"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Brancin na spinning

Više...
BlackMarlin's Avatar 29 Ožu 2020 20:10 - 29 Ožu 2020 20:38 #921 od BlackMarlin
Replied by BlackMarlin on topic Brancin na spinning
Onda ga neću ni uzimati ako je Daiwa lovnija jer imam D'Fin 3" u Pearl boji i Duckfin 9cm u UV Pearl :)
Mislio sam njega jer svi stalno nešto Keitech, Keitech...

Onda cu radije jos D'Fina uzeti. Ovog G Pearl si slikao u BBS-u? Sad sam bio na njihovoj stranici i nemaju ga više. Uzet ću od magura 4" onda.

Uz to imam Fish Arrow u 3" i 4" i imam black minnow 90 sa 5g shore glavama u par boja. Valjda će na nešto klepiti. Tek krećem sa silikoncima i traganjem za brankom...

Na ovaj duckfin se šaruni vole zaletjeti samo tako ako ga tvičam.
Zadnja izmjena: 29 Ožu 2020 20:38 od BlackMarlin.

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Legenda foruma
  • Legenda foruma
Više...
Ceco's Avatar 30 Ožu 2020 00:52 #922 od Ceco
Replied by Ceco on topic Brancin na spinning
Isto koštaju ali Keitech je daleko dostupniji. Daiwa g. Perl je jako teška za pronaći

Poslano sa mog CLT-L29 koristeći Tapatalk

Molimo prijavite se

Više...
BlackMarlin's Avatar 30 Ožu 2020 13:38 #923 od BlackMarlin
Maguro ima G PEARL, ali samo u 4" verziji. Mislio sam kupiti, a frend mi kaze da je 4" previse🤔

Mislim da nije. Jesam u krivu? Na sto vama cesce udara, na 3" ili 4" silikone?

Molimo prijavite se

Više...
Alien's Avatar 30 Ožu 2020 20:16 #924 od Alien
Replied by Alien on topic Brancin na spinning
Iz svog iskustva mogu reći da u kasnu jesen, zimu i sada do kraja svibnja najbolje rade silikonci 12-13 cm. Npr. Black minnow 120 meni lovi 10 puta bolje nego BM 90. I brancini su u prosjeku daleko veći, mada skoči i mališa od 30-40 deka na 13 cm silikonca. Početkom i tijekom ljeta treba smanjiti na 3-4". Usred dana po najvećem suncu:
Privitak datoteke:

Sandeel od 12 cm, nikad prije nisam ulovio noću brancina na njega, ipak po danu radi. U lučicama ipak bacaj manje, znači 3"

Molimo prijavite se

Više...
Alien's Avatar 30 Ožu 2020 20:18 #925 od Alien
Replied by Alien on topic Brancin na spinning
Mislim na bilo koji silikonac od 3", ne na sandeel posebno
Hvala: Ceco

Molimo prijavite se

Više...
BlackMarlin's Avatar 31 Ožu 2020 14:12 #926 od BlackMarlin
Ajde kad već toliko ispitujem za silikonce, da pitam još par stvari :)

Štap mi je 3-15g pa s njim bacam silikonce ukupne težine (tijelo+jig glava) između 6 i nekih 12g, najčešće oko 10-11g.

Osnova mi je Daiwa Emeraldas 8x PE 0.5, a predvez FXR 0.235mm.

1. razmišljao sam o spuštanju na fxr 0.185mm. Je li to potrebno ili je i trenutni FC dovoljno tanak da mi ne remeti ponašanje silikonca?

2. koristite li kopče, loop knot ili neki klasični čvor? Ja sam koristio improved clinch knot, rado bih neku malu kopčicu, a strah me da će mi negativno utjecati na tako lagane silikonce.

3. koristite li kad cheburashka (flexi) jig montažu za paddle tail silikonce i kako vam se pokazao taj tip montaže? Mislio sam probati jer mi djeluje jako praktično da se lako može mijenjati težina glave, a i izgleda da je rad silikonca u moru s tim sistemom malo povećan.

