"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Upredenica

Više...
ico0705's Avatar 02 Sij 2020 23:17 - 02 Sij 2020 23:21 #81 od ico0705
Replied by ico0705 on topic Upredenica
Black!
Nisam pametan ....sutra ću zvat Maguro mislim da sam vidio da oni premotavaju špage na špule pa ću ih pitati da li mi mogu pomoć....osim toga prije desetak dana sam kupio spin štap kod njih i neke sitnice....
Poz...
Zadnja izmjena: 02 Sij 2020 23:21 od ico0705.

Molimo prijavite se

Više...
Paragon's Avatar 03 Sij 2020 00:18 - 03 Sij 2020 00:21 #82 od Paragon
Replied by Paragon on topic Upredenica
Stavi ti cijelu nije problem nikakav. Možda bi i mogao namotati tih 300 metara ,a da ti bude taman.
Manje više svi lažu o promjeru upredenica (netko manje netko više)
Po ovemu nekomu kalkulatoru koji sam našao trebalo bi stati 675m 0.12 upredenice mada čisto sumnjam u to. Imaš kalkulatore koji ti računaju koliko čega možeš namotati po dimenzijama špule (visina promjer unutarnji i promjer vanjski pa ti izračuna točnije). Pogledaj malo na mobitelu kojih aplikacija imaš pa ako imaš pomično mjerilo to je lako izmjeriti.

Zato sam ja uzeo sebi Shimano Kairiki SX8 jer sam gledao testove prije od jednoga lika na youtubeu.
Najmanje je lagao o promjeru od svih ostalih koje sam gledao. A bogami i o prekidnoj čvrstoći.
Samo što sam ja sebi stavio 150 mt na spin komplet koji koristim za palamide i strijelke.Ispod sam podmotao najlon 0.40 i nikad nisam imao problema sa time.... A kamoli da mi je nešto izvuklo preko 150 metara upredenice... najveća palamida od cca 4 kila i nešto sitno mi je izvukla možda 20-30 metara sa role.(moje ribe na području na kojem ja lovim se kreću najčešće oko 2-4kg),a ako lupne nešto veće uz dozu strpljenja i malo iskustva i to ide vani osim ako je neka baš ogromna riba.

Nije ni pogrešno ovo što Ceco i Black ovdje pišu. Prvu godinu-dvije upredenicu s jedne strane potrošiti pa onda samo premotati na drugu stranu i opet imaš novu upredenicu(dio upredenice).
Jedina mana-što ako ti udari monstrum neki i kojim ti slučajem izvuče preko 150mt upredenice kad dođe na onaj stari dio mogla bi ti puknuti samo tako.
Ako ti prifali kupi nešto najjeftinije najlon kakav ili upredenicu kao što je Black rekao i popuni tu prazninu ako ostane.

Pitanje je jedino koliko si s(p)retan da naletiš na ribu od 10 i više kila. I koliko često se kreću u području u kojemu loviš te koliko puta je netko izvadio na spin toliko veliku ribu?
Jedino znam za Primariusa koji je vadio ogromne ribe sa konavoskih stijena,ali on ima opremu prilagođenu većim predatorima nego koje mi ganjamo najčešće.I te se ribe tamo kreću.

Imaj na umu da ako staviš najlon ispod da ne moraš lijepiti izolir trake.To ide jedino u slučaju da upredenica ide direktno na špulu. (manje više većina današnjih rola ima pripremu za upredenicu kao tvoja), ali ja isto preko toga namotam jedan namotaj izolir trake.

Ovo su ti samo neka moja zapažanja koja sam ja stekao kroz svoje ribolovno iskustvo.

Uglavnom da ti rečem iskreno ovako.
Ovdje češ dobiti 101 savjet kako tko radi tu bi se mogao malo pogubiti ( i ja sam na početku kada sam počinjao ispitivao ljude okolo u mome području što kako i tako dalje pa sam bio zbunjen jer govori ovaj ovako onaj onako onaj treći na treći način) na kraju sam pokupio ugrubo informacije i krenuo malo pomalo učiti na svojim greškama i svome iskustvu pa kako se meni pokazalo najbolje ja koristim tako,a ne mora biti moja opcija najbolja niti najispravnija.

BTW: svako koliko toliko malo properi pribor slatkom vodom i prebriši krpom. duže će trajati sve...

Samo stavi kako ti misliš da bi ti bilo najbolje i samo idi idi na more i bit će rezultata....
Bistro!

