"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Re:Re:Pomoć kod odabira štapa!

• MoTar
  • MoTar's Avatar Autor teme
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
Više...
MoTar's Avatar 10 Ruj 2019 16:20 #1 od MoTar
Pozdrav,

Dvoumim se oko ova dva štapa.
Što vi mislite, da li netko ima iskustva s ovim štapima?

www.nordfishing77.at/daiwa-prorex-s-spin...5-50g-neu-2019-10821

www.nordfishing77.at/shimano-vengeance-b...s-240-mh-10-50g-3250

Hvala

Molimo prijavite se

• rogi
  • rogi's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
rogi's Avatar 10 Ruj 2019 17:03 #2 od rogi
Koje varalice misliš koristiti? Voblere, popere i slično ili misliš i silikonce koristiti?
I što planiraš loviti? Bracine, strijelke, šarune i sl.?

Molimo prijavite se

• MoTar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
Više...
MoTar's Avatar 10 Ruj 2019 18:05 #3 od MoTar
voblere i silikonce, malo za predatore malo za lignje.

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 10 Ruj 2019 19:05 #4 od bzing
Onda ovisi o iskustvu.Svakako ako si iskusan i mislio si na lignje s obale, možda ćeš moći tom gramažom lignjat.Ako si nov onda ne idi na štap preko 10/30grama jer nije "udoban" za lignjolov.Uostalom, štap 10/30 je sasvim ok za spinanje voblerima i silikoncima i dovoljan za sve osim težih jigova.Ja štapom 10/30 bacam silikonske crviće s jig-glavom od 2,5gr pa do skosavica 3,5 u jačoj verziji koje su 27grama.Ne vjerujem da ti treba neka teža varalica.
quote="MoTar" post=23541]voblere i silikonce, malo za predatore malo za lignje.[/quote]
Hvala: MoTar

Molimo prijavite se

• rogi
  • rogi's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
rogi's Avatar 10 Ruj 2019 19:38 #5 od rogi
Slažem se sa svime što je bzing napisao.
Imaš trenutno na akciji u topfishing-u Okuma Hexana Spin 240cm, 10-36g - 305kn.
Nisam čuo niti jednu lošu riječ o tom štapu, definitivno odličan omjer cijene i kvalitete.

Nakon što sam isprobao 4 štapa unazad godinu dana, moj neki idealni štap za spin s obale bi bio 270cm, težine bacanja od što manje do max. 35g.
S time je pokriveno sve od lakših silikonaca do većih voblera i popera za strijelke i slično.

Već neko vrijeme slinim za Shimano Dialuna S90ML <3

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 10 Ruj 2019 19:42 #6 od bzing
Interesantno da ne sliniš za štapom u rangu cijene 80€ nego triput skuplim:lol:
Hvala: rogi

Molimo prijavite se

• rogi
  • rogi's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
rogi's Avatar 10 Ruj 2019 19:45 #7 od rogi
A svi smo mi u duši dečkići koji žele imati najbolju igračku :lol: :lol:

Molimo prijavite se

• MoTar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
Više...
MoTar's Avatar 10 Ruj 2019 20:25 #8 od MoTar
A koja je razlika štapa od 10/30 i 10/50? Zar nebi 10/50 trebao imat širi raspon?

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 10 Ruj 2019 22:16 #9 od bzing
Prilikom izbačaja štap trpi opterečenje.To znači da mora biti konstruiran ovisno o materijalu da podnese ta opterečenja.Da bi imao elastičnost pri izbačaju tereta ne smije imati konstantan presjek pa je donji dio (donji segment) širi a vršni tanji.Isto je i prilikom naglog otežanja štapa - ulov ribe kad treba amortizirati težinu.Jako je teško napraviti štap koji ima iste karakreistike pri izbačaju 10 i 5o grama i u principu je štap pri izbačaju precizniji i ujednačeniji što mu je raspon bacanja manji (štap 5/15 je precizniji i daje bolje rezultate bacanja za varalicu od 10grama nego štap 5/25).
Idealna težina bacanja - ona koja daje najbolju daljinu zabačaja je aritmetička vrijednost raspona pa je za štap 5/15 to (5+15)/2 = 20/2 = 10grama
za štap 5/25 to (5+25)/2 = 30/2 = 15grama
za štap 10/50 bilo bi (10+50)/2 = 60/2 = 30 grama
Dakle, štapom 10/50 idealno bacaš 30 grama, 50 je krajnja težina na rubu sigurnog napora štapa
a donja granica 10grama.Ispod 10 grama će letjeti ali kratko.
Idealan štap koji bi istom silom bacao sve težine ne postoji iako ima tvrdnji ozbiljnih ribolovaca o nekom štapu oznake 0/100 grama koji baca baš sve i dobro se ponaša sa svakom težinom.Ja to nisam vidio a ako postoji ili je limitiran dužinom ili je u takvoj cjenovnoj kategoriji da je nedostupan.
Negdje imam kopiju patentne prijave grafitnih štapova u pdf. extenziji a taj je patent izvorno DAIWIN i to je proračunski metoda konačnih elemenata za one koji razumiju matematiku.

