"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Brancin na spinning

• Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 21 Stu 2015 18:15 - 21 Stu 2015 18:21 #221 od Ahab
Replied by Ahab on topic Brancin na spinning
Ja sam jutros planirao paralelno baciti dva štapa na komarče i malo spinati ali jugo sa kišom je bilo ubitačno pa sam odustao od spina. Ulov sa dva komarčerosa u odgovarajućoj galeriji.

BTW, postoji li neko pravilo i koji servis vi koristite za upload fotografija?

smoto
Zadnja izmjena: 21 Stu 2015 18:21 od Ahab.

Molimo prijavite se

Više...
porfo's Avatar 23 Stu 2015 11:13 #222 od porfo
Replied by porfo on topic Brancin na spinning

Ahab napisao: Ja sam jutros planirao paralelno baciti dva štapa na komarče i malo spinati ali jugo sa kišom je bilo ubitačno pa sam odustao od spina. Ulov sa dva komarčerosa u odgovarajućoj galeriji.

BTW, postoji li neko pravilo i koji servis vi koristite za upload fotografija?

www.pohrani.com/

Molimo prijavite se

Više...
Alaskan's Avatar 24 Stu 2015 20:58 #223 od Alaskan
Replied by Alaskan on topic Brancin na spinning

Ahab napisao: Kao što sam rekao, iz financijskih razloga, za početak će ići jedan vobler. Jel može neka preporuka, da je usklađen s ostatkom opreme (štapom)?
Naručio sam Duo Bay Ruf Manic 115 u lokalnom ducanu ali nisam ga obvezan uzeti. Za njega sam dosta dobrih kritika procitao samo ne znam da li je dobar za totalnog pocetnika.

Bay Ruf je idealna varalica za početnika. Baciš, digneš štap i polako privlačiš. Uz to je zabavna za gledati tu glavicu kako viri i pliva prema tebi a meni je Bay Ruf (doduše u 115/135 varijanti) u top 3 najlovnije varalice, Samo je uzmi :)

Tight lines!

Molimo prijavite se

• Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 30 Stu 2015 21:23 - 30 Stu 2015 22:51 #224 od Ahab
Trebam strucnu pomoc :(

Prvi dan da sam ozbiljno krenuo na spinning i rezultat je: 3 izgubljene varalice. Panic Prey 105 i DTD Max Gavun su otisli zauvijek dok sam silikonca uspio izvuci jer je zapeo za susjedovu krenu pa ga je on izvukao.

Problem je u vezivanju cvora izmedju upredenice 0.15 i FC 0.25. Koristim Double Uni Knot .
Ili nesto krivo radim (99%) ili je taj cvor preslab. Koji cvor vi koristite?
Kad sam ga prvi put vezao izdrzao je par testiranja silikonaca i skosavica. Onda sam zapeo sa silikoncem i orao sam iskidati. Dobro je drzao tako da sam se pomucio za to prekinuti. Nakon toga fijasko. Cvor kojeg (cini mi se) vezem isto kao i ranije ne moze izdrzati ni zabacaj ni lagano zapinjanje o tudju krenu.
Po netu sam gledao i svi preporucuju FG Knot ali taj mi izgleda ko da trebam fakultet za njega zavrsiti. Pogotovo ako ga trebam vezati pri slabom svjetlu i na vjetru.

Panic Prey me odusevio. Leti ko metak. Prvi put je odletio nekih 50m (istina, niz vjetar). Drugi put je odletio i dalje ali to se ne racuna jer nije bio vezan :angry:

smoto
Zadnja izmjena: 30 Stu 2015 22:51 od Ahab.

Molimo prijavite se

Više...
dundo's Avatar 30 Stu 2015 22:00 #225 od dundo
Replied by dundo on topic Brancin na spinning
Ahab, double uni čvor je jedan od najboljih, ako ne i najbolji čvor za spoj upredenice i fluorocarbona. I ja taj čvor koristim u 90% slučajeva.. Ti si nešto definitivno pogriješio pri vezivanju, jer nemoguće je da ti puca pri zabacivanju.
Hvala: Ahab

Molimo prijavite se

Više...
Fanatik's Avatar 30 Stu 2015 23:14 #226 od Fanatik
Replied by Fanatik on topic Brancin na spinning
Ja koristim FG cvor i stvarno je zakon,nikad mi nije puko...cak sam izgubio nekoliko varalica zbog zadjeva i uvijek pukne FC na cvoru na kopci ali FG cvor drzi ko zavareno:)
Isplati se naucit ga i nije uopce tezak ko sto se na prvu cini,vec nakon par vezivanja uhvatis ruku i onda to ide sve bolje....istina treba malo treninga da uhvatis ruku za vezat ga na terenu,al evo ja ga sad i po noci bez vecih problema vezem,a stvarno je rijetkost da zatreba vezat ga na terenu....preporucam FG cvor!

