"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Brancin na spinning

• Kvačun
  • Kvačun's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
  • Život krade, more vrati
Više...
Kvačun's Avatar 07 Kol 2018 12:49 #681 od Kvačun
Replied by Kvačun on topic Brancin na spinning
Pozdrav spinneri, proučavam brancina već dosta dugo tj. kako bi ga ćapio na spinning, e sad molio bih nekoga ko ima iskustva s time da me malo uputi....od varalica koristim samo površince (manji popperi i "walk the dog" varalice) iz toga razloga što spinam uglavnom na o
plićim terenima (plaže, uvale i sl.) uglavnom preferiram bijelu boju također imam i par voblera (sakurini suspending vobleri) ugl. također u bjelom i prirodnom dekoru, molim vas ako mo itko može dati kakav korostan savjet kako da mu se barem približim 🤣🤣🤣 i da, na brancina (kao i na ostalu veću ribu) gledam kao "trofejni ulov" pa makar i onoga od 3 kile u more nazad vratio...

Molimo prijavite se

Više...
Lucide's Avatar 10 Kol 2018 10:39 #682 od Lucide
Replied by Lucide on topic Brancin na spinning
Iz svog ne baš velikog iskustva sa brancinima mogu samo reć da su se meni bolje pokazale varalice koje idu malo ispod površine nego walk the dog varalice. Sakurine i SG dužine 12-15cm plave i žute boje. Najbolji su prirodni dekori, tj. Ono šta brancin inače lovi. Vrijeme lova u zoru i sumrak. Ja sam svog največeg od 2kg dignuo debelo nakon zalaza sunca po mrklom mraku. Isto tako prezentacija je jako bitna. Brancin voli jako sporo spinanje a često zna udarit i na varalicu koja stoji u mjestu. Eto nadam se da sam bar malo pomogao. Pozdrav.!
Hvala: Kvačun

Molimo prijavite se

• B_
  • B_'s Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
B_'s Avatar 10 Kol 2018 18:30 #683 od B_
Replied by B_ on topic Brancin na spinning
Procitaj cijelu temu ako imas vremena, stvarno se da puno toga korisnog naucit. ;)

Molimo prijavite se

• Kvačun
  • Kvačun's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
  • Život krade, more vrati
Više...
Kvačun's Avatar 10 Kol 2018 21:18 #684 od Kvačun
Replied by Kvačun on topic Brancin na spinning
naravno da hoću, pokoji savjet još da dobijem bilo bi odlično, pa onda u napad....zahvaljujem na savjetu

B_ napisao: Procitaj cijelu temu ako imas vremena, stvarno se da puno toga korisnog naucit. ;)

Poslano sa mog SM-A530F koristeći Tapatalk

Molimo prijavite se

Više...
Nikko's Avatar 07 Stu 2018 14:41 #685 od Nikko
Replied by Nikko on topic Brancin na spinning
Ljudi Poštovanje,
Ja sam Niko, živim u Gradcu!
Nov sam u spinanju pa me zanimaju neka vasa iskustva. Poprilicno me uspjesno krenilo, na internetu sam gledao wtd tehniku, nabavia opremu i u drugom, trecem i cetvrtom lovu sam uhvatio po jednog brancina.
Danas je vec 5. Lov kako nisan uhvatija ništa...
Lovim na podrucju od nekih 700 metara tako da svakih 10-15 metara zabacim i sve tako, e sad me zanima zasto je stalo...jel moguće da se teren izlovija sa ta 3 brancina, ili su se vec navikli na varalicu ili je to bila samo pocetnicka sreca...zanimaju me vasa iskustva...hvala u naprijed.

