Kanjac je riba iz porodive Vučica, izduženog tijela koje je bočno spljošteno. Ima blago šiljastu njušku, karakteriziraju ga crvenkasta, narančasta i smeđe boja koja varira ovisno o okolišu u kojem živi. Na bokovima ima tri vodoravne linije i niz okomitih pruga svijetlije boje.
Kanjac naraste do 40 cm duljine, a rijetki primjerci teže preko 0,3 kg. Vrsni je predator koji obožava rakove i spreman je napast čak i nedoraslog jastoga. Hrani se gotovo svim što mu se nađe u blizini pa je i sam čest ulov pridnenih kančanica i bulentina. Stanište mu je raznoliko ali gotovo uvijek na terenima gdje brzo može pronaći zaklon. Živi na dubinama od 5 do 500 m dubine. Kanjac je hemafrodit, razmnožava se u lipnju i srpnju.
Kanjca možemo pronaći u cijelom Jadranu, kao i po cijelom Mediteranu. Živi i na području istočnog Atlantika, Azora, Madeire i Kanara.
Karakteristike
- Porodica: Serranidae
- Latinski naziv: Serranus cabrilla
- Engleski naziv: Comber
- Prosječan primjerak: 0,1 kg
- Najveći ulovljen primjerak na Jadranu: nema
- Najveći ulovljen primjerak na Ludom Moru: nema
- Kako se najčešće lovi: kančanica, bulentin
- Omiljena ješka: rak samac, lignja, srdela, crv
- Mrijest: ljeto
- Lovostaj: nema
- Minimalna veličina: nema
Zanimljivosti
Zbog svoje prisutnosti i učestalosti kanjac ima svoju uporabu i u svakodnevnom govoru. Usporedbe "Gleda kao kanjac" ili "Što si zinuo kao kanjac?" mogu se često čuti u Istri, Dalmaciji i Dubrovačkom području.
Kao što smo spomenuli, kanjac je vrlo čest ulov pridnenih kančanica i bulentina međutim nema ga u količinama kao i prije. Nema specijalnu gospodarsku vrijednost i rijetko se lovi mrežama ali stalan je plijen sportskih ribolovoca gdje se bez razmišljana baca na ponuđenu ješku. Pozicija na kojoj se love kanjci u pravilu je dobra i za lov ostale "ribe od kamena".
Iznimno je ukusan. Najčešće se sprema na tavi uvaljan u brašno.