Kirnja glavulja ili kirnja dubinska je riba iz porodice Polyprionidae. Zbog velike sličnosti s kirnjama nazivamo je kirnjom iako ne spada u istu porodicu. Živi na velikim dubinama, dublje od 250 m po čemu je i dobila ima "Kirnja dubinska".
Vrlo, vrlo rijetko je viđena u prirodi, a zabilježeni su i primjerci na dubinama od 3000 m. Kirnja glavulja ima izduženu donju čeljust i velike crne oči. Boja joj se kreće od sie do crnosmeđe. Po sebi ima razne šare. Najprepoznatljivija je po bodljama.
Živi u istočnom Atlantiku od Norveške do Južnoafričke Republike, po cijelom Mediteranu, zatim u zapadnom Atlantiku te na obalama Urugvaja i Argentine.
Pronađena je i u zapadnom Indijskom oceanu te u Pacifiku oko Novog Zelanda.
Karakteristike
- Porodica: Polyprionidae
- Latinski naziv: Polyprion americanus
- Engleski naziv: Atlantic wreckfish
- Prosječan primjerak: nema
- Najveći ulovljen primjerak na Jadranu: nema
- Najveći ulovljen primjerak na Ludom Moru: nema
- Kako se najčešće lovi: dubinska kančanica
- Omiljena ješka: hobotnica, lignja, srdela
- Mrijest: ljeto
- Lovostaj: 1.7. - 31.8.
- Minimalna veličina: 45 cm
Zanimljivosti
Živi u kamenim procjepima, a često se može naći na olupinama brodova. Tako je i dobila engleski naziv "Atlantic wreckfish".
Kirnja glavulja je dvospolac, ne mijenja spol kao ostale kirnje. Razmnožava se ljeti, ponekad do kraja rujna. Hrani se manjim ribama, rakovima i glavonošcima. Izvrstan je predator. Može narasti čak do 210 cm duljine i preko 100 kg težine¨.