Molimo prijavite se

Više...
ja_osobno's Avatar 07 Stu 2018 17:44 - 07 Stu 2018 17:44 #686 od ja_osobno
Replied by ja_osobno on topic Brancin na spinning
E kad bi se dobro ulovilo u svakon ribolovu i pop bi bil ribar ;)

Ćo, je ča? :D
Zadnja izmjena: 07 Stu 2018 17:44 od ja_osobno.
Hvala: MIRAN, Nikko

Molimo prijavite se

• rogi
  • rogi's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
rogi's Avatar 09 Stu 2018 18:32 #687 od rogi
Replied by rogi on topic Brancin na spinning
Bok ekipa,

ako može mišljenje i savjet vas iskusnijih ribolovaca.
Slažem si nekakav početnički komplet za lov brancina. U biti sve osim varalica već imam doma, mislite li da može proći?

Štap: Shimano Alivio DX Spinning 2.70m, 10-30g (ubo sam ga za €17 na popustu na nordfishing77.at)
Rola: Okuma Alaris ALS-40 (prvenstveno služila za lignjolov ali sada ju je zamijenila Shimano Nasci 2500 HG S FB)
Upredenica: KastKing SuperPower 0.18mm multicolor/gray
Predvez: Okuma SeaMax FC 0,27mm
Kopče: Intech Quick Lock Snap veličina 00

Od varalica sam mislio uzeti za početak neke koje većinu posla odrade same s obzirom da nemam previše iskustva ni znanja u vođenju istih :)
Mislio sam uzeti: Također sam pročitao u nekoj temi na ovom forumu da su trokuke na SG Panic Prey-u dosta slabe i da ih je preporučljivo odmah zamijeniti. Mislite li da su u tom slučaju ove Mustad trokuke ok? Kad je već sve sa svijetvaralica.eu da i njih odmah uzmem. Uzeo bi veličinu 2 i 4. I moram li kupovati također i nove ringove ili? Ukoliko da, zna li netko koje veličine?

Unaprijed hvala,
Igor

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 09 Stu 2018 19:31 #688 od bzing
Replied by bzing on topic Brancin na spinning
Štap težine 270 grama je pretežak.Ok je da je jeftin ali radije zašparaj pa uzmi neki do 160 gr (bolje 125 - 140).
Varalice su ok ali odaj Berkley Riple Shad i Savage Gear Manic Shrimp pa twichaj s njima.Zna biti itekako dobro.
S Okuma rolama nemam iskustva pa ne znam.

Molimo prijavite se

• Pega
  • Pega's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
Više...
Pega's Avatar 09 Stu 2018 19:38 #689 od Pega
Replied by Pega on topic Brancin na spinning
270cm...ne grama :) ...gramaža i veličina role je ok za spinanje. Jedino može ići tanja upredenica.
Uzmi u obzir i slikonce, pošto ti je ciljana lovina brancin..

Molimo prijavite se

• rogi
  • rogi's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
rogi's Avatar 09 Stu 2018 19:47 #690 od rogi

Pega napisao: 270cm...ne grama :) .

U pravu je bzing, štap je 270cm dugačak i 270g težak.
Znam da ima lakših štapova, ali za prvu ruku ću preživjeti, ionako 90% vremena se mislim koncentrirati na lignje, pokušaj lova brancina je više malo za razbiti monotoniju :)

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 09 Stu 2018 19:47 #691 od bzing
Eigengewicht: 270g

Dakle težina u gramima

Ako već misliš bacati ove gore navedene srednje teške varalice, bolji ti je izbor na toj stranici s popustima Sänger Pro-T Black FTA 45 240cm 15-45g
Lak 135 grama i soloidan karbon.

Molimo prijavite se

• Pega
  • Pega's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
Više...
Pega's Avatar 09 Stu 2018 19:52 #692 od Pega
Replied by Pega on topic Brancin na spinning
My bad :)

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 09 Stu 2018 19:52 #693 od bzing
Ja sam se upravo vratio s lignji pa me satrao moj štap težine 125 grama s rolom težine 260 grama :lol:

Molimo prijavite se

• rogi
  • rogi's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
rogi's Avatar 14 Stu 2018 10:03 #694 od rogi
Ma mislim da je ta fama oko težine opreme malo precijenjena, bar što se tiče mene. Malo mi je to ono "čiji je veći".
Kužim da ekipa koja provodi u komadu 5-6 ili više sati na moru želi/treba što lakšu opremu. Ali ja gotovo nikada ne mogu loviti više od sat i pol - dva zbog obaveza.

