"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Štap i rola-pomoć

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Legenda foruma
  • Legenda foruma
Više...
Ceco's Avatar 01 Pro 2020 17:05 #21 od Ceco
Ja obavezno vučem 3 štapa.
Jedan je SJ jako teške kategorije, jedan spin štap do 15-40g i UL.
Naravno ne koristim sve uvijek. Ali ako vidim da na tešku opremu nema akcija prebacim se na lakše.
Dobra torba i tuba za štapove i nemaš problema.

Poslano sa mog CLT-L29 koristeći Tapatalk
Hvala: hl_demi

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 01 Pro 2020 17:09 #22 od hl_demi

Ceco napisao: Ja obavezno vučem 3 štapa.
Jedan je SJ jako teške kategorije, jedan spin štap do 15-40g i UL.
Naravno ne koristim sve uvijek. Ali ako vidim da na tešku opremu nema akcija prebacim se na lakše.
Dobra torba i tuba za štapove i nemaš problema.

Tako je, ja isto tako i mislim da je ovakva podjela opreme veoma racionalna :D

Molimo prijavite se

• Igor
  • Igor's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Igor's Avatar 01 Pro 2020 18:08 #23 od Igor

hl_demi napisao: Igore, mislim da se nismo razumili. Totalno si me krivo shvatio.

Ja nisam pricao o sitnim varijacijama unutar spinninga. Naravno da ces bacat popere i voblere sa istim stapom, osim ako nisi neki ludi perfekcionist sa viskom novaca.

Ovo sto sam rekao odnosi se na tehnike koje nisu srodne poput spinninga i shore jigginga. Ako mislis da su ove tehnike srodne po pitanju pribora onda nema smisla ici u daljnju pricu.

Ja recimo unutar spina uvijek nosim stap za ultra light i sa regularan spin. A dobro je potegnut i za shore jigging ako teren odgovara. Znam ljude koji nose 12 kila jigova samo , sta je ponijet 3 stapa, nemoj me zezat.

Ja sam ti rekao da se ne slažem da tvornice rade štapove da bi nama bilo lakše, nego da zarade pare. Pa izmišljaju toplu vodu gdje je ne treba izmišljati.
Što se tiče kategoriziranja slažem se da je shore jiging onaj pravi, sa jigovima 60+grama jedna sasvim zasebna kategorija. Međutim spinning i light shore jiging sa jigovima do 40 ili čak 50 grama je potpuno ista kategorija. Ja ne bacam jigove preko 40 grama jer nemam potrebe budući da su mi dubine do 25 metara. Imam dva štapa koja stalno koristim. Jedan je klasični spinning štap 7-23 grama, a drugi je light shore jigging štap 30-50 grama. Sa oba štapa bacam i jigove, voblere, popere itd. Uglavnom htio sam reći da je sve do 50 grama jedna kategorija i nema potrebe je razdvajati. Stvar je samo da treba pokriti gramaže varalica, duljinu štapa koji ti odgovara, pa i brzinu samog štapa i po tome kupiti ono što ti odgovara.

@Ceco - I ja nosim sve što imam kada idem na točno određeno mjesto, ali kada idem šetati i tražiti ribu onda nosim samo jedan, torbu sa varalicama i lip griper (čak niti podmetač ne nosim).

Molimo prijavite se

Više...
Ljubo.15's Avatar 01 Pro 2020 21:17 #24 od Ljubo.15
Tema se rasplamsala i to je super. Puno lijepih mišljenja, iskustava i bar znam što želin, a to je

40-100gr ili 40-80 štap Major Craft new crostage rolu bi htio okumu 5500 azores.
Moram probat naći u shopu da vidim kako to dvoje ide, "leži" li dobro... Šta vi mislite o toj kombinaciji?