EDIT : Sada vidim post o Maguru.
Ako si u mogućnosti odnesi im rolu i upredenicu i reci i m da želiš da ti namotaju cijelu ili 150mt upredenice i da ti popune cijelu špulu.Ako budeš motao 150 metara reci im neki najjeftiniji najlon da ti namotaju da ti popuni špulu.
Ako ti slučajno bude falilo iako ti namotaju 300 metara upredenice isto uzmi u njih neki najjeftiniji najlon da ti popune špulu.
Ti dečki znaju svoj posao.
Možeš ih i priupitat koji savjet što se toga tiče.
Zadnja izmjena: 03 Sij 2020 00:21 od Paragon.
Hvala: ico0705

Molimo prijavite se

Više...
ico0705's Avatar 03 Sij 2020 08:35 - 03 Sij 2020 08:36 #83 od ico0705
Paragon, mislim da si potpuno u pravu... zvat ću Maguro i probat dogovorit.
Ne želim više po tom pitanju maltretirati vas a ni sebe..
Hvala i lijepi pozdrav ekipi! :)
Zadnja izmjena: 03 Sij 2020 08:36 od ico0705.

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Doktor foruma
  • Doktor foruma
Više...
Ceco's Avatar 03 Sij 2020 11:16 #84 od Ceco
Replied by Ceco on topic Upredenica
U Maguro ti je dosta donijeti spulu i špagu. Meni su namotali BG 5000 što sam uzeo kod njih

Poslano sa mog CLT-L29 koristeći Tapatalk

Molimo prijavite se

Više...
Paragon's Avatar 03 Sij 2020 11:43 - 03 Sij 2020 11:47 #85 od Paragon
Prika ne maltretiraš nas. Barem ne mene. Meni je drago kad mogu nekome pomoći.
Ipak smo mi svi jednom bili početnici i trebalo je i nama pokazati i objasniti.
Samo je puno lakše kada imaš nekoga kraj sebe tko ti to može uživo objasniti.
Ne ustručavaj se niti malo pitati ja ako mogu pomoći ću :) :) :) :)

BTW Zeus je napravio ovaj forum da si mi zaljubljenici u more i ribolov možemo pomoći jedni drugima
Zadnja izmjena: 03 Sij 2020 11:47 od Paragon.
Hvala: sasac, Ceco, ico0705

Molimo prijavite se

Više...
ico0705's Avatar 03 Sij 2020 12:41 #86 od ico0705
Zvao Maguro i objasnio ... rekli, dođi potraži Nikolu i napravit će kako treba... pogotovu
jer sam kod njih kupio spin štap a i da nisam ne bi bilo problema.....nije uopće važno da li će mi reć neku cijenu ili će kazati daj ako hoćeš nešto....naravno da ću ih nagraditi.
Da nemam drugi put ovakvih problema odlučio sam naručiti rezervnu špulu. Ne znam da li mogu sam naručiti ili mora ići preko trgovine....ako netko zna kak je sigurnije i kako je moguće...
Ljudi fala još jednom....:cheer:

Molimo prijavite se

Više...
Paragon's Avatar 03 Sij 2020 18:36 #87 od Paragon
Eto i tamo kad dođeš lijepo pitaj čovjeka da ti iz prve ruke pokaže te neke stvari jer ti je puno lakše pohvatati kad vidiš kako se to radi nego preko foruma da ti mi objašnjavamo.
Gle netreba ti druga špula jer kad potrošiš ovo upredenice bitno ti je samo da zapamtiš kako je čovjek radio i koliko je čega stavio (bilo bi ti zgodno da zapišeš na komad papira i tako ćeš kada dođe vrijeme za promjenu sve znati odmah)

Molimo prijavite se

Više...
ico0705's Avatar 04 Sij 2020 12:08 #88 od ico0705
U ponedjeljak 6.1. idem u Maguro da mi premotaju upredenicu... zamolit ću ih da mi namotaju samo pola špule (oko150m.) a da mi podloga bude najlon...Budući da svi govore da upredenicu treba premotat na način da se stavi u neku posudu sa vodom ili nekom mokrom krpom držati napeto upredenicu ,sumnjam da će mi to netko to premotati na taj način ....ja ne mogu tražiti da mi rade kako bi trebalo, već će oni vjerojatno upredenicu samo na suho premotati.Da li i kako ja mogu naknadno tu upredenicu navlažiti ...da li da potopim namotanu špulu u posudu sa vodom, ili na neki drugi način...
Hvala na prijedlogu!:)

Molimo prijavite se

Više...
Paragon's Avatar 04 Sij 2020 12:13 #89 od Paragon
Maguro je ipak ozbiljan dućan ribolovnom opremom i drže vrhunsku opremu.
Ne boj se moraju imat mašinu za namatanje upredenice na špulu i to će ti oni odlično namotati.

