"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Upredenica

Više...
Paragon's Avatar 28 Pro 2019 11:17 #61 od Paragon
Replied by Paragon on topic Upredenica
Iskreno da ti rečem nigdje.
U Svetca nemaš neki izbor,a skupi su i mislim da davaju 5% na cash.
Mondo trade još skuplji po cijenama baš sam jučer gledao ima Daiwa j braid 150 mt kojem je cijena 172kn a na internetu je 124 kn za 150mt upredenice....
U Gružu ispod zvonika od crkve imaš ribomaterijal i autodijelove i ja tamo najčešće odem i ako potrefiš lika koji riba tamo na cash će ti dati 10-12% popusta mada su i oni slabi sa upredenicama.
I u Kate u starom gradu odavno nisam bio pa neznam kako se kreću cijene.
Wasi u Komolcu neznam kakve su cijene bio jednom samo gledao jigove i to je to na brzaka sam kibicno jer je bila gužva.

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Doktor foruma
  • Doktor foruma
Više...
Ceco's Avatar 28 Pro 2019 13:14 #62 od Ceco
Replied by Ceco on topic Upredenica

ico0705 napisao: Bok!

Kad sam naručivao upredenicu trgovac mi je rekao da 0.12 nosi desetak kila malo me zbunio. pa zato pitam da li stvarno ima tu nosivost....Pitam zato jer na netu ne mogu pronaći tablicu sa mjerama za upredenicu i fluora....
Poz i hvala...

Vjerujem da ima u idealnim uvjetima.
Ja imam 0.17mm i dva puta sam kačio dno vukao sam svojom težinom (120kg) iz vode bez trzanja i ispravio trokuke na jigu bez pucanja. Isto tako sam izvukao signal od vrše u struji sa otporom minimalno 30kg bez kidanja. Ako budeš pazio bez problema možeš izvući ribu do 15kg ako ti je čvor i ostalo na razini. Naravno kao i za svaku ribu umaranje je bitno koliko ti teren to dopušta.
Ni jedna špaga ne voli žuljanje po kamenju pa izbjegavaj svaki mogući dodir sa kamenjem i slično.

Poslano sa mog CLT-L29 koristeći Tapatalk

Molimo prijavite se

Više...
ico0705's Avatar 28 Pro 2019 14:09 #63 od ico0705
Replied by ico0705 on topic Upredenica
Poz!
Ljudi moji puno vam hvala na pomoći i korisnim savjetima.... puno čitam po ovom forumu a i drugima... Informacija nikad dosta... vidim da moram još puno učiti...
sada se bacam na razne varalice... imam par silikonaca pa ću početi od njih...u među vremenu vježbam FG čvor... nije lako ali ja sam uporan.... moram vidjeti pročitati kakve i koliko velike kopče moram kupiti i kojim čvorom ih vezati... ne mogu sve od vas tražiti pomoć jer vjeruje da negdje na forumu postoji odgovor...
Poz i hvala... :cheer: :)

Molimo prijavite se

Više...
Paragon's Avatar 28 Pro 2019 16:56 #64 od Paragon
Kopču možeš vezati Palomar čvorom ili nekim sličnim.
A za FG najjednostavniji način je kako su ga pokazali Dalmatinski Šparidi

Jako jednostavno i super su objasnili dečki i meni je iz prve ispao savršeni čvor.
Upredenicu možeš i Albright čvorom ako ti je FG prekompliciran....

Što se kopči tiče neboj se uzeti broj veću. Meni je strijelka razvalila kopču deklariranu na 18kg od Iron Clawa...Sada koristim kopče nosivosti preko 50-60lb i nemam problema....nekada i 77lb kada očekujem veću strijelku.
Isto tako mi je orada od nepunih kilo razvalila kopču deklarirane vrijednosti 14kg...doduše na UL štapu al opet....
Hvala: ico0705

Molimo prijavite se

Više...
ico0705's Avatar 28 Pro 2019 19:37 #65 od ico0705
Hvala Paragon!
Zahvaljujem ti za info za kopče a nećeš vjerovati i ja sam odabrao ovaj video i on mi je najjasniji...
Želim tebi i čitavoj ekipi sretnu Novu puno zdravlja i uspješnog ribarenja....

