"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Brancin na spinning

Više...
josipban's Avatar 27 Stu 2017 10:21 #621 od josipban
Replied by josipban on topic Brancin na spinning

Baćo68 napisao: Ako koristiš te varalice, onda ovaj od 2.40, dobar je i za lignjolov.
S druge strane, s vremenom će ti porast apetiti i prema drugiv, večim varkama, pa možda bolje onaj od 2.70...
Osnovno pravilo je ...duži štap, duži izbačaj... u svakom slučaju, izbor je tvoj.
Iz osobnog iskustva, jedan štap a da bude višenamjenski i još za malo para... jednostavno je nemoguća misija...

Naručio sam ovaj od 2.4 5-20
i upariti ću ga sa shimano nexave 3000
koristiti ću ga lignjolov i varanje brancina.

Za drugi štap shimano alivio teloboat 30-150 ću uzeti neku rolu sa baitrunnerom i koristiti ću je za orade i lagani jigging, a možda i za veće varalice.
Treći cormoran štap teleskop 40-80 sa baitrunner rolom mi služi za orade,
a četvrti noname teleskop 20-40 mi služi za plovak za ciple.
Tako da mislim da sam pokriven.

Molimo prijavite se

• B_
  • B_'s Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
B_'s Avatar 27 Stu 2017 11:23 - 28 Stu 2017 14:43 #622 od B_
Replied by B_ on topic Brancin na spinning
.
Zadnja izmjena: 28 Stu 2017 14:43 od B_.
Hvala: Igor

Molimo prijavite se

Više...
Zdenko's Avatar 27 Stu 2017 13:58 #623 od Zdenko
Replied by Zdenko on topic Brancin na spinning

josipban napisao:

Baćo68 napisao: Ako koristiš te varalice, onda ovaj od 2.40, dobar je i za lignjolov.
S druge strane, s vremenom će ti porast apetiti i prema drugiv, večim varkama, pa možda bolje onaj od 2.70...
Osnovno pravilo je ...duži štap, duži izbačaj... u svakom slučaju, izbor je tvoj.
Iz osobnog iskustva, jedan štap a da bude višenamjenski i još za malo para... jednostavno je nemoguća misija...

Naručio sam ovaj od 2.4 5-20
i upariti ću ga sa shimano nexave 3000
koristiti ću ga lignjolov i varanje brancina.

Za drugi štap shimano alivio teloboat 30-150 ću uzeti neku rolu sa baitrunnerom i koristiti ću je za orade i lagani jigging, a možda i za veće varalice.
Treći cormoran štap teleskop 40-80 sa baitrunner rolom mi služi za orade,
a četvrti noname teleskop 20-40 mi služi za plovak za ciple.
Tako da mislim da sam pokriven.

Sta ce ti baitrunner na Alivio teleboatu? Za takav ribolov za orade I lagani jigging ti je dobra rola Penn Sargus II 4000 I sad ti je na akciji u Maguru. Oko 550 kuna.Rola je savrsena.

Ovaj noname teleskop ti je slab za orade sa obale. Seaboss 4,2 m I sa 150 ili 200 g ti treba.Super stap za male novce.

Rogi ribaru !

Molimo prijavite se

Više...
josipban's Avatar 27 Stu 2017 14:20 #624 od josipban

Zdenko napisao: Sta ce ti baitrunner na Alivio teleboatu? Za takav ribolov za orade I lagani jigging ti je dobra rola Penn Sargus II 4000 I sad ti je na akciji u Maguru. Oko 550 kuna.Rola je savrsena.

Ovaj noname teleskop ti je slab za orade sa obale. Seaboss 4,2 m I sa 150 ili 200 g ti treba.Super stap za male novce.