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ceco's Avatar 11 Ruj 2019 15:45 #10 od Ceco
Ja sanjam Zenaq Muthos Sonio 10-100
Ima ga je neki dan lik na Ušću Neretve i to je čudo od štapa. A i takva je cijena
😱

Poslano sa mog CLT-L29 koristeći Tapatalk

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 11 Ruj 2019 16:03 #11 od bzing
Ako loviš na vrhu kod lanterne gdje je ušće velike neretve dobro bi došlo nešto teže jer zna biti jak kurenat.Ovamo na brani na maloj riki prema škoju Sv.Ivana dosta neki 10/30 štap.

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ceco's Avatar 11 Ruj 2019 16:28 #12 od Ceco
Ja sam jučer iz dosade bacao jigove na Ušću kod laterne i kačio Lice cca 20 30dkg na površini.
Nažalost mreže su preblizu za bacanje voblera i silikona a na toj drugoj poziciji nisam nikad bio.
Imam štap 10-22g, 9-32g i ovaj 40-80g.... Ali je ovaj Sonio nešto ne stvarno baca male i velike gramaže sa takvom finoćom. Lik je iz Mlina ili negdje oko DU koji ga je donio

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 11 Ruj 2019 17:51 #13 od bzing
Ne sumnjam u kvalitetu ali takav štap traži i cijenom dostojnu rolu a i 12pletenu upredenicu dakako i nečeš bacat jeftinjake iz kone nego uzmeš paletu Megabass varalica pa onda sve skupa dođe 1.300€ :unsure: :ohmy: :ohmy:

Molimo prijavite se

• rogi
  • rogi's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
rogi's Avatar 11 Ruj 2019 18:00 #14 od rogi
Ceco, koji 9-32g štap imaš?

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ceco's Avatar 12 Ruj 2019 00:48 #15 od Ceco
Black Savage

Molimo prijavite se

• MoTar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
Više...
MoTar's Avatar 30 Ruj 2019 09:47 #16 od MoTar
Hvala na savjetima. Još uvijek bacam tuđe štapove dok se ne nađem, ali poslušat ću savijet i za početak uzeti neki štap 10/30 hex/oct/salina.

Vidim da svi hvale Daiwa Bg role. Zanima me da li će mi odgovarati veličina role 3500 na ovaj štap, s obzirom da bi tu rolu koristio i za jig s nešto kručim štapom kad za to dođe vrijeme?

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ceco's Avatar 01 Lis 2019 00:18 #17 od Ceco
Da to je ok veličina

Molimo prijavite se

• MoTar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
Više...
MoTar's Avatar 07 Lis 2019 13:08 #18 od MoTar
Trebala bi mi pomoć oko metraže upredenice.
Koliko stane upredenice debljine 0.13mm na špulu bg 3500?
Hvala.

Molimo prijavite se

• Igor
  • Igor's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
Igor's Avatar 07 Lis 2019 14:20 #19 od Igor

MoTar napisao: Trebala bi mi pomoć oko metraže upredenice.
Koliko stane upredenice debljine 0.13mm na špulu bg 3500?
Hvala.

Minimalno 300 metara, ispod ćeš još morati podmotati najlon. Ja imam 4000 i stalo mi je 300m pe2 i još je barem 50 - 100m najlona gore.

Molimo prijavite se

Više...
roko.gracin's Avatar 30 Lis 2019 10:54 #20 od roko.gracin
Pozdrav ljudi! Kupujem štap za spinning brancina i lov liganja. Dvoumim se između black Savage i sakurin seabass speciez . Budžet do 100eura cca. Do sad sam lovio sa Shimano catana bx 240 14-40g ali taj štap ima jako krut vrh i ne osjetim ništa da lakšim varalicama, iako dobro radi za wtd recimo i baca jigove do 30g jako daleko.

Molimo prijavite se