradica fk ali nemam pojma mjenjati kocnicu. Nisam to nikada radio pa jos kaki sam, mogao bih novu rolu shebati.
Zoki ako se ja odlucim na stradica, odradis posao umjesto mene ?

Molimo prijavite se

Više...
zoki1's Avatar 30 Ožu 2017 20:59 #44 od zoki1
Nije problem,ako budeš u ZG,to ti promijenim uz pivu u birtiji :)

Molimo prijavite se

• Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 30 Ožu 2017 22:01 - 30 Ožu 2017 22:01 #45 od Ahab
dxdandy, ako ti se da čitati šta apsolutni luđak (ovo je definitivno opsesivno kompulzivni poremećaj) napravi od jadnog Stradica, IZVOLI LINK .

Meni je dobar ovakav kakav je a kad se ove šajbe istroše isprobati ću i ja carbontex.

Što se mijenjanja šajbi tiće to je najlakša stvar na svijetu. Od alata ti treba samo mala kacavida (šerafciger) i eventualno male špicange. Kočnica se nalazi u špuli. Odviješ poklopac/kočnicu do kraja kao kad mijenjaš špulu. Unutra vidiš jednu žicu (oprugu) kvadratnog ili šesterokutnog oblika (ovisi o modelu) koju lagano sticneš kliještima ili povućeš kacavidom da izađe. nakon toga samo okreneš špulu i sve šajbe (prva je metalna) ispadnu vani. zamijeniš koje želiš zamijeniti i sve na isti naćin vratiš u prvobitno stanje. Ako su šajbe malo zapekle tukneš o neko drvo da izleze ili ih kacavidom malo potkopaš.

Na nekim modelima Daiwe koje sam rastavljao šajbe se nalaze u kapi a ne u špuli i njima pristupaš tako da odviješ dva mala šerafa, zamijeniš, zavidaš kako je i bilo. Dodavanjem ekstra šajbi ubrzavaš podešavanje kočnice tako da možeš postići da od potpune opuštenosti do potpune zategnutosti imaš jedan krug ili manje.

Uglavnom evo video o dva najčešća sistema:

smoto
Zadnja izmjena: 30 Ožu 2017 22:01 od Ahab.

Molimo prijavite se

• Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 30 Ožu 2017 22:02 - 30 Ožu 2017 22:03 #46 od Ahab
Drugi sistem:

smoto
Zadnja izmjena: 30 Ožu 2017 22:03 od Ahab.

Molimo prijavite se

Više...
zoki1's Avatar 30 Ožu 2017 22:20 - 30 Ožu 2017 22:24 #47 od zoki1

Ahab napisao: dxdandy, ako ti se da čitati šta apsolutni luđak (ovo je definitivno opsesivno kompulzivni poremećaj) napravi od jadnog Stradica, IZVOLI LINK .

Ahab napisao:

Zadnja izmjena: 30 Ožu 2017 22:24 od zoki1.

Molimo prijavite se

Više...
zoki1's Avatar 30 Ožu 2017 22:25 #48 od zoki1

zoki1 napisao:

Ahab napisao: dxdandy, ako ti se da čitati šta apsolutni luđak (ovo je definitivno opsesivno kompulzivni poremećaj) napravi od jadnog Stradica, IZVOLI LINK .

Ahab napisao:

Ovaj je stvarno pretjerao,mogao si je odmah kupit Twin Power i mirna Bosna :lol: :lol: :lol:

Molimo prijavite se

• Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 30 Ožu 2017 22:38 - 31 Ožu 2017 01:13 #49 od Ahab
Kolega s posla mi je tunirao Fox FX 11 (dva komada). Sada ima 11 ležajeva :unsure:

Meni se s tim ne da zajebavati dok se stvarno ne javi potreba.

Evo video:

smoto
Zadnja izmjena: 31 Ožu 2017 01:13 od Ahab.

Molimo prijavite se

• AnalPheasant
  • AnalPheasant's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
  • Stress is caused by not fishing enough.
Više...
AnalPheasant's Avatar 31 Ožu 2017 12:27 #50 od AnalPheasant
Replied by AnalPheasant on topic Komplet za spinning
Planiram uzeti:
Shimano Dialuna XRS906M 2,90cm 8-42g
ili
Xzoga Mastery Elite 83M2 251cm 10-40g

Upario bi štap sa Stradicom 5000 XG FK ili 4000 XG FK.

Za Dialunu mislim da je veličina 4000 taman dok bi na Xzogu stavio 5000.

Spin većinom strijelke/lice varalice do 35g.

Vaše mišljenje??

Yamaga Blanks Blue Sniper Blacky 81/8
Daiwa Catalina 6500H
Shimano Blue Romance 274cm 20-60
Shimano Stradic FK 5000 XG

Molimo prijavite se

• B_
  • B_'s Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
B_'s Avatar 09 Tra 2017 00:04 #51 od B_
Replied by B_ on topic Komplet za spinning
Okuma CX I Okuma Azores 40. Da li bi s time mogao iscupati npr. licu od 5-6 kg? Treba mi stap i rola da nisu preteski a da su jaki i da mogu bez straha silom vuci vecu ribu. Ne razumijem se pretjerano u role i stapove, tj. koristim istu rolu i stap od kad sam poceo spinati pa ne mogu bas usporedivati i moram se pouzdati u savjete drugih. Ta moja oprema je za lagani spin ribe do 2-3 kg max, sad zelim preci na opremu koja ce mi omoguciti cupati komade od 5 ili vise kg vani.