Black mabma je dobar štap, probao sam s njime ribat, odličan je, ali za moj ukus prekrut

P. S. Kad već spominjete, ja bih preporučio jedan laganiji štap koji imam pre pre zadovoljan sam.
Black hole s-862m 10-32 i Daiwa ninja 3000lxt. Predobra kombinacija. Jiggam, spinam i super je za oboje, lagan štap lijep rad sve pohvale.

Hl_Demi hvala ti za danas 😉

Kako ubaciti jednu sliku? 🙈

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 01 Pro 2020 21:39 #25 od marko87
Moj savjet idi jači model i zaobidji okumu.

Poslano sa mog EVA-L19 koristeći Tapatalk

Molimo prijavite se

Više...
Ljubo.15's Avatar 01 Pro 2020 21:54 #26 od Ljubo.15
Sad si me sje... Haha.. Zasto NE Okuma? Čisto koji razlog

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 01 Pro 2020 22:06 - 01 Pro 2020 22:08 #27 od marko87
Nije priča rekla kazala nego je ja imam i to baš tu veličinu. Da ne bude da je samo kudim evo par pohvala. Kod mene je nešto manje od dvije godine, slatku vodu nikad nije vidjela niti ikakav servis i podmazivanje a može se reći da imam solidan broj izlazaka na more.

E sad: petljanja upredenice nenormalna, iako sam sada sa zadnjom upredenicom našao i mjeru sa podloškama da koliko toliko lijepo namotava dok nisam od živaca pokidao jedno 50m radi čvorova nije prestajala petljati. Onda jedno vrijeme imala zvukove katastrofa, netragom sami nestali nakon nekog vremena. Nisam se baš sa puno rola do sada susretao al on je iz kutije nova već imala dosta luftova na svim dijelovima role. Sada se redovno pojavi zvuk u roleru preklopnika iako sam ga pokušavao podmazivati al i to samo povremeno prestane.

Da se razumijemo, ja je silujem sa jigovima 60-80-100g kad god zapnem vučem rolom da otkacim/otkinem, nikada je oprao nisam. U zadnje vrijeme je izvadila i fino ribe ali ja je nebi da mi je netko daje besplatno više uzeo. Znam da je cijenom najprihvatljivija ali mogao si sada za crni petak za njenu punu cijenu uzet nešto puno bolje. Ja kad sam tražio preporuke svi su pored nje savjetovali daiwu bg a ja iz inata uzmem nju😂 Sve bi joj oprostio al koliko mi je živaca otišlo sa tim petljanjima upredenice ne mogu ti to opisati.

Ja ću je ostaviti za panule sa barkom ako se ikad nađe kakva dobra duša i poduči me čarima te tehnike i ako kad bude prilike za kakav izlet na vertical jigging.
Zadnja izmjena: 01 Pro 2020 22:08 od marko87.

Molimo prijavite se

• Tuna
  • Tuna's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
  • Ribee ribe
Više...
Tuna's Avatar 01 Pro 2020 22:09 - 01 Pro 2020 22:11 #28 od Tuna
hl_demi Pa sve sam ovo i započeo o shore jigging štapu veće gramaže, nisam s tim sigurno mislio isključivo spinnat kao što sam i naveo, već me zanimalo koliko je izvedivo ponekad bacit vobler s njim. Ovdje smo da prokomentiramo neke stvari, možda temeljem iskustva a možda samo imamo mišljenje.. Isto tako bi napomenuo da sam sa spinning štapom bacao jiggove koje sam spuštao na dno i ulovilo bi se . Tehnike postoje i različiti štapovi i tako dalje , ali sve je moguće, s nekim štapovima nešto više s nekim nešto manje, ali opet ima stvari koje su naravno prikladnije za neku vrstu ribolova, a o tome je i bila riječ..

:P
Zadnja izmjena: 01 Pro 2020 22:11 od Tuna.