...orlovi rano lete a kasno sliječu....
Hvala: pepsi, Sumrak, Ahab

Molimo prijavite se

Više...
frkachu's Avatar 30 Stu 2015 23:55 #227 od frkachu
Replied by frkachu on topic Brancin na spinning
možeš probati i s albright čvorom, zaveži ih par i probaj, pa kasnije možeš preći i na improved albright...

Hvala: pepsi, Fanatik, Ahab

Molimo prijavite se

Više...
Alaskan's Avatar 30 Stu 2015 23:59 #228 od Alaskan
Double uni ti mora funkcionirati, vrlo je vjerojatno da hriješiš u vezivanju. Ako imaš jako finu/rafiniranu upredenicu, slobodno nju 10 puta omotaj a FC 6 puta.

Tight lines!

Molimo prijavite se

Više...
pepsi's Avatar 01 Pro 2015 09:26 #229 od pepsi
Replied by pepsi on topic Brancin na spinning
I obavezno navlažiti-zasliniti čvor prije stezanja i stvoriti naviku provjeravanja prije bacanja,u jednu ruku predvez u drugu osnovu i probaš povući malo oštrije par puta,tako da na vrijeme uočiš nedostatak ako postoji. ;)

daj čovjeku ribu i jest će JEDAN DAN,nauči čovjeka da lovi ribu i lovit će je CIJELI ŽIVOT

Molimo prijavite se

Više...
Alaskan's Avatar 01 Pro 2015 10:51 #230 od Alaskan
I spali ostatke FC-a i upredenice da naprave babušku. Nemoj direktno vatrom na njih nego pored njih da se polako tope i stvaraju kuglicu.

Tight lines!

Molimo prijavite se

• Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 01 Pro 2015 14:34 #231 od Ahab
Hvala na savjetima, pokusat cu.
a isto tako cu i nauciti FG da ga barem doma mogu vezati.

smoto
Hvala: Fanatik

Molimo prijavite se

• Niko
  • Niko's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
Više...
Niko's Avatar 01 Pro 2015 16:23 #232 od Niko
Replied by Niko on topic Brancin na spinning

Ahab napisao: Trebam strucnu pomoc :(

Prvi dan da sam ozbiljno krenuo na spinning i rezultat je: 3 izgubljene varalice. Panic Prey 105 i DTD Max Gavun su otisli zauvijek dok sam silikonca uspio izvuci jer je zapeo za susjedovu krenu pa ga je on izvukao.

Problem je u vezivanju cvora izmedju upredenice 0.15 i FC 0.25. Koristim Double Uni Knot .
Ili nesto krivo radim (99%) ili je taj cvor preslab. Koji cvor vi koristite?
Kad sam ga prvi put vezao izdrzao je par testiranja silikonaca i skosavica. Onda sam zapeo sa silikoncem i orao sam iskidati. Dobro je drzao tako da sam se pomucio za to prekinuti. Nakon toga fijasko. Cvor kojeg (cini mi se) vezem isto kao i ranije ne moze izdrzati ni zabacaj ni lagano zapinjanje o tudju krenu.
Po netu sam gledao i svi preporucuju FG Knot ali taj mi izgleda ko da trebam fakultet za njega zavrsiti. Pogotovo ako ga trebam vezati pri slabom svjetlu i na vjetru.

Panic Prey me odusevio. Leti ko metak. Prvi put je odletio nekih 50m (istina, niz vjetar). Drugi put je odletio i dalje ali to se ne racuna jer nije bio vezan :angry:

Kad sam prije xx godina poceo lovit sa upredenicom događalo mi se isto. Nisam imao FC samo upredenicu i knotless kopcu i odletjele 2-3 varke u nepovrat. Bilo je vise faktora. Tvrd stap extra fast akcije velike gramaze i kad bi mi varka visjela samo 20cm od vrha stapa prilikom zabacivanja znalo se dogodit da pukne upredenica. Stap je tvrd, upredenica 0% rastezljivosti i velika je sila prilikom zabacivanja.
Neka ti varka visi barem pola metra.
Nadam se da je to to. Inace koristim dupli uni cvor i nije nikad puko.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Molimo prijavite se

• Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 02 Pro 2015 22:57 - 08 Pro 2015 13:58 #233 od Ahab

Niko napisao:

Kad sam prije xx godina poceo lovit sa upredenicom događalo mi se isto. Nisam imao FC samo upredenicu i knotless kopcu i odletjele 2-3 varke u nepovrat. Bilo je vise faktora. Tvrd stap extra fast akcije velike gramaze i kad bi mi varka visjela samo 20cm od vrha stapa prilikom zabacivanja znalo se dogodit da pukne upredenica. Stap je tvrd, upredenica 0% rastezljivosti i velika je sila prilikom zabacivanja.