Taj teleskop je dovoljno jak jer ga koristim duže vrijeme.
Baitrunner mi puno vrijedi. Namjestim jednu kočnicu na 2-3kg, drugu otpuštem skroz. Orada uzme mamac i nosi ga, a kad želim kontrirati samo prebacim ručicu i mogu kontrirati.
Ako nije baitrunner onda trebam kod kontriranja ili brzo stegnuti kočnicu ili držati špulu rukom, tako da je prva opcija puno bolja.
Jedini problem je što je takva rola dosta teža

Molimo prijavite se

Više...
DaliborDu's Avatar 27 Stu 2017 14:55 - 27 Stu 2017 15:06 #625 od DaliborDu
Replied by DaliborDu on topic Brancin na spinning
1300gr.Cavtat
Zadnja izmjena: 27 Stu 2017 15:06 od DaliborDu.

Molimo prijavite se

• B_
  • B_'s Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
B_'s Avatar 28 Stu 2017 14:45 #626 od B_

oki270 napisao: 7-21 gramaza je sasvim dosta, ja iskljucivo lovim sa 5-20 i sasvim je ok. Osobno preferiram stap brzje akcije jer mi je 99% ribolova brancina na povrsinske varke a ljepse ih mogu animirati sa brzjim stapom.

Došlo je vrijeme lova brancina s kraja pa sam se malo aktivirao i bio par puta ali zasad bez ikakvog uspjeha. Pokušavao sam i s silikoncima, voblerima i površincima. Mislim kako pomalo napredujem ali svejedno mi se nameće niz pitanja;

- gledao sam malo videa po jubitou o WTD tehnici i čini mi se da se bolje vodi varalica kad se stvori neki tupi kut izmedu smijera stapa i strune. Ja sam do sad uvijek pokušavao voditi tako da mi je struna bila u istom smijeru u produzetku stapa, a gledajući te videe sam malo korigirao tehniku i nakon zabačaja bih ukosio štap ulijevo i mislim da se rad površinaca malo proljepšao. Kako ti to radiš, postoje li neke cake koje mi laici ne vidimo? :)

-da li brancin napada površince iskljucivo danju ili ima smisla i po noći radit površincima?

-općenito što se tiče varalica, kad koja vrsta? Znači ima li smisla npr. silikon po danu ili je to bacanje vremena uzalud?

-znam da se kuneš u patchinka kao naj površinsku varalicu. što bi još osim njega preporučio? Po forumima vidim hvali se sakura naja, savagearov top prey itd. Ja od površinaca imam nekoliko panic preyeva, od zereka zdog walker, bay ruf manic 135 prozirni.

-kolika debljina floura za dnevni rad površincima? Ja sam sad smanjio na 0.25

Znači pitanja nisu namjenjena isključivo Okiju, nego svim znalcima voljnim dijeljenja savjeta i iskustava, Dalibor Dundo i ostali ;)

Molimo prijavite se

Više...
oki270's Avatar 28 Stu 2017 16:34 - 28 Stu 2017 16:36 #627 od oki270
Replied by oki270 on topic Brancin na spinning
Evo budem onda i ja nesto odgovorio - kratki disclaimer: ovo sto cu napisati radi na terenima na kojima ja lovim - generalno je more mega-prozirno, nema obliznjih izvora slatke vode, teren je velikom vecinom mulj, rijetko gdje kamen. Opcenito si dam truda u proljece/ljeto/jesen preroniti vecinu terena na kojima lovim da vidim da li ima kakvih zanimljivih prirodnih zaklona i slicnih stvari gdje bi se brancin mogao sakriti i vrebati plijen.

B_ napisao: Kako ti to radiš, postoje li neke cake koje mi laici ne vidimo?

Tesko je opisati - puno lakse pokazati. Opcenito danju radim sto manju amplitudu kod wtd-a i bez pauze - vecinom i prilicno brzo. Nocu vecu amlitudu s pauzom. Danju opet najcesce imam stap podignut prema gore da varke manje prskaju prednjim dijelom (poppaju) - nocu obrnuto - stap mi je okrenut prema dolje da sto vise bucne.

-da li brancin napada površince iskljucivo danju ili ima smisla i po noći radit površincima?

Napada i danju i nocu, naravno treba prilagoditi brzinu vodjenja, nocu ubaciti pauze i opcenito nocu radim vecu amplitudu wtd-a nego danju.