Molimo prijavite se

Više...
ElectricBerry's Avatar 01 Pro 2020 22:14 #29 od ElectricBerry

marko87 napisao: Nije priča rekla kazala nego je ja imam i to baš tu veličinu. Da ne bude da je samo kudim evo par pohvala. Kod mene je nešto manje od dvije godine, slatku vodu nikad nije vidjela niti ikakav servis i podmazivanje a može se reći da imam solidan broj izlazaka na more.

E sad: petljanja upredenice nenormalna, iako sam sada sa zadnjom upredenicom našao i mjeru sa podloškama da koliko toliko lijepo namotava dok nisam od živaca pokidao jedno 50m radi čvorova nije prestajala petljati. Onda jedno vrijeme imala zvukove katastrofa, netragom sami nestali nakon nekog vremena. Nisam se baš sa puno rola do sada susretao al on je iz kutije nova već imala dosta luftova na svim dijelovima role. Sada se redovno pojavi zvuk u roleru preklopnika iako sam ga pokušavao podmazivati al i to samo povremeno prestane.

Da se razumijemo, ja je silujem sa jigovima 60-80-100g kad god zapnem vučem rolom da otkacim/otkinem, nikada je oprao nisam. U zadnje vrijeme je izvadila i fino ribe ali ja je nebi da mi je netko daje besplatno više uzeo. Znam da je cijenom najprihvatljivija ali mogao si sada za crni petak za njenu punu cijenu uzet nešto puno bolje. Ja kad sam tražio preporuke svi su pored nje savjetovali daiwu bg a ja iz inata uzmem nju😂 Sve bi joj oprostio al koliko mi je živaca otišlo sa tim petljanjima upredenice ne mogu ti to opisati.

Ja ću je ostaviti za panule sa barkom ako se ikad nađe kakva dobra duša i poduči me čarima te tehnike i ako kad bude prilike za kakav izlet na vertical jigging.

Ja imam Azores 4000, i isto mi živce kopa upravo petljanjem upredenice.
Dakle do role je 🤔

Poslano sa mog MI 8 koristeći Tapatalk

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 01 Pro 2020 22:20 - 01 Pro 2020 22:21 #30 od marko87

ElectricBerry napisao:

marko87 napisao: Nije priča rekla kazala nego je ja imam i to baš tu veličinu. Da ne bude da je samo kudim evo par pohvala. Kod mene je nešto manje od dvije godine, slatku vodu nikad nije vidjela niti ikakav servis i podmazivanje a može se reći da imam solidan broj izlazaka na more.

Dakle do role je 🤔

Ja sam do sada isprobao 3-4 različita proizvođača i sa spiderwire sam trenutno najzadovoljniji ali ide mi na živce kad vidim koliko još ima mjesta na špuli a nesmijem je napunit do max jer znam šta me čeka.

Zadnja izmjena: 01 Pro 2020 22:21 od marko87.
Hvala: B_

Molimo prijavite se

• Tuna
  • Tuna's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
  • Ribee ribe
Više...
Tuna's Avatar 01 Pro 2020 22:23 - 01 Pro 2020 22:26 #31 od Tuna

Ceco napisao: Svi shore jigging štapovi veće gramaže su u pravilu bar RF.
A idu do Extra fast akcije.
Meni je mamba sasvim ok štap koji je jako brz i zato daje taj "kolac" osjećaj.
Štap je odličnog blanka i vodilica ali po meni nema ni blizu izbačaj kao Major Craft.
Više je sličan mom Savage Gear 1dfr Shore Jigging 40-80g štapu sa zlatnom sredinom 40-60g.
TMS 175, 200, Deep walker, Press Bait saira, DUO malice i sl. ćeš voditi bez problema sa bilo kojim od ovih štapova.
Ja znam bacati 175SP TMS koji je problem za voditi, ali isto ga možeš bez problema animirati sa svim gore navedenim štapovima.
Na kraju se vraćamo da moraš biti svjestan da se radi o teškom alatu gdje je štap od 3m težine oko 300g plus mašinica primjerena za takav štap minimalno 450g dođeš do 1kg sa varalicama. :D
Kao što si gore dobio odgovor zaboravi neku tešku finesu manjim voblerima i rađe imaj drugi štap u nekih 10-40g za finesu.
Ako je problem za vući opremu možeš napraviti ili kupiti hardcase tube za nošenje štapova na ramenu.
Usput čuvaš opremu a lakše ti je transportirat.