Sada imam štap 120g + rola 250g i prilikom 3 i pol sata skosanja (do sada jednom, kao što sam rekao obično je to max. sat i pol-dva) nisam osjetio nikakav umor.
A to mi je možda 10. izlazak na lignjolov/ribolov u životu, tako da se uz to može reći i da "nisam u formi". Jedino što sam osjetio su leđa od stajanja jer imam uredski posao i obično sjedim 7h u komadu. :lol:
Tako da mislim da 150g više za mene ne bi trebao biti preveliki problem.

Naravno nešto je pitanje i tjelesne građe, štap od 200g neće jednako umarati nekoga od 1,50m visine i 60kg i drugu osobu od 2,0m visine i 90 kg.
A onda je tu i tehnika, pravilno držanje i rad sa štapom, tehnika izbačaja itd. Sigurno i to uvelike utječe na umaranje.

Eto, samo moje skromno mišljenje, neka se nitko ne nađe uvrijeđen, ipak sam ja tek početnik i možda pišem gluposti. :lol:

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 14 Stu 2018 10:42 #695 od bzing
I ja odem na sat do sat i po.
A ostanem 4 sata.
Leđa bole, koncentracija nakon tih sat i po nikakva al more je more.
Hvala: Duje195o, rogi

Molimo prijavite se

• rogi
  • rogi's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
rogi's Avatar 14 Stu 2018 12:17 #696 od rogi
Ostao bi i ja 4 sata samo što bi onda doma dobio po nosu od cure :lol:

Imam još par početničkih pitanja glede lova brancina (a i generalno ribe). Ne znam jesam li možda fulao temu, ali nisam uspio naći na forumu odgovor.
Pretpostavimo da sam ulovio primjerak brancina/ribe koja je zakonski/etički dovoljno velika i namjeravam ju odnijeti doma i pojesti. Što sad? :lol:

1. Kako najbezbolnije ubiti brancina ili bilo koju drugu ribu? Iskopao sam na netu da je za ribu najbezbolnije ukoliko se probode nožem malo iznad očiju, prema tijelu. Tamo se kod većine vrsta nalazi mozak ribe i to je momentalna smrt. Drži li to vodu?

2. Treba li pustiti brancina (ili ostalu ribu koja se može spinningom uloviti) da iskrvari nakon toga? Ukoliko da, kako je to najlakše napraviti? Gdje, što, kako zarezati? I ako može netko objasniti koja je točno svrha toga osim što navodno riba ima bolji okus?

3. Ukoliko ulovim ribu a planiram biti još sat-dva na moru, može li riba stajati toliko dugo vani prije nego ju doma stavim u frižider/zaledim? Ili je bolje imati sa sobom neku kutiju/torbu s ledom?
Unaprijed zahvaljujem! :)

Molimo prijavite se

• B_
  • B_'s Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
B_'s Avatar 14 Stu 2018 16:56 #697 od B_
Replied by B_ on topic Brancin na spinning

rogi napisao: Ostao bi i ja 4 sata samo što bi onda doma dobio po nosu od cure :lol:
Imam još par početničkih pitanja glede lova brancina (a i generalno ribe). Ne znam jesam li možda fulao temu, ali nisam uspio naći na forumu odgovor.
Pretpostavimo da sam ulovio primjerak brancina/ribe koja je zakonski/etički dovoljno velika i namjeravam ju odnijeti doma i pojesti. Što sad? :lol:

1. Kako najbezbolnije ubiti brancina ili bilo koju drugu ribu? Iskopao sam na netu da je za ribu najbezbolnije ukoliko se probode nožem malo iznad očiju, prema tijelu. Tamo se kod većine vrsta nalazi mozak ribe i to je momentalna smrt. Drži li to vodu?
  2. Treba li pustiti brancina (ili ostalu ribu koja se može spinningom uloviti) da iskrvari nakon toga? Ukoliko da, kako je to najlakše napraviti? Gdje, što, kako zarezati? I ako može netko objasniti koja je točno svrha toga osim što navodno riba ima bolji okus?
  3. Ukoliko ulovim ribu a planiram biti još sat-dva na moru, može li riba stajati toliko dugo vani prije nego ju doma stavim u frižider/zaledim? Ili je bolje imati sa sobom neku kutiju/torbu s ledom?
Unaprijed zahvaljujem! :)

1. Ja tako isto nožem među oči, tj. malo poviše i momentalno ugiba većina riba.

2. Koliko ja znam krv se preporuča puštati samo plavoj ribi i to jer je meso puno boljeg okusa jer navodno se neka kiselina iz krvi otpusti u tijelo. Dokazano točno na lucima kojih ovdje kod mene ima dosta, ako ga pustiš da iskrvari puno je boljeg okusa. Ja mu iščupam škrge i zarežem nožem prije repne peraje i u blizini ovih bočnih peraja. Onda ne moraš ubijati u mozak jer plava riba ionako puno kraće vani preživi od oborite ribe. Brancin je bijela riba, njemu ne treba puštati krv, možda se varam pa nek me netko ispravi...

3. Ribu bolje u hladnome držati, ali meni se nikad nije ni ljeti pokvarila u par sati a skoro nikad ne nosim led. kada bi išao na nekakav duži ribolov od 4-5 sati pa na više ljeti po danu mislim da bi nekakav prijenosni frižider bio obavezan.
Hvala: rogi

Molimo prijavite se

Više...
roko.gracin's Avatar 23 Stu 2018 23:19 #698 od roko.gracin
Replied by roko.gracin on topic Brancin na spinning
Meni se puno bolje pokazalo ribu ubiti probijanjem mozga sa donje strane, kroz skrge. Tamo je puno lakse probiti lubanju a istovremeno ne kvaris estetiku ribe :)
Hvala: Paragon, rogi

Molimo prijavite se

Više...
DaliborDu's Avatar 26 Stu 2018 09:28 #699 od DaliborDu
Replied by DaliborDu on topic Brancin na spinning
mozda bi trebalo kao pocetnik da prvo naucis minimalnu mjeru za brancina pa da naucis pustati nedorasle primjerke a ne kako ces napuniti flizider i ubiti ribu

Molimo prijavite se

• rogi
  • rogi's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
rogi's Avatar 26 Stu 2018 10:54 #700 od rogi

DaliborDu napisao: mozda bi trebalo kao pocetnik da prvo naucis minimalnu mjeru za brancina pa da naucis pustati nedorasle primjerke a ne kako ces napuniti flizider i ubiti ribu

Ne znam odnosli li se ovaj komentar na mene..
Ne pada mi na pamet doma nositi primjerke brancina a ni ostale ribe koji nisu debelo unutar dopuštene veličine (zakonski propisano min. 25cm za brancina ako se ne varam).
Bez brige, jedan sam od onih koji poštuju zakone ali i prirodu (recimo svaki puta kada sam u lignjama ukoliko vidim neku vrećicu, zapetljani najlon koji uvaženi kolege ribolovci puste na muliću, stiropor ili bilo kakvu plastiku istu pokupim i odnesem i bacim u smeće).
A i ne mislim si puniti frižider brancinima ili prodavati nego uloviti par komada godišnje (ako uspijem :lol: ) koje ćemo pojesti unutar obitelji ;)

Molimo prijavite se