-općenito što se tiče varalica, kad koja vrsta? Znači ima li smisla npr. silikon po danu ili je to bacanje vremena uzalud?

Gotovo uvijek lovim povrsincima bio dan ili noc, eventualno ako se nadjem u luckim uvjetima bacim silikon ali to je rijetko. Problem je u tome sto sam ja dosta hiperaktivan pa mi je izuzetno dosadno vuci ove podvodne varalice. Generalno lovim iz zabave (iako ove vece od 1kg i pojedem :)) ali - primarna mi je zabava i naravno adrenalin. Nocu je zgodna stvar maleni popper - tipa 6cm. To sam uveo u zadnje vrijeme i dobro je - cak i vlastite proizvodnje (isprintan na 3d printeru).

-znam da se kuneš u patchinka kao naj površinsku varalicu. što bi još osim njega preporučio? Po forumima vidim hvali se sakura naja, savagearov top prey itd. Ja od površinaca imam nekoliko panic preyeva, od zereka zdog walker, bay ruf manic 135 prozirni.

Zapravo - najdraza varka mi je savagear top prey 80 no na zalost isti se ne proizvodi vec par godina i nisu lako (ili barem smislene cijene) nabavljivi. Ako se nadje kakav jeftiniji u UK, Irskoj i slicno - obicno je shipping 200 kuna a ukupno dati 300 kuna za top prey je ipak previse. Osim njega 2 najdraze su mi ProQ90 i Patchinko. Kod mene generalno brancin napada manje varke osim naravno kad podivlja po juzini ali kako ne zivim na moru, najcesce dolaskom promasim juzinu pa onda lovim koji god da su uvjeti. Zadnjeg brancina sam ulovio prije par dana - u podne, vise oseka nego plima, potpuna bonaca (i to nije jedini po takvim uvjetima) - tako da se ne treba previse drzati "pravila". Takodjer, kako nema usca / slatke vode i ostalog, opcenito kod mene rade tihe varalice. Od ovih tipa sakure naje i slicnih koje zveckaju do besvijesti brancini bjeze ko ludi.

-kolika debljina floura za dnevni rad površincima? Ja sam sad smanjio na 0.25

Mislim da imam 0.22. Tesko je ocekivati ribu vecu od cca 3 kg a to se i sa 0.22 moze bez problema iskontrolirati posebno sto brancin i nije neki borac.

Opcenito kod mene pale prirodne boje varki ili prozirne. Sve ove kricave i cudnih boja nemaju redoviti ulov.
Zadnja izmjena: 28 Stu 2017 16:36 od oki270.

Molimo prijavite se

• B_
  • B_'s Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
B_'s Avatar 28 Stu 2017 18:09 #628 od B_
Hvala Oki majstore :)

Molimo prijavite se

Više...
oki270's Avatar 28 Stu 2017 19:24 #629 od oki270

B_ napisao: Hvala Oki majstore :)

Zaboravih dodati - ako tamo gdje lovis brancine ima redovito lica ili lampuga - nemoj skrtariti na upredenici - 300m mora biti na roli inace sa 0.20 predvezom i PE0.8 neces imati nikakve sanse. Pricam iz iskustva :).

Molimo prijavite se

Više...
DaliborDu's Avatar 28 Stu 2017 19:27 #630 od DaliborDu
Replied by DaliborDu on topic Brancin na spinning
uuu frende moze sa 0,8 svasta izvuci.. jos ako je 12braid ;) al za veliku ribu na laganoj opremi treba i mnogo iskustva u drilanju ribe..
Hvala: oki270

Molimo prijavite se

Više...
oki270's Avatar 28 Stu 2017 19:28 - 28 Stu 2017 19:29 #631 od oki270

DaliborDu napisao: uuu frende moze sa 0,8 svasta izvuci.. jos ako je 12braid ;) al za veliku ribu na laganoj opremi treba i mnogo iskustva u drilanju ribe..

Slazem se (12 braid jos nisam probao) - pitanje je samo koliko imas upredenice :D. Meni je prosli put kad sam okacio lampugu zamalo zafalilo :P.
Zadnja izmjena: 28 Stu 2017 19:29 od oki270.