Molimo prijavite se

Više...
ico0705's Avatar 04 Sij 2020 12:32 #90 od ico0705
Hvala Paragon na brzom odgovoru....Ne dvojim da neće dobro premotati, samo ne ....znam da li će proć kroz "mokro".....

Molimo prijavite se

Više...
BlackMarlin's Avatar 04 Sij 2020 13:00 #91 od BlackMarlin
Replied by BlackMarlin on topic Upredenica
Ja ne bih špulu nikako namakao u vodu. Ući će ti voda u diskove kočnice i više nego vjerojatno je da će biti posljedica. Mi kod kuće močimo upredenicu da se bolje "stisne" i složi na roli. Stroj to uspije i "na suho".
Hvala: Ceco, ico0705

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Doktor foruma
  • Doktor foruma
Više...
Ceco's Avatar 04 Sij 2020 16:01 #92 od Ceco
Marlin ti je sve rekao. Kad se strojno namota ne treba ništa raditi sa njom. Kad imaš ručno onda je to poželjno radi vodilice preko koje ide i radi slaganja. Ovako ćeš dobiti savršeno namotanu rolu.

Molimo prijavite se

Više...
ico0705's Avatar 04 Sij 2020 17:51 #93 od ico0705
Hvala vam svima na pojašnjenju ....sad sam miran po tom pitanju i sve mi je jasno.
Jedva čekam da si složim i kompletiram pribor i da se upustim u avanturu...I) Za prvu ruku neću kupovat neke skupe varalice imam nešto od prije mislim da imam od yo-zuri-a neki pins i još neki malo manji te par silikonca i još nešto nisam siguran, jer mi je to sve u Zadru u stanu. Trebao bi otići ovaj mjesec jedno tjedan dana a i moram, produžit dozvolu...Kad uđem u štos i naviknem se na taj stil ribolova onda ću polako da se opskrbljujem sa različitim varalicama i t. d. jer bilo bi šteta da odmah zbog gluposti i neznanja popušim neku skuplju varalicu...Poz i hvala!:)

Molimo prijavite se

Više...
Paragon's Avatar 04 Sij 2020 22:56 #94 od Paragon
Bistro!
Obavezno okači na forum slike kad bude štogod :) :) :) :)

Molimo prijavite se

Više...
ico0705's Avatar 08 Sij 2020 13:44 #95 od ico0705
Poz!
Evo došao od Magura...ljudi super susretljivi...iako nisam
kupio kod njih upredenicu, al jesam štap i neke druge stvari,uredno mi premotali i ostalo pola za drugi puta ... znači namotali najlon nakon toga upredenicu koju su učvrstili sa trakicom i to je to...nisu htjeli ništa naplati9ti al sam ja ostavio za kavu i kupio kopče od Mecoya...sada ću polako učiti FG čvor i stalno pregledavati od D.Šparida video ...nekako mi je naj preglednije... nakon toga krajem mjeseca id em jedno tjedan dana u Zadar po novu dozvolu i isprobavat štap i ono nešto malo varalica i silikona šta imam... moram biti pažljiv sa i.zbačajima jer neznam kako će se ponašati špaga u moru a ako mi kaj zapne nije važno jer niš nemam zasad skupoga od varalica i ostalo...ako slučajno kaj zakačim pohvalit ću se na ovom forumu..ako ne bu ništa barem zasada nije važno... glavno da sam ja na licu mjesta...
Pitao sam u Maguru da li treba skinuti dodatnu alkicu sa varalice... mišljeja su podijeljenja...takve sam dvojbe čitao i na drugim forumima, iako prevladava da bi trebalo skinuti dodatnu alkicu, osim ako vežeš na pr.rapala čvoromOčito je da je to individualno ili griješim?
Hvala na pažnji ...čujemo se...odoh vježbat FG čvor!:)