Molimo prijavite se

Više...
BlackMarlin's Avatar 28 Pro 2019 19:59 - 28 Pro 2019 20:05 #66 od BlackMarlin
Replied by BlackMarlin on topic Upredenica
Ja radim isključivo ovako

Pokazalo mi se najbolje.
Bitno je samo naći si metodu koja ti paše i daje najbolji čvor. Ljudi vežu FG na hrpu načina
Zadnja izmjena: 28 Pro 2019 20:05 od BlackMarlin.

Molimo prijavite se

Više...
Dizajn's Avatar 29 Pro 2019 13:14 - 29 Pro 2019 13:15 #67 od Dizajn
Replied by Dizajn on topic Upredenica
Ja sam isto našao gornji video od Briggsija i po njemu vežem. I uopće mi nije komplicirano. I još se nikad nije odvezao ili pukao.
Zadnja izmjena: 29 Pro 2019 13:15 od Dizajn.

Molimo prijavite se

Više...
ico0705's Avatar 02 Sij 2020 11:05 - 02 Sij 2020 22:40 #68 od ico0705
Evo stigla upredenica Spider Wire Stealth Smooth Blue Camo 0.12 mm 300 m.
Imam rolu Daiwa Fuego LT 3000D -C
Na špuli piše : Nylon 0.33 -150 m.
0.28 -200m.
Braid : # 1.510. 18mm -300 m.

Moja špaga je 0.12 mm.
Znam da moram ispod namotati malo deblji najlon valjda oko 0.30 i nakon toga ide upredenica.
Pitanje?
Da li mogu ovu upredenicu podijeliti dva puta pa da ostatak uskladištim za promjenu, ili mi je najbolje staviti cijelu...ali mislim da nema potrebe sve staviti odjedamput, pa ću kao podlogu namotati malo više najlona. E sad budući da nemam rezervnu špulu kako da ja to toćno namotam a da mi ostane pola špule upredenice za rezervu...
Kada stavljam upredenicu na špulu da li trebam upredenicu na kalemu prije namatanja staviti recimo u neku posudu sa vodom....nadam se da ona upredenica koja je ostala na kalemu neodmotana će biti OK makar smoćena ....vidio sam na You Tube kako se to radi, ali nažalost nemam rezervnu špulu od role a teško je to raditi otprilike.
Malo sam možda zakomplicirao sa opisom, ali znam i vidim sa ste pravi znalci sa iskustvom koje ja nemam pa vas zato i molim da mi pomognete....
Poz....::(
Zadnja izmjena: 02 Sij 2020 22:40 od ico0705.

Molimo prijavite se

Više...
ico0705's Avatar 02 Sij 2020 11:05 - 02 Sij 2020 11:06 #69 od ico0705
Evo stigla upredenica Spider Wire Stealth Smooth Blue Camo 0.12 mm 300 m.
Imam rolu Daiwa Fuego LT 3000D -C
Na špuli piše : Nylon 0.33 -150 m.
0.28 -200m.
Braid : # 1.510. 18mm -300 mm.

Moja špaga je 0.12 mm.
Znam da moram ispod namotati malo deblji najlon valjda oko 0.30 i nakon toga ide upredenica.
Pitanje?
Da li mogu ovu upredenicu podijeliti dva puta pa da ostatak uskladištim za promjenu, ili mi je najbolje staviti cijelu...ali mislim da nema potrebe sve staviti odjedamput, pa ću kao podlogu namotati malo više najlona. E sad budući da nemam rezervnu špulu kako da ja to toćno namotam a da mi ostane pola špule upredenice za rezervu...
Kada stavljam upredenicu na špulu da li trebam upredenicu na kalemu prije namatanja staviti recimo u neku posudu sa vodom....nadam se da ona upredenica koja je ostala na kalemu neodmotana će biti OK makar smoćena ....vidio sam na You Tube kako se to radi, ali nažalost nemam rezervnu špulu od role a teško je to raditi otprilike.
Malo sam možda zakomplicirao sa opisom, ali znam i vidim sa ste pravi znalci sa iskustvom koje ja nemam pa vas zato i molim da mi pomognete....
Poz....::(
Zadnja izmjena: 02 Sij 2020 11:06 od ico0705.