Mislim da se u ovom tvom odgovoru krije razlog mojih problema. Da, varalicu držim na dosta kratko prilikom zabačaja. 20-30cm jer sam primjetio da mi tako bolje leti i precizniji sam. Ponekad mi se prilikom zabačaja dogodi da se upredenica omota oko vršne vodilice štapa. Samo se nekako prebaci preko i varalica zavrsi par metara ispred mene u moru. To zapinjanje nije neki problem jer samo prebacim upredenicu preko vrha natrag i sve je ok. Ne znam zašto se to događa (ima netko ideju?). Sad mi pada na pamet da se u tom trenutku dogodi prejak trzaj za čvor kojeg nisam dobro ispraksirao.

Poznanik mi je rekao da je dobro upredenicu smočiti prije prvog zabačaja, dok je na špuli. Da li to ima smisla? Nisam isprobao jer od vikenda nisam lovio ali ovaj vikend idem opet pa kud puklo. Stigao mi je novi Panic Pray, valjda će poživjeti duže od prošlog.
Ono čega se najviše bojim je da uhvatim ribu i ostanem bez nje zbog neznanja vezivanja.

smoto
Zadnja izmjena: 08 Pro 2015 13:58 od zeusfaber.

Molimo prijavite se

Više...
zeusfaber's Avatar 08 Pro 2015 14:01 #234 od zeusfaber
Replied by zeusfaber on topic Brancin na spinning

Ahab napisao:

Niko napisao:

Mislim da se u ovom tvom odgovoru krije razlog mojih problema. Da, varalicu držim na dosta kratko prilikom zabačaja. 20-30cm jer sam primjetio da mi tako bolje leti i precizniji sam. Ponekad mi se prilikom zabačaja dogodi da se upredenica omota oko vršne vodilice štapa. Samo se nekako prebaci preko i varalica zavrsi par metara ispred mene u moru. To zapinjanje nije neki problem jer samo prebacim upredenicu preko vrha natrag i sve je ok. Ne znam zašto se to događa (ima netko ideju?). Sad mi pada na pamet da se u tom trenutku dogodi prejak trzaj za čvor kojeg nisam dobro ispraksirao.

Poznanik mi je rekao da je dobro upredenicu smočiti prije prvog zabačaja, dok je na špuli. Da li to ima smisla? Nisam isprobao jer od vikenda nisam lovio ali ovaj vikend idem opet pa kud puklo. Stigao mi je novi Panic Pray, valjda će poživjeti duže od prošlog.
Ono čega se najviše bojim je da uhvatim ribu i ostanem bez nje zbog neznanja vezivanja.

Meni je kod zabačaja na barem 1.5m od vršne vodilice i uvijek pazim da mi je čvor van prilikom zabačaja. Tako sam naučio. Koristim double UNI kao Alaskan, nije najjači ali je najjednostavniji. Vjerujem mu. Jbg, možeš ga vezati u mraku, na vjetru, zatvorenih oči. Što ne mogu reći za FG ili PR čvor :P
Hvala: Alaskan, Ahab

Molimo prijavite se

Više...
dundo's Avatar 08 Pro 2015 17:32 #235 od dundo
Replied by dundo on topic Brancin na spinning
Dobro Zeus govori, nikako ne voditi čvor kroz vršnu vodilicu. Ne samo što zapinje, nego i oštećuje čvor.

Molimo prijavite se

• Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 08 Pro 2015 21:29 #236 od Ahab
Lagani update problema sa mogućim razlogom i rješenjem:

Sjeo kući i idem viježbat double uni. vežem ga par puta, uzmem krajeve i nategnem, drži dobro. Odem na more i ostanem bez još jednog panic pray-a. Vratim se doma i opet vežem. Nategnem, drži. Cimnem pukne. Ali ne na čvoru već puca upredenica. Vežem opet, opet isto. Znači nije do čvora. Na konstantnu silu drži odlično ali na trzaj puca.
Zaključak: oštećena, nekvalitetna ili stara upredenica. Upredenica je Gosen Casting i trebala bi biti kvalitetna ako je original (200kn). Kad sam je prvi put namotao montirao sam silikonac i išao vježbati zabacivanje. Zapeo sam za dno i jedvo sam uspio prekinuti. Znači tada je bila ok i čvor je bio ok. Još nekoliko lignjolova je odradila bez ikakvih problema (i ulova). Onda mi je jednom prilikom pri zabačaju vjetar odnio na koću koja je bila pored mene. I tu je bila moja greška. Umjesto da odmah odrežem tih 10-15 metara koji su se zamrsili oko sajli i dasaka ja sam ih otkačio i ponovo namotao. Mislim da me to koštalo 3 voblera i nekoliko silikonaca i u kunama bar duplo od cijene upredenice. Upredenica je na toj dužini vidno oštećena.
No to nije sve. Odmotam je malo više i pregledam. Uočavam oštećenje na još nekoliko mjesta. Kako je do toga došlo?
Kad sam svoj problem ispričao prijatelju koji je nekad dosta spinao on mi je rekao da za spining vodilice, špula i ležaj preko kojeg ide upredenica te roler mojaju biti u savršenom stanju. Ako na tim dijelovima postoje oštećenja rok trajanja upredenice će biti veoma kratak.
Štap je nov i vodilice su ok ali sam u nedostatku love pri sastavljanju spining pribora odlučio koristiti rolu koju sam ranije koristio za ribolov bukava i ušata. Od čestog naslanjanja na pod špula se izgrebala i uništava upredenicu.

Eto, nadam se da će ovaj post pomoći nekom budućem početniku da ne ponovi istu grešku jer će ga škrtarenje na jednom mjestu mnogostruko koštati na drugome.
Ako sad zbrojim, DTD Max Gavun 60kn, 2x Panic Pray=160kn, nekoliko silikonaca sa jig glavama cca 50kn, kutija kopči 25 kn, dvadesetak metara flourocarbona ajmo rec 25 kuna i upredenica koju mogu baciti 200kn, ispada zajedno 520kn.
Za 520kn sam mogao (skoro) sad na akciji kupiti Spro Red Arc i imati solidan spin pribor a ovako imam gofno. Da ne govorim o tome kako se moj dosadašnji spining sveo na 10% ribolova i 90% vezivanja čvorova.

Jedino pozitivno je što neću odustati. Čim upadnem u neku lovu za koju žena ne zna kupujem dobru rolu i krećem iz početka.

smoto
Hvala: Niko, pepsi, Alaskan, rogi

Molimo prijavite se

Više...
Alaskan's Avatar 08 Pro 2015 23:53 #237 od Alaskan
E Ahabe, dobro si me nasmijao. Ne zato jer te ismijavam nego zato jer sam se sjetio svojih početaka spinanja. Dobio opremu i sve, otišao u dućan, kupio nešto mini jigova (ni manje ni više Maria, svaki cca 80kn) i nastavio putem stijena. U pola sata ja sam bacio 500kn u vodu. Pop****o. Ali nisam odustao i danas rasturam :P No što se tiče tvoje situacije, normalna je to stvar. Upredenica čija god da bila, ma koliko kvalitetna..ona je i dalje fino ušminkani konac. Kao takva pod oštećem se počinje razgrađivati i ''cufati''...i onda ti spasa nema.

Za ubuduće..ako budeš često spinnao..svakih nekoliko mjeseci premotaj upredenicu na nešto, pa na još nešto pa ju vrati na svoju rolu...tako će ti ovaj dio koji je često u akciji biti na dnu role a onaj stari do kojeg nikada nisi ni došao će biti na početku u punoj snazi.

Tight lines!
Hvala: Ahab, Vinsent_P

Molimo prijavite se

Više...
DaliborDu's Avatar 09 Pro 2015 09:33 - 11 Velj 2019 09:45 #238 od DaliborDu
Replied by DaliborDu on topic Brancin na spinning
.
Zadnja izmjena: 11 Velj 2019 09:45 od DaliborDu.
Hvala: Sumrak, Ahab

Molimo prijavite se

• Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 09 Pro 2015 10:13 #239 od Ahab
Jos da vas nesto pitam. Dogadja mi se da mi se prilikom zabacaja upredenica prebaci preko zadnje vodilice. Jel stvar u nacinu kako stap namjestam za zabacaj ili u samom zabacaju? To mi se dogadja kad idem "bas jako" zabaciti. Inace taj "bas jaki zabacaj ni ne donosi nesto puno vecu udaljenost. Jel zabacivate svom snagom ili laganije?

smoto

Molimo prijavite se

Više...
Alaskan's Avatar 09 Pro 2015 10:17 #240 od Alaskan
Meni se to desava kada koristim prelagane varalice. Onda u zabacaju uoredenica nije cijelo vrijeme nategnuta i prebaci se preko stapa. Kada otkrijes koja tezina varki najvise pase tvojoj opremi..onda ces bacati tutta forza.
Tapatalk fueled by Lumia 930

Tight lines!

Molimo prijavite se