Molimo prijavite se

Više...
Paragon's Avatar 08 Sij 2020 14:52 - 08 Sij 2020 14:55 #96 od Paragon
Kolega ja vam samo vežem kopču kao i veliki dio kolega na forumu te preko kopče mijenjam varalice.Obično skinem tu dodatnu alkicu sa varalice jer ionako ide kopča na nju tako da jednostavno ne vidim potrebu za dodatnom alkicom.
Sami sistem gledam tako da bude od što manje segmenata koji mogu puknuti,dotrajati i slično...Jer vaš sistem je jak onoliko koliko je jaka najslabija karika na njemu.Potreban vam je samo obični čvor kojim vam je najlakše i najbrže vezati varalicu na licu mjesta u slučaju zapinjanja ili da vam riba pregrize FC.
Par savjeta :
Pošto je upredenica nova pažljivo sa zabačajima da ne bi dobili wind knot. Neki kažu da je dobro malo namočiti upredenicu prije samog početka ribolova,ali ja to ne prakticiram.
Kada budete mijenjali varalice nemojte ići sa npr varalice koja teži 10 grama odmah na varalicu težine 30ak grama jer je veća mogućnost wind knota.(radije idite postepeno 10-15-20-30 grama) ako je moguće. Isto vrijedi i sa prelaska sa teže na lakše varalice.
Možete i odmah sa 10 na 30 grama preći i obrnuto ,ali onda je preporuka prvi zabačaj neka bude lagan pa sve jače postepeno dok ne dođete do najjačeg zabačaja (isto radi wind knota)
Tako sam ja prešao sa varalice 10 na 30 grama i stvorio mi se wind knot i zapelo je odmah na zabačaju, a FC je uslijed velikog trenutnog opterečenja pukao i adio varalica od 200 kuna u nepovrat...

Rogi!
Zadnja izmjena: 08 Sij 2020 14:55 od Paragon.

Molimo prijavite se

Više...
ico0705's Avatar 08 Sij 2020 21:24 #97 od ico0705
Paragon ,puno hvala na korisnim savjetima....nije mi toliko žao varalica, jer imam neke jeftinjare za početak za učenje i par jeftinih silikona i par skupljih... Yo zuri pins neznam točno jer su mi u Zadru i još neke ....njih ne mislim isprobavati da ih ne izgubim... nije mi imperativ uloviti ribu nego za početak nešto naučiti i ući u štos....
Poz i još jednom hvala....:)

Molimo prijavite se

Više...
ico0705's Avatar 08 Sij 2020 23:20 #98 od ico0705
Paragon ,daj reci kojim čvorom vežeš kopču za fluoro....moj štap je gramaže 10-30 2.74 m. to znači da ne smijem iči preko 30 gr. ..a da li smijem ići ispod 10gr. u svemu tome najviše me strah da mi se ne spetlja odmah u početku ....jedva zavežem špagu sa fluo. i odmah sranje...znam da moram pažljivo bacati špagu ali ako ću biti prenježan opet neće biti dobro morat ću naći neki balans čak mislim ako bi stavio nekog silikonca od recimo 5 gr. zbog lakoće silikonca lako mi se može zapetljati a pogotovu ako ima vjetra....jer mi je špaga 0.12...morat ću birati mirno vrijeme i bacati oko 10-15 gr. dok ne dobim osječaj... prije nego odem do Zadra otići ću tu kod mene do jednog bajera i na miru probat bacati....lako je meni sa najlonom, ali sad sam na kušnji sa špagom....ako ću biti preoprezan možda neće biti dobro ili pregrubo ... ne znam možda previše kompliciram...uglavnom moram se koncetrirati i polako....:(

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Doktor foruma
  • Doktor foruma
Više...
Ceco's Avatar 08 Sij 2020 23:49 - 09 Sij 2020 00:05 #99 od Ceco
Ja kopču vežem na način da napravim omču kroz koju provučem kopču i poslije gore zavežem oko 20 kontra uni čvorova zavisi za što mi je kopča. Za jigging znam i više komada da mi čvor bude što više elastičan.
Ovaj princip samo bez ovog posebnog platna za čvor.

Poslano sa mog CLT-L29 koristeći Tapatalk
Zadnja izmjena: 09 Sij 2020 00:05 od Ceco.
Hvala: Paragon

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 09 Sij 2020 08:59 #100 od marko87
Replied by marko87 on topic Upredenica
Ja za shore koristim obični palomar knot i nikada nikakvih problema. Jučer sam u Dubrovniku na dva duo jigga ispravio trokuke a cijeli sistem je izdržao bez problema a vukao sam kao manijak.

Poslano sa mog EVA-L19 koristeći Tapatalk

Molimo prijavite se