Molimo prijavite se

Više...
Paragon's Avatar 31 Ožu 2020 16:29 #927 od Paragon
Replied by Paragon on topic Brancin na spinning
1.U mene je 0.23 cini mi se i bacam do 7-8 gr i lovim ,ali nisam isao ciljano na brancina nikada...
2.kopče koje su kad pogledaš predimenzionirane...
Razlog tomu je što mi je orada cca 1kg na štapu 3-15gr skoro otvorila kopču...
Nekada samo čvor stavim bez kopče i peglam sa silikoncem.
lovio sam do sada strele,orade širune pirke,kijerne,ušate....
čak i murina je bila na toj debljini fc....
Hvala: BlackMarlin

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Legenda foruma
  • Legenda foruma
Više...
Ceco's Avatar 31 Ožu 2020 17:17 #928 od Ceco
Ja koristim kopče jer silikon radi za razliku od voblera.
Omiljena kopča mi je Decoy Spiral snap u najvećoj #2 veličini. Nije mi se ni jednom otvorila do sada. Ja nekad čak idem na FC 0.30 bez problema ako je teren malo teži.
Flexi jig glave su odlične jer praktički od svakog silikona dobiješ Black Minow varijantu gdje ćeš jako teško zapinjati udicom za prepreke a grizove vrlo lako realizirati.

Hvala: Pega

Molimo prijavite se

Više...
Pega's Avatar 05 Tra 2020 21:46 - 06 Tra 2020 06:58 #929 od Pega
Replied by Pega on topic Brancin na spinning
Stavljam ulov brancina na keitech 4"...ja ga osobno volim, a bacao sam i fiish i druge...a što se tiče predveza i kopči...taj dan sam lovio palamide na 15-50g štap...sa nekom jačom daiwinom kopčom i seguar softom 0.31...i kada je pao mrak, skinuo sam jig i stavio silikonca...i eto ti vraga (vuka) 🙂 ...toliko o finesama. Ali ne govorim da prilagođenija oprema ne donosi ribu više...dapače.
imgur.com/a/mw5QYBz
Zadnja izmjena: 06 Tra 2020 06:58 od Pega.
Hvala: B_, Igor, Ceco, BlackMarlin

Molimo prijavite se

Više...
Waterfall's Avatar 07 Tra 2020 16:57 #930 od Waterfall
Replied by Waterfall on topic Brancin na spinning
Zainteresirao sam se za Daiwa Lateo Sea Trout, 3m 7-35gr. Ima li netko nepostedno iskustvo sa tim stapom? Lovio bi sa obale/mulica sve ono sto se da ulovit na Voblere, silikonce i lakse zeljezo ali ipak najvise Brancina

Molimo prijavite se

Više...
SporiGusar's Avatar 07 Tra 2020 18:13 #931 od SporiGusar
Replied by SporiGusar on topic Brancin na spinning
Pozdrav svima i hvala vam na nesebičnim savjetima koje ste u ovoj temi podijelili sa svima nama koji smo novi i tek krećemo u ovaj tip ribolova na brancina. Jedina poveznica sa spinom mi je lignjolov s obale, a na ovaj način ribolova me navukao prijatelj s kojim sam bio u jednom ribolovu u kojem je izvukao lijep komad brancina. Trenutni i jedini cilj mi je uloviti prvog brancina na varalicu, a do sada, u nekih 10ak izlazaka na more nisam imao sreće s tim.