Molimo prijavite se

Više...
orada277's Avatar 17 Tra 2017 09:56 #52 od orada277
Replied by orada277 on topic Komplet za spinning
Treba mi štap za spin na strijelke i lubine stap bi upario sa daiwom bg 3500 do 100eura

CATCH I RELEASE..CiR

Molimo prijavite se

• B_
  • B_'s Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
B_'s Avatar 17 Tra 2017 10:07 #53 od B_
Replied by B_ on topic Komplet za spinning

orada277 napisao: Treba mi štap za spin na strijelke i lubine stap bi upario sa daiwom bg 3500 do 100eura

Ja sam uzeo okuma CX, extra fast akcije, 270 cm, 10-35g. Nisam ga jos testirao ali bi trebao biti dobar za vodenje povrsinaca i voblera. A mislim da sto god da uzmes od ovih sto su kolege navodili na ovoj temi da neces pogrijesiti...

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 17 Tra 2017 10:25 #54 od bzing
Replied by bzing on topic Komplet za spinning
Nisam spiner ali sam ovo čudo vidio u uživo pa me oduševilo.
kapitalac.com/brand-a-z/xzoga/xzoga-blas...s-78mhf2-12-50g.html
Kako kaže vlsnik portala: "Meni je estetika jako bitna". :cheer:
Hvala: AnalPheasant

Molimo prijavite se

• AnalPheasant
  • AnalPheasant's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
AnalPheasant's Avatar 17 Tra 2017 10:29 #55 od AnalPheasant

bzing napisao: Nisam spiner ali sam ovo čudo vidio u uživo pa me oduševilo.
kapitalac.com/brand-a-z/xzoga/xzoga-blas...s-78mhf2-12-50g.html
Kako kaže vlsnik portala: "Meni je estetika jako bitna". :cheer:

Ovaj je Blastino super stvarčica!! Da se mene pita uzeo bi Xzogu prije Okume.

Daiwa Catalina 6500H

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 17 Tra 2017 10:32 #56 od bzing
Ja kad sam ga vidio, došlo mi preć na spinanje.Onda mi se "smrznulo"rame pa ostajem na plovkarenju :P

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 17 Tra 2017 10:39 #57 od bzing
Estetski bi se sa x-zogom bolje složila ova rola
www.tackledirect.com/daiwa-saltist3000-s...t-spinning-reel.html
Dakle, kao nespiner, zadržavam pravo estetskog savjetovanja. :lol:
Hvala: AnalPheasant

Molimo prijavite se

• AnalPheasant
  • AnalPheasant's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
AnalPheasant's Avatar 17 Tra 2017 12:10 #58 od AnalPheasant
Po meni je bolje neka uzme Shimano Stradic FK 4000 XG i Xzogu Blastino 12-50g. Vrtio sam i jednu i drugu rolu i odlucio sam se za Stradica koliko god bio veliki fan Daiwe.

Daiwa Catalina 6500H

Molimo prijavite se

Više...
zoki1's Avatar 17 Tra 2017 12:47 - 17 Tra 2017 20:46 #59 od zoki1
Za Stradica popisujem odmah,a za šap bi mogao razmislit i o ovome,
topfishing.hr/ribolovna-oprema-prodaja/2...rbolino-avenger-ls,u verziji 2.58M 15/40G 188G
Neki dan ga vrito po rukama,šap lagan ko perce,dečki u dučanu se kunu da je jak ko bik,jako brz blank,fenomenalna Fuji oprema,
iskreno,za tu lovu sam i ja na vagi da si ga kupim makar mi netreba,ali ono,nek se nađe,mislim da bi za površince i walk the dog tehniku bio idealan.
Ja bi ga upario sa svijim Stradicom 2500 FK
Zadnja izmjena: 17 Tra 2017 20:46 od zoki1.

Molimo prijavite se

Više...
dxdandy's Avatar 17 Tra 2017 20:26 #60 od dxdandy
Replied by dxdandy on topic Komplet za spinning
@Orada277

Decki su predlozili jos i Stradica FK. Ne mogu ga komentorati jer ga nisam ni vidio uzivo a kamoli probao. Ja sam rekao ono sto trenutno koristim, BG3500. Ne sumnjam da je FK odlicna rola ali zbog popusta u Maguru razlika u cijeni je tolika da za tu razliku mozes kupiti tog garbolina sto je kolega predlozio. Ne znam kakav je niti sam ga proba vec samo kazem sto mozes sa tom razlikom napraviti. Osobno bih prije isao na onu xzogu blastina, koja je pravi mali monstrum od stapa i sa njim se sigurno ne bi prevario. A da ne pricamo o modelu Lion Force ali on je cca barem duplo skuplji od Blastina.
Moja BG3500 je uparena sa Sakura Golden Bey 2,70MH 15-60g.... Ja sa kompletom izuzetno zadovoljan.
Hvala: Vinsent_P

Molimo prijavite se