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Doktor foruma
  • Doktor foruma
Više...
Ceco's Avatar 02 Sij 2020 11:39 #70 od Ceco
Po opisu trebala bi ti stati bez problema čak cijela ako proizvođač upredenice ili role ne lažu za točan kapacitet. Osobno uvijek gledam napuniti full spool koliko stane i izbjegavam vezanje upredenice na upredenicu. Jer sa vremenom će ova starija biti slabija od nekorištenog djela. Upredenicu obavezno stavljam u vodu prije namatanje isto tako učvrsti kolut da ti ne igra slobodno tako da izbjegneš moguće diranje zareza na plastici time i oštećenja.
Moje mašinice imaju sve zareze za upredenicu pa više ne podmotavam najlon a i prije sam stavljao samo izlolir traku. Pazi da ne namotaš i previše ako bude takva situacija jer ćeš imati jako česta wind petljanja

Molimo prijavite se

Više...
Paragon's Avatar 02 Sij 2020 11:50 #71 od Paragon
Sasvim nepotrebno ti je tih 300 metara odjednom bolje to uskladištiti i promijeniti poslije.
Ne mora čak ni biti 150 metara. Primjera radi meni je palamida 3.3kg izvukla mozda par desetaka metara upredenice na roli Ceymar c40 i štapu Hexana 10-35.
Najlon bi bilo preporučljivo namotati barem par desetaka metara također.
Imaš na internetu Spool Calculator pa možeš otprilike izračunati koliko najlona koliko upredenice ces staviti.
S obzirom na često laganje o promjeru upredenice ili o kapacitetu špule možda će ti biti kojih 10-20 metara manje na špuli (ovisi koliko lažu o dimenzijama)
Druga opcija (idealnija ) je ta sa rezervnom špulom. Pročitaš koliko tvoja rola uvlači cm po okretu ručice vežeš upredenicu izračunaš koliko okretaja ručice ti treba za cca 150 metara i ostatak praznog mjesta popuniš sa najlonom i kad završiš samo premotaš na drugu špulu.

Možeš i namotati krug izolir trake kao što Ceco govori.
Ja osobno namotam krug izolir trake kada stavljam cijelu špulu od 300 metara na mašine za jigging.
Za spin mi nikada nije bilo potrebno ni tih 150 metara ali što je sigurno sigurno je.
Hvala: Ceco

Molimo prijavite se

Više...
ico0705's Avatar 02 Sij 2020 12:17 #72 od ico0705
Hvala Ceco na broj reakciji...i ja sam mišljenja da ne treba štediti na špagi ...kad bi ja bio siguran da će mi biti dovoljno špage za špulicu, nema problema kad bi mi ostalo malo špage...i to bi mi bilo najlakše i
najbolje napraviti....a što ako pokušam odmah krenuti namatati špagu i pokaže se da mi fali malo upredenice....znam da ne smijem namotati ful ,mora biti par milimetera manje od ruba špule.... evo sad vidim i odgovor od Paragona... hvala rekao sam nažalost nema u kompletu dodatne špule ...može se naručiti a to je oko 300.k.:angry: Na špuli postoje brazdice u na okrug ali možda ipak nešto staviti da li izolir ili malo namotaja najlona ...sad ste me stavili u dilemu ali budući da ne znam sa sigurnošću odrediti koliko mi stane toćno...na špuli piše špaga 18mm ide 300m a na mojoj špagi piše 0.12... znači po meni da bi mi relativno dosta falilo...očito ne dolazi u obzir pokušati sve namotati...možda bi bila dobra opcija od Paragona samo moram smisliti kako to izvesti bez original rezervne špule....možda stigne kakva dobra ideja...
Hvala još jednom....:like:

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Doktor foruma
  • Doktor foruma
Više...
Ceco's Avatar 02 Sij 2020 13:16 #73 od Ceco
Jel imaš koju drugu mašinicu ili poznanika? Pa je namotaš i ponovo na svoju prebaciš

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Doktor foruma
  • Doktor foruma
Više...
Ceco's Avatar 02 Sij 2020 13:17 #74 od Ceco
Jel imaš koju drugu mašinicu ili poznanika? Pa je namotaš i ponovo na svoju prebaciš

Molimo prijavite se

• B_
  • B_'s Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
B_'s Avatar 02 Sij 2020 13:17 #75 od B_
Replied by B_ on topic Upredenica
Stavi ti 20-30 metara nailona prvo pa onda 150m upredenice, to bi ti trebalo otprilike napuniti spulu. Ne mora ti biti tocno 150m upredenice. Tako i ja radim, narucim 300m upredenice pa podijelim otprilike u 2 dijela. Namotano mi je 20 m nailona 0.35 debljine ispod i bude mi taman za 2 punjenja. U mene je masinica okuma azores 40, to bi trebalo biti slicnog kapaciteta kao tvoja daiwa.

Ako ides namotati samo upredenicu, stati ce ti cijela 100%, ali onda imas problem kad te se pokida prvih 100-njak metara, onda ce ti izbacaj biti slabiji a namotavanje pri spinu sporije. Najbilje ti je u 2 dijela pa kad prvi otide kvragu, samo namotas ponovno i kao da si kupio novu upredenicu.
Hvala: Ceco

Molimo prijavite se

Više...
ico0705's Avatar 02 Sij 2020 16:11 - 02 Sij 2020 16:20 #76 od ico0705
Definitivno ću ići na namotavanje oko 150 m, a ostatak pospremiti.
Prvo ću premotat na moju špulu od Daiwe oko 150n m. upredenice i na to najlon debljine(oko 0.35) Stavit ću najlona ful skroz do vrha...(zato kad ću prebacivat na kraju na moju rolu da mi ne bi slućajno falilo upredenice ) a ako bi i bio koji metar viška upredenice,lako to odrežem...
Zatim ću to premotati na drugu špulu od druge role čak ne mora biti slična..../bitno da uredno premota)jer sam dužinu upredenice izmjerio. Prvo ide najlon pa na kraju završavam sa upredenicom i nakon toga to prebacim na neku treću špulu... sada ide prvo upredenica i na kraju najlon... te konačno idem na origigi špulu... ide naravno prvo najlon i završavam sa upredenicom i sad dolazi u prvi plan, koliko sam prvi puta ful namotao najlona, na moju origigi špulu... jer sam prvi puta namotao ful najlona poslije upredenice i kao što rekoh ne bi mi smjelo falit upredenice a ako ima višak koji metar lako odrežem... i onako znam da upredenica mora biti par milimetara ispod gornjeg ruba špule...
E sad se vidi kako je dobro imati rezervnu špulu i posao namatanja bi bio duplo brži...
Da sam imao upredenicu od 150 m. bilo bi mi mnogo lakše....al kak je je....
Mislim da najsigurniji naćin kako da izmjerim prvih 150.m upredenice da vidim koliko cm mi jednim punim okretom ručica izvlaći upredenicu kao što je Paragon napisao (hvala mu). nisam siguran kako to toćno definirati taj okret ručice... u opisu piše da taj model uvlači ili izvlači 80 cm. pa bih molio Paragona ili bilo koga drugoga da mi to pojasni da nešto ne z.....m
Poz i hvala svima!:)
Zadnja izmjena: 02 Sij 2020 16:20 od ico0705.

Molimo prijavite se

Više...
Paragon's Avatar 02 Sij 2020 20:02 - 02 Sij 2020 20:24 #77 od Paragon
Znači za jedan puni krug ručice(360 stupnjeva) rola uvuče 80cm upredenice.
Najbolje bi ti bilo početi iz donje mrtve točke tj. najdonjeg položaja ručice na mašinici pa dok opet ručica dođe u taj isti položaj tvoja je rola namotala 80 cm upredenice na rolu.
(Trebao bi okrenuti ručicu 187.5 puta da namotaš 150 metara upredenice)
Na ovaj način također možeš otprilike znati koliko si daleko zabacio kada privučeš varalicu k sebi.

