Savjeti za pocetnika

More
4 years 3 months ago #20423 by zeusfaber
Replied by zeusfaber on topic Savjeti za pocetnika

AnalPheasant wrote: Za 1100kn mozeš dobiti Okuma Cedros 65 ili Okuma Azores 65 rolu i štap Okuma Eclipz. Jedan od najjeftniji fishfindera je Garmin Striker 4 1100kn. Fishfinder nije teško koristiti. Ima dosta tutoriala na Youtubeu kako i šta. Uostalom ovaj komplet možeš koristiti i za panulu na zubaca.

Daiwa BG možda?

Please Log in to join the conversation.

More
3 years 7 months ago #22955 by Katatunga
Replied by Katatunga on topic Savjeti za pocetnika
Poštovanje braćo po štapu :)

Evo jedno pitanje.. Pretežito sam sklon lignjolovu (češće s obale nego iz barke) ali u zadnje vrijeme me sve više privlači vertical jigging (i sve sestrinske tehnike; micro, light itd. (Iako bi mi netko mogao malo pobliže objasniti razliku)).

Stvar je u tome da sam uzeo ajmo reći hibridni štab koji pretežito koristim za lignjolov i neku opciju light shore jigging i zasad sam zadovoljan.

Set koji posjedujem je:
Shimano Catana DX dužine 300cm akcije od 10 - 30 grama
Shimano Sahara 3000 (dali je HG, FI ili FE u ovom trenutku nisam siguran)

Moje pitanje je dali bi ova oprema mogla podnijeti neku laganu verziju vertical jigginga? Znam da je bolje uzeti posebnu opremu za ovaj način ribolova ali pošto ne posjedujem barku i idem na istu kada mi se prijatelji smiluju mi se ne isplati bacati 1000kn+ za štap koji neću prečesto koristiti.
Ima li itko ikakav savjet ili iskustva s ovom opremom?

Moram priznati da sam nekidan bio već probati ovu tehniku ribolova, ja nisam imao baš nekog uspjeha u verticalu ali kad sam se prebacio za spinning sa barke (Zašiljim jigg koliko ga štap nosi, čekam par sekundi i spinnam) bilo je i više nego dobro; 2kg različite ribe u sat vremena (širuni, lokardice, plavice itd).

Kolega koji je bio ustrajan u verticalu je uz navedene ribe izvukao dva divna arbuna, gledajući njega i njegov štap u tom trenutku moram priznati da sam bio zahvalan da se meni arbun nije zaletio u strahu da mi ne pukne štap :)

Napominjem da koristim jiggove gramaže od 7 - 20 grama.

Što mislite? Dali da se ne igram sa verticalom s ovom opremom? Ima li ta oprema potencijala ili da se držim ajmo reći horizontal jigginga?
Svaki savjet je dobrodošao.

Hvala unaprijed i rogi!

More
3 years 7 months ago #22956 by Ceco
Replied by Ceco on topic Re:Savjeti za pocetnika
Ne vidim zašto ne jigove do 20g. Istina je da ćeš lakše raditi specijaliziranim štapovima sa ovim će ti biti sasvim dovoljno za početak. Najveći problem ti je što ne možeš ići u velik raspon težina jigova ali opet za manju ribu i slabiju struju nećeš imati problema jer jigovi ti nisu ništa drugo nego metalne žlice različiti oblika koje i time daju različitu akciju u propadanju i povlačenju. Obavezno je po meni imati samo dobru uredenicu što manjeg promjera a što veće nosivosti i kvalitetan FC da osjetiš svaki udar i da imaš bolje postavljanje udica. Što se tiče ostale opreme jedino je jako poželjno imati full metal body rolu. Da podnese bolje opterećenje.

kapitalac.com/savage-gear-salt-1dfr-slow...-6-8-203cm-spin.html

Štap ne mora biti skup kao što vidiš gore na linku, a tu je još i Okuma Eclipz o kojoj je već napisano i snimljeno sve najbolje

svijetvaralica.eu/stapovi/okuma-eclipz

Svijet varalica ti nema ovaj Savage Gear 1dfr Slow Jigging u ponudi ali ima one jednodijelne pa ako ti nije transport problem preporuka za trgovinu.

Poslano sa mog CLT-L29 koristeći Tapatalk
The following user(s) said Thank You: Katatunga

More
3 years 7 months ago #22965 by Katatunga
Replied by Katatunga on topic Re:Savjeti za pocetnika

Ceco wrote: Ne vidim zašto ne jigove do 20g. Istina je da ćeš lakše raditi specijaliziranim štapovima sa ovim će ti biti sasvim dovoljno za početak. Najveći problem ti je što ne možeš ići u velik raspon težina jigova ali opet za manju ribu i slabiju struju nećeš imati problema jer jigovi ti nisu ništa drugo nego metalne žlice različiti oblika koje i time daju različitu akciju u propadanju i povlačenju. Obavezno je po meni imati samo dobru uredenicu što manjeg promjera a što veće nosivosti i kvalitetan FC da osjetiš svaki udar i da imaš bolje postavljanje udica. Što se tiče ostale opreme jedino je jako poželjno imati full metal body rolu. Da podnese bolje opterećenje.

kapitalac.com/savage-gear-salt-1dfr-slow...-6-8-203cm-spin.html

Štap ne mora biti skup kao što vidiš gore na linku, a tu je još i Okuma Eclipz o kojoj je već napisano i snimljeno sve najbolje

svijetvaralica.eu/stapovi/okuma-eclipz

Svijet varalica ti nema ovaj Savage Gear 1dfr Slow Jigging u ponudi ali ima one jednodijelne pa ako ti nije transport problem preporuka za trgovinu.

Hvala momak!

Ma veličina jiggova mi nije bitna, sasvim sa zadovoljan s ovim veličinama, je da mogu skuhati kavu dok spuštam jigg na dno ali što je tu je.. Mene je samo strah da štap koji imam ne bi puknuo prilikom opterećenja ukoliko se nešto ozbiljnije ne zaleti..

sve u svemu još jednom hvala :)

More
3 years 7 months ago #22966 by Ceco
Replied by Ceco on topic Re:Savjeti za pocetnika
Mislim da će ti prije puknut upredenica i FC nego štap. Iako će ti biti malo nezgodno sa barke zbog dužine od 3m. A za sve ostalo ne brini. Pazi samo kad uhvatiš nešto veće da ti štap ne radi polugu jer će ti jedino u tom slučaju puknuti štap.

More
3 years 4 months ago #23566 by Luksi
Replied by Luksi on topic Re:Savjeti za pocetnika
Da ne otvaran novu temu i ja san pocetnik u ovom dijelu. Opremu jos nisan uzea ali se mislin izmedu azores slow jig 203 ili eclipza, a rolu azores blue. Nezz koji stap bi mi vise odgovara jer vecinom bi bile dubine 25 do 60, al da mi ostane otvorena opcija za vece dubine. A sto se tice tehnike za pocetak inchiku i slow jig. Svi prijedlozi dobrodosli...

Poslano sa mog SNE-LX1 koristeći Tapatalk

Time to create page: 0.357 seconds