Od opreme imam:

Savage Gear Parabellum 8'1" 246cm 7-21g
Daiwa Ninja LT3000-C
Upredenica Caperlan 8x 0.12 mm
Fluorocarbon: Take 0.30 mm i Seaguar FXR 0.235 mm
Kopče DTD inox

Od varalica:
Rapala Maxrap 11 13g Live blue mackarel
Raglou 12 jig glava 7.5 g plavo-bijeli i sivo-bijeli

1. Spremam se u nabavu dodatnih varalica, a ovo su neke od onih koje se spominju kroz temu, pa vas molim za pomoć u vidu koje varalice od ovih za početak:
(recimo 2 voblera i 2 površinca - popper i wtd, s veličinom i bojom ako već nije navedeno, ili ako imate prijedlog za bolju kombinaciju -otvoren sam za sve opcije)

Površinci:
Savage Gear Panic Prey V2 105
DUO realis pencil 85
Bay Ruf Manic 95
Sakura Naja
SEASPIN PRO-Q 90MM
Xorus Patchinko 500G
BAY RUF MANIC 115

Vobleri:
YO-ZURI PINS MINNOW
DUO realis minnow SP
DUO Tide Minnow Slim 140
YO-ZURI CRYSTAL MINNOW (F) 70mm
Kanji International Accel Jerk
Savage Gear Prey 115
TIDE MINNOW SLIM 175 FLYER

Silikonci:
Raglot Raglou 12
Fiiish Black minnow

2. Imam 2 fluorocarbona, vidim da dosta ljudi preferira tanji, iako bi u teoriji svaki trebao biti nevidljiv u moru bez obzira na debljinu. Mene zanima da li ima smisla ostaviti deblji fc zbog eventualnih napada jačih predatora (strijelke, palamide) ?

3. Rad s varalicama (prezentacija) mi je dosta apstraktan pojam pa ako imate nekoliko videa u kojima se po vama dobro objašnjava rad varalicama - silikonci, vobleri i površinci, bio bi zahvalan.

4. Ima li smisla meni kao početniku pokušavati lov u uvjetima koji nisu idealni, kao npr. po buri i relativno mirnom moru kao što je zadnjih 15ak dana, ili da budem strpljiv i čekam južinu i kišu da valovi i vrulje prorade?

Rogi !

Molimo prijavite se

Više...
Pega's Avatar 07 Tra 2020 22:02 #932 od Pega
Replied by Pega on topic Brancin na spinning
Pogledaj na jubito...SPINNiNG BRANCINA od eFISHent (Nikola Mijandrušić)...mislim da će ti bit od pomoći za početak. Inače jako dobar spiner...i naj od svega, na Rvackom je :)
Hvala: SporiGusar

Molimo prijavite se

Više...
riibar's Avatar 17 Tra 2020 21:54 #933 od riibar
Replied by riibar on topic Brancin na spinning
Pozdrav svima,

Evo da se i ja ukljucim u temu i podijelim svoja iskustva, a isto tako i naucim nesto od vas...

Naime brancina sam do sada uspio loviti samo na silikonce, plastiku ni pogledat a vjerujte mi bacao sam sve moguce velicine plastike i sve moguce proizvodace... e sada zanimljivost je u tome da bi na silikonca isao samo kad je "friski" iz vrecice - dobro nadipan i to najcesce odmah u prvom zabacaju... pokusao sam lovit sa istim silikoncem opet u iducem ribolovu ali nista.. cim sam ga zamijenio sa "friskim" opet griz. Inace za silikon mi se najbolji pokazao slit shad od sakure...sexy shad boja...

Sada mene zanima bi li se isplatilo koristene silikonce vracat u nekakav dip ili mozda ulje od sardele da mu vrate miris ili je to gubljenje vremena ???

Isto tako zanima me ako je netko probao silikonca lagano izbusit sa tankom iglicom za sivanje kako bi upio vise dipa???

Molimo prijavite se

Više...
BlackMarlin's Avatar 17 Tra 2020 22:18 #934 od BlackMarlin
Ja silikonca nakon korištenja uvijek vraćam u original vrećicu među ostale silikonce. Idući put opet bude sav masan i smrdljiv ko ostali. Udicu ne vadim.
Hvala: riibar

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Legenda foruma
  • Legenda foruma
Više...
Ceco's Avatar 18 Tra 2020 08:54 #935 od Ceco
Ja imam i sprej za dip sa mirisom srdele koji stavljam na Black Minow varalice. Iskreno lovio sam isto sa i bez njega.

