"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Štap i rola-pomoć

Više...
Ljubo.15's Avatar 25 Stu 2020 20:23 #1 od Ljubo.15
Ekipa može "mala" pomoć,

Imam štap 10-32gr ali eto zinula guzica za jačim, neke varalice kije bi htio ne mogu tu gramaža... Imam black hole i prezadovoljan sam,i rolu daiwu 3000...
(40,60gr itd..)
Dvoiumim se što uzet 15-60 ili 20-80gr.

E sad uz jači štap treba i jača rola, što uzeti, 4000 ili 5000, može preporuke savjeti itd... Puno google-ao ali nezz ni sam što, pa evo tražim ovdje savjete...
Upredenicu kontam da bi uzeo na svu tu opremu 0,22 možda...

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Legenda foruma
  • Legenda foruma
Više...
Ceco's Avatar 27 Stu 2020 04:07 #2 od Ceco
Koliki budget imaš?
Je li te zanima jači spin ili shore jigging/poping?

Poslano sa mog CLT-L29 koristeći Tapatalk
Hvala: Ljubo.15

Molimo prijavite se

Više...
Ljubo.15's Avatar 27 Stu 2020 05:52 #3 od Ljubo.15
Komb spin i jigging... E sad jači, koliko je to jači? Msm da ne, jer sadašnja oprema je za ribu do 8-9kg(iako ni blizu te kilaže nisam izvuko, hahaha) , isao bi na jače malo, ništa posebno ili slično ko što imam. Budžet cca 2000kn ali nije fiksno. Išao bi možda na štap 15-60gr, radije nego 20-80

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 28 Stu 2020 00:28 #4 od hl_demi
Ja ti nebi preporucio opremu koje je neki hibrid i za jigging i za spin. Bolje sadasnji pribor optimiziraj za spin a za shore jigging si uzmi jacu opremu jer je ta tehnika zahtjeva.

Npr, shore trazi jaci stap, vece gramaze, jacu masinicu sa jakom kocnicom, sve jace. To sve skupa koristit za spinning bilo bi jako zamarajuce.
Hvala: Ceco

Molimo prijavite se

Više...
Ljubo.15's Avatar 29 Stu 2020 21:17 #5 od Ljubo.15
Hvala, odlučio sam se uzet štap ipak "samo" za shore jigging 40-"80 ili 40-100gr, sad me muči koji... Cca do 200eu ne više od toga... Može koja preporuka i što paziti prilikom odabira?

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 29 Stu 2020 21:26 #6 od hl_demi
Ja sam uzeo JACKSON OCEAN GATE 1006H-K shore jigging u monsterbitea za 130 eura.
25-100 grama. Regular fast akcija sto je po meni idealno. Jako snazan stap, 320 cm sto omogucuje dobar izbacaj i pristup rizicnijem terenu i po losijim uvjetima. Ima fuji vodilice.

Ako ti je prejak ovaj imas i sa manjim gramazama ali je tim stapima akcija fast i kraci su (do 3 metra).
Moje preporuke za ove stapove, nisu kolac, imaju kvalitetne vodilice i poprilicno su pristupacni cijenom.

Samo sto god ti netko kaze uvijek ti je to rizik, samo kad probas mozes znati jel ti nesto odgovara.

Molimo prijavite se

Više...
Ljubo.15's Avatar 29 Stu 2020 21:36 #7 od Ljubo.15
Slažem se s tobom. Puno si mi pomogao, baš ću progooglati malo o njima...Rolu ću nekako čini mi se lakše odabrati.... Ok je cijena malo mi se para "predug" nezz jesu to neke normalne duljine...

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 29 Stu 2020 21:47 #8 od hl_demi
Pa za shore je 3 metra normalna duzina. Zenaq stapovi su ti 305 cm uglavnom a to su ponajbolji stapovi za shore jigging.

U sustini rad stapa kod shore jigginga nije toliko tehnicki zahtjevan kao u spinu tako da duzina stapa moze biti samo prednost. Za spin bi stap od 3 metra bio predug. Ja kad sam preso sa 210 cm stapa na 270cm za spin, iznenadio sam se koliko mi je tih 270 cm otezalo neka vođenja varalice.

Također bi trebalo obratit pozornost na duzinu sklopljenog stapa. Recimo ovaj moj je 163 cm. sklopljen Kad ga stavljas u auto to znaci da gepek mozes zaboravit nego mora ici na zadnji sic.