Molimo prijavite se

Više...
josipban's Avatar 28 Stu 2017 21:20 #632 od josipban
Došao mi je danas štap
okuma hexana 5-20
sutra cu ga probati, ali mislim da cu biti zadovoljan.
Zna li tko koliku težinu može podići štap, da znam koliko ga mogu opteretiti.
Može li podići uteg od 3-4kg

Molimo prijavite se

Više...
oki270's Avatar 28 Stu 2017 21:23 #633 od oki270

josipban napisao: Došao mi je danas štap
okuma hexana 5-20
sutra cu ga probati, ali mislim da cu biti zadovoljan.
Zna li tko koliku težinu može podići štap, da znam koliko ga mogu opteretiti.
Može li podići uteg od 3-4kg

Ovisno o kutu izmedju stapa i upredenice pri dizanju..sto manji kut, to veca sansa za pucanje stapa. Zasto bi uopce dizao 3kg??? Postoje podmetaci a ako ga nemas uvijek rukom mozes primiti predvez i podici..

Molimo prijavite se

Više...
josipban's Avatar 28 Stu 2017 21:56 #634 od josipban

oki270 napisao: Ovisno o kutu izmedju stapa i upredenice pri dizanju..sto manji kut, to veca sansa za pucanje stapa. Zasto bi uopce dizao 3kg??? Postoje podmetaci a ako ga nemas uvijek rukom mozes primiti predvez i podici..

Naravno da neću dizati 3kg nego volim znati s čim raspolažem, jer nisam još koristio ovako tanke štapove, pa me čisto zanimalo da znam kako ću se ponašati.

Molimo prijavite se

• B_
  • B_'s Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
B_'s Avatar 29 Stu 2017 00:16 #635 od B_

josipban napisao:

oki270 napisao: Ovisno o kutu izmedju stapa i upredenice pri dizanju..sto manji kut, to veca sansa za pucanje stapa. Zasto bi uopce dizao 3kg??? Postoje podmetaci a ako ga nemas uvijek rukom mozes primiti predvez i podici..

Naravno da neću dizati 3kg nego volim znati s čim raspolažem, jer nisam još koristio ovako tanke štapove, pa me čisto zanimalo da znam kako ću se ponašati.

Ne moze ti ni 1kg na suhome ona podici, ali vjerujem da bi se skroz savila i ne bi puknula. Dosta cesto su mi zapinjale varalice s tom hexanom i stvarno sam je jako natezao i ne bi bila ni blizu puknucu. Jako izdrzljiv stap, ali ne pretjerano snazan , ali za brancina i vise nego dovoljno.
Hvala: josipban

Molimo prijavite se

Više...
josipban's Avatar 01 Pro 2017 13:59 #636 od josipban
prvi put sam danas radio sa upredenicom i spinning štapom.
Uglavnom imao sam problema sa izbačajom, a kad sam uspio ući u štos počela mi se petljati upredenica.
U 4 sata sam morao 4 puta kidati upredenicu jer je nisam mogao odmrsiti. Čvor bi se uvijek napravio u prvih 5 metara iza fluocarbona.
Neznam da li je problem zbog izbačaja jer na početku nisam imao petljanja, neg tek kad sam malo uhvatio tehniku pa počeo izbacivati dalje.
Na roli ima 10-tak namotaja više nego što bi trebalo biti, pa je možda i to problem.
Da li je dobar izbačaj 25m sa varalicom od 11 odnosno 13g?

Što se tiče tehnike Walk the dog da li cimate sa štapom samo u jednu stranu, ili cimate izmjenično lijevo pa desno.