Hvala: riibar

Molimo prijavite se

Više...
rbarisic's Avatar 19 Tra 2020 00:25 #936 od rbarisic
Replied by rbarisic on topic Brancin na spinning
Pozdrav svima,

nastavno na niz ovih početničkih pitanja koja su i meni zanimljiva, ako može još nešto prilično "laičko" - sa obale koliki je neki prosjek dužine zabacivanja kod montiranog woblera - gavuna 7 cm? Meni se čini kad bacam uz sav trud da to ne ide nikad preko 10-15 m, što je zaista malo (ok oprema nije neka, ali ipak), opet s druge strane kad je tako lagana varalica ni ne znam kako ljudi uspiju baciti 30-40 m ili više (gdje griješim, ima li neki tutorial)?!

Također, bacati uz kurent ili niz?

Hvala svima, radujem se razmjeni iskustava.

Pozdrav,
RB

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Legenda foruma
  • Legenda foruma
Više...
Ceco's Avatar 19 Tra 2020 07:16 #937 od Ceco
Prvo sva oprema treba biti idealna. Za tako laku varalicu najbolje ćeš izvući nekim UL priborom.
Npr. Štap bacanja 2-10g / 0.5-8g i slično.
Poželjno je da štap bude minimalno 210cm pa do 270cm.
Na taj štap isto tako prigodnu mašinicu do max 2500 po nekim proizvođačima.
Poželjno je da bude samo što brža mašinica sa prijenosom jer ti u ovoj klasi kočnica ne igra veliku ulogu.
Obavezna upredenica što manjeg promjera od čak PE 0.4 do max PE 1.0.
Idealno bi bilo PE 0.6.
Predvez FC ili bolji mono u rasponu od 0.16 do 0.26mm
Ostatak je u tehnici bacanja koju sa vremenom dobiješ.

Molimo prijavite se

• B_
  • B_'s Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
B_'s Avatar 19 Tra 2020 07:19 #938 od B_
Replied by B_ on topic Brancin na spinning
A pitanje je i kakva ti je varalica, imas spin varalice i ove koje su samo za panulu. Spin varalice imaju poboljsane bacacke sposobnosti pa lete dosta dalje od panulaskih.
Hvala: Ceco, Lukas_M02

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Legenda foruma
  • Legenda foruma
Više...
Ceco's Avatar 19 Tra 2020 07:34 #939 od Ceco
I da nadodam mašinicu pravilno popuniti špagom tako da je nemaš premalo ali isto da ne pretjeraš sa popunom jer ćeš imati jako puno petljanja.

Molimo prijavite se

Više...
BlackMarlin's Avatar 19 Tra 2020 07:56 #940 od BlackMarlin
Evo, imam multicolor upredenicu pa točno znam koliko što mogu zabaciti. Voblerići mi tek dolaze, ali silikonce koji skupa s glavama imaju između 6g i 11g bez problema bacam u prosjeku 30-50m, ovisno o glavi i obliku silikonca.
Puno pažnje obraćam na usklađenost opreme.
Štap mi je 8.4ft, 3-15g tubular, regular fast, rola je 2500 sa plitkom špulom, upredenica PE0.5 i predvez FXR 0.185mm. Imam i 0.235mm ali za sad se pokazalo da nemam potrebe ići s njim.
Još jedna stvar, primijetio sam da jako puno spinera zabacuje s kratkim predvezom, odnosno varalicu ostavi van štapa 30-50 cm kad zabacuje. Tako se štap ne može pravilno napuniti energijom i dobiti svoju krivulju da izbaci dalje varalicu. Ja vežem fg čvor, ulazi mi jedno 15-20cm u vodilice, a silikonac mi tad bude jedno 10cm iznad role i redovito zabacujem dosta dalje od kolega koji ostavljaju kratko varalicu za zabac.
To sam naučio u shore jiggingu i jako uspješno sam prenio u spin tehnike. Također zabacujem s 2 ruke koristeći "butt" štapa kao polugu kao u shore jiggingu.

Molimo prijavite se