EDIT: Ako je istinia da je kapacitet špule i promjer Spiderwire upredenice,
tada bi ti 0.12mm upredenice mogao namotati 675m

Evo na brzinu sam našao neki kalkulator za špule
Znači trebao bi namotati oko 44 metra najlona debljine 0.35 da ti stane cca 150m upredenice promjera 0.12 (ti namotaj 150 metara i neka ti ostane još za fluorocarbon cca 1.5m.)
(ovo ti je okvirno)
Zadnja izmjena: 02 Sij 2020 20:24 od Paragon.

Molimo prijavite se

Više...
BlackMarlin's Avatar 02 Sij 2020 21:43 - 02 Sij 2020 21:45 #78 od BlackMarlin
Ja bih jednostavno stavio izolirku na špulu i namotao punu špulu upredenice. Deblji najlon nije idealan ispod upredenice, posebno 3x deblji.
Zašto komplicirati i štediti na nešto upredenice? Namotaš cijelu, trajati će ti jednu godinu, a za drugu godinu je samo premotaš i opet imaš još jednu godinu iz nje.
Isto skoro dobiješ s tim kemijanjima. A ako ti ikad dekne lica od 10 kila ili nešto slično, mogao bi požaliti najlon nakon 150 metara ;)

Ja imam Certate LT 4000cxh sa 300m 0.12mm uperedenice. Jel mi treba 300m? Ne. Ali radije je premotam nego da je siječem i kemijam s najlonom. Za što, zbog kojih praktičnih razloga to raditi? To se ponekad može napraviti ako nemaš dovoljno upredenice, ali čemu savršeno dobru upredenicu sjeći?😳😳
Zadnja izmjena: 02 Sij 2020 21:45 od BlackMarlin.

Molimo prijavite se

Više...
ico0705's Avatar 02 Sij 2020 22:29 - 02 Sij 2020 22:36 #79 od ico0705
Paragon i Black !
Stavili ste me u dilemu...
Kad bih imao rezervnu špulu vjerojatno ili sigurno bi išao na najlonsku podlogu a kad bolje razmislim Black ima logike u tvom prijedlogu...najvažnije da ne bi se morao z........i sa špulama a uvijek mogu kad opet premotam špagu ,imati takoreći novu špagu.Sada imam ozbiljno pitanje:
Da li je ovih 300m.upredenice dovoljno da napunim špulu...u prijašnjim postovima napisao sam tehničke podatke role....moram biti posve siguran da mi neće faliti upredenice....ako ste sigurni da nema problema, dilema je riješena...neću komplicirati i poslušat ću Savjet od Blacka...istina to mi je savjetovao i Ceco .Hvala i tebi Paragon na detaljnom proračunu pa bih i tebe zamolio da mi to budući da se kužiš u brojeve izračunaš...
Ako prođe varijanta od Blacka pretpostavljam stavlja se u cijelosti na dno špule jedan red izolir trake....?
Puno hvala Paragon, Black i Ceco na pomoći....:)
Zadnja izmjena: 02 Sij 2020 22:36 od ico0705.

Molimo prijavite se

Više...
BlackMarlin's Avatar 02 Sij 2020 22:43 #80 od BlackMarlin
Imaj na umu da 1 okretaj ručice ne namata jednaku količinu na praznoj i punoj roli. Omjer okretaja ručice i rotora je stalan, ali promjer špule se mijenja kako je puniš.

Ako namotaš, ispadne da nije dovoljno, kupiš u dechatlonu noname upredenicu, najjeftiniuu moguću ili uzmeš neku staru i popuniš.
Onda staviš ono kolo na kojem si dobio rolu na bušilicu i lagano skineš sve.
Zatim uzmeš još jedno prazno kolo pa opet premotaš.
Tek onda s tog kola namotaš natrag na rolu.

Tako ja radim jer sam škrt dati 200 tinjak kuna za daiichi seiko namatač ili kako se zove hahah

Molimo prijavite se