Molimo prijavite se

• B_
  • B_'s Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
B_'s Avatar 01 Pro 2017 14:36 #637 od B_

josipban napisao: prvi put sam danas radio sa upredenicom i spinning štapom.
Uglavnom imao sam problema sa izbačajom, a kad sam uspio ući u štos počela mi se petljati upredenica.
U 4 sata sam morao 4 puta kidati upredenicu jer je nisam mogao odmrsiti. Čvor bi se uvijek napravio u prvih 5 metara iza fluocarbona.
Neznam da li je problem zbog izbačaja jer na početku nisam imao petljanja, neg tek kad sam malo uhvatio tehniku pa počeo izbacivati dalje.
Na roli ima 10-tak namotaja više nego što bi trebalo biti, pa je možda i to problem.
Da li je dobar izbačaj 25m sa varalicom od 11 odnosno 13g?

Što se tiče tehnike Walk the dog da li cimate sa štapom samo u jednu stranu, ili cimate izmjenično lijevo pa desno.

Moguće da ti je problem u višku upredenice, nisam siguran. Prvo kad budeš u prilici otkini taj višak pa probaj opet spinat, ako ne bude putilo znači da je bilo do toga.
Moguće da je problem i u roli, da li ravnomjerno slaže upredenicu ili je na jednom rubu špule deblja a na drugom tanja? Ja sam prošli put imao taj problem pa sam morao skidati one tanke metalne pločice ispod špule da bi balansirao rad role i od tad više nisam imao tih problema. Ako ti slaže ravnomjerno onda nije do toga.
Može biti i da vjetar utječe, jer se meni po vjetrovitom vremenu prije znalo nekad petljat, ali 4 puta u 4 sata je stvarno previše pa ne vjerujem da je baš do toga...

Što se tiče izbačaja, to će se popraviti s vremenom. Ja najbolje i najpreciznije zabacivam kad štap držim što okomitije, tj kad prebacivam točno preko desnog ramena (dešnjak sam). Tad i varalica najpreciznije leti kao strelica i ne rotira se u letu pa je izbačaj dalji.

WTD tehniku nisam usavršio još, ali napredujem pomalo. Ja cimam samo u jednu stranu i prema dole. Dovoljni su lagani pokreti štapom da varalica ima fini rad ako je more mirno. Gledao sam malo po youtubeu tehnike, ali još nisam našao neki savršen video gdje se sve jasno vidi pa ako tko ima neki super video bio bih zahvalan da stavi link na forum. ;)

Molimo prijavite se

Više...
dxdandy's Avatar 01 Pro 2017 14:37 #638 od dxdandy
Replied by dxdandy on topic Brancin na spinning
Sto se tice daljine izbacaja. To ti ovisi o puno stvari, oblik varalice, vjetar, debljina upredenice, kako je namotana na rolu i naravno tehnika samog izbacaja i jos svasta. Nije to lose ako je u pitanju 10g varalica, recimo da ja sa 16g bacam cca 50m a opet neke teze blize zbog oblika i otpora koji pruza dok leti.
Ako je spage viska na roli moze uzrokovati probleme kad se odmotava pa se prebaci. Kad se jos malo spaga bolje poslozi na roli biti ce to bolje i manje problema.
Osim toga nemoj samo prelaziti sa laganih varki oma na neku teski i obrnuti jer i to zna nekad napraviti petljanac.

lp

Molimo prijavite se

Više...
Vrvilo's Avatar 30 Pro 2017 20:19 #639 od Vrvilo
Replied by Vrvilo on topic Brancin na spinning
Pozdrav!Novi sam ovdje i vec godinu dana pokusavam loviti brancina tom tehnikom.Ulov nije izostao ali nikako do njega..Sad sam nabavio i duzi stap radi daljeg izbacaja pa cemo vidit.Stap je Okuma Fina Pro 2,70m 7-35g i stara makina Okuma Safina sfr 40.Sad ,po mome bi to trebalo biti ok.Prije je bio Ugly Stick 4 PIECE TRAVEL SPIN 6.6ft 5-20g sa kojim sam po mom iskustvu imao dalje zabacaje samo metalnim varalicama a to nije to,ili je?ili kako??

Molimo prijavite se

Više...
Naldo's Avatar 31 Pro 2017 13:58 #640 od Naldo
Replied by Naldo on topic Brancin na spinning
Prvo se predstavi u temi predviđenoj za to

Molimo prijavite se