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 30 Stu 2020 10:17 - 30 Stu 2020 10:21 #9 od marko87
Slažem se sa kolegom što se tiče svega. Ja sam imao štap dužine 270cm kojim sam bacao 30-40g jigove i puno više me je umarao nego ovaj sada koji ima 305cm i sa njim bacam 80-100g. I sa tim štapom komotno možeš ići i rolu do cca 600g i neće mu biti previše.

Što se tiče stvari na koje bi trebao paziti ali to se već podrazumijeva da je štap od 200eura opremljen fuji vodilicama ja ne vidim šta bi još morao nadodat. Većinom svi SJ štapovi su ti fast i eksta fast akcije.

Uglavnom sad već velika većina štapova u tom rangu na forumu možeš naći da ima po dva i više primjera pa malo čitaj i vidi šta ce ti se svidjeti.

Poslano sa mog EVA-L19 koristeći Tapatalk
Zadnja izmjena: 30 Stu 2020 10:21 od marko87.

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Legenda foruma
  • Legenda foruma
Više...
Ceco's Avatar 30 Stu 2020 10:54 #10 od Ceco
Imaš i Major Craft New Crostage CRX-1002H ili bolji Major Craft Triple Cross 1002h. Jos danas ti je popust pa ga možeš vjerojatno ugurati u to. Mašinicu do 100 eura jedino vidim BG 4500/5000, do 200€ Penn Slammer lll 5500 ili Shimano Saragosa/Stradic SW 6000XG/8000HG

Molimo prijavite se

• Tuna
  • Tuna's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
  • Ribee ribe
Više...
Tuna's Avatar 30 Stu 2020 18:36 - 30 Stu 2020 18:39 #11 od Tuna
Pročitao sam baš tu iznad kako je hl_demi rekao da nebi imao neki hibrid i za spin i za jigging, ali me zanima što mislite može li se sa štapom za shore jigging bacati i vobleri koji bi imali kvalitetan (dobar) rad? Da li je razlika samo u izbačaju(gramaža voblera je inače manja)??

Pošto već imam štap za spin razmišljam iskoristit priliku dok je akcija, pa bi kupio neki novi štap, ali se ne mogu odlučiti. U razmišljanju sam između Major Craft Triple Cross 1002h, Shimano blue romance 40-80g ili možda Xzoga Black mamba (ovaj sam gledao: 100MHF2 - 305cm - 20-80gr) . Cijenom su blizu, ali zanima me koji bi bio ''najbolji'' po vašem mišljenju.

:P
Zadnja izmjena: 30 Stu 2020 18:39 od Tuna.

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 30 Stu 2020 20:42 - 30 Stu 2020 20:44 #12 od hl_demi
Sto se tice bacanja voblera stapom za shore jigging, vobler koje gramaže i stap za shore jigging koje gramaze ? Ako je vobler gramažom unutar bacajnog raspona stapa, mozes, samo je ovo rijetko da ce se potrefit osim ako nemas neki light shore jigging setup.

Nije razlika samo u izbacaju, ako je stap prejak varalicu neces osjecat i neces je moci prikladno voditi. Ako je preslab, varalica ce pruzati prevelik otpor i svi trzaji ce biti amortizirani i opet neces moci animirat varalicu kako treba.

Ali zasto bi to radio? Pogotovo ako vec imas spinning stap. Dobar stap za spinning ima do 150 grama. Dobar stap za shore oko 250-300. dodaj im prikladnu masinicu i imas razliku od sigurno 400-500 grama. To je znaci oko pola kila. Sad zamisli da spinas 3 sata sa pola kila tezim priborom, zamisli koji je to nepotreban zamor. To ti je koda otvaraš pivu zubima non stop. Uzmi otvarac a zube koristi za sto su namjenjeni. Tako je i sa ovim tehnikama.

Kompanije trose milijune i prave na tisuce prototipova štapova da bi dosli do idealnog stapa za određenu tehniku koji bi korisniku maksimalno olaksao i unaprijedio iskustvo.

Zakljucak je da mozes ti sa lakim stapom za shore jigging spinnat i sa stapom za heavy spinning shore jiggat ali neces ni jedno ni drugo radit na dobar nacin.

Ako povremeno zelis probat bacit neki vobler onako tu i tamo, da odmoris od shore jigga a vobler je unutar raspona shore jigging stapa onda ok.

Moj savjet ti je da uzmes futrolu za 3 stapa i nosi sve pa ako osjetis potrebu za promjenit samo zamjenis stap.
Zadnja izmjena: 30 Stu 2020 20:44 od hl_demi.

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 30 Stu 2020 20:51 #13 od hl_demi
Sto se tice stapa za shore, sva tri stapa su jako dobri. Ja imam triple cross ali znam da je blue romance i black mamba isto zakon.

Triple je dosta mekan dok je mamba tvrda poprilicno, romance je negdje u sredini. Sad ovisi na koje si navikao i sto ti vise odgovara.

Al koji god da uzmes neces puno falit. Gađaj gramažom da je sweet spot oko 60 grama jer imas najveci izbor varalica u tom rangu.

Mozda netko ko je imao sva tri ti moze najbolje pomoc al sumnjam da je takav ovdje :D

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Legenda foruma
  • Legenda foruma
Više...
Ceco's Avatar 30 Stu 2020 21:08 - 30 Stu 2020 21:10 #14 od Ceco
Idi na Tripple Cross najosjetljiviji i najjače gramaže. Imaš mislim i 1062h super opcija.
Ja da biram isao bi na najjaču gramažu.
Jer ti blankovi lako anamiraju 40g ali ako su slabiji nećeš moći baciti 100g ili plug/poper na PE 3.5. Isto tako voblere oko 30g ćeš bez problema voditi.
Jedina mana spina voblerima jigging štapom je brzo umaranje jer je to teška oprema.
Evo ja tu bacam pencil daleko ispod gramaže štapa i bez problema izvodim sve njime od 4:00min.
Moj štap je i krući nego Triple Cross tako da ne možeš faliti.
Za budget opciju opet predlažem Savage Gear 1dfr Shore Jigging 40-80g ili Savage Gear 1dfr Shore distance 10'

Zadnja izmjena: 30 Stu 2020 21:10 od Ceco.

Molimo prijavite se

• Tuna
  • Tuna's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
  • Ribee ribe
Više...
Tuna's Avatar 30 Stu 2020 22:57 - 30 Stu 2020 23:00 #15 od Tuna
hl_demi Pa uglavnom štapovi za dobar shore jigging koji mene zanimaju su veće gramaže od popularnijih voblera, zato je i bilo pitanje, koliko bi rad varalice bio dobar.. Probao sam i sa spinning štapom bacati jig unutar deklarirane gramaže pa je bilo skroz dobro, čak većina ulova je bila na jig. Zanimalo me koliko je moguće sa tvrđim štapom(kao što sam naveo za shore jigging) voditi varalicu kao TMS, Rapala i slično... Razlog zašto bi to pokušao napraviti je taj što nisam uvijek u mogućnosti nositi dva štapa i puno opreme koju već nosim, prvenstveno radi terena na kojem ribam. Zabacivanje voblera bi bilo ponekad, a ne prvenstveno, ali volio bi da to ima koliko toliko smisla ako već idem i nosim ih haha. Gledao sam i na youtube-u kako zabacuju vobler sa jigging štapom, ali sam htio ovdje čuti mišljenje ili nečije iskustvo. Uglavnom u tvom zaključku je odgovor na prvo pitanje, a za štap se nadam da te tripple cross dobro služi i da nemaš zamjerku ili možda drukčije?

Ceco Nisam uspio naći tu super opciju kako kažeš već samo na našem web shopu Triple Cross 1002h i TCX-962H gramaže 80g + 20g . Mislim da sam oboje našao na maguru. Mislim da prvi ima na monster bite-u.
Hvala na savjetu za štap ali ipak bi nešto od ova navedena 3. Možda triple cross najprije bude izbor jer ga dugo gledam iako me dosta vuče shimano , čini mi se super štap a opet okej gramaže...

:P
Zadnja izmjena: 30 Stu 2020 23:00 od Tuna.

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 30 Stu 2020 23:11 #16 od hl_demi
E legendo pa zato i kazem, vobler radi veci otpor od jiga iste gramaze tako da bi i mogo vodit vece voblere ali opet ne idealno. Ovo sto ti ej Ceco dao video, kad je luc i pitanju tu nema nekih finesa pri vođenju , luc ide na sve sto se krece brzo, briga njega kako vodis varalicu. Ali za neke finije tehnike bit ce malo teze izvodivo. Tako da da, mozes ih vodit tu ti tamo, zamornije ce bit ali moguce i nesto teze ces moc animirat voblere nego sa kracim i laksim spinning stapom.

Spinning stap baca vodi i voblere i jigove, ja recimo kod spinna uglavnom koristim jigove.
, nije jig ono sto cini shore jigging shore jiggingom, vec pustanje jiga na dno a tu onda napadaju ribe s kojima spinning stap ima probleme.

Ja imam triple crossa ali za spin, gramaze 7-23 grama. Jako sam zadovoljan, stap je jako mekan, te minimalno umara. Ima fuji vodilice.

Za shore jig sam mislio uzet black mambu al sam cuo da je jako kruta kao kolac. Buduci da dolazim sa meksih stapova odlucio sam se za Jackson ocean gate 25-100 grama.

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Legenda foruma
  • Legenda foruma
Više...
Ceco's Avatar 01 Pro 2020 04:12 #17 od Ceco
Svi shore jigging štapovi veće gramaže su u pravilu bar RF.
A idu do Extra fast akcije.
Meni je mamba sasvim ok štap koji je jako brz i zato daje taj "kolac" osjećaj.
Štap je odličnog blanka i vodilica ali po meni nema ni blizu izbačaj kao Major Craft.
Više je sličan mom Savage Gear 1dfr Shore Jigging 40-80g štapu sa zlatnom sredinom 40-60g.
TMS 175, 200, Deep walker, Press Bait saira, DUO malice i sl. ćeš voditi bez problema sa bilo kojim od ovih štapova.
Ja znam bacati 175SP TMS koji je problem za voditi, ali isto ga možeš bez problema animirati sa svim gore navedenim štapovima.
Na kraju se vraćamo da moraš biti svjestan da se radi o teškom alatu gdje je štap od 3m težine oko 300g plus mašinica primjerena za takav štap minimalno 450g dođeš do 1kg sa varalicama. :D
Kao što si gore dobio odgovor zaboravi neku tešku finesu manjim voblerima i rađe imaj drugi štap u nekih 10-40g za finesu.
Ako je problem za vući opremu možeš napraviti ili kupiti hardcase tube za nošenje štapova na ramenu.
Usput čuvaš opremu a lakše ti je transportirat.

P. S. Maguro ti je imao MAJOR CRAFT TRIPLE CROSS SHORE JIGGING TCX-1062HH

Do prije promjene same stranice pa provjeri sa niima. Iako misim da ti je i TCX-1002h sasvim dovoljan.

Molimo prijavite se

• Igor
  • Igor's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Igor's Avatar 01 Pro 2020 08:19 #18 od Igor

hl_demi napisao: Kompanije trose milijune i prave na tisuce prototipova štapova da bi dosli do idealnog stapa za određenu tehniku koji bi korisniku maksimalno olaksao i unaprijedio iskustvo.

S ovim se uopće ne slažem. Kompanije rade gomilu štapova da bi ih mogli prodavat i od nečega živjeti. Zato su počeli izmišljati štapove, upredenice i sve ostalo za različite tehnike. Pa tako imaš poseban štap za vodit popere, poseban štap za vodit voblere, poseban štap za vodit zare itd.
A u stvari je to sve ista disciplina i svi mi imamo sve vrste varalica u kutiji. I bacamo sve varalice u jednom ribolovu. Nitko ne ode bacat samo popere. Barem ja takve ne znam. Kad ne radi bacaš sve samo da bi animirao ribu. A za spinning ne nosiš 5 štapova. Spinning tehnika je tehnika pretraživanja terena, gdje ti šećeš i tražiš ribu i nije zgodno nosit više štapova. Drugo je odmet, baciš dva štapa, sjedneš i čekaš.
Hvala: B_, Tuna

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 01 Pro 2020 14:37 #19 od hl_demi
Igore, mislim da se nismo razumili. Totalno si me krivo shvatio.

Ja nisam pricao o sitnim varijacijama unutar spinninga. Naravno da ces bacat popere i voblere sa istim stapom, osim ako nisi neki ludi perfekcionist sa viskom novaca.

Ovo sto sam rekao odnosi se na tehnike koje nisu srodne poput spinninga i shore jigginga. Ako mislis da su ove tehnike srodne po pitanju pribora onda nema smisla ici u daljnju pricu.

Ja recimo unutar spina uvijek nosim stap za ultra light i sa regularan spin. A dobro je potegnut i za shore jigging ako teren odgovara. Znam ljude koji nose 12 kila jigova samo , sta je ponijet 3 stapa, nemoj me zezat.

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Legenda foruma
  • Legenda foruma
Više...
Ceco's Avatar 01 Pro 2020 17:05 #20 od Ceco
Ja obavezno vučem 3 štapa.
Jedan je SJ jako teške kategorije, jedan spin štap do 15-40g i UL.
Naravno ne koristim sve uvijek. Ali ako vidim da na tešku opremu nema akcija prebacim se na lakše.
Dobra torba i tuba za štapove i nemaš problema.

Molimo prijavite se

Hamag