Crnej je riba iz porodice Pomacentridae odnosno češljoustki. Rasprostranjen je na cijeloj našoj obali gdje ga se može pronaći u brojnim jatima, gotovo svugdje.
Crneja je vrlo lako prepoznati po karakterističnoj crnoj boji po kojoj je dobio ime. Iako se u moru doima crno, ako malo bolje pogledamo crneji su u biti tamno smeđe i tamno ljubičaste boje s manjim zlatnim sjajem na velikim ljuskama. Mladi crneji su također lako prepoznatljivi po svojoj modroj boji. Tijelo mu je spljošteno i oblo. Ima kratku glavu s malim ustima i očima. Sve peraje su mu odlično razvijene, najviše prsna.
Živi u priobalju, na dubinama do 40 m, a može narasti do čak 25 cm. Međutim, kod nas su primjerci crneja manji, najveći naraste do 16 cm duljine i 80 grama težine. Crneji su najbrojniji diljem Mediterana.. Mrijeste se ljeti (lipanj i srpanj), kada ženka polaže ljepljiva jaja u obliku niti na kamenitom i pješčanom dnu.
Karakteristike
- Porodica: Pomacentridae
- Latinski naziv: Chromis chromis
- Engleski naziv: Damselfish
- Prosječan primjerak: nema
- Najveći ulovljen primjerak na Jadranu: nema
- Najveći ulovljen primjerak na Ludom Moru: nema
- Kako se najčešće lovi: odmetac, mreža, vrša
- Omiljena ješka: kruh
- Mrijest: zima
- Lovostaj: nema
- Minimalna veličina: nema
Zanimljivosti
Crneji se hrane algama i sitnim životinjicama.
Crneji nemaju posebnu ulogu u prehrani radi svoje veličine, međutim vrlo su ukusna riba. Vrsni ribolovci zaklinju se u crneja kao u odličnu ješku za lov parangalom, posebno na divljač, ugore i murine.
Jedan od specijaliteta, posebno na južnom Jadranu i otocima, je soljeni crnej koji se soli kao i srdela ili inćun.