P. S. Maguro ti je imao MAJOR CRAFT TRIPLE CROSS SHORE JIGGING TCX-1062HH

Do prije promjene same stranice pa provjeri sa niima. Iako misim da ti je i TCX-1002h sasvim dovoljan.

E super, drago mi je čut da bi se moglo voditi bez problema sa bilo kojim od ovih štapova , a i ti si pokušao. Ma naravno da je to dosta teži alat ali ukoliko idem prvenstveno na voblere, popere i slično, za to postoji drugi štap, ovo mi je više onako pitanje bilo da znam kad je riječ o shore jigging štapu, da pored jiggova, imam još koji vobler sa sobom, jer kao što je Igor rekao, ako ne radi, pokušaš razne načine nebi li isprovocirao udarac. :lol:
Gledao sam baš na stranici magura imaju li ga ali ga nisam našao, vjerojatno su ga prodali i nemaju novih jer ga trenutno na web shopu nema..

:P
Zadnja izmjena: 01 Pro 2020 22:26 od Tuna.

Molimo prijavite se

Više...
ElectricBerry's Avatar 01 Pro 2020 22:24 #32 od ElectricBerry

marko87 napisao:

ElectricBerry napisao:

Dakle do role je 🤔

Ja sam do sada isprobao 3-4 različita proizvođača i sa spiderwire sam trenutno najzadovoljniji ali ide mi na živce kad vidim koliko još ima mjesta na špuli a nesmijem je napunit do max jer znam šta me čeka.

E, baš planiram namotati novih 150m upredenice, jer sam staru poprilično skratio zbog čvorića.
Pitanje: koliko do ruba ostaviš mjesta?
I stavljaš li mono ispod upredenice?
Hvala!

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 01 Pro 2020 22:24 #33 od hl_demi

Ljubo.15 napisao: Hl_Demi hvala ti za danas 😉

Ništa legendo, odlicno si se borio. A i da je necemu posluzila ona Damirova jamka :D

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 01 Pro 2020 22:25 #34 od marko87

Tuna napisao: hl_demi Pa sve sam ovo i započeo o shore jigging štapu veće gramaže, nisam s tim sigurno mislio isključivo spinnat kao što sam i naveo, već me zanimalo koliko je izvedivo ponekad bacit vobler s njim. Ovdje smo da prokomentiramo neke stvari, možda temeljem iskustva a možda samo imamo mišljenje.. Isto tako bi napomenuo da sam sa spinning štapom bacao jiggove koje sam spuštao na dno i ulovilo bi se . Tehnike postoje i različiti štapovi i tako dalje , ali sve je moguće, s nekim štapovima nešto više s nekim nešto manje, ali opet ima stvari koje su naravno prikladnije za neku vrstu ribolova, a o tome je i bila riječ..

Vjeruj da moje skromno mišljenje da će sigurno taj štap odraditi i sa voblerom solidno. Nedavno kad je krenulo na forumu kako idu ulovi sa duo TMS i mene povuklo da ga uzmem i ne vidim da išta lošije odradi ovaj štap koji je 150g deklariran od prijašnjeg štapa koji je bio 20-60g. Da se razumijemo nisam nikada ništa uhvatio na njega ni sa starim štapom ni sa ovim sada za SJ. Tako da ili ga ja ne vodim kako treba ili na mojim postama ribe nisu zainteresirane za njega ☺

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 01 Pro 2020 22:33 - 01 Pro 2020 22:33 #35 od hl_demi
"Pitanje: koliko do ruba ostaviš mjesta?
I stavljaš li mono ispod upredenice?"

Ja ostavim milimetar do ruba.
Proces namatanja upredenice na rolu najbolje je radit preko druge role iste velicine na koju namotas prvo upredenicu na mono dok ne dodjes do zeljene debljine namotaja. Onda na pravu rolu koju ces koristit namatas nazad, pvaj put ide prvo mono jer je na vrhu rezerve špule pa onda upredenica. Na ovaj nacin ces uvijek imati savrsen namotaj. Ako nemas rezervnu spulu mozes i na neki kolut najlona prazni pa improvizirat.

Cak i da se upredenica bez mona moze savrseno namotati na špulu bolje je ispod stvorit podlogu od mona kako bi se sprijecilo da citav namotaj upredenice rotira oko špule.
Zadnja izmjena: 01 Pro 2020 22:33 od hl_demi.

Molimo prijavite se

Više...
ElectricBerry's Avatar 01 Pro 2020 22:37 #36 od ElectricBerry

hl_demi napisao: "Pitanje: koliko do ruba ostaviš mjesta?
I stavljaš li mono ispod upredenice?"

Ja ostavim milimetar do ruba.
Proces namatanja upredenice na rolu najbolje je radit preko druge role iste velicine na koju namotas prvo upredenicu na mono dok ne dodjes do zeljene debljine namotaja. Onda na pravu rolu koju ces koristit namatas nazad, pvaj put ide prvo mono jer je na vrhu rezerve špule pa onda upredenica. Na ovaj nacin ces uvijek imati savrsen namotaj. Ako nemas rezervnu spulu mozes i na neki kolut najlona prazni pa improvizirat.

Cak i da se upredenica bez mona moze savrseno namotati na špulu bolje je ispod stvorit podlogu od mona kako bi se sprijecilo da citav namotaj upredenice rotira oko špule.

Da znam, upravo tako mi je sad namotano. Mislio sam samo, da je možda neki drugi način bolji za dotičnu Azores pošto i nije baš idealna rola. Zaključno iz gore navedenog.

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 01 Pro 2020 22:41 #37 od hl_demi
Ja ne mislim da se ikakav problem sto se tice masinice događa jer je upredenica namotana do ruba. Ali opet, ne mogu govorit iz iskustva jer nemam Azores. I moram priznat da mi je drago sto ga nemam hehe

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 01 Pro 2020 22:42 #38 od marko87
Ne stavljam mono jer mi 0.26 upredenica napuni cijelu spulu i ostane još upredenice. Nedavno sam je namotao baš tik ispod vrha i prvi izlazak skratio 30tak m. Poslje toga još sigurno toliko i sad ne petlja strašno. A ima već par mm do ruba spule sada kako sam je skracivao pomalo.

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Legenda foruma
  • Legenda foruma
Više...
Ceco's Avatar 01 Pro 2020 23:04 #39 od Ceco
Crostage ti je najkruci Major Craft štap. Tako rađe odvoji malo više i uzmi Triple Cross 1002h a za ovaj jači model nazovi i pitaj. Mozda nisu naveli u novom webshopu

Molimo prijavite se

• B_
  • B_'s Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
B_'s Avatar 02 Pro 2020 00:02 #40 od B_
Ja sam 3 godine radio sa Azoresom 4000 i to je solidna masinica ali ima ogroman problem kad se napuni do vrha cesto se stvaraju cvorovi. Cim se smanji popunjenost role, cvorovi drasticno opadaju. Imam Penn Slamer sad vec 7-8 mjeseci i nikad nijedan cvor! Ali masina je robusna, reko bi moj prika @Jo kao mlinac za kavu. Meni to ne smeta jer je pouzdana i mocna, ali tehnikalije su joj daleko od finih daiwa i shimana. Ali mislim da ima snagu za jako ozbiljnu ribu je preporucam za shore jiging pogotovo. Ceco zna i vise od mene sto se nje i slicnih tice.